Рішення № 129851426, 01.09.2025, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
01.09.2025
Номер справи
914/1941/25
Номер документу
129851426
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.09.2025 Справа № 914/1941/25

За позовом: Львівської міської ради, м. Львів,

до відповідача: Автокооперативу №8 Шевченківського району, м.Львів,

про стягнення 110?659,19 грн. безпідставно збережених коштів.

Суддя Б. Яворський.

Відводів складу суду сторонами не заявлялося.

Справу розглянуто без судового засідання та виклику сторін.

Суть спору. На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Львівської міської ради до Автокооперативу №8 Шевченківського району про стягнення 110?659,19 грн. безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності без правовстановлюючих документів.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 23.06.2025 справу №914/1941/25 передано на розгляд судді Б. Яворському.

Ухвалою суду від 30.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін. Суд встановив строк для реалізації учасниками справи процесуальних прав, а також повідомив сторін, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати у строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву. Ухвала про відкриття провадження у справі та прийняття справи до розгляду була надіслана за адресою відповідача, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та отримана ним 03.07.2025, докази про що знаходяться в матеріалах справи.

Аргументи позивача.

Позивач зазначає, що Автокооператив №8 Шевченківського району фактично за період з 09.06.2022 року по 07.10.2024 використовує земельну ділянку площею 1,1262га за кадастровим номером 4610137500:09:001:0044 на вул. П. Орлика, 5 у м. Львові за відсутності відповідного рішення Львівської міської ради про надання такої ділянки в користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки. Просить стягнути з відповідача 110?659,19 грн безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою комунальної власності.

Аргументи відповідача.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, з заявами та клопотаннями на адресу суду не звертався.

Суд відзначає, що в силу приписів ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Стаття 114 ГПК України визначає, що суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.

Суд розглядає справи у порядку спрощеного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (ч.1 ст.248 ГПК України).

Згідно ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно з ч.2 та ч.8 ст.252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх пояснення. Судові дебати не проводяться. З моменту відкриття провадження у справі минуло більше 30 днів, відповідач повідомлявся про наявність даного спору, однак відзиву на позовну заяву не подав. Зважаючи на це, суд розглянув справу за наявними матеріалами.

ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

Ухвалою Львівської міської ради від 27.08.2015 №5088 «Про погодження автокооперативу №8 Шевченківського району місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Пилипа Орлика, 5» ухвалено погодити автокооперативу № 8 Шевченківського району місце розташування земельної ділянки та надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1,1262 га на вул. Пилипа Орлика, 5 для обслуговування гаражів за рахунок земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення за функцією використання - землі транспорту, зв`язку, у тому числі: площею 1,0872 га в оренду терміном на 10 років; площею 0,0390 га у межах червоних ліній в оренду терміном на 5 років.

Відповідно до ухвали Львівської міської ради від 08.06.2017 № 2084 «Про затвердження автокооперативу № 8 Шевченківського району проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Пилипа Орлика, 5» ухвалено затвердити автокооперативу № 8 Шевченківського району проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати земельну ділянку площею 1,1262 га (у тому числі площею 0,1239 га у межах червоних ліній) на вул. Пилипа Орлика, 5 (кадастровий номер 4610137500:09:001:0044) в оренду терміном на 5 років для обслуговування гаражів (код КВЦПЗ 02.06 - для колективного гаражного будівництва) за рахунок земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

На виконання даної ухвали між Львівською міською радою та Автокооперативом №8 Шевченківського району було укладено договір оренди землі № Ш-4048 від 01.03.2018 строком на 5 (п`ять) років до 08.06.2022.

Ухвалою Львівської міської ради від 10.07.2023 № 3617 «Про надання управлінню земельних ресурсів дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на вул. Пилипа Орлика, 5» (зі змінами від 16.05.2024 № 4871) ухвалено надати управлінню земельних ресурсів департаменту містобудування дозвіл на: поділ земельної ділянки площею 1,1262 га (у тому числі площею 0,1239 га у межах червоних ліній) на вул. Пилипа Орлика, 5 (кадастровий номер 4610137500:09:001:0044) та розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 1,1262 га (у тому числі площею 0,1012 га у межах червоних ліній) на вул. Пилипа Орлика, 5 (кадастровий номер 4610137500:09:001:0044) на земельні ділянки: орієнтовною площею 0,0097 га (у тому числі площею 0,0062 га у межах червоних ліній); орієнтовною площею 0,0326 га (у тому числі площею 0,0206 га у межах червоних ліній); орієнтовною площею 1,0007 га; орієнтовною площею 0,0111 га (у тому числі площею 0,0023 га у межах червоних ліній); орієнтовною площею 0,0721 га у межах червоних ліній.

Ухвалою Львівської міської ради від 28.11.2024 №5674 «Про затвердження Автокооперативу №8 Шевченківського району технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на вул. Пилипа Орлика, 5 та надання земельної ділянки в оренду на вул. Пилипа Орлика, 5» ухвалено затвердити Автокооперативу № 8 Шевченківського району технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 1,1262 га (у тому числі площею 0,1239 га в межах червоних ліній) на вул. Пилипа Орлика, 5 (кадастровий номер 4610137500:09:001:0044) на земельні ділянки: площею 1,0007 га (кадастровий номер 4610137500:09:001:0062) та площею 0,0097 га, у тому числі площею 0,0062 га в межах червоних ліній (кадастровий номер 4610137500:09:001:0064); площею 0,0326 га, у тому числі площею 0,0206 га в межах червоних ліній (кадастровий номер 4610137500:09:001:0063); площею 0,0111 га, у тому числі площею 0,0023 га в межах червоних ліній (кадастровий номер 4610137500:09:001:0061); площею 0,0721 га у межах червоних ліній (кадастровий номер 4610137500:09:001:0060) та надати Автокооперативу № 8 Шевченківського району земельну ділянку площею 1,0007 га (кадастровий номер 4610137500:09:001:0062) на вул. Пилипа Орлика, 5 в оренду терміном на 10 років для обслуговування гаражів (вид цільового призначення 12.04 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства) за рахунок земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 03.04.2025 №420911402 право оренди земельної ділянки площею 1,1262 кадастровий номер 4610137500:09:001:0044 було зареєстровано за Автокооперативом №8 Шевченківського району строком дії до 08.06.2022.

Представниками управління державного контролю за використанням та охороною земель Львівської міської ради 31.07.2024 проведено обстеження земельної ділянки за результатами якого встановлено, що Автокооператив №8 Шевченківського району фактично використовує земельну ділянку площею 1,1262 га (у тому числі орієнтовною площею 0,1239 га у межах червоних ліній) за кадастровим номером 4610137500:09:001:0044 для обслуговування кам`яних нежитлових будівель та металевих споруд (гаражів) на вул. Пилипа Орлика, 5 у м. Львові, про що складено акт №186.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 13.09.2024 № НВ-9948288462024 земельна ділянка за кадастровим номером 4610137500:09:001:0044 була зареєстрована 01.12.2016 в Державному земельному кадастрі.

Листом за №2412-вих-30655 від 03.03.2025 матеріали обстеження направлено голові Автокооперативу №8 Шевченківського району та повідомлено про необхідність проведення оплати безпідставно збережених коштів за користування даною земельною ділянкою за період 09.06.2022 - 07.10.2024.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 03.04.2025 № НВ-9957136932025 земельна ділянка за кадастровим номером 4610137500:09:001:0044 поділена 08.10.2024.

Також відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 03.04.2025 №420911402 земельна ділянка площею 1.1262 га кадастровий номер 4610137500:09:001:0044 зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а її власником є Львівська міська рада.

Згідно з Інформації з витягу від 16.11.2022 №23191 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 4610137500:09:001:0044 становить 6043414,44.

Також відповідно до інформації з листа Відділу №1 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Держгеокадастру у Львівській області від 01.05.2025 №1031/15-25 нормативна грошова оцінка 1 м.кв. земельної ділянки у м. Львові вул. Пилипа Орлика, 5, кадастровий номер 4610137500:09:001:0044 станом на 2024 р., враховуючи Кф=0,5 становила 688,32 грн.

Позивач зазначив, що Автокооперативом №8 Шевченківського району за період з 09.06.2022 по 07.10.2024 було сплачено 46?365,00 грн.

ОЦІНКА СУДУ.

Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Згідно з ст. 74 Господарського процесуального кодексу України обов`язок доказування і подання доказів покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч.2 ст.74 ГПК України).

Приписами ст.ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Згідно статті 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Приписами частини ч. 1 ст. 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Земля як основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави, є об`єктом права власності Українського народу, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюючи владні управлінські функції при прийнятті рішень щодо земель державної та комунальної власності мають діяти виключно у порядок та спосіб, визначений законом.

Згідно статті 78 ЗК України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Відповідно до ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин), у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності.

Згідно з ч.1 та ч.2 ст.84 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин), у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів автономної Республіки Крим, обласних Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації, центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, відповідно до закону.

Частина 1 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин) передбачає, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно зі ст.206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону. Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (пп. 14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України). Земельним податком є обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.72, 14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Таким чином, в залежності від правових підстав передання прав землекористування ділянками законодавець вживає поняття «земельний податок» та «орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності».

Відповідно до ст.ст. 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст.122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно ч.1 ст.79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Відповідно до ч.ч.1, 3, 4, 9 ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.

Власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків (ч.2 ст. 152 ЗК України).

При цьому згідно з пунктом "д" ч.1 ст.156 ЗК України власникам землі відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

За змістом вказаних положень Цивільного та Земельного кодексів України відшкодування шкоди (збитків) є заходом відповідальності, зокрема, за завдану шкоду майну чи за порушення прав власника земельної ділянки.

Шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (частина 1 статті 1166 ЦК України). Підставою для відшкодування є наявність таких елементів складу цивільного правопорушення, як: шкода; протиправна поведінка її заподіювача; причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від обов`язку її відшкодовувати, якщо доведе, що шкоди заподіяно не з її вини (частина 2 статті 1166 ЦК України).

Натомість предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Статтею 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідків події.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20 відзначила, що якщо землекористувач сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, використовує її без оформлення договору оренди, власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України.

Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте з огляду на приписи частини другої статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно. До моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондиційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Зазначені правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц та від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, а також підтверджено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20.

Суд звертає увагу, що термін дії договору оренди землі № Ш-4048 від 01.03.2018 закінчився 08.06.2022, доказів продовження терміну його дії відповідачем не надано, а новий договір оренди землі, на виконання ухвали ЛМР від 28.11.2024 №5674, між сторонами не укладений. Автокооператив №8 Шевченківського району у період 09.06.2022 - 07.10.2024 користувався земельною ділянкою без достатніх правових підстав, не сплачуючи при цьому визначену вартість за таке користування. Відтак, до упорядкування правовідносин між сторонами спору, а саме укладення договору оренди землі, позивач як власник земельної ділянки має право вимагати стягнення коштів з фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника ділянки зберіг у себе кошти на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.

У даному випадку судом встановлено, що відповідач без оформлення права користування чи права власності фактично використовує земельну ділянку та не сплачував за таке користування, тобто, зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування земельною ділянкою.

Земельна ділянка є сформованою, її межі чітко визначені, їй присвоєно кадастровий номер.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 статті 288 ПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 та ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Таким чином, Господарський суд Львівської області доходить висновку про неможливість визначення даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки в інший спосіб, ніж шляхом оформлення витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ухвали Львівської міської ради №1995 від 25.05.2017 «Про затвердження Порядку продажу земельних ділянок комунальної власності та нарахування орендної плати за землю у м. Львові», затверджено порядок продажу земельних ділянок комунальної власності та нарахування орендної плати за землю у м. Львові.

Пунктом 3.4. Розділу 3 Порядку визначено, що підставою для визначення розміру орендної плати за землю є ухвала міської ради про надання земельної ділянки в оренду з обов`язковим визначенням категорії земель та цільового призначення земельної ділянки (відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель) та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за поточний рік.

Згідно з п. 7.12 вказаного Порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), орендна плата за земельні ділянки, надані гаражним, автогаражним, гаражно-будівельним, обслуговуючим кооперативам чи товариствам для будівництва та/чи обслуговування гаражів, встановлюється у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Як уже відзначалось, згідно з витягу від 16.11.2022 №23191 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 4610137500:09:001:0044 становить 6043414,44.

Також відповідно до інформації з листа Відділу №1 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Держгеокадастру у Львівській області від 01.05.2025 №1031/15-25 нормативна грошова оцінка 1 м.кв. земельної ділянки у м. Львові вул. Пилипа Орлика, 5, кадастровий номер 4610137500:09:001:0044 станом на 2024 р., враховуючи Кф=0,5 становила 688,32 грн.

Розрахунок безпідставно збережених коштів правомірно проведено на підставі витягу про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки та з урахуванням здійснених відповідачем за цей період оплат. Автокооперативом №8 Шевченківського району за період з 09.06.2022 по 07.10.2024 було сплачено 46?365,00 грн. Перевіривши наданий позивачем розрахунок щодо недоотриманих коштів з плати за землю в розмірі 110?659,19 грн (за період 09.06.2022 по 07.10.2024), суд дійшов висновку, що такий відповідає правовим приписам та позов підлягає задоволенню.

СУДОВІ ВИТРАТИ.

Сплата судового збору за подання до суду позовної заяви підтверджується платіжною інструкцією №259 від 18.06.2025 на суму 3'028,00 грн.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у справі покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд задовольняє позовні вимоги, то судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 12, 73, 74, 76-80, 86, 123, 129, 222, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Стягнути з Автокооперативу №8 Шевченківського району (79059, м. Львів, вул. Пилипа Орлика, 5; ідентифікаційний код 22333386) на користь Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1; ідентифікаційний код 04055896; розрахунковий рахунок №UA758999980314000544000013933, ГУК Львів/Львівська тг/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ) 38008294, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), найменування коду класифікації доходів: інші надходження, безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою комунальної власності площею 1,1262 га кадастровий номер 4610137500:09:001:0044 на вул. П. Орлика, 5 у м. Львові в сумі 110 659,19 грн.

3. Стягнути з Автокооперативу №8 Шевченківського району (79059, м.Львів, вул. Пилипа Орлика, 5; ідентифікаційний код 22333386) на користь Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1; ідентифікаційний код 04055896) 3?028,00 грн. судового збору.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Суддя Яворський Б.І.