Рішення № 129851287, 19.08.2025, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
19.08.2025
Номер справи
912/1430/25
Номер документу
129851287
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2025 рокуСправа № 912/1430/25

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М.

при секретарі судового засідання Пастуховій А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу №912/1430/25 від 03.06.2025

за позовом: Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області, код ЄДР 02910025, вул. Є. Чикаленка, 11, м. Кропивницький, 25002, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах позивача: Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, код ЄДР 41744542, вул. Південна, 12, с. Катеринівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27630

до відповідача: Фермерського господарства "Хлібороб - Р" (далі - ФГ "Хлібороб - Р"), код ЄДР 06686338, вул. Полинкіна, 23, с. Соколівське, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27641

про розірвання договору оренди землі з одночасним припиненням речових прав та повернення земельної ділянки,

ПРЕДСТАВНИКИ:

від прокуратури - Радкевич С.В., посвідчення №075389 від 01.03.2023;

від позивача - Лисенко І.В. (в порядку самопредставництва), виписка з ЄДР;

від відповідача - адвокат Загородній І.В., ордер на надання правничої допомоги серія ВА №1116742 від 17.06.2025.

У судовому засіданні оголошено скорочене рішення.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах позивача: Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області до ФГ "Хлібороб - Р" з вимогами:

1. Розірвати договір оренди землі, укладений 28.12.2018 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та фермерським господарством "Хлібороб-Р" щодо земельної ділянки загальною площею 29,1338 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868, з одночасним припиненням речового права - права оренди земельної ділянки, яке зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.01.2019, номер запису про інше речове право 30121942.

2. Зобов`язати фермерське господарство "Хлібороб-Р" (код ЄДРПОУ 06686338) повернути Катеринівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 41744542) земельну ділянку загальною площею 29,1338 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868, що розташована на території Катеринівської сільської ради Кропивницькою району Кіровоградської області.

3. Стягнути з фермерською господарства "Хлібороб-Р" (код ЄДРПОУ 06686338) на користь Кіровоградської обласної прокуратури судовий збір у сумі 6 056 грн. (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 02910025, банк - Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UА848201720343100001000004600, код класифікації видатків бюджету - 2800).

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує, що наявні підстави для розірвання Договору оренди землі від 28.12.2018 з підстав використання земельної ділянки з порушенням встановлених у договорі обмежень та не дотримання режиму використання пасовищ.

Ухвалою від 03.06.2025 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/1430/25, ухвалив справу №912/1430/25 розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 03.07.2025 - 11:00, встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

17.06.2025 до господарського суду через систему "Електронний суд" від відповідача в межах строку, встановленого судом, надійшов відзив на позовну заяву №б/н від 17.06.2025 з вимогою відмовити у задоволенні позову керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області, поданого в інтересах держави в особі Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, до фермерського господарства "Хлібороб-Р" про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки.

В обґрунтування поданого відзиву на позовну заяву зазначено таке.

Відповідач вважає, що подані позивачем докази є не належними та не допустимими, а відтак такими, що не підтверджують наявність обставин порушення орендарем умов договору оренди землі від 28.12.2018.

Позивач, надаючи протокол огляду місця події від 08.05.2025, складений в рамках кримінального провадження №42025122010000096, прагне довести, що спірна земельна ділянка загальною площею 29,1338 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868 розорюється та засіяна кукурудзою; наявні ознаки засівання земельної ділянки у попередніх посівних періодах культурами соняшнику та кукурудзи. Протокол огляду місця події, як і будь-який протокол процесуальної дії, складений в рамках кримінального провадження, не є в господарському судочинстві доказом сам по собі, бо лише фіксує факт проведення слідчої дії, як огляд місця події, а також процесуальні дії, що були вчинені під час огляду.

Обставини використання земель з порушенням умов та обмежень до їх використання мають підтверджуватися у спосіб, передбачений законом, а саме документами, складеними державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель відповідно до Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", а не протоколом огляду місця події, що складений у рамках кримінального провадження.

Як слідує із Актів обстеження земельної ділянки №2 від 17.10.2024 та №4 від 16.04.2025 вони складені не державними інспекторами з контролю за використанням та охороною земель Катеринівської сільської ради, призначеними в порядку, встановленому Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", а головою та членами постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою Катеринівської сільської ради в присутності начальника відділу правового та кадрового забезпечення, начальника та спеціаліста відділу з питань земельних відносин, комунальної власності, житлово-комунального господарства, благоустрою та охорони навколишнього природного середовища Катеринівської сільської ради.

Крім цього, позивачем як письмові докази надано акт обстеження земельної ділянки від 30.11.2021 №653-ДК/1125/АО/10/01/-21, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 30.11.2021 №653-ДК/532/АП/09/01/-21, припис від 07.12.2021 №653-ДК/0295Пр/03/01/-21, протокол про адміністративне правопорушення від 07.12.2021 №653-ДК/0223П/07/01/-21, постанова про накладення адміністративного стягнення від 07.12.2021 №653-ДК/0223По/08/01/-21, в яких вказано про використання земельної ділянки з відхиленням від затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, чим порушено ст. 20 Закону України "Про землеустрій", ч. 3 ст. 25, ст. 37 Закону України "Про охорону земель", ст. 96 ЗК України, ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".

При цьому, не зрозуміло в чому конкретно полягає суть виявленого порушення щодо використання земельної ділянки з відхиленням від затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою (1), які саме вимоги проекту землеустрою та приписи ст. 20 Закону України "Про землеустрій", ч. 3 ст. 25, ст. 37 Закону України "Про охорону земель", ст. 96 ЗК України, ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" порушено (2), суть цих порушень (3), чи є це порушення істотним порушенням умов договору оренди землі, яке за вичерпним переліком підстав, вказаних у ст. 141, 143 ЗК України, є підставою для припинення права користування земельною ділянкою (4); не зазначено земельної ділянки з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868 в приписі від 07.12.2021 №653-ДК/0295Пр/03/01/-21, протоколі про адміністративне правопорушення від 07.12.2021 №653-ДК/0223П/07/01/-21, постанові про накладення адміністративного стягнення від 07.12.2021 №653-ДК/0223По/08/01/-21 (5).

Водночас, державним інспектором не встановлено, що ФГ "Хлібороб-Р" здійснено розорювання земельної ділянки, чим порушено як умови п. 7.1. договору оренди землі від 28.12.2018, так і вчинено правопорушення щодо використання земель, відповідальність за яке передбачена статтею 53 КУпАП.

Таким чином, надані позивачем акт обстеження земельної ділянки від 30.11.2021 №653-ДК/1125/АО/10/01/-21, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 30.11.2021 №653-ДК/532/АП/09/01/-21, припис від 07.12.2021 №653-ДК/0295Пр/03/01/-21, протокол про адміністративне правопорушення від 07.12.2021 №653-ДК/0223П/07/01/-21, постанова про накладення адміністративного стягнення від 07.12.2021 №653-ДК/0223По/08/01/-21 є не належними доказами, оскільки не містять обставин, які підтверджують заявлені позивачем вимоги щодо використання земельної ділянки всупереч встановленим умовам та обмеженням її використання, тобто розорювання земельної ділянки в порушення п. 7.1. договору оренди землі від 28.12.2018, та, як наслідок, притягнення винних осіб до відповідальності саме за порушення правил використання земель, передбаченої статтею 53 КУпАП.

Позивач не довів належними та допустимими доказами обставин порушення ФГ "Хлібороб-Р" умов договору оренди землі від 28.12.2018 в частині використання земельної ділянки з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868 всупереч встановленим умовам та обмеженням, зокрема, розорювання земельної ділянки та використання її як ріллі для вирощування сільськогосподарських культур, а відтак і наявність підстав для дострокового розірвання цього договору оренди землі, визначених ст. 143 ЗК України, ст. 32 Закону України "Про оренду землі", п. 11.3. договору оренди землі від 28.12.2018.

Додатково повідомляє, що у зв`язку із розглядом справи №912/1430/25 відповідач орієнтовно понесене судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 35 000,00 грн.

25.06.2025 до господарського суду від Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області в межах строку, встановленого судом, надійшла відповідь на відзив (у порядку ст. 166 ГПК України) №51-78-7345ВИХ-25 від 23.06.2025 з відповідним правовим обґрунтуванням.

30.06.2025 до господарського суду через систему "Електронний суд" від відповідача в межах строку, встановленого судом, надійшли заперечення №б/н від 30.06.2025, з відповідним правовим обґрунтуванням.

03.07.2025 до господарського суду через систему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява №б/н від 03.07.2025 про проведення засідання за відсутності учасника справи з вимогою провести підготовче засідання у справі №912/1430/25, призначене на 03 липня 2025 року о 11 год. 00 хв., без участі представника фермерського господарства "Хлібороб-Р".

Ухвалою від 03.07.2025 господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 22.07.2025 о 12:00 год.

Протокольною ухвалою від 22.07.2025 на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) оголошено перерву в судовому засіданні до 12.08.2025 об 11:00 год.

У судовому засіданні 12.08.2025 оголошено перерву до 19.08.2025 на 15:30 год.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши в судовому засіданні докази, господарський суд встановив таке.

З позовом до ФГ "Хлібороб-Р" до господарського суду звернувся керівник Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ч. 3-4 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, у чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї норми є поняття "інтерес держави".

У рішенні Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення положень ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді від 08.04.1999 №3-рп/99 (рішення є діючим та підлягає застосуванню й на сьогоднішній день) Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини).

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Таким чином "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.

Інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також у захисті прав та свобод місцевого самоврядування, яке не носить загальнодержавного характеру, але направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізується у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування є рівними за статусом носіями державної влади, як і державні органи (аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, від 08.02.2019 у справі №915/20/18).

За змістом ст. 37 Закону України "Про охорону земель" власники земель та землекористувачі, у тому числі орендарі земельних ділянок, зобов`язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежено діяльність щодо розорювання сіножатей, пасовищ. Використання земельних ділянок способами, що призводить до погіршення їх якості, забороняється.

Розорювання, засівання та вирощування сільськогосподарських культур на землях, які за угіддями є пасовищами, чинним законодавством не передбачено та суперечить статусу цих сільськогосподарських угідь.

Таким чином, використання земельної ділянки пасовищ для вирощування сільськогосподарських культур, не може відповідати суспільному інтересу та порушує інтереси держави, як гаранта дотримання принципу верховенства права в країні.

Зокрема, такі дії порушують інтереси держави у сфері ефективного використання земельних ресурсів, призводять до порушення рельєфу земельної ділянки та можуть призвести до погіршення корисних властивостей землі.

Згідно ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу.

Статтею 324 ЦК України передбачено, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.

Відповідно до ст. 80 Земельною кодексу України суб`єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Згідно розділу 11 Конституції України, ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські, селищні, сільські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до п. 24 Розділу X "Перехідні положення" Земельною кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом (тобто з 28.04.2021) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім випадків, визначених цим пунктом.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно спірна земельна ділянка загальною площею 29,1338 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868 є комунальною власністю Катеринівської територіальної громади, права власника щодо неї здійснює Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області.

При цьому п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України та ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; у разі відсутності такого органу.

Перший "виключний випадок" передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу.

"Не здійснення захисту" виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.

"Здійснення захисту неналежним чином" виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

"Неналежність" захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який серед іншого включає досудове з`ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.

Відповідно до ст. 319, 386 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Держава забезпечує рівний захист прав усіх суб`єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Згідно зі ст. 15-16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, у тому числі шляхом звернення до суду.

Власник земельної ділянки, яким на даний час є Катеринівська сільська рада Кропивницького району, має право звернутися до суду за захистом порушеного права на землі сільськогосподарського призначення, однак заходів до усунення порушень законодавства нею не вжито.

Кропивницькою окружною прокуратурою 22.04.2025 скеровано до Катеринівської сільської ради Кропивницького району листа №51-78-4559вих-25, у якому вказано про порушення умов використання земельної ділянки загальною площею 29,1338 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868, а саме використання зазначеної земельної ділянки, яка за складом угідь є пасовищем, для вирощування сільськогосподарських культур.

Крім того, на виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" Кропивницька окружна прокуратура 16.05.2025 повідомила Катеринівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області про порушення інтересів держави та намір звернутися до суду за їх захистом.

Наведені обставини свідчать про об`єктивну наявність передбачених ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" виключних підстав для реалізації прокурором представницьких повноважень в інтересах держави у спірних правовідносинах шляхом звернення до суду із даним позовом.

Щодо суті спору та обставин, що є предметом доказування у даній справі.

28.12.2018 Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та ФГ "Хлібороб-Р" укладено Договір оренди землі (далі - Договір), відповідно до якого передано у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01), яка знаходиться на території Грузьківської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, за межами населеного пункту.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 29,1338 га, у тому числі пасовищ 29,1338 га, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер земельної ділянки: 3522582800:02:000:1868 (п. 2.1., 2.2. Договору).

Відповідно до п. 3.1. Договору його укладено на строк 7 років.

Згідно з п. 5.1.-5.2. Договору земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Код цільового призначення земельної ділянки, згідно з класифікатором видів цільового призначення земель (КВЦПЗ:) 01.01. - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з п. 5.3. Договору оренди орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.

Земельна ділянка повинна використовуватись Орендарем відповідно до умов визначених у пунктах 5.1, 5.2 Договору та чіткого дотримання чинного законодавства України, дотримання вимог екологічної безпеки та збереження родючості ґрунтів, державних та місцевих стандартів норм і правил щодо використання землі. (п. 5.4 Договору)

Використовувати земельну ділянку не за цільовим призначенням, а також зміна цільового призначення на весь строк оренди забороняється. (п. 5.6 Договору)

Згідно п. 8.1.1 Договору оренди Орендодавець має право вимагати від Орендаря, зокрема, використання земельної ділянки у відповідності із цільовим призначенням згідно з цим договором; дотримання екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних стандартів, норм і правил.

До обов`язків Орендаря належить використання земельної ділянки відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил (п. 8.4.2 Договору оренди); дотримуватись встановлених щодо об`єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та законодавством (п. 8.4.5 Договору оренди); дотримуватись режиму використання земель сільськогосподарського призначення (п. 8.4.8 Договору оренди).

До обмежень, встановлених п. 7.1 розділу 7 Договору оренди, належать:

- заборона на зміну цільового призначення на весь строк дії договору;

- заборона зміни виду угідь, розорювання;

- інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Договір підписаний сторонами та скріплений печатками.

Право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано 29.01.2019, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1471474335000, номер запису про інше речове право 30121942.

Відповідно до Технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області для ведення товарною сільськогосподарського виробництва, за адресою: Кіровоградська область, Кіровоградський район, Грузьківська сільська рада, за межами населеного пункту, що затверджена наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 23.01.2018 №82, спірна земельна ділянка загальною площею 29,1338 та з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868 за видом угідь віднесена до пасовищ (код 002.02).

За умовами Договору оренди об`єктом оренди є земельна ділянка загальною площею 29,1338 га пасовищ, категорія земель землі сільськогосподарського призначення.

У рамках кримінального провадження №42025122010000096 від 01.05.2025 за ч. 1 ст. 254 КК України 08.05.2025 за участю представника землевпорядника Катеринівської сільської ради Кропивницького району, із залученням у якості спеціалістів представника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, інженера-землевпорядника та представника ІСГС НААН України (агронома) проведено огляд місця події-земельної ділянки загальною площею 29,1338 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868, що знаходиться на території Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області. Оглядом встановлено, що на земельній ділянці проведений поверхневий обробіток ґрунту та вона засіяна кукурудзою. Посіви кукурудзи перебувають в фазі сходів 20-25 %, рослини кукурудзи утворили 1-2 листка. Також, під час огляду місця події були виявлені ознаки засівання земельної ділянки у попередніх посівних періодах культурами соняшнику та кукурудзи.

Інженером-землевпорядником здійснено комплекс заходів з топографо-геодезичної зйомки земельної ділянки з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868. За результатами зйомки встановлено, що площа розораної та засіяної кукурудзою земельної ділянки складає 29,1338 га (рілля) із загальної площі земельної ділянки 29,1338 га. Тобто вся земельна ділянка використовується як рілля для посівів сільськогосподарських культур.

Крім того, представниками Катеринівської сільської ради Кропивницького району у складі голови та членів постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою; в присутності начальника відділу правового та кадрового забезпечення; начальника відділу з питань земельних відносин, комунальної власності, житлово-комунального господарства, благоустрою та охорони навколишнього природного середовища; спеціаліста відділу з питань земельних відносин, комунальної власності, житлово-комунального господарства, благоустрою та охорони навколишнього природного середовища Катеринівської сільської ради проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться на території Катеринівської сільської ради Кропивницького району з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868 загальною площею 29,1338 га, про що складено акт обстеження земельної ділянки №2 від 17.10.2024.

У результаті обстеження було встановлено, що у 2024 році земельна ділянка під пасовищами розорана та зайнята посівами соняшника, що суперечить обмеженням (обтяженням) щодо її використання, зазначеним у п. 7.1 Договору оренди землі.

Актом обстеження земельної ділянки №4 від 16.04.2025, яке проводилось представниками Катеринівської сільської ради Кропивницького району встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868 загальною площею 29,1338 га під пасовищами розорана.

Крім того, Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, на підставі наказу від 24.11.2021 №653-ДК "Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо земельної ділянки площею 29,1338 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868, що розташована на території Катеринівської ОТГ (Катеринівська сільська рада) Кропивницького району Кіровоградської області.

За результатами перевірки встановлено, що на час перевірки земельна ділянка площею 29,1338 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868 знаходилася в стані після збору урожаю, на всій площі земельної ділянки наявні залишки сільськогосподарської культури, що свідчить про відхилення від затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, чим порушено ст. 20 Закону України "Про землеустрій", ч. 3 ст. 25, ст. 37 Закону України "Про охорону земель", ст. 96 Земельного кодексу України.

За результатами виявлених порушень складено протокол про адміністративне правопорушення №65З-ДК/022311/07/01/-21 від 07.12.2021 та постанову про накладення адміністративного стягнення №653-ДК/0223П/07/01/-21 від 07.12.2021, якою керівника ФГ "Хлібороб-Р" Рибінського В.Й. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 55 КУПАП і накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 340 грн. Штраф сплачено у добровільному порядку.

Також, 07.12.2021 винесено припис №653-ДК/0223П/07/01/-2І про усунення порушень земельною законодавства шляхом приведення земельної ділянки в стан, відповідно до затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою.

Отже, за твердженням прокурора, спірна земельна ділянка розорюється та використовується відповідачем не як пасовище, а для вирощування сільськогосподарських культур, тобто з порушенням умов договору оренди землі.

Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора до суду з позовом.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.

Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" визначено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ч. 1). Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом (ч. 9 ст. 93 ЗК України).

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі", ст. 792 Цивільного кодексу України, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Орендодавець, відповідно до положень ч. 1 ст. 24 Закону України "Про оренду землі", має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил.

Відповідно до вимог ст. 25 Закону України "Про оренду землі" орендар зобов`язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди; виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі, та інші.

Відповідно до ст. 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою (землевпорядна документація) - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель тощо.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у томі числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарською призначення належать, зокрема, сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) (п. а ч. 2 ст. 22 ЗК України).

Визначення угідь міститься в Переліку угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь (КВЗУ), який є Додатком № 4 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012 (зі змінами).

Так, рілля (код групи згідно з КВЗУ - 001, підгрупи 00) - це сільськогосподарські угіддя, які систематично обробляються і використовуються під посіви сільськогосподарських культур, включаючи посіви багаторічних трав, а також чисті пари (ГОСТ 26640-85) та парники, оранжереї і теплиці. До ділянок ріллі не належать сіножаті й пасовища, що розорані з метою їхнього докорінного поліпшення й використовуються постійно під трав`яними кормовими культурами для сінокосіння й випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовують під посіви.

У свою чергу підгрупа пасовища (код групи згідно з КВЗУ - 002. підгрупи - 02) включає сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для випасання худоби; рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки.

Таким чином, рілля та пасовища є різними видами угідь, які характеризуються власними, відмінними один від одного режимами використання. Так, пасовища відносяться до сільськогосподарських угідь, які використовуються для випасання худоби. У той же час, для посівів сільськогосподарських культур використовуються призначені для нього земельні ділянки, які за складом угідь віднесені до ріллі.

Крім того, виходячи з положень ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" вбачається, що розмір орендної плати прямо пропорційно залежить від величини нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до Довідника показників нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь в Україні станом на 01.01.2025 нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі у Кіровоградській області становить 37 536,00 грн за гектар, а пасовищ - 7 106,92 грн за гектар (з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік, який становить 1,12).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 29,1338 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868 складає 218710,2 грн, про що свідчить витяг №НВ-9963607442025.

Згідно з п. 7.1 Договору на орендовану земельну ділянку встановлено наступні обмеження: заборона зміни цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії договору; заборона зміни виду угідь, розорювання, інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Частинами 1-2, 5 ст. 36 Закону України "Про охорону земель" визначено, що охорона земель сільськогосподарського призначення забезпечується на основі реалізації комплексу заходів щодо збереження продуктивності сільськогосподарських угідь, підвищення їх екологічної стійкості та родючості ґрунтів, а також обмеження їх вилучення (викупу) для несільськогосподарських потреб.

Зміна цільового призначення земель сільськогосподарського призначення допускається лише за умови обґрунтування доцільності такої зміни в порядку, визначеному законом.

Захист земель сільськогосподарського призначення від пожеж, ерозії, селів, підтоплення та інших видів деградації здійснюється на основі реалізації заходів, передбачених державними і регіональними програмами, відповідно до схем землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, робочих проектів землеустрою.

За змістом ст. 37 Закону України "Про охорону земель" власники та землекористувачі, в тому числі орендарі земельних ділянок зобов`язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені ним Законом та іншими нормативно-правовими актами України. Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється. На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо: розорювання сіножатей, пасовищ, необґрунтовано інтенсивного використання земель.

Необхідність дотримання обмежень щодо розорювання земель, а також створення, збереження та відновлення сіножатей та пасовищ відповідно до науково обґрунтованих показників з урахуванням регіональних особливостей та природно-кліматичних умов; упорядкування орних земель шляхом виведення з їх складу схилів, ерозійно небезпечних та інших не придатних для розорювання угідь передбачена Законом України "Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року", Національним планом дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №271-р.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтями 526, 530 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610-611 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема розірвання договору.

Така ж відповідальність за невиконання умов договору оренди встановлена ст. 36 Закону України "Про оренду землі".

Згідно з ч. 2 ст. 651 Цивільною кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Частиною 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" визначено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, у разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Так, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил.

Згідно ч. 2 ст. 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов`язаний, зокрема, виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

За умовами Договору оренди орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил; дотримуватись встановлених щодо об`єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором або законодавством; дотримуватись режиму використання земель сільськогосподарського призначення (п. 8.4.2, 8.4.5, 8.4.8 Договору оренди).

Згідно з п. 11.3 Договору оренди, дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених цим договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

У постанові Верховного Суду від 22.06.2020 (справа №922/2216/19) зроблено висновок щодо критеріїв істотності порушення умов договору, як підстави дострокового розірвання договору на вимогу сторони в розумінні ст. 651 Цивільного кодексу України, як необхідної передумови розірвання договору в судовому порядку на вимогу однієї сторони. Зазначено, що істотним є таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору. Іншим критерієм істотного порушення договору закон визнає розмір завданої порушенням шкоди, який не дозволяє потерпілій стороні отримати очікуване при укладенні договору. Водночас, йдеться не лише про грошовий вираз завданої шкоди, прямі збитки, а й випадки, коли потерпіла сторона не зможе використати результати договору.

Щодо посилання відповідача на неналежність та не допустимість доказів, господарський суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Протокол огляду місця події від 08.05.2025 містить інформацію щодо предмета доказування, та оцінюється судом у сукупності з іншими доказами, доданими до позовної заяви.

У результаті проведення проектно-вишукувальних робіт залученим у рамках кримінального провадження спеціалістом - інженером-землевпорядником здійснено комплекс заходів з топографо-геодезичної зйомки земельної ділянки з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868. За результатами зйомки встановлено, що площа розораної та засіяної кукурудзою земельної ділянки складає 29,1338 га (рілля) із загальної площі земельної ділянки 29,1338 га. Тобто вся земельна ділянка використовується як рілля для посівів сільськогосподарських культур.

Спірна земельна ділянка є землями комунальної власності Катеринівської сільської територіальної громади, повноваження власника щодо неї здійснює Катеринівська сільська рада Кропивницького району.

Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

За умовами спірного договору оренди землі (п. 8.1.1, 8.1.2 Договору оренди) орендодавець має право вимагати від орендаря вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для здійснення контролю за додержанням орендодавцем умов договору та вимог законодавства; орендодавець має право здійснювати контроль за виконанням умов договору з боку орендаря.

У зв`язку з цим, представниками Катеринівської сільської ради Кропивницького району (як власника земельної ділянки) у складі голови та членів постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою; в присутності начальника відділу правового та кадрового забезпечення; начальника відділу з питань земельних відносин, комунальної власності, житлово-комунального господарства, благоустрою та охорони навколишнього природного середовища; спеціаліста відділу з питань земельних відносин, комунальної власності, житлово-комунального господарства, благоустрою та охорони навколишнього природного середовища Катеринівської сільської ради проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться на території Катеринівської сільської ради Кропивницького району з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868 загальною площею 29.1338 га, про що складено акт обстеження земельної ділянки №2 від 17.10.2024.

У результаті обстеження було встановлено, що у 2024 році земельна ділянка під пасовищами розорана та зайнята посівами соняшника, що суперечить обмеженням (обтяженням) щодо її використання, зазначеним у п. 7.1 Договору.

Актом обстеження земельної ділянки №4 від 16.04.2025, яке проводилось представниками Катеринівської сільської ради Кропивницького району встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868 загальною площею 29,1338 га під пасовищами розорана.

Отже, представники Катеринівської сільської ради Кропивницького району, складаючи акти обстеження земельної ділянки та здійснюючи фотофіксацію, здійснювали контроль за додержанням орендодавцем умов договору та вимог законодавства, що прямо передбачено положеннями Договору.

Крім того, матеріали перевірки Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, що проводилася у 2021 році, свідчать про систематичність порушення умов договору оренди та використання земельної ділянки з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868 з недотриманням вимог закону щодо використання земель, які за складом угідь є пасовищами.

Статтею 74 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

За приписами ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Верховний Суд неодноразово наголошував щодо необхідності застосування категорій стандартів доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, це й принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.

Одночасно, цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.

Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі №129/1033/13-ц.

Для виконання вимог ст. 86 ГПК України необхідним є аналіз доказів та констатація відповідних висновків за результатами такого аналізу. Справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію, в тому числі у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляду кожної конкретної справи.

17.10.2019 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", яким було, зокрема внесено зміни до Господарського процесуального кодексу та змінено назву статті 79 ГПК України з "Достатність доказів" на нову "Вірогідність доказів" та викладено її у новій редакції з фактичним впровадженням у господарський процес стандарту доказування "вірогідність доказів".

Стандарт доказування "вірогідність доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач.

Відповідно до ст. 79 ГПК наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду і на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.

Ураховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що наявними у справі доказами, наданими прокурором, підтверджується, що ФГ "Хлібороб-Р" систематично ухиляється від виконання умов договору оренди та використовує земельну ділянку пасовищ як ріллю для вирощування сільськогосподарських культур.

Зважаючи на викладене, наявні підстави для розірвання Договору оренди землі від 28.12.2018 з підстав використання земельної ділянки з порушенням встановлених у договорі обмежень та не дотриманням режиму використання пасовищ.

Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі", у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Згідно з п. 6.1 Договору оренди після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Отже, у зв`язку з розірванням спірного Договору оренди, наявні підстави для повернення земельної ділянки Катеринівській сільській раді Кропивницького району.

На підставі повного, всебічного, об`єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів, встановивши усі обставини справи, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 73-74, 76-77, 123, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Розірвати договір оренди землі, укладений 28.12.2018 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та фермерським господарством "Хлібороб-Р" щодо земельної ділянки загальною площею 29,1338 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868, з одночасним припиненням речового права - права оренди земельної ділянки, яке зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.01.2019, номер запису про інше речове право 30121942.

Зобов`язати фермерське господарство "Хлібороб-Р" (код ЄДР 06686338, вул. Полинкіна, 23, с. Соколівське, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27641) повернути Катеринівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДР 41744542, вул. Південна, 12, с. Катеринівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27630) земельну ділянку загальною площею 29,1338 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1868, що розташована на території Катеринівської сільської ради Кропивницькою району Кіровоградської області.

Стягнути з фермерського господарства "Хлібороб-Р" (код ЄДР 06686338, вул. Полинкіна, 23, с. Соколівське, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27641) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 02910025, банк - Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UА848201720343100001000004600, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір в сумі 6 056,00 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити учасникам справи.

Повне рішення складено 29.08.2025.

Суддя Н.М. Коваленко

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.