Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 640/21088/19
28 серпня 2025 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної ради в місті Києві державної адміністрації, Головного управління Державної податкової служби України у м.Києві, третя особа Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м.Києва про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії, визнання неправомірними дій, скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Шевченківської районної ради в місті Києві державної адміністрації, Головного управління Державної фіскальної служби України у м.Києві, Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м.Києва, третя особа Шевченківський районний відділ Державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві, в якому просив:
визнати неправомірною бездіяльність Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації щодо не проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача як фізичної особи-підприємця на підставі заяви позивача від 02.10.2014;
зобов`язати Шевченківську районну в місті Києві державну адміністрацію вчинити дії щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача, як фізичної особи-підприємця на підставі заяви позивача від 02.10.2014 та внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру, в порядку п. 6 ст. 47 Закону № 1253-VII, а саме не пізніше наступного робочого дня з дати надходження заяви позивача тобто, 03.10.2014;
визнати неправомірними дії Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві щодо обчислення позивачу єдиного внеску, прийняття (формування) вимоги про недоїмку № Ф-124378-17 від 15.05.2019 на суму 25703,74 грн та скасувати її.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.12.2011 позивача зареєстровано фізичною особою-підприємцем. 02.10.2014 позивачем на адресу Шевченківської в місті Києві державної адміністрації було направлено цінним листом з описом вкладення документи щодо припинення підприємницької діяльності, а саме: звернення про закриття: заява про припинення підприємницької діяльності; заява про припинення підприємницької діяльності Форма 12; копія паспорту; ідентифікаційний код; довідка про взяття на облік; виписка з реєстру; повідомлення про взяття на облік.
Також, аналогічний пакет документів було направлено 02.10.2014 на адресу ДПІ в Шевченківському районі м. Києва та управління ПФУ в Шевченківському районі м. Києва.
Проте, в липні 2018 позивачем було отримано вимогу №Ф-124378-17 від 03.07.2018 на суму 4672,84 грн, на що ним була надана відповідь про те, що позивачем було виконано процедуру, визначену чинним законодавством, щодо припинення підприємницької діяльності та 02 жовтня 2014 року оригінали відповідних документів було направлено на адресу Шевченківської в місті Києві державної адміністрації, ДПІ в Шевченківському районі м. Києва та УПФУ в Шевченківському районі м. Києві.
27.12.2018 на адресу позивача повторно надійшла вимога №Ф-124378-17 від 12.12.2018 вже на суму 20492,38 грн. Позивачем була надана відповідь про те, що позивачем було виконано всю процедуру по закриттю фізичної особи-підприємця та 02.10.2014 оригінали відповідних документів було направлено на адресу Шевченківської в місті Києві державної адміністрації, ДПІ в Шевченківському районі м. Києва та УПФУ в Шевченківському районі м. Києві.
Проте, у травні 2019 на адресу позивача повторно надійшла вимога №Ф-124378-17 від 15.05.2019, але вже на суму 25703,74 грн.
29.07.2019 позивач звернувся до Шевченківської в місті Києві державної адміністрації із заявою, в якій просив вчинити дії щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача, як фізичної особи-підприємця на підставі заяви позивача від 02.10.2014 та внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру, в порядку п. 6 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", а саме не пізніше наступного робочого дня з дати надходження заяви позивача тобто, жовтнем місяцем 2014.
Втім, станом на день звернення до суду відповідач не вчинив відповідних реєстраційних дій, а також не надав відповіді на заяву позивача.
Вказує, що Шевченківська в місті Києві державна адміністрація вчинила дії щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача, як фізичної особи-підприємця на підставі заяви позивача від 02.10.2014, але запис до Єдиного державного реєстру про припинення внесено не 2014 роком, а 22.08.2019.
Зазначає, що постановою держаного виконавця Шевченківського РВДВС м. Києва ГТУЮ у м. Києві від 12.08.2019 на виконання вимоги № Ф-124378-17У від 15.05.2019 відкрито виконавче провадження №59775301 по стягненню з позивача суми боргу у розмірі 25703,74 грн.
Вказує, що після того як 02.10.2014 ним було прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності та цього ж дня на адресу Шевченківської в місті Києві державної адміністрації було направлено цінним листом з описом вкладення відповідні документи, позивач вважав, що було прийнято рішення про припинення його підприємницької діяльності. Відповідно з жовтня 2014 він не подавав до контролюючих органів відповідних звітів та не сплачував внесків.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва 22.11.2019, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 07.05.2020, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі з наступним складом сторін: позивач - ОСОБА_1 , відповідачі - Шевченківська районна рада в місті Києві державна адміністрація, Головне управління Державної фіскальної служби України у м.Києві, третя особа - Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м.Києва. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
10.12.2019 до суду від Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м.Києва надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позову. Також представник просить визнати Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м.Києва неналежним відповідачем, оскільки останнє жодних прав та інтересів позивача не порушив.
24.12.2019 до суду від Головного управління ДФС у м.Києві надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, пунктом 3 частини першої ст. 7 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у п. 4 частини першої ст. 7 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно абз. третього частини восьмої ст. 9 Закону № 2464 платники, зазначені, зокрема, у пункті 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткування сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Тобто, граничний термін сплати єдиного внеску за себе фізичними особами-підприємцями, які застосовують спрощену систему оподаткування - 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Пунктом 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 (із змінами внесеними Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII, які були чинні по 31.12.2017) визначено, що єдиний внесок нараховується для ФОП на загальній системі та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Частину восьму ст. 9 Закону № 2464 у період 2017 року залишено без змін, тобто ФОП на загальній системі, повинні були сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік до 10 лютого наступного року.
З 01.01.2018 набрали чинності зміни, внесені Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" до частини четвертої ст. 4 Закону № 2464, відповідно до яких звільняються від сплати за себе єдиного внеску особи, зазначені, у пунктах 4 та 5 і частини першої ст. 4 Закону № 2464, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-1V "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Враховуючи зазначене, фізичні особи-підприємці, які отримують пенсію за вислугу років, та які не досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, не є пенсіонерами за віком у розумінні Закону № 2464 та зобов`язані нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальних підставах.
Зазначає, що згідно інформаційної системи ГУ ДПС у м. Києві позивач перебував на податковому обліку за основним місцем обліку в ДПС у м. Києві (Дарницький район м. Києва), як фізична особа-підприємець на загальній системі оподаткування з 25.07.2006 по 25.09.2019 (дата проведення державної реєстрації припинення) у зв`язку з чим, станом на 12.12.2019 в інтегрованій картці платника відображено за кодом платежу 71040000 (для фізичних осіб-підприємців) 2019 у розмірі мінімального страхового внеску згідно обраної системи оподаткування, а саме:
за 2017 в сумі 8448,00 грн;
за І-IV квартали 2018 в сумі 9828,72 грн;
за І-ІІ квартали 2019 року в сумі 5508,36 грн.
Вказує, що станом на 12.12.2019 за позивачем обліковується заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 23785,08 гривень.
03.01.2020 до суду від Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що Державному реєстратору відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації 22.08.2019 заявником ОСОБА_1 було подано заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
Державний реєстратор відділу, перевіривши документи на наявність підстав для зупинення розгляду, та на наявність підстав для відмови у державній реєстрації, 22.08.2019 провів державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Також представник вказує, що в матеріалах реєстраційної справи фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відсутня інформація про надходження до відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної державної адміністрації пакету документів від 02.10.2014 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Зазначає, що в період направлення позивачем цінного листа з описом вкладення №21215481, відділ знаходився в підпорядкуванні Головного територіального управління юстиції міста Києва і не мав можливості отримати поштове відправлення, адресатом якого була Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація.
Статтями 1, 2 Закону України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-ІХ) постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва та утворити Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
За наслідками автоматизованого розподілу судових справ між судами Тернопільський окружний адміністративний суд визначено для розгляду справи №640/21088/19.
Матеріали адміністративної справи №640/21088/19 надійшли на адресу Тернопільського окружного адміністративного суду 27.02.2025 та за результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями передані на розгляд головуючому судді Баб`юку П.М.
Ухвалою судді від 06.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №640/21088/19.
Замінено відповідача в адміністративній справі №640/21088/19 Головне управління Державної фіскальної служби України у м.Києві (код ЄДРПОУ 39439980), на правонаступника Головне управління Державної податкової служби України у м.Києві (код ЄДРПОУ 44116011).
Продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження за матеріалами справи, без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Також, запропоновано учасникам справи у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали, у разі зміни обставин справи, надати суду додаткові пояснення у справі (заяви, клопотання) щодо позовних вимог та заперечень на них.
Додаткові пояснення у справі (заяви, клопотання) щодо позовних вимог та заперечень на них до суду не надходили.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець 15.12.2011 (номер запису 2 074 000 0000 020229), з видом діяльності "52.63.0 Роздрібна торгівля поза магазинами, н. в. і. г.", місцезнаходження реєстраційної справи - Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підприємницьку діяльність фізичною особою-підприємцем припинено за власним рішенням 22.08.2019, номер запису: 20740060002020229.
На підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів у зв`язку з невиконанням зобов`язання щодо сплати ЄСВ за 2017-2018 та І-ІІ квартали 2019 контролюючим органом було сформовано та надіслано на адресу позивача вимоги про сплату боргу (недоїмки):
№Ф-124378-17 від 03.07.2018 на суму 4672,84 грн;
№Ф-124378-17 від 12.12.2018 на суму 20492,38 грн;
№Ф-124378-17 від 15.05.2019 на суму 25703,74 грн.
Не погоджуючись із вказаними вимогами, вважаючи їх протиправними з огляду на те, що позивачем 02.10.2014 на адресу Шевченківської в місті Києві державної адміністрації, ДПІ в Шевченківському районі м. Києва та управління ПФУ в Шевченківському районі м. Києва було направлено цінним листом з описом вкладення документи щодо припинення підприємницької діяльності, останній звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись щодо наведеного, суд виходить з наступного.
У відповідності до ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15 травня 2003 року № 755-IV (тут і далі Закон України № 755-IV, в редакції чинній станом на 06.08.2014), відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України (254к/96-ВР), цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Згідно з ч.1 ст.45 Закону України № 755-IV, державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця проводиться у разі, зокрема,: прийняття фізичною особою-підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності.
Відповідно до ст.47 Закону України № 755-IV Для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа подає (надсилає) державному реєстратору реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням.
Реєстраційна картка на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням приймається за описом, копія якого в день надходження документа видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику з відміткою про дату його надходження.
Дата надходження реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Державний реєстратор залишає реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням без розгляду, якщо:
реєстраційна картка на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням подана за неналежним місцем проведення державної реєстрації припинення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності;
реєстраційна картка на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням не відповідає вимогам цього Закону.
Про залишення реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням без розгляду заявнику в день надходження документа державним реєстратором видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення документа без розгляду разом з цим документом.
Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням без розгляду зобов`язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження цього документа внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем та в той же день видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) їй повідомлення про внесення такого запису.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що ним 02.10.2014 на адресу Шевченківської в місті Києві державної адміністрації було направлено цінним листом з описом вкладення документи щодо припинення підприємницької діяльності, а саме: звернення про закриття: заява про припинення підприємницької діяльності; заява про припинення підприємницької діяльності Форма 12; копія паспорту; ідентифікаційний код; довідка про взяття на облік; виписка з реєстру; повідомлення про взяття на облік.
Також, аналогічний пакет документів було направлено 02.10.2014 на адресу ДПІ в Шевченківському районі м. Києва та управління ПФУ в Шевченківському районі м. Києва.
Тому, після того як 02.10.2014 ним було прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності та цього ж дня на адресу Шевченківської в місті Києві державної адміністрації було направлено цінним листом з описом вкладення відповідні документи, позивач вважав, що було прийнято рішення про припинення його підприємницької діяльності.
Поряд із цим, як вказує представник Шевченківської районної ради в місті Києві в матеріалах реєстраційної справи фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відсутня інформація про надходження до відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної державної адміністрації пакету документів від 02.10.2014 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , оскільки в період направлення позивачем цінного листа з описом вкладення №21215481, відділ знаходився в підпорядкуванні Головного територіального управління юстиції міста Києва і не мав можливості отримати поштове відправлення, адресатом якого була Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація.
Суд зазначає, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Суд зауважує, що в ході розгляду справи суду не надано та судом не здобуто доказів того, що цінний лист з описом вкладення №21215481 (документи щодо припинення підприємницької діяльності позивача) доставлено та вручено Шевченківській районній в місті Києві державній адміністрацій.
Позивач обравши такий спосіб подання заяви про припинення підприємницької діяльності, як надіслання її засобами поштового зв`язку, мав врахувати ризики щодо недоставлення такого відправлення адресату.
При цьому, протягом тривалого часу (до 2019 року) позивач не здійснював будь-яких дій, для того щоб пересвідчитися чи Шевченківською районною в місті Києві державною адміністрацією вчинено дії (внесено до реєстру відповідний запис) щодо припинення підприємницької діяльності з урахуванням того, що відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань були відкриті для загального доступу.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд не вбачає підстав для визнання протиправною бездіяльності Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації щодо не проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача як фізичної особи-підприємця на підставі заяви позивача від 02.10.2014, адже будь-яких доказів вручення поштового відправлення (цінний лист з описом вкладення №21215481) матеріали справи не містять.
Тому, відсутні підстави для зобов`язання Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації вчинити дії щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача, як фізичної особи-підприємця на підставі заяви від 02.10.2014 та внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, в порядку п. 6 ст. 47 Закону № 1253-VII, а саме не пізніше наступного робочого дня з дати надходження заяви позивача тобто, 03.10.2014.
Щодо обчислення позивачу єдиного внеску та формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-124378-17 від 15.05.2019 на суму 25703,74 грн.
У частині другій ст. 2 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що виключно Законом № 2464 визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, платники єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.
Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених Законом № 2464, або в частині, що не суперечить Закону № 2464 (частина перша ст. 2 Закону № 2464).
Відповідно до частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є зокрема фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Пунктом 3 частини першої ст. 7 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у п. 4 частини першої ст. 7 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується - на суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно абз. третього частини восьмої ст. 9 Закону № 2464 платники, зазначені, зокрема, у пункті 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткування сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Тобто, граничний термін сплати єдиного внеску за себе фізичними особами-підприємцями, які застосовують спрощену систему оподаткування - 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Пунктом 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 (із змінами внесеними Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII, які були чинні по 31.12.2017) визначено, що єдиний внесок нараховується для ФОП на загальній системі та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Частину восьму ст. 9 Закону № 2464 у період 2017 року залишено без змін, тобто ФОП на загальній системі, повинні були сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року.
Платники єдиного внеску зобов`язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати, сплачувати єдиний внесок та подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску (пункти 1, 4 частини другої ст. 6 Закону № 2464).
З 01.01.2018 набрали чинності зміни, внесені Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" до частини четвертої ст. 4 Закону № 2464 відповідно до яких звільняються від сплати за себе єдиного внеску особи, зазначені, у пунктах 4 та 5 і частини першої ст. 4 Закону № 2464, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-1V "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон№ 1058), та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Враховуючи зазначене, фізичні особи-підприємці, які отримують пенсію за вислугу років, та які не досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, не є пенсіонерами за віком у розумінні Закону № 2464 та зобов`язані нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальних підставах.
Таким чином, оскільки за період нарахування (за 2017-2018 та за І-ІІ квартал 2019 року) позивач був зареєстрований у передбачений законом спосіб як фізична особа - підприємець, та, відповідно, був платником єдиного внеску, на думку суду, відсутні підстави для визнання протиправною та скасування спірної вимоги.
Відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, довели належними та допустимими доказами правомірність спірної вимоги, а також тієї обставини, що позивач був платником єдиного внеску у розумінні статті 4 Закону №2464-VI та у зв`язку із цим мав обов`язок сплачувати його у 2017-2018 та за І-ІІ квартал 2019 року у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки в задоволенні позовних вимог відмовлено, відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 28 серпня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідачі:
- Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація (місцезнаходження/місце проживання: вул. Хмельницького Богдана, 24, м. Київ, 01054, код ЄДРПОУ 37405111);
- Головне управління ДПС у м. Києві (місцезнаходження/місце проживання: вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44116011);
третя особа:
- Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м.Києва (місцезнаходження/місце проживання: вул.Мрії, 28А, м.Київ, 04128, код ЄДРПОУ 37995466).
Головуючий суддяБаб`юк П.М.