Рішення № 129812207, 22.08.2025, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2025
Номер справи
480/1644/25
Номер документу
129812207
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2025 року Справа № 480/1644/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

представника позивача - адвоката К.В. Носова,

представника відповідача - І.О. Пономарьова,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1644/25 за позовом Державної установи "Конотопська виправна колонія" (№130) до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення -рішення ГУ ДПС у Сумській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України від 02.01.2025:

- № 718280703 про визначення Державній установі "Конотопська виправна колонія (№130) грошового зобов`язання по ПДВ у сумі 1715226,7 грн (у тому числі за податковими зобов`язаннями у сумі 1 559 297,0 грн, за штрафними санкціями у сумі 155 929,7 грн;

- № 818280703 про застосування до Державної установи "Конотопська виправна колонія" (№130)" штрафних санкцій у сумі 22 780,0 грн за неподання податкової звітності з ПДВ за податкові звітні періоди грудень 2018 червень 2024 року;

- № 918280703 про застосування до Державної установи "Конотопська виправна колонія" (№130)" штрафних санкцій у сумі 7100,0 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірні податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 02.01.2025 ґрунтуються на помилкових судженнях суб`єкта владних повноважень, що викладені в акті від 27.11.2024 № 13190/18-28-07-03-07/08565109/342 про результати документальної позапланової виїзної перевірки Державної установи "Конотопська виправна колонія" (№130)".

Так, ДУ "Конотопська виправна колонія (№130)" не заперечує обставини надходження на рахунок спеціального фонду Установи за період 01.01.2018 по 30.11.2018 грошових коштів у розмірі 1 097 871,5 грн, але не погоджується із методикою розрахунку контролюючим органом обсягу оподаткованих операцій для цілей обов`язкової реєстрації платником ПДВ.

Як вбачається з Акту перевірки та листі, за результатами розгляду заперечень на Акт перевірки, при розрахунку загального обсягу оподаткованих операцій з поставки для цілей реєстрації платником ПДВ за період з 01.01.2018 по 30.11.2018, ГУ ДПС у Сумській області враховувало як операції які оподатковуються за основною ставкою (20 %), так і операції звільнені від оподаткування відповідно до п.п. "ґ" п.п. 197.1.7 п. 197.1 ст. 197 ПК України.

ДУ "Конотопська виправна колонія (№130)" вважає, що операції звільнені від оподаткування відповідно до ст. 197 ПК України не повинні враховуватись під час визначення обсягу оподаткованих операцій для цілей обов`язкової реєстрації платником ПДВ. З огляду на таку позицію об`єм операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ згідно з розділом V ПК України у Установи за період з 01.01.2018 по 30.11.2018 не перевищив 1000000 грн, а відтак, обов`язок реєструватись платником ПДВ з 01.12.2018 не виник.

Ухвалою суду від 04.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні.

Протокольною ухвалою суду від 17.04.2025 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог у судовому засіданні заперечував, зазначив, що порушення, встановлені в ході перевірки, зафіксовані належним чином в акті від 27.11.2024 № 13190/18-28-07-03-07/08565109/342 про результати документальної позапланової виїзної перевірки ДУ "Конотопська виправна колонія (№130)".

Вважає, що оскільки Державну пенітенціарну службу України ліквідовано в травні 2017 року територіальні органи та установи, що їй були підпорядковані також змінили свій статус і перейшли під юрисдикцію Міністерства юстиції України і стали установами у сфері виконання кримінальних покарань.

Звільнення від оподаткування операцій з постачання послуг з харчування, забезпечення майном, комунально-побутовими та іншими послугами згідно з підпунктом "ґ" підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України, передбачено у разі надання особам, які утримуються саме в установах пенітенціарної системи, яку на даний час ліквідовано.

Висновки, що викладені в акті, стали підставою для винесення спірних податкових повідомлень-рішень, у зв`язку із чим просив у задоволенні позову відмовити.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступного висновку.

Головним управлінням ДПС у Сумській області відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.1, п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82, пп. 69.351 п. 69 підр. 10 розділу XX Перехідних положень Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) у зв`язку з не наданням пояснень та документального підтвердження на письмовий запит Головного управління ДПС у Сумській області у повному обсязі та на підставі наказу Головного управління ДПС у Сумській області від 07 листопада 2024 року № 2194-кп "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Державна установа "Конотопська виправна колонія (№ 130)" код ЄДРПОУ 08565109 проведена документальна позапланова виїзна перевірка Державна установа "Конотопська виправна колонія (№ 130)" з питань своєчасності реєстрації платником податку на додану вартість за період діяльності з 01.01.2018 по 30.06.2024, відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного в додатку 1 до акта перевірки.

03 грудня 2024 року Установою було отримано акт ГУ ДПС у Сумській області від 27.11.2024 № 13190/18-28-07-03-07/08565109/342 про результати документальної позапланової виїзної перевірки ДУ "Конотопська виправна колонія (№ 130)", яким зафіксовано порушення податкового законодавства:

- п. 181.1 ст. 181, п. 183.1, 183.2, 183.10 ст. 183, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п.п. "а" п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу України, а саме, заниження податкових зобов`язань по ПДВ у сумі 896 081,0 грн; за податкові (звітні) періоди грудень 2018 червень 2024;

- п. 49.2 ст. 49, п. 183.10 ст. 183 ПК України, а саме не подання податкових декларацій

по ПДВ за податкові (звітні) періоди грудень 2018 червень 2024;

- п. 73.3 ст. 73 ПК України, а саме, подання не в повному обсязі платником податків

документів на запит контролюючого органу.

На підставі вказаного акта перевірки відповідачем були прийняті податкові повідомлення - рішення:

- № 718280703 про визначення ДУ "Конотопська виправна колонія (№130)" грошового зобов`язання по ПДВ у сумі 1 715 226,70 грн (у т.ч. за податковими зобов`язаннями у сумі 1 559 297,0 грн, за штрафними санкціями у сумі 155 929,7 грн;

- № 818280703 про застосування до ДУ "Конотопська виправна колонія (№130)" штрафних санкцій у сумі 22 780,0 грн за неподання податкової звітності з ПДВ за податкові звітні періоди грудень 2018 червень 2024 року;

- № 918280703 про застосування до ДУ "Конотопська виправна колонія (№130)" штрафних санкцій у сумі 7100,0 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до відомостей, які містить Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Установа здійснює діяльність у сфері юстиції та правосуддя. Основною функцією Установи є виконання покарань у виді обмеження/позбавлення волі на певний строк. Установа є бюджетною неприбутковою організацію, яка утримується за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законом.

Не погодившись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 Податково кодексу України встановлено, під безоплатно наданими товарами розуміються товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів, а також товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.

Згідно із п. п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Відповідно до пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу України встановлено, що неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов`язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов`язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Згідно із п. 201.1. ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно із п. 189.1 ст. 189 Податково кодексу України, у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.

Відповідно до п. "б" ст. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності).

Згідно із п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України, під обов`язкову реєстрацію платником податку на додану вартість підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп`ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000. грн. (без урахування ПДВ).

До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ. При цьому обсяг операцій, що не є об`єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не включається.

Згідно із пп. 197.1.16 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об`єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.

Суд зазначає, що вимоги цього підпункту поширюються також на операції з безоплатної передачі об`єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень, та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб`єкти операції платниками податку.

Тобто, застосування вимог пп. 197.1.16 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу України, можливе за умови одночасного виконання таких вимог: передача повинна здійснюватися на безоплатній основі; операція повинна здійснюватися між двома платниками ПДВ або між двома юридичними особами; передача повинна відбуватися виключно у державну чи комунальну власність; операція повинна здійснюватися на підставі прийнятого відповідного рішення Уряду, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

У разі якщо при здійсненні операцій з безоплатної передачі об`єктів не дотримано хоча б однієї із зазначених вимог, то така операція оподатковується ПДВ у загальновстановленому розділом V Кодексу порядку за ставкою 20 відсотків.

Пунктом 198.5 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, зокрема, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу).

З метою застосування цього пункту податкові зобов`язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах: придбаних для використання: в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання; придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України від 16.07.1999 р. N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Таким чином, якщо безоплатна передача майна здійснюється з балансу комунального підприємства на баланс іншого комунального підприємства - платника ПДВ на підставі рішення місцевих органів виконавчої влади, то така операція з безоплатної передачі в комунальну власність звільняється від оподаткування ПДВ.

Відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 (із подальшими змінами) основними завданнями Мін`юсту є, зокрема, забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації; забезпечення формування системи наглядових, соціальних, виховних та профілактичних заходів, які застосовуються до засуджених та осіб, узятих під варту.

В свою чергу Міністр юстиції утворює уповноважені органи з питань пробації, установи виконання покарань, слідчі ізолятори, воєнізовані формування, заклади освіти, заклади охорони здоров`я, підприємства установ виконання покарань, інші підприємства, установи та організації, утворені для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби, в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади їх керівників, застосовує заходи заохочення та притягує до дисциплінарної відповідальності, вносить подання щодо представлення до відзначення державними нагородами України, а також затверджує їх положення (статути) (підпункт 13-1 пункту 12 Положення).

ДУ "КОНОТОПСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№ 130)" знаходиться у сфері управління Міністерства юстиції України та є установою, яка реалізує частину його функції, а саме, виконує кримінальні покарання у виді обмеження/позбавлення волі на певний строк, тобто є установою пенітенціарної системи України.

Як вбачається з Акту перевірки, за період з 01.01.2018 по 30.11.2018 на рахунки Установи надходили кошти за такими джерелами походження як:

за працевикористання спецконтингенту;

сплата за харчування та комунально-побутові послуги;

реалізація ТМЦ, вироблених в майстернях Установи;

постачання продуктів харчування та предметів першої необхідності особам, які

відбувають покарання;

користування кімнатами тривалих побачень.

Відповідно до п.п. "ґ" п.п. 197.1.7 п. 197.1 ст. 197 ПК України звільняються від оподаткування постачання послуг з харчування, забезпечення майном, комунально-побутовими та іншими послугами, що надаються особам, які утримуються в установах пенітенціарної системи, а саме: харчування, у тому числі приготування їжі; забезпечення одягом, білизною, взуттям та постільними речами; користування кімнатами тривалих побачень; послуги поштового та телефонно-телеграфного зв`язку; постачання продуктів харчування і предметів першої необхідності; ремонт взуття та одягу; додаткове медичне обслуговування; банно-пральні послуги; прокат кіно- та відеофільмів, культурно-освітні заходи.

Факт проведення Установою операцій звільнених від оподаткування на підставі п.п. "ґ" п.п. 197.1.7 п. 197.1 ст. 197 ПК України підтверджується викладеним в Акті перевірки. При цьому, обсяг звільнених від оподаткування операцій складає в середньому від 30 до 50 відсотків від загального обсягу проведених операцій.

Як вбачається з Акту перевірки та листі, за результатами розгляду заперечень на Акт перевірки, при розрахунку загального обсягу оподаткованих операцій з поставки для цілей реєстрації платником ПДВ за період з 01.01.2018 по 30.11.2018, ГУ ДПС у Сумській області враховувало як операції які оподатковуються за основною ставкою (20%), так і операції звільнені від оподаткування відповідно до п.п. "ґ" п.п. 197.1.7 п. 197.1 ст. 197 ПК України.

Вищевказана операція звільнена від оподаткування на підставі пп. 197.1.16 п. 197.1 ст. 197Податкового кодексу України.

Суд зазначає, що оскільки об`єм операцій позивача не перевищував 1000000 грн за весь період перевірки, то у позивача відсутній обов`язок реєстрації у якості платника податку на додану вартість та сплачувати такий податок, у зв`язку з чим позивачем також не складалися податкові накладні.

Із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення необґрунтовані, у зв`язку з чим підлягають скасуванню.

Згідно із ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державної установи "Конотопська виправна колонія" (№130) до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 02 січня 2025 року № 718280703 про визначення Державній установі "Конотопська виправна колонія" (№130) грошового зобов`язання з податку на додану вартість в загальній сумі 1715226,7 грн, із них за основним платежем 1559297 грн і 155929,7 грн - штрафні (фінансові) санкції.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 02 січня 2025 року № 818280703 про застосування до Державної установи "Конотопська виправна колонія" (№130) штрафних санкцій в сумі 22780 гривень.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 02 січня 2025 року № 918280703 про застосування до Державної установи "Конотопська виправна колонія" (№130) штрафних санкцій в сумі 7100 гривень.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 43995469) на користь Державної установи "Конотопська виправна колонія" (№130) (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Батуринська, 2, код ЄДРПОУ 08565109) витрати по сплаті судового збору в сумі 20941,28 гривень.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал