Ухвала суду № 129809698, 10.06.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2025
Номер справи
160/16678/20
Номер документу
129809698
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

10 червня 2025 рокуСправа №160/16678/20

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук-Борисенко Н.В. дослідивши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.05.2025 року про виконання рішення суду по справі №160/16678/20,-

УСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2021 року у справі №160/16678/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті недоодержаної суми пенсії ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити виплати ОСОБА_1 недоодержаної суми пенсії ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою від 25.11.2022 року встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2021 року у справі №160/16678/20 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2021 року по адміністративній справі №160/16678/20.

Ухвалою від 09.01.2023 року повторно зобов`язано Головне управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно новий строк для подання звіту про виконання рішення суду по справі №160/16678/20

Ухвалою від 17.03.2023 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно новий строк для подання звіту про виконання рішення суду по справі №160/16678/20 протягом 60 днів з дня отримання даної ухвали з наданням доказів про нарахування позивачу заборгованості за рішенням суду по справі №160/16678/20.

Ухвалою від 27.11.2023 року у зв`язку з тим, що Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не виконано вимоги ухвали суду від 17.03.2023 року. Повторно зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській областіподати протягом 30 днів з дня отримання копії ухвали звіт про виконання рішення суду по справі №160/16678/20.

Ухвалою від 11.10.2024 року повторно зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати протягом 30 днів з дня отримання копії ухвали звіт про виконання рішення суду по справі №160/16678/20.

Ухвалою від 19.11.2024 року призначено звіт про виконання судового рішення у справі № 160/16678/20 до розгляду у судовому засіданні.

Ухвалою від 11.12.2024 року відмовлено у прийнятті звіту та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно достатті 382 КАС України, протягом 14 днів з моменту отримання копії цієї ухвали суду, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду по адміністративній справі №160/16678/20.

Ухвалою від 04.03.2025 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення від 18.12.2024 року у справі №160/16678/20. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно новий строк для подання звіту про виконання рішення суду по справі №160/16678/20 протягом 30 днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвалою від 24.04.2025 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення від 18.12.2024 року у справі №160/16678/20. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно новий строк для подання звіту про виконання рішення суду по справі №160/16678/20 протягом 30 днів з дня отримання даної ухвали.

12.05.2025 року на адресу суду надійшов звіт від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про виконання рішення суду, у якому зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2021 року у справі №160/16678/20 нараховано доплату за період з 01.12.2016 року по 31.12.2019 року у розмірі 87549,00 грн. У звіті Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначено, що відповідна виплата буде здійснена після виділення пенсійному органу відповідних коштів на погашення заборгованості.

Ухвалою від 14.05.2025 року призначено звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.05.2025 року про виконання судового рішення у справі №160/16678/20 до розгляду у судовому засіданні.

У судове засідання позивач та відповідач не з`явились, суд продовжив розгляд звіту у порядку письмового провадження.

При цьому з матеріалів справи вбачається, що Головне управління зверталось до Пенсійного фонду України з листами, зокрема, №0400-010508-5/117647 від 17.11.2022 року, №0400-010508-5/198182 від 08.12.2023 року, №0400-010408-5/225285 від 12.11.2024 року, №0400-010408-5/247631 від 17.12.2024 року, №0400-010408-5/86197 від 05.05.2025 року про розгляд питання щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати у сумі 87549,00 грн. для виконання рішення суду.

Із вищевказаного слідує, що відповідачем рішення суду не виконано в повному обсязі, а саме: не виконано в частині доплати пенсії за період з 01.12.2016 року по 31.12.2019 року у розмірі 87549,00 грн.

Так, органи Пенсійного фонду України фінансують види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань.

Таким чином, нарахована позивачу сума доплати по пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України.

Отже, проведення такої виплати не може бути здійснено за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.

Згідно із пп. 6 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.

Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Відповідно правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Крім того, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 649 від 22.08.2018 року "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі Порядок №649), отже положення цього Порядку підлягають застосуванню до спірних відносин.

Відповідно до п.1 Порядку №649, цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Згідно із п. 3-5 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України. Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника. Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Згідно з п. 6,10 Порядку №649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія); виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Орган державної влади, зобов`язаний діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог Порядку №649.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 року №20-рп/2011 передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов`язана регулювати економічні процеси, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства.

Слід також зазначити, що приписами ч. 11 ст. 382-3 КАС України встановлено, що якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Враховуючи те, що рішення суду виконуються відповідачем в порядку черговості, суд не вважає за необхідне встановлювати відповідачу додатковий строк для подання звіту у цій частині рішення суду, позаяк уважає, що таке рішення буде виконано відповідачем безальтернативно, у разі надходження коштів за відповідною бюджетною програмою.

Зважаючи на вищевикладене в його сукупності, суд дійшов висновку про належне виконання відповідачем рішення суду від 18.02.2021 року у адміністративній справі №160/16678/20 в частині нарахування та виплати доплати до пенсії з 01.12.2016 року по 31.12.2019 року у розмірі 87549,00 грн., тому даний звіт відповідача слід прийняти.

Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2021 року по справі №160/16678/20.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 КАС України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко