Постанова № 129803408, 28.08.2025, Балаклійський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
28.08.2025
Номер справи
610/2550/25
Номер документу
129803408
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

Іменем України

№ 610/2550/25 № 3/610/620/2025м. Балаклія28 серпня 2025 року

Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Стригуненко Володимир Миколайович, за участю: секретаря Ворони І.О., прокурора Устименко І.О., особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Явір Балаклійського району Харківської області, зареєстрованого і жителя: АДРЕСА_1 , громадянство України, з вищою освітою, працюючого трактористом ФГ "СТЕПАНЕН.КО", розлученого, рнокпп НОМЕР_1 ,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області, а тому являючись суб`єктом декларування відповідно до підпункту "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", усупереч вимогам п. 2-7 р. ХІІІ "Прикінцеві положення" вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 29.03.2024, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021 рік.

Прокурор в судовому засіданні підтримала позицію, викладену в протоколі про адміністративне правопорушення, вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В суді ОСОБА_1 винуватим себе визнав повністю та визнав вчинення адміністративного правопорушення за вказаних обставин.

Протоколом № 380 від 04.07.2025 зафіксовано факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за вищенаведених обставин.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 4 вказаного Закону депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Як свідчать матеріали справи, згідно з протоколом Донецької селищної територіальної виборчої комісії за результатами виборів депутатів Донецької селищної ради 25.10.2020 депутатом в територіальних виборчих округах було обрано, зокрема, ОСОБА_1 (а.с. 51-60).

Постановою Донецької селищної територіальної виборчої комісії Ізюмського району Харківської області від 30.11.2020 було скликано першу сесію Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області (а.с.50-51).

Відповідно до протоколу І сесії VІІІ скликання Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 17.12.2020 № 01 та додатку № 3 до нього (поіменне голосування) було заслухано про результати перших виборів депутатів Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області 25.10.2020, зазначено, що 26 кандидатів отримали мандати депутатів Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області, серед них ОСОБА_1 по територіальному виборчому округу № 4 від Харківської обласної регіональної партійної організації політичної партії "БЛОК СВІТЛИЧНОЇ" "РАЗОМ"" (а.с.22-36, 37-49).

Рішенням Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області І сесії VІІІ скликання від 17.12.2020 було вирішено прийняти до відома факт початку повноважень депутатів Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області VІІІ скликання, в тому числі ОСОБА_1 (а.с. 20-21).

Рішенням Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 13.08.2024 було затверджено регламент Донецької селищної ради VІІІ скликання у новій редакції. Статтею 1 Регламенту передбачено, що Донецької селищна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє селищну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування у межах та у спосіб, визначені Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Європейською хартією місцевого самоврядування та іншими законодавчими актами. Загальний склад селищної ради 26 депутатів (а.с. 61-74).

17.12.2020 ОСОБА_1 прийняв присягу новообраного депутата Донецької селищної ради (а.с. 75).

Частиною 3 ст. 8 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" визначено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія ЗУ "Про запобігання корупції".

Відповідно допідпункту "б"пункту 1частини першоїстатті 3 ЗУ "Про запобігання корупції" депутати місцевих рад є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Таким чином, ОСОБА_1 , який з 17.12.2020 набув повноважень депутата Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області, є суб`єктом, на якого поширюється дія ЗУ "Про запобігання корупції".

Статтею 1 ЗУ "Про запобігання корупції" передбачено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені упункті 1,підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2,пункті 4частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-IX) особи, зазначені у пункті 1,підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Підпунктом 1 п. 1 Закону України "Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов`язку подати документи.

Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, немає обов`язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Проте Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов`язок поновлено.

Зокрема, згідно з п. 2-7 р. ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не пізніше 31.01.2024, однак подав щорічну декларацію за 2021 рік лише 29.03.2024 о 21.55год, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, тобто несвоєчасно (а.с. 77-90).

Цю обставину ОСОБА_1 визнає.

Поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021рік шляхом особистого заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції після автентифікаціїу персональномуелектронному кабінетіне встановлено.

Вказані документи відповідно до ст. 251 КУпАП є доказами в справі про адміністративне правопорушення і узгоджуються між собою.

Дії ОСОБА_1 за вказаним фактом кваліфікую за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Обставиною, пом`якшуючою відповідальність, визнаю щире розкаяння винного. Обставин, що обтяжують відповідальність, не убачається.

За обставинами справи, з урахуванням особи ОСОБА_1 , який протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався, обставин, викладених у ст. 33-35 КУпАП, вважаю можливим застосувати адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу, визнавши його таким, що забезпечить мету адміністративного стягнення у вигляді належної міри відповідальності за вчинення правопорушення, з метою виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень. Інші розміри адміністративного стягнення є більш суворими, з врахуванням особи явно несправедливими, для їх застосування достатніх підстав не убачається.

На підставі викладеного, керуючись ст. 33-35, 40-1, 252, 280, 284-285 КУпАП,

п о с т а н о в и в:

1)ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, наклавши на нього адміністративне стягнення - штраф у розмірі 850 гривень.

2)Стягнути з ОСОБА_1 605,60 гривень судового збору.

3)У разінесплати правопорушникомштрафу у15-тиденний строк з днявручення йомупостанови пронакладення штрафу,а вразі оскарженнятакої постанови-не пізнішяк черезп`ятнадцятьднів здня повідомленняпро залишенняскарги беззадоволення,у порядкупримусового виконанняпостанови стягнути подвійний розмір зазначеного штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.

Суддя Стригуненко В.М.

Реквізити для сплати штрафу: населений пункт: Балаклійська міська ТГ, отримувач: ГУК Харків обл/МТГ Балаклія/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA628999980314040542000020577, код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір.