Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2025 року справа № 580/5423/25 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алли Руденко,
за участю:
секретаря судового засідання Ірини Могили,
представника позивача Катерини Дарморос (за ордером про надання правничої допомоги);
представника відповідача Наталії Щербини (самопредставництво);
розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу №580/5423/25 за позовом ОСОБА_1 в особі представника адвоката Дарморос Катерини до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
15.05.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) в особі представника адвоката Дарморос Катерини Олександрівни з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення форми «Ф» ГУ ДПС у Черкаській області:
від 28.05.2024 № 0378405-2409-2324-UA71060230000095772;
від 18.09.2024 № 0856656-2409-2324-UA71060230000095772;
від 18.09.2024 №0856655-2409-2324-UA71060230000095772;
від 18.09.2024 №0856654-2409-2324-UA71060230000095772.
Обгрунтовуючи позовну заяву позивач вказав, що спірними податковими повідомленнями-рішеннями йому нараховано плату з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2020-2023 роки за належний йому на праві власності об`єкт нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 .
Не погоджуючись з нарахуванням податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, позивач зазначає, що використовує належний йому комплекс будівель та споруд для зберігання сільськогосподарської продукції та с/г техніки, а також її ремонту, а отже такі будівлі та споруди відносяться до будівель сільськогосподарського призначення та відповідно до Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023 віднесені до класу "Нежитлові сільськогосподарські будівлі" (код 1271), відтак не є об`єктом оподаткування в силу вимог пункту "ж" пп. 266.2.2 п. 266.2 статті 266 Податкового кодексу України (далі ПК України).
Відповідач проти позову заперечив. У відзиві на позовну заяву, наданому до суду 10.06.2025, вказав, що відповідно до підпункту «ж» п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України споруда (будівля) не є об`єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за наявності сукупності умов: така нежитлова будівля віднесена до класу «Нежитлові сільськогосподарські будівлі» (код 1271) Класифікатора будівель та споруд НК 018:2023; власником такої будівлі є сільськогосподарський товаровиробник (юридичних та фізичних осіб); використовуються за призначенням у господарській діяльності суб`єктів господарювання; така нежитлова будівля не здається її власником в оренду, лізинг, позичку.
Проте позивачем не підтверджено віднесення зазначеного комплексу будівель до класу «Нежитлові сільськогосподарські будівлі» (код 1271) Класифікатора будівель та споруд НК 018:2023, а лист Виконавчого комітету Христинівської міської ради від 09.12.2024 року № 132/09-11 не може бути таким підтвердженням, оскільки Виконавчий комітет Христинівської міської ради не має повноважень щодо визначення класифікації об`єктів нерухомості.
Крім того, позивачем не надано обґрунтоване підтвердження статусу сільськогосподарського товаровиробника. Також відсутнє підтвердження використання вказаного комплексу нежитлових приміщень за його функціональним призначенням у господарській діяльності саме як сільськогосподарським виробником.
Факт оренди землі, на підтвердження якого позивачем надано договори оренди землі, не підтверджують факту сільськогосподарського товаровиробництва та факту використання нежитлової будівлі комплексу будівель та споруд, в сільськогосподарській діяльності. Доказів щодо обробки землі, вирощування зерна та зберігання з використанням комплексу будівель та споруд, що належить на праві власності позивачу, не надано.
Позивач за період 2020, 2021, 2022 та 2023 роки не значився у переліку суб`єктів підприємницької діяльності, а також керівником (засновником) юридичної особи, що здійснює господарську діяльність у сфері сільського господарства (товаровиробництва), відповідно, не звітував про результати господарської діяльності до податкового органу та не сплачував податки. Відповідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як фізична особа підприємець зареєстрований лише з 28.11.2023.
З огляду на вказане відповідач вважає спірні податкові повідомлення-рішення такими, що прийняті на законній підставі.
01.07.2025 позивач в особі представника Дарморос К. подав до суду відповідь на відзив, у якій вказав, що в оренді позивача перебувають земельні ділянки та транспортні засоби, за допомогою яких позивач з 2020 року самостійно вирощує, обробляє, зберігає та продає вирощену сільськогосподарську продукцію як сільськогосподарський товаровиробник. Даний факт підтверджується податковими деклараціями про майновий стан і доходи за 2020 -2023 роки (р. 10.7) та деклараціями платника єдиного податку. Діяльність позивача відповідає вимогам Закону України «Про особисте селянське господарство».
12.08.2025 позивач в особі представника Дарморос К. подав до суду додаткові пояснення, у яких вказав, що згідно відповіді Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ), наданої на запит позивача, будівлі класифікуються за їх функціональним призначенням за допомогою спеціального коду Державного класифікатора будівель і споруд (далі код ДКБС), який має відповідати намірам забудови (назві об`єкта, його характеристикам) та цільовому призначенню земельної ділянки.
Належний позивачу комплекс будівель та споруд побудований на землях сільськогосподарського призначення, відповідає містобудівним нормам, а саме намірам забудови (назві об`єкта, його характеристикам) та цільовому призначенню земельної ділянки й тому відповідає класу "Нежитлові сільськогосподарські будівлі" (код 1271) згідно Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023.
Враховуючи норми розділу 2 «Сфера застосування» класифікатора НК 018:2023 Виконавчий комітет Христинівської міської ради уповноважений надавати довідки про визначення категорій будівель згідно Класифікатора та встановлювати факт використання/чи не використання його власниками за призначенням.
Відповідно підпункту 165.1.24 пункту 165.1 статті 165 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, для ведення особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості).
При цьому, позивач добровільно задекларував отримання доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції за 2020 рік у розмірі 10 000,00 гривень, за 2021 рік у розмірі 11 000,00 гривень, за 2022 рік 12 000,00 гривень, за 2023 рік у розмірі 13 000,00 гривень.
Частину вирощеної продукції (кукурудза, пшениця та ячмінь) Позивач використовував у власних потребах, ще частину продавав у роздріб по 50-100 кг фізичним особам за готівкові кошти. Більша частина зерна з 2020 року ще досі зберігається в складах через відсутність покупців та вигідну для позивача ціну.
12.08.2025 відповідач надав до суду додаткові пояснення, у яких вказав, що Позивачем 14.03.2025 року були подані податкові декларації про майновий стан і доходи за податкові (звітні) періоди 2020-2023 роки з заповненням рядка 10.7 «Доходи , отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, перелік яких визначений пунктом 165.1.24 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Податкового кодексу України, та які підлягають оподаткуванню» з заповненням суми доходу: за 2020 рік 10000 грн, за 2021 рік 11000 грн, за 2022 рік 12000 грн та за 2023 рік 13000 грн. По даним деклараціям проведено камеральні перевірки (тобто перевірено методологію заповнення та арифметичну відповідність), при цьому документи, які б підтверджували зазначені платником фізичною особою показники, не перевірялись (документальна планова або позапланова перевірка). Декларації про майновий стан були подані з пропущенням строку, оскільки подання декларацій здійснюється до 01 травня наступного за звітним роком. Позивач сплатив податок 13.05.2025, а декларації про майновий стан подав 14.03.2025, після того як 12.03.2025 року (згідно з позовною заявою) дізнався про наявність оскаржуваних ППР та звернувся з запитом до податкового органу щодо наявності податкових повідомлень-рішень. Отже факт подання позивачем декларацій про майновий стан за 2020-2023 роки із заповненою графою 10.7, як факт підтвердження статусу сільськогосподарського товаровиробника позивача є необґрунтованим.
Факт оренди землі, на підтвердження якого позивачем надано договори оренди землі, не підтверджують, факту сільськогосподарського товаровиробництва та не підтверджують факту використання нежитлової будівлі комплексу будівель та споруд, в сільськогосподарській діяльності. Доказів щодо обробки землі, вирощування зерна та зберігання з використанням комплексу будівель та споруд, що належить на праві власності позивачу не надано.
Крім того на підтвердження факту оренди землі позивач надає договори оренди землі від 18.08.2020 року укладені з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 та від 17.08.2020 року з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , оскільки договори були укладені між громадянами, то у орендодавців виник обов`язок задекларувати дохід від здачі в оренду земельних ділянок, проте згідно АІС «Податковий блок» жоден з орендодавців не подавав декларації та не сплачував податки.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі №580/5423/25 та призначено підготовче засідання.
Протокольною ухвалою суду від 12.08.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд справи.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечила, у задоволенні позову просила відмовити.
Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Позивач у справі ОСОБА_1 є суб`єктом господарської діяльності та зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як фізична особа-підприємець 28.11.2023, номер запису: 2000250000000017276. З моменту державної реєстрації перебуває на обліку в Христинівській державній податковій інспекції ГУ ДПС у Черкаській області.
Згідно КВЕД 2010: 01.11 основним видом діяльності позивача є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур
Згідно договору купівлі-продажу комплексу будівель і споруд, посвідченого приватним нотаріусом Христинівського районного нотаріального округу Осикою Л.М. 05.11.2020 року та зареєстрованого в реєстрі №3037, та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №231211590 від 05.11.2020 року позивач є власником комплексу будівель та споруд, загальною площею 9043,9 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №231211590 від 05.11.2020 до складу комплексу входять: комплекс молочно-товарної ферми «Б, вагова «В», продуктова комора «Г», критий тік з піднавісом «Д», насіннєва комора з КЗС-40 та ЗАВ-20, «Е», комора для комбікормів з піднавісом «Ж», критий тік з УЗК-5 та КЗС-40, «З», будинок комірника «К», будинок механіка «Л», ремонтна майстерня «М».
Згідно договору купівлі-продажу комплексу будівель і споруд, посвідченого приватним нотаріусом Христинівського районного нотаріального округу Осикою Л.М. 05.11.2020 року та зареєстрованого в реєстрі №3037, комплекс будівель та споруд розташований на земельних ділянках кадастровий номер 7124686500:06:001:0113, номер 7124686500:06:001:0114 та номер 7124686500:06:001:01115.
З інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку вбачається, що земельні ділянки з кадастровими номерами 7124686500:06:001:0113, 7124686500:06:001:0114 та 7124686500:06:001:01115 мають цільове призначення 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, землі сільськогосподарського призначення.
Згідно довідки Сичівського старостинського округу виконавчого комітету Христинівської міської ради від 09.12.2024 №132/09-11 ОСОБА_1 комплекс будівель та споруд, розташований за адресою: АДРЕСА_1 є будівлями сільськогосподарського призначення, використовуються для зберігання зерна (код 1271.3). Дана господарська будівля в оренду не здавалась.
Згідно договору оренди землі від 18.08.2020, укладеного з ОСОБА_2 , зареєстрованого в Державному реєстрі прав 19.12.2023, та акту приймання-передачі земельної ділянки від 18.08.2020 позивач орендує земельну ділянку кадастровий номер 7124688500:01:001:0179 площею 1,946 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, дата закінчення дії - 18.08.2035.
Згідно договору оренди землі від 17.08.2020, укладеного з ОСОБА_3 , зареєстрованого в Державному реєстрі прав 19.12.2023, позивач орендує земельну ділянку кадастровий номер 7124688500:01:001:0183 площею 2,0000 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, дата закінчення дії 17.08.2035.
Згідно договору оренди землі від 18.08.2020, укладеного з ОСОБА_5 , зареєстрованого в Державному реєстрі прав 19.12.2023, позивач орендує земельну ділянку кадастровий номер 7124688500:01:001:0189 площею 2,0000 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, дата закінчення дії 18.08.2035.
Згідно договору оренди землі від 17.08.2020, укладеного з ОСОБА_6 , зареєстрованого в Державному реєстрі прав 19.12.2023, позивач орендує земельну ділянку кадастровий номер 7124688500:01:001:0195 площею 2,0000 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, дата закінчення дії 17.08.2035.
Згідно свідоцтву про реєстрацію машини серії НОМЕР_2 від 21.09.2018 у власності позивача перебуває навантажувач реєстраційний номер НОМЕР_3 .
Згідно свідоцтву про реєстрацію машини серії НОМЕР_4 від 21.09.2018 у власності позивача перебуває машина для внесення органічних добрив реєстраційний номер НОМЕР_5 .
Згідно свідоцтву про реєстрацію машини серії НОМЕР_6 від 26.09.2018 у власності позивача перебуває машина для внесення органічних добрив реєстраційний номер НОМЕР_7 .
Згідно свідоцтву про реєстрацію машини серії НОМЕР_8 від 11.08.2017 у власності позивача перебуває причіп реєстраційний номер НОМЕР_9 .
Згідно свідоцтву про реєстрацію машини серії НОМЕР_10 від 01.09.2017 у власності позивача перебуває трактор колісний реєстраційний номер НОМЕР_11 .
Згідно свідоцтву про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_12 від 01.11.2023 у власності позивача перебуває машина ГАЗСАЗ реєстраційний номер НОМЕР_13 .
Головним управлінням ДПС у Черкаській області як відокремленим підрозділом Державної податкової служби України згідно з пунктом 266.7 статті 267 ПК України, з врахуванням вимог статті 102 ПК України, проведено обчислення сум податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податкові (звітні) періоди 2020, 2021, 2022 та 2023 роки та сформовані податкові повідомлення- рішення:
від 18.09.2024 №0856654-2409-2324-UA71060230000095772 на суму 35595,28 грн. за 2020 рік;
від 18.09.2024 №0856655-2409-2324-UA71060230000095772 на суму 271317,00 грн. за 2021 рік;
від 18.09.2024 №0856656-2409-2324-UA71060230000095772 на суму 440890,13 грн. за 2022 рік;
від 28.05.2024 №0378405-2409-2324-UA71060230000095772 на суму 454455,98 гривень за 2023 рік.
Не погоджуючись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (з наступними змінами та доповненнями в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - ПК України).
Згідно з пунктом 10.1 статті 10 ПК України до місцевих податків належать податок на майно та єдиний податок.
Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом (пункт 15.1 статті 15 ПК України).
Відповідно до статті 265 ПК України податок на майно складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.
Відповідно до пункту 266.1.1 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пункт 266.2.1 статті 266 ПК).
За приписами підпунктів 266.3.1, 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Підпунктом 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України встановлено пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до підпункту "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК не є об`єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Нежитлові сільськогосподарські будівлі" (код 1271) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб`єктів господарювання та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Отже, споруда (будівля) не є об`єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за наявності сукупності умов:
- така нежитлова будівля віднесена до класу «Нежитлові сільськогосподарські будівлі» (код 1271) Класифікатора будівель та споруд НК 018:2023;
- власником такої будівлі є сільськогосподарський товаровиробник (юридичних та фізичних осіб);
- використовуються за призначенням у господарській діяльності суб`єктів господарювання;
- така нежитлова будівля не здається її власником в оренду, лізинг, позичку.
Наказом Міністерства економіки України від 1605.2023 року №3573 затверджено і введено в дію Класифікатор будівель та споруд ДК 018-2023, який призначений для застосування органами державної влади та місцевого самоврядування, а також та іншими користувачами для вирішення таких завдань: проведення робіт із перепису, оцінки та переоцінки вартості і стану будівель та споруд; проведення соціологічних досліджень із питань будівництва, благоустрою, забезпечення житлом і різними послугами населення України; розроблення аналітичних показників і прогнозування інвестицій в економіку України; розроблення державної офіційної статистичної інформації, зокрема щодо результатів будівельної діяльності, змін цін у будівництві тощо; зіставлення національних статистичних даних із даними Статистичної комісії Європейського Союзу (Євростату) та ООН, статистичних служб окремих країн.
Відповідно до вказаного класифікатора до класу «Нежитлові сільськогосподарські будівлі» (код 1271) віднесені: будівлі, призначені для сільськогосподарської діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, конюшні, розплідники, промислові курники, зерносховища, ангари та фермерські будівлі, погреби, виноробні заводи, винні чани, теплиці, сільськогосподарські силоси тощо.
Будівлі класифікуються переважно за їх функціональним призначенням.
Згідно з пунктом 4 статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Відтак код будівлі повинен відповідати намірам забудови (назві об`єкта, його характеристикам) та цільовому призначенню земельної ділянки.
Отже, правовою підставою для застосування до особи пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у вигляді звільнення від його сплати є, зокрема, правовий статус будівлі як нежитлової будівлі сільськогосподарського призначення.
Верховний Суд неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що визначення приналежності будівлі до того чи іншого класу проводиться на підставі документів, що підтверджують право власності, з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення об`єкта нерухомості згідно з НК 018-2023.
Судом встановлено, що згідно договору купівлі-продажу комплексу будівель і споруд, посвідченого приватним нотаріусом Христинівського районного нотаріального округу Осикою Л.М. 05.11.2020 року та зареєстрованого в реєстрі №3037, та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №231211590 від 05.11.2020 року позивач є власником комплексу будівель та споруд, загальною площею 9043,9 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , до складу комплексу входять: комплекс молочно-товарної ферми «Б, вагова «В», продуктова комора «Г», критий тік з піднавісом «Д», насіннєва комора з КЗС-40 та ЗАВ-20, «Е», комора для комбікормів з піднавісом «Ж», критий тік з УЗК-5 та КЗС-40, «З», будинок комірника «К», будинок механіка «Л», ремонтна майстерня «М».
Вказаний комплекс будівель і споруд розташований на земельних ділянках кадастровий номер 7124686500:06:001:0113, номер 7124686500:06:001:0114 та номер 7124686500:06:001:01115, які мають цільове призначення 01.01. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, землі сільськогосподарського призначення.
Згідно довідки Сичівського старостинського округу виконавчого комітету Христинівської міської ради від 09.12.2024 №132/09-11 ОСОБА_1 комплекс будівель та споруд, розташований за адресою: АДРЕСА_1 є будівлями сільськогосподарського призначення, використовуються для зберігання зерна (код 1271.3). Дана господарська будівля в оренду не здавалась.
Отже вказаними доказами підтверджується, що вищезазначений комплекс будівель і споруд за вимогами НК-2023 відноситься до нежитлових сільськогосподарських будівель за кодом 1271.
Звільнення від сплати податку та збору - це одна із форм надання податкової пільги (підпункт "г" пункту 30.9 статті 30 ПК).
Відповідно до пункту 30.2 цієї статті 30 ПК підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об`єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Пільга, встановлена підпунктом "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК, стосується сільськогосподарських товаровиробників і направлена на створення сприятливих умов для здійснення сільськогосподарської діяльності, стимулювання такої діяльності та досягнення її збалансованого податкового навантаження.
Відповідно до підпункту 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 ПК сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 розділу XIV цього Кодексу - це юридична особа незалежно від організаційно-правової форми, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.
Проте, визначення "сільськогосподарський товаровиробник", яке міститься у підпункті 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 ПК, застосовується для цілей глави розділу ХІV цього Кодексу "Спрощена система оподаткування, облік та звітність", тоді як в цьому випадку йдеться про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (розділ ХІІ "Податок на майно").
Визначення поняття "сільськогосподарський товаровиробник" також міститься у статті 1 Закону України "Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001 - 2004 років", під яким мається на увазі фізична або юридична особа, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції, переробкою власновиробленої сільськогосподарської продукції та її реалізацією.
Крім того, законодавцем з метою визнання осіб такими, що займаються сільськогосподарською діяльністю, вживається також поняття "виробники сільськогосподарської продукції".
Так, згідно з абзацом другим статті 1 Закону України "Про сільськогосподарський перепис" виробники сільськогосподарської продукції - це юридичні особи всіх організаційно-правових форм господарювання та їх відокремлені підрозділи, фізичні особи (фізичні особи - підприємці, домогосподарства), які займаються сільськогосподарською діяльністю, передбаченою класифікацією видів економічної діяльності, мають у володінні, користуванні або розпорядженні землі сільськогосподарського призначення чи сільськогосподарських тварин.
Отже сільськогосподарським виробником є, зокрема, домогосподарства, які займаються сільськогосподарською діяльністю, передбаченою класифікацією видів економічної діяльності, мають у володінні, користуванні або розпорядженні землі сільськогосподарського призначення чи сільськогосподарських тварин.
Такими домогосподарствами є домогосподарства, передбачені Законом України "Про особисте селянське господарство", статтею 1 якого передбачено, що особисте селянське господарство - це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму. Діяльність, пов`язана з веденням особистого селянського господарства, не відноситься до підприємницької діяльності.
Статтею 3 Закону України "Про особисте селянське господарство" передбачено, що дія цього Закону поширюється на фізичних осіб, яким у встановленому законом порядку передано у власність або оренду земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про особисте селянське господарство" до майна, яке використовується для ведення особистого селянського господарства, належать земельні ділянки, жилі будинки, господарські будівлі та споруди, сільськогосподарська техніка, інвентар та обладнання, транспортні засоби, сільськогосподарські та свійські тварини і птиця, бджолосім`ї, багаторічні насадження, вироблена сільськогосподарська продукція, продукти її переробки та інше майно, набуте у власність членами господарства в установленому законодавством порядку.
Судом встановлено, що згідно договорів оренди землі від 17.08.2020 та від 18.08.2020, укладених з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , позивач орендує земельні ділянки за кадастровими номерами 7124688500:01:001:0179, 7124688500:01:001:0183, 7124688500:01:001:0189 та 7124688500:01:001:0195 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, дата закінчення дії - 18.08.2035.
Також у власності позивача перебувають навантажувач реєстраційний номер НОМЕР_3 , машина для внесення органічних добрив реєстраційний номер НОМЕР_5 , машина для внесення органічних добрив реєстраційний номер НОМЕР_7 , причіп реєстраційний номер НОМЕР_9 , трактор колісний реєстраційний номер НОМЕР_11 , машина ГАЗСАЗ реєстраційний номер НОМЕР_13 .
Як зазначено вище у власності позивача перебуває комплекс будівель і споруд сільськогосподарського призначення загальною площею 9043,9 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Як вбачається з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач 28.11.2023 зареєстрований як фізична особа-підприємець, код економічної діяльності 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Вказані докази у сукупності підтверджують доводи позивача про те, що з 2020 року він вирощує пшеницю, а отже є сільськогосподарським товаровиробником.
Щодо використання комплексу будівель і споруд у власній сільськогосподарській діяльності, то вказана обставина підтверджується довідкою Сичівського старостинського округу виконавчого комітету Христинівської міської ради від 09.12.2024 №132/09-11 ОСОБА_1 комплекс будівель та споруд, розташований за адресою: АДРЕСА_1 є будівлями сільськогосподарського призначення, використовуються для зберігання зерна (код 1271.3). Дана господарська будівля в оренду не здавалась.
Докази використання комплексу будівель і споруд не у власній сільськогосподарській діяльності чи його передачі в оренду, лізинг, позичку в матеріалах справи відсутні.
За вказаних обставин позивач має право на пільгу, передбачену підпункту "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК, оскільки належний йому на праві власності комплекс будівель і споруд не є об`єктом оподаткування.
Доводи відповідача про те, що у позивача відсутні первинні документи, які підтверджують вирощування пшениці та сплату орендної плати за земельні ділянки судом до уваги не приймаються, оскільки позивач був звільнений від сплати податку на доходи відповідно до підпункту 165.1.24 пункту 165.1 статті 165 ПК України, згідно якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, для ведення особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), а отже не зобов`язаний вести бухгалтерський облік та складати первинні документи бухгалтерського обліку.
Інші доводи сторін не мають значення для вирішення спору, а тому суд не надає їм правової оцінки.
Отже податкові повідомлення-рішення від 28.05.2024 № 0378405-2409-2324-UA71060230000095772, від 18.09.2024 № 0856656-2409-2324-UA71060230000095772, від 18.09.2024 №0856655-2409-2324-UA71060230000095772 та від 18.09.2024 №0856654-2409-2324-UA71060230000095772 прийняті за відсутності законних підстав, а тому підлягають скасуванню.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Надавши оцінку наявним в матеріалах справи письмовим доказам суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі..
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України у разі задоволення позовних вимог судові витрати покладаються на відповідача.
Згідно платіжної інструкції від 12.05.2025 позивач сплатив судовий збір у сумі 12 022,58 грн, отже вказані судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 5, 9, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Ф» ГУ ДПС у Черкаській області від 28.05.2024 № 0378405-2409-2324-UA71060230000095772.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Ф» ГУ ДПС у Черкаській області від 18.09.2024 № 0856656-2409-2324-UA71060230000095772;
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Ф» ГУ ДПС у Черкаській області від 18.09.2024 №0856655-2409-2324-UA71060230000095772;
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Ф» ГУ ДПС у Черкаській області від 18.09.2024 №0856654-2409-2324-UA71060230000095772.
Стягнути за рахунок бюджетних Головного управління ДПС у Черкаській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 44131663) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 12 022 (дванадцять тисяч двадцять дві) гривні 58 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 27 серпня 2025 року.
Суддя Алла РУДЕНКО