Рішення № 129786370, 25.08.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2025
Номер справи
420/16214/25
Номер документу
129786370
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/16214/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Радчука А.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Хасевича Нілі, 24, м. Балта, Подільський р-н, Одеська обл., 66101, код ЄДРПОУ 23212302) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), у якій позивачка просить суд:

визнати протиправним та скасувати Висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану від 21.05.2025, виданого Балтським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб № 3 від 23.04.2002, складеному виконавчим комітетом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області;

зобов`язати Балтський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (66101, Одеська обл., Подільський р-н, м. Балта, вул. Хасевича Нілі, буд. 24, код ЄДРПОУ - 23212302) внести зміни до актового запису про шлюб № 3 від 23.04.2002, складеному виконавчим комітетом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області, вказавши прізвище нареченої після шлюбу - " ОСОБА_1 ".

Адміністративний позов поданий за допомогою системи «Електронний суд».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 23.04.2002 між ОСОБА_3 та позивачкою - ОСОБА_1 зареєстровано шлюб, актовий запис № 3 про, що видано Свідоцтво про шлюб. У зв`яку із втратою Свідоцтва про шлюб, у серпні 2009 року ОСОБА_1 звернулась до Савранського відділу реєстрації актів цивільного стану Савранського районного управління юстиції Одеської області та отримала повторно Свідоцтво про шлюб Серія НОМЕР_2 , видане 26.08.2009 Савранським відділом реєстрації актів цивільного стану Савранського районного управління юстиції Одеської області. В графі: прізвище після реєстрації шлюбу дружини зазначено " ОСОБА_1 ". Також у позивачки наявні паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Савранським РВГ УМВС України в Одеській області 07.03.2001, на прізвище - « ОСОБА_1 »; індефікаційний номер, присвоєний Любашівською міжрайонною державною податковою інспекцією, згідно картки фізичної особи - платника податків від 23.11.2006, на прізвище - « ОСОБА_1 ». Крім того, ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи довічно, згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_4 , виданого 17.05.2017, на прізвище - « ОСОБА_1 ».

При зверненні до органів соціального захисту для оформлення субсидії, ОСОБА_1 повідомлено, що в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян її прізвище значиться як " ОСОБА_1 ", тому відмовлено у отриманні субсидії. У зв`язку із чим, ОСОБА_1 звернулась до Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про внесення змін до актового запису, однак позитивного рішення не отримала.

07.05.2025 представник позивача звернулась до Пересипського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою щодо видачі повторного свідоцтва про реєстрацію шлюбу, укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 . Листом Пересипського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 13.05.2025 №2396/24.27-18 повідомлено, що згідно з відомостями з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, 23.04.2002 зареєстровано шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 . Прізвище нареченої після реєстрації шлюбу - " ОСОБА_1 ".

У позові зазначено, що під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки щодо внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян прізвища нареченої після шлюбу - « ОСОБА_1 », з підстав яких позивачка не може оформити свої права на соціальну допомогу, не зважаючи на те, що у неї наявні всі паперові документи, в яких не має помилок та її прізвище зазначено « ОСОБА_1 ».

Ухвалою суду від 27.05.2025 року позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано строк на усунення недоліків.

05.06.2025 року до суду від представника позивача за допомогою підсистеми "Електронний суд" надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог, в якій зазначено поштовий індекс позивача та викладено позовні вимоги у виправленій редакції.

Ухвалою суду від 11.06.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України у письмовому провадженні.

Відповідачу копію ухвали суду про відкриття провадження у справі доставлено до електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» 11.06.2025 о 22:50 год.

Згідно правил ч. 2 ст. 127 КАС України, ухвала суду вважається врученою 12.06.2025 року (у робочий день, наступний за днем її відправлення).

Однак, відзив на адміністративний позов до суду не надходив.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Позивачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України та документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 .

23.04.2002 року між позивачкою та громадянином України - ОСОБА_3 укладено шлюб, зареєстрований виконкомом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області, актовий запис про шлюб №3 від 23.04.2002 року.

26.08.2009 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Савранського районного управління юстиції Одеської області повторно видано Свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_5 , де зазначено прізвище після реєстрації шлюбу чоловіка - ОСОБА_3 , дружини - ОСОБА_1 .

У подальшому, позивачка звернулась до Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою щодо внесення змін до актового запису про шлюб №3 від 23.04.2002 року, а саме просила змінити прізвище нареченої після державної реєстрації шлюбу з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 », оскільки дізналася, що у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян прізвище нареченої після реєстрації шлюбу зазначено, як « ОСОБА_1 ».

Супровідним листом від 21.05.2025 року Балтський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) направив на адресу позивачки Висновок про відмову у внесенні змін по справі № 69/24.18-74 від 09.04.2025 р. до актового запису про шлюб № 3 від 23.04.2002 р., складеного виконкомом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області.

У Висновку зазначено, що на підтвердження свого прохання заявником надані та відділом зібрані такі документи: копія паспорта заявниці на ім`я ОСОБА_1 , повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про перший шлюб, повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про розірвання шлюбу, копія первинного свідоцтва про другий шлюб, копія повторного свідоцтва про другий шлюб, повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб, копія другого примірника актового запису про шлюб.

Установлено: в актовому записі шлюб № 3 від 23.04.2002 року складеному виконавчим комітетом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області на гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_1 вказано прізвище нареченої після державної реєстрації шлюбу - « ОСОБА_1 ».

Згідно Висновку, у поданих для внесення змін документах мають місце розбіжності, які суттєво впливають на розгляд справи, а саме при перевірці наданих свідоцтв та актових записів цивільного стану виявлено, що:

в актовому записі про другий шлюб заявниці № 3 від 23.04.2002 року, складеному виконавчим комітетом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області на гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , вказано прізвище нареченої після державної реєстрації шлюбу - « ОСОБА_1 », тобто згідно актового запису про шлюб наречена змінила прізвище та згідно діючого законодавства провинна була протягом одного місяця з дати реєстрації шлюбу змінити паспорт на прізвище чоловіка - « ОСОБА_1 » взяте нею при реєстрації шлюбу, отже на даний час паспорт заявниці є недійсним;

26 серпня 2009 року заявниця у Відділі реєстрації актів цивільного стану Савранського районного управління юстиції Одеської області отримує повторно свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 , де вказано прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_1 »;

для з`ясування даних розбіжностей відділом здійснено перевірку щодо внесення змін до актового запису про шлюб № 3 від 23.04.2002 року, складеному виконавчим комітетом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області на гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , для чого було перевірено перший та другий примірники актового запису про зазначений шлюб на предмет внесення змін прізвища нареченої з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 » та виявлено, що внесення змін прізвища заявниці не було здійснено;

також, відділом здійснено перевірку щодо наявності актового запису про зміну імені (прізвища) заявниці за період з 23.04.2002 року по терперішній час та актового запису не виявлено.

Враховуючи виявлені розбіжності в написанні прізвища нареченої та оскільки надане свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 не є первинним документом, Відділ відмовив у внесенні змін до актового запису про шлюб № 3 від 23.04.2002 року, складеному виконавчим комітетом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області на гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_1 та рекомендував заявниці звернутись до суду щодо вирішення даного питання.

06.05.2025 року в інтересах позивачки її представником також було подано заяву до Пересипського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про видачу повторно свідоцтва про шлюб, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .

До заяви додано копію паспорта громадянина України позивачки на прізвище « ОСОБА_1 » та картки платника податків на прізвище « ОСОБА_1 ».

Листом Пересипського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 13.05.2025 року представнику позивача надано відповідь, де повідомлено, зокрема, що у зв`язку з законодавчою вимогою щодо зміни паспорту громадянина України після зміни прізвища надати повторно свідоцтво про шлюб не є можливим.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у внесенні змін до актового запису про шлюб № 3 від 23.04.2002, складеному виконавчим комітетом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області, а саме прізвища нареченої після державної реєстрації шлюбу з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 », позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Позивачка стверджує, що у неї наявні всі паперові документи, в яких її прізвище зазначено « ОСОБА_1 », а внаслідок внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян прізвища нареченої після шлюбу - « ОСОБА_1 » вона не може оформити свої права на соціальну допомогу.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-УІ від 01.07.2010 року.

Цей Закон регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням та припиненням їхньої дії, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, їх поновлюють та припиняють їхню дію; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану (ч. 4 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану").

Згідно з ч. 1-5 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1).

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч. 2).

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках.

Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 3).

Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації (ч. 4).

Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії затверджуються Міністерством юстиції України (ч. 5).

Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793) затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила №96/5, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно пункту 1.1 розділу I Правил №96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно пункту 1.5 розділу I Правил №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян при пред`явленні паспорта громадянина України (далі - паспорт), паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства (далі - паспортний документ) заявника. Сформована заява про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання роздруковується посадовою особою та за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній, підписується заявником.

Відповідно до пункту 1.7 розділу I Правил №96/5, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Пунктом 1.10 розділу I Правил №96/5 передбачено, що питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

За наявності поважних причин цей строк продовжується з письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації (за місцем їх подання), але не більше ніж на три місяці.

Відповідно до пункту 1.15 розділу I Правил №96/5, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Згідно пункту 2.1 розділу IІ Правил №96/5, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України).

Згідно пункту 2.3 розділу IІ Правил №96/5, відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.

Пунктом 2.5 розділу IІ Правил №96/5 передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається:

особою, щодо якої складено актовий запис;

одним із батьків неповнолітнього (малолітнього);

піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього;

опікуном недієздатної особи;

спадкоємцем померлого;

представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Згідно пункту 2.6 розділу IІ Правил №96/5, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються:

свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;

інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

У відповідності з пунктом 2.7 розділу IІ Правил №96/5, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Згідно пункту 2.11 розділу IІ Правил №96/5, факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Відповідно до пункту 2.12 розділу IІ Правил №96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Пунктом 2.13 розділу IІ Правил №96/5 передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема:

2.13.1 рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану;

2.13.2 постанова адміністративного суду;

2.13.3 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичного представництва чи консульської установи України.

Згідно з п. 2.16 розділу IІ Правил №96/5, зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Згідно підпункту 2.16.7 пункту 2.16 розділу IІ Правил №96/5, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Згідно підпункту 2.16.14 пункту 2.16 розділу IІ Правил №96/5, на підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку.

Відповідно до пункту 2.18 розділу IІ Правил №96/5, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.

Відповідно до пункту 2.20 розділу IІ Правил №96/5, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану складається у двох примірниках. Один примірник разом з усіма матеріалами залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичному представництві чи консульській установі України, якими складено висновок про відмову, а другий вручається (надсилається) заявнику, який запрошується до відділу державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичного представництва чи консульської установи України не пізніше наступного робочого дня з дня складання висновку.

Водночас у висновку зазначається про можливість оскарження відмови про внесення змін до актового запису цивільного стану в судовому порядку. На прохання заявника пред`явлені ним документи, крім заяви, повертаються, про що здійснюється запис на заяві, який скріплюється його підписом.

Згідно пункту 2.21 розділу IІ Правил №96/5, у разі внесення змін на підставі рішення суду, постанови адміністративного суду, органу опіки та піклування, оформленого розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету відповідних рад, до них додаються відповідні заява про внесення змін та за потреби інші необхідні для виконання документи, які не пізніше наступного робочого дня з дня отримання таких документів надсилаються до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису цивільного стану, до якого вносяться зміни.

Згідно пункту 2.22 розділу IІ Правил №96/5, після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.

Згідно пункту 2.23 розділу IІ Правил №96/5, про зміни та відмітки, внесені до актових записів цивільного стану, не пізніше наступного робочого дня з дня їх внесення надсилається повідомлення за формами, наведеними в додатках 6-8, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації, який у строк, що не перевищує семи робочих днів з дня отримання повідомлення, вносить відповідні зміни та робить відмітку у другому примірнику актового запису цивільного стану.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Сімейного кодексу України, наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватися дошлюбними прізвищами.

Як встановлено судом, 23.04.2002 року між позивачкою та громадянином України - ОСОБА_3 укладено шлюб, зареєстрований виконкомом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області, актовий запис про шлюб №3 від 23.04.2002 року. Прізвище після реєстрації шлюбу чоловіка - ОСОБА_3 , дружини - ОСОБА_1 .

26.08.2009 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Савранського районного управління юстиції Одеської області повторно видано Свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_5 , де зазначено прізвище після реєстрації шлюбу чоловіка - ОСОБА_3 , дружини - ОСОБА_1 .

У подальшому, позивачка звернулась до Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою щодо внесення змін до актового запису про шлюб №3 від 23.04.2002 року, а саме просила змінити прізвище нареченої після державної реєстрації шлюбу з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ».

Відповідач склав Висновок від 21.05.2025року про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб № 3 від 23.04.2002 року, мотивуючи відмову тим, що згідно актового запису про шлюб наречена змінила прізвище, тому згідно діючого законодавства провинна була протягом одного місяця з дати реєстрації шлюбу змінити паспорт на прізвище чоловіка - « ОСОБА_1 », взяте нею при реєстрації шлюбу, отже на даний час паспорт заявниці є недійсним.

Суд критично оцінює наведену відповідачем підставу для відмови у внесенні змін до актового запису про шлюб, оскільки до повноважень Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) не належить визнання недійсним паспорту громадянина України.

Натомість, позивачка мала право на звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для внесення змін до актового запису про шлюб, зокрема, шляхом зміни її прізвища з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ».

У зв`язку з викладеним, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування Висновку Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 21.05.2025року про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, як такого, що не відповідає критеріям ч. 2 ст. 2 КАС України.

Згідно ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 16 травня 2013 року у справі "Гарнага проти України" (№20390/07) наголошено на необхідності дотримання державою справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому.

Згідно пп. 2.16.7 п. 2.16 розділу ІІ Правил №96/5, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Пунктом 2.18 розділу ІІ Правил №96/5 визначено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.

З огляду на викладене, суд вважає, що для відновлення прав позивачки необхідно зобов`язати Балтський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про шлюб № 3 від 23.04.2002 року, складеного виконавчим комітетом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області, вказавши прізвище нареченої після шлюбу - « ОСОБА_1 », замість - « ОСОБА_1 ».

Також суд зазначає, що у межах спірних правовідносин відділ ДРАЦС є державним органом суб`єктом владних повноважень, уповноваженим здійснювати державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що має публічно-правову природу. При цьому, спір про право на основі відповідних юридичних фактів між учасниками цих правовідносин не виник.

Отже, відмова органу державної реєстрації актів цивільного стану провести внесення змін до актових записів цивільного стану є власним рішенням відповідного органу, відтак спір про його оскарження належить до адміністративної юрисдикції.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 03.10.2017 по справі №826/5812/14, що враховується відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить задовольнити.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 1211,20 грн., де 1211,20 грн. - ставка судового збору за звернення до суду із цим позовом.

Відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частиною 1 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Враховуючи строки розгляду даної справи, визначені ст.258 КАС України, у зв`язку із перебуванням головуючого судді Радчука А.А. у відпустці у період з 21.07.2025 року по 22.08.2025 року, в силу положень ст. 120 КАС України, рішення суду складено 25 серпня 2025 року (перший робочий день).

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 90, 132, 139, 165, 243-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Хасевича Нілі, 24, м. Балта, Подільський р-н, Одеська обл., 66101, код ЄДРПОУ 23212302) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Висновок Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 21.05.2025 року про відмову ОСОБА_1 у внесенні змін до актового запису про шлюб № 3 від 23.04.2002 року, складеного виконавчим комітетом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області, щодо зміни прізвища нареченої після шлюбу - « ОСОБА_1 », замість - « ОСОБА_1 ».

Зобов`язати Балтський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про шлюб № 3 від 23.04.2002 року, складеного виконавчим комітетом Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області, вказавши прізвище нареченої після шлюбу - « ОСОБА_1 », замість - « ОСОБА_1 ».

Стягнути з Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Хасевича Нілі, 24, м. Балта, Подільський р-н, Одеська обл., 66101, код ЄДРПОУ 23212302) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук