Рішення № 129758027, 26.08.2025, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2025
Номер справи
580/5499/24
Номер документу
129758027
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2025 року справа № 580/5499/24 м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алли Руденко,

за участю:

секретаря судового засідання Ірини Могили,

представника відповідача Потапенка С. В. (за ордером),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу № 580/5499/24 за позовом Головного управління ДПС у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

31.05.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у Черкаській області з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 2 064 845,30 грн.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідач перебуває на обліку як платник податків та має непогашений податковий борг на загальну суму 2 064 845,30 грн. Позивач направив на адресу відповідача податкову вимогу від 20.02.2024 № 0006403-1307-2300. У зв`язку з несплатою відповідачем заборгованості позивач звернувся до суду.

Відповідач відзив на позовну заяву не подала.

Ухвалою від 04.06.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою від 30.07.2024 суд зупинив провадження в справі № 580/5499/24 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 580/6840/24 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішень і зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою від 17.03.2025 суд поновив провадження в адміністративній справі № 580/5499/24.

Ухвалою від 17.03.2025 суд вирішив розгляд справи № 580/5499/24 здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 27.03.2025.

Ухвалою від 17.04.2025 суд зупинив провадження в справі № 580/5499/24 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 580/2583/25 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішень.

Ухвалою від 11.08.2025 суд поновив провадження в адміністративній справі № 580/5499/24.

У судовому засідання 26.08.2025 представник позивача не з`явився, причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача проти позову заперечив, у задоволенні позову просив відмовити.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Відповідач ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована як фізична особа-підприємець, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Черкаській області як платник податків і має непогашений податковий борг на загальну суму 2 064 9754,46 грн з податку на додану вартість, що виник згідно таких документів:

- податкового повідомлення-рішення № 3467/23-00-24-04-01 від 19.04.2023 зі строком сплати 10.11.2023 у сумі 2 114 676,30 грн. З урахуванням сплати у сумі 66 759,00 грн залишок непогашеного зобов`язання становить 2 047 917,30 грн;

- податкової декларації з податку на додану вартість № 9313873141 від 20.11.2023 зі строком сплати 30.11.2023 у сумі 14 600,00 грн;

- податкової декларації з податку на додану вартість № 9033693684 від 19.02.2024 зі строком сплати 01.03.2024 у сумі 2 328,00 грн.

Залишок несплаченої пені, відповідно ст. 129 Податкового кодексу України, у сумі 130,16 грн.

Позивач 20.02.2024 сформував податкову вимогу форми Ф № 0006403-1307-2300 на суму 2 079 885,18 грн, яка була направлена відповідачу рекомендованим листом № 06 000 931 679 50 та вручена їй 08.03.2024 (а. с. 6).

Згідно інтегрованої картки та розрахунку податкової заборгованості загальна сума заборгованості відповідача становить 2 064 9754,46 грн.

У зв`язку з несплатою відповідачем заборгованості позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно з частиною першою статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

П. 36.1. ст. 36 ПК України встановлено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно з п. 38.1. ст. 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Згідно п.п. 54.3.1 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об`єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавство.

Підпунктом 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Відповідно до п. 58.2 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Статтею 42 ПК України передбачено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті (п. 42.1).

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (п. 42.2)

У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (п. 42.5).

Відповідно до п. 56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Пунктом 56.18 ст. 56 ПК України зазначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.

В пункті 14.1.175 статті 14 ПК України зазначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

П. 59.1 ст. 59 ПК України визначено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Відповідно до п. 59.5. ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Пунктом 95.2 статті 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Згідно з підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов`язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов`язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов`язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов`язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

У спірному випадку відповідач не здійснила сплату в повному розмірі та у встановлений податковим законом строк узгоджених нею самостійно грошових зобов`язань зі сплати податку на додану вартість згідно з податковими деклараціями з податку на додану вартість № 9313873141 від 20.11.2023 та № 9033693684 від 19.02.2024 .

Також як встановив суд, контролюючий орган виніс податкове повідомлення-рішення № 3467/23-00-24-04-01 від 19.04.2023 по строку сплати 10.11.2023 на суму 2 114 676,30 грн. З урахуванням сплати у сумі 66 759,00 грн залишок непогашеного зобов`язання становить 2 047 917,30 грн.

Отже, визначене податковим повідомленням-рішенням грошове зобов`язання є узгодженим та підлягало сплаті до бюджету у строк, встановлений п. 57.3 ст. 57 ПК України, а саме: 10 робочих днів від дати отримання.

20.02.2024 позивач прийняв податкову вимогу форми Ф № 0006403-1307-2300 на суму 2 079 885,18 грн, яку відповідач отримав 08.03.2024.

Податкове повідомлення-рішення № 3467/23-00-24-04-01 від 19.04.2023 було оскаржено відповідачем до суду.

Так, із системи «Діловодство спеціалізованого суду» суд встановив, що рішенням від 13.09.2024 у справі № 580/6840/24 суд відмовив повністю у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про: зобов`язання привести її облікові дані у відповідність шляхом внесення змін до облікової картки платників податків з урахуванням її задоволеної скарги на податкові повідомлення-рішення форми «Р» №3467/23-00-24-04-01 від 19.04.2023, форми «В4» за № 3469/23-00-24-04-01 від 19.04.2023, винесені на її користь; скасування податкової вимоги № 0006403-1307-2300 від 20.02.2024.

Постановою від 18.02.2025 Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишив без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 - без змін.

Рішення суду від 13.09.2024 набрало законної сили 18.02.2025.

Також ухвалою від 08.05.2025, що набрала законної сили 08.05.2025, у справі № 580/2583/25 Черкаський окружний адміністративний суд позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Черкаській області від 19.04.2023 № 3469/23-00-24-04-01, № 3467/23-00-24-04-01 залишив без розгляду.

З моменту виставлення податкової вимоги форми Ф від 20.02.2024 № 0006403-1307-2300 податковий борг відповідачем в повній мірі не погашений. Отже, вказана податкова вимога не відкликана.

Також суд врахував, що згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Разом з тим, відповідно до п. 102.4 ст. 102 ПК України у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Згідно п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 ПК України).

Позивач дотримався строку для стягнення коштів з відповідача, передбачений пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до розрахунку податкової заборгованості відповідача загальна заборгованість відповідача складає 2 064 9754,46 коп. Однак, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд вважає за можливе задовольнити позов в межах заявлених позовних вимог шляхом стягнення з ФОП ОСОБА_1 на користь бюджету через Головне управління ДПС у Черкаській області податковий борг у сумі 2 064 845 грн 30 коп.

З огляду на зазначене суд вважає адміністративний позов Головного управління ДПС у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 2 064 845,30 грн обґрунтованим, а тому його належить задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Зважаючи на статус позивача, як органу державної влади, та відсутність доказів понесення ним вказаного виду судових витрат, останні розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь бюджету через Головне управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 44131663) податковий борг у сумі 2 064 845 (два мільйони шістдесят чотири тисячі вісімсот сорок п`ять) гривень 30 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення суду складений 26.08.2025.

Суддя Алла РУДЕНКО