Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 серпня 2025 рокусправа № 380/12624/25Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третьої особи, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач), третьої особи, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неврахування довідок Управління адміністрування послуг Департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради від 15.01.2024 № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 15.01.2024 № 5 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, поданих спільно з заявою № 469 від 17.01.2024р. при перерахунку ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 № 3723- XII, п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІП, починаючи з 17.01.2024, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2024 року у справі № 380/4729/24;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2024 року у справі № 380/4729/24, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 № 3723-ХІІ, п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІП, починаючи з 17.01.2024, з урахування поданих нею спільно з заявою № 469 від 17.01.2024р. довідок Управління адміністрування послуг Департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради від 15.01.2024 № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 15.01.2024 № 5 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
На обґрунтування позовних вимог повідомила такі обставини: ГУ ПФУ в Запорізькій області прийняло рішення, яким відмовило ОСОБА_1 в переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу». Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у справі № 380/4729/24 визнано протиправним та скасовано зазначене рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області від 22.01.2024 № 30/03-16 №134550021408 та зобов`язано ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 17.06.1996 по 06.04.1999, з 08.06.1999 по 27.06.2013 та з 01.07.2013 по 13.06.2016 та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 № 3723-ХІІ, п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, починаючи з 17.01.2024. У свою чергу суд, відмовив у задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання відповідача-1 обрахувати пенсію позивачки за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ та пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, з урахуванням довідок Управління адміністрування послуг Департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради від 15.01.2024 № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 15.01.2024 № 5 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням з пенсією), у зв`язку із передчасністю таких вимог. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у справі № 380/4729/24 залишене без змін. ГУ ПФУ у Львівській області листом від 04.04.2025 повідомило ОСОБА_1 про те, що ГУ ПФУ в Запорізькій області на виконання рішення суду у справі № 380/4729/24 здійснило перерахунок з 17.01.2024. за наслідками перерахунку розмір пенсійної виплати становитиме 2361 грн., що призводить до її зменшення, оскільки суд не зобов`язав взяти для розрахунку довідки № 6 від 15.01.2024 та № 5 від 15.01.2024, виданих Департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради. Оскільки звернення до органу ПФ не призвело до відновлення прав позивачки, вона звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою від 23.06.2025 суд залучив до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області та запропонував у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати пояснення щодо цієї справи, а також зобов`язав надати матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .
Відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області, позов не визнає, подав відзив на позовну заяву та просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Відповідач повідомив, що вимоги позивачки щодо переведення на пенсію державного службовця з 17.01.2024 на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ із урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 15.01.2024 № 6 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.01.2024 № 5 було предметом розгляду у справі № 380/4729/24, проте суд відмовив у задоволенні позовних вимог в частині врахування довідок при обчисленні розміру пенсії з мотивів їх передчасності. Постановою ВААС рішення суду першої інстанції залишене без змін. Тому при виконанні рішення суду перерахунок пенсії без врахування цих довідок призводить до зменшення її розміру.
Позивачка подала відповідь на відзив, де зазначила, що у рішенні від 23.09.2024 року у справі № 380/4729/24, роблячи висновок про передчасність позовних вимог в частині врахування при обчисленні розміру пенсії довідок про складові заробітної плати держслужбовця, суд не мав заперечень щодо врахування при проведенні перерахунку вказаних довідок, а тільки зазначив, що саме з цього питання ще не виникло спору на час розгляду справи судом.
Третя особа, ГУ ПФУ у Львівські області, подала пояснення щодо справи, в яких зазначила, що Постановою № 823 від 12.07.2024, що набрала чинності 20.07.2024, внесено зміни до Порядку №622 зокрема в частині затвердження форми довідок про складові заробітної плати держслужбовців, які враховуються при призначенні пенсії держслужбовця, застосовуються з 01.01.2024.
Суд дослідив заяви по суті справи, долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримувала пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV.
Департамент адміністративних послуг Львівської міської ради видало ОСОБА_1 довідку від 15.01.2024 № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 15.01.2024 № 5 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) (а.с. 17-21).
ОСОБА_1 звернулася до органу ПФУ у Львівській області із заявою від 17.01.2024 про перехід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої позивачкою заяви від 17.01.2024 про призначення пенсії, визначене Головне управління ПФУ в Запорізькій області. 22.01.2024 ГУ ПФУ в Запорізькій області за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 прийняло рішення № 134550021408, відповідно до котрого відмовило позивачці в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Вважаючи це рішення протиправним, позивачка звернулась до суду.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у справі № 380/4729/24, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025, позов ОСОБА_1 задоволено частково, суд:
- визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області від 22.01.2024 № 30/03-16 № 134550021408 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію згідно із Законом України «Про державну службу»;
- зобов`язав ГУ ПФУ в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 17.06.1996 по 06.04.1999, з 08.06.1999 по 27.06.2013 та з 01.07.2013 по 13.06.2016 та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 № 3723-ХІІ, п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, починаючи з 17.01.2024.
ГУ ПФУ у Львівській області скерувало ОСОБА_1 лист № 1300-5307-8/47759 від 04.04.2025, в якому повідомило, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у справі № 380/4729/24 проведено перерахунок пенсії з 17.01.2024, однак після зазначеного перерахунку розмір пенсійної виплати зменшується, розмір пенсії становитиме 2361 грн., що призводить до її зменшення, оскільки суд не зобов`язав взяти для розрахунку довідки № 6 від 15.01.2024 та № 5 від 15.01.2024, видані Департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради.
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Закон №889 набрав чинності 01.05.2016, одночасно втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, що передбачав особливості пенсійного забезпечення державних службовців.
Разом з тим, пп. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 передбачено переживаючу дію статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, тобто законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у особи є право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Так, відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII визначали, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 (день набрання чинності Законом №889-VIII) певного стажу держслужби (10 років для осіб, що станом на цю дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-ІV), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058- ІV), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Призначення пенсій державним службовцям урегульовано Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затв. постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 (далі Порядок №622). Відповідно до норм цього Порядку:
4. Пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 цього Закону визначає структуру заробітної плати, до якої входять: - основна заробітна плата (встановлюється у вигляді посадових окладів для службовців); - додаткова заробітна плата (включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій); - інші заохочувальні та компенсаційні виплати (до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми).
Відповідно до статті 33 Закону №3723-ХІІ:
заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов`язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 41 Закону №1058-ІV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про такі спірні правовідносини:
ОСОБА_1 отримувала пенсію за віком на підставі Закону № 1058-IV, а 17.01.2024 звернулася до територіального органу ПФУ із заявою про переведення її на пенсію державного службовця на підставі Закону № 3723-ХІІ. Для обчислення розміру пенсії державного службовця Департамент адміністративних послуг Львівської міської ради видав довідки від 15.01.2024 № 6 про складові заробітної плати ОСОБА_1 для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 15.01.2024 № 5 про складові заробітної плати ОСОБА_1 для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) (а.с. 17-21). Орган ПФУ відмовив у задоволенні заяви від 17.01.2024 з мотивів відсутності у заявниці необхідного розміру стажу роботи на посадах державної служби. Суд рішенням у справі № 380/4729/24 зобов`язав ГУ ПФУ в Запорізькій області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 на посадах в органах місцевого самоврядування з 17.06.1996 по 06.04.1999, з 08.06.1999 по 27.06.2013 та з 01.07.2013 по 13.06.2016 та перевести ОСОБА_1 з 17.01.2024 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ.
ГУ ПФУ в Запорізькій області при виконанні рішення суду у справі № 380/4729/24 не врахувало відомості довідок при обчисленні розміру пенсії позивачки; стверджує, що такі дії обумовлені тим, що суд не зобов`язав взяти для розрахунку довідки № 6 від 15.01.2024 та № 5 від 15.01.2024. Водночас орган ПФУ при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 (а.с.59) визначив її основний розмір від середнього заробітку як 0,00 грн., а також призначив "доплату до мінімальної пенсійної виплати (2361 грн.)", а не відомостями про заробітну плату державного службовця, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та положеннями ст.37 Закону № 3723-ХІІ. Як наслідок такого правозастосування орган ПФУ дійшов висновку, що внаслідок виконання рішення суду у справі № 380/4729/24 розмір пенсії заявниці зменшиться, що робить зміну виду пенсії недоцільною.
Оцінюючи такі дії відповідача суд керується такими мотивами:
стаття 37 Закону № 3723-ХІІ регламентує, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до приписів Порядку № 622 (в редакції від 01.01.2020 року, чинній на момент звернення позивачки із заявою від 17.01.2024) визначено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Правління Пенсійного фонду України постановою від 17.01.2017 № 1-3 (далі - Постанова №1-3) затвердило форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу». Такими довідками є: - про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); - про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); - про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Суд констатує, що надані заявницею до органу ПФУ довідки (як при первісному зверненні 17.01.2024, так і повторно для належного виконання рішення суду) Департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради від 15.01.2024 № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 15.01.2024 № 5 про складові заробітної плати ОСОБА_1 для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією): - складені за формою, затвердженою постановою правління ПФУ від 17.01.2017 № 1-3; - видані уповноваженим державним органом; - їх зміст відображає всі належні складові оплати праці, а також окрему вказівку на те, що всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Ці довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII є джерелом інформації про доходи заявниці, що повинні враховуватися при обчисленні розміру її пенсії.
Суд відхиляє як помилкові твердження третьої особи, ГУ ПФУ у Львівській області, про те, що надані довідки не відповідають Порядку № 622, з огляду на таке. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2025 № 823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб» (набрала чинності 20.07.2024 року) (далі Постанова № 823), внесені зміни до Порядку № 622, серед іншого - затверджені нові форми довідок для призначення пенсії держслужбовцям згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу». Проте позивачка звернулася із заявою 17.01.2024 року, тобто ще до набрання чинності змінами, внесеними Постановою № 823 до Порядку № 622, тому долучені до заяви довідки складені відповідно до чинного на той момент Порядку № 622, а отже мають бути враховані при обчисленні розміру пенсії.
Аргументи відповідача про те, що розмір пенсії позивачки внаслідок проведеного ним перерахунку зменшується, свідчать лише про одне відповідач зловживає своїми процесуальними обов`язками та фактично саботує як реалізацію власних повноважень, так і виконання рішення суду, що набрало законної сили, при цьому відверто порушує як вимоги закону, так і права позивачки, котра змушена роками добиватися справедливості. Якби орган ПФУ діяв добросовісно та розсудливо, і на виконання згаданого рішення провів належний розрахунок пенсії відповідно до вимог статті 37 Закону №3723-ХІІ, то він би обчислив розмір пенсії позивачки як 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках № 5 від 15.01.2024, № 6 від 15.01.2024, і ОСОБА_1 не була б змушена повторно звертатися до суду із цим позовом. Натомість відповідач розрахував розмір пенсії «відповідно матеріалів пенсійної справи», про зміст та методологію таких обчислень не повідомив ані заявницю, ані суд, суть цих маніпуляцій зводиться до такого: основний розмір пенсії становить 0 гривень (а не 60% від заробітку) плюс доплата до мінімальної пенсійної виплати в розмірі прожиткового мінімуму 2361. Суд розцінює таку поведінку відповідача як свавільну та очевидно протиправну.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного відновлення порушених прав позивачки, з урахуванням приписів статті 83 Закону №1788-XII, суд вважає, що відповідача слід зобов`язати перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з 17.01.2024, застосувавши при обчисленні розміру пенсії відомості доданих до заяви довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 6 від 15.01.2024 та довідки про складові заробітної плати ОСОБА_1 для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 5 від 15.01.2024.
З огляду на викладені мотиви суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З огляду на встановлені КАС України правила розподілу судових витрат понесені позивачкою витрати на сплату судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо ігнорування відомостей довідок Управління адміністрування послуг Департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради від 15.01.2024 № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 15.01.2024 № 5 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, поданих спільно з заявою № 469 від 17.01.2024р. при перерахунку ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 № 3723- XII, п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІП, починаючи з 17.01.2024, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2024 року у справі № 380/4729/24.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, Запорізька область, місто Запоріжжя, просп. Соборний, 158-б, ідентифікаційний код 20490012) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 17.01.2024 пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ шляхом врахування при обчисленні її розміру відомостей про заробітну плату на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 6 від 15.01.2024 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 5 від 15.01.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, Запорізька область, місто Запоріжжя, просп. Соборний, 158-б, ідентифікаційний код 20490012) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 коп.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення, апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяМоскаль Ростислав Миколайович