Рішення № 129745106, 26.08.2025, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
26.08.2025
Номер справи
646/2735/25
Номер документу
129745106
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 646/2735/25

№ провадження 2/646/2362/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 серпня 2025 року м.Харків

Основ`янський районний суд міста Харкова в складі:

головуючого судді Литвинова А.В.

за участі секретаря судового засідання Білецької А.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Харківське обласний центр зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості у березні 2025 року звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів.

Позов мотивовано тим, що 05.11.2021 року до Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості звернулась ОСОБА_1 із заявою про надання ій статусу безробітної та про призначення виплати допомоги по безробіттю.

В результаті чого їй було надано статус безробітного з відкриттям персональної картки N? НОМЕР_1 , та відповідно до ч. 1 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.04.2020 N? 624, призначено допомогу по безробіттю з 05.11.2021 по 01.08.2022, у розмірі встановленому законодавством.

Згідно поданої власноруч підписаної заяви від 05.11.2021, заявниця ознайомлена з правами та обов?язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів.

12 листопада 2021 року між ОСОБА_1 та кар?єрним радником Харківського міського центру зайнятості підписано Індивідуальний план працевлаштування безробітного. Згідно до Індивідуального плану та додатку до нього «Права та обов?язки зареєстрованих безробітних» ознайомлена з правами та обов?язками зареєстрованих безробітних.

Відповідно до п.п. 4.2.7 п. 4.2. Індивідуального плану, відповідач зобов?язувалась інформувати Центр зайнятості протягом трьох робочих днів про обставини, що впливають на припинення реєстрації безробітного, у разі необхідності та відповідно до законодавства повернути суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг, що передбачено ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідач перебувала на обліку в Харківському міському центрі зайнятості у статусі безробітного з 05.11.2021 по 08.08.2022.

Реєстрацію безробітної ОСОБА_1 припинено 09.08.2022 у зв?язку з відмовою від двох пропозицій підходящої роботи відповідно до абз. 21 пл. 1 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року N? 792.

Згідно інформації, що отримана за результатами обміну з Державною прикордонною службою України, ОСОБА_1 під час реєстрації в центрі зайнятості як безробітна перебувала за межами України понад 30 календарних днів.

У зв?язку з чим Харківським міським центром зайнятості було проведено перевірку обґрунтованості виплат матеріального забезпечення на випадок безробіття, за результатом якої складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення щодо безробітних, які перебували за межами України під час реєстрації в центрі зайнятості від 08.12.2022 N? 234/2022.

Даним актом зафіксовано, що ОСОБА_1 в період перебування в статусі безробітної знаходилася за кордоном понад 30 календарних днів, а саме 57 календарних днів з 07.05.2022 по 02.07.2022, та про що не повідомила фахівця Харківського міського центру зайнятості.

Внаслідок невиконання своїх обов?язків щодо повідомлення Харківського міського центру зайнятості про перебування за кордоном понад 30 календарних днів у період перебування на обліку служби зайнятості з метою отримання коштів Фонду загальнообов?язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття ОСОБА_1 незаконно отримала допомогу по безробіттю за період з 06.06.2022 по 01.08.2022 у сумі 18 819,02 грн., чим завдала суттєвих збитків державній службі зайнятості.

У відповідності до вищезазначеного, директором Харківського міського центру зайнятості прийнято наказ від 13.12.2022 N? 291 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 у сумі 18819 грн. 02 коп., та 15.12.2022 рекомендованим листом з повідомленням про вручення направлено лист-претензію за вих.№ XМЩ3-02-5716 з пропозицією в добровільному порядку сплатити суму боргу.

На момент подання позовної заяви сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю Відповідачем на рахунок Харківського обласного центру зайнятості не повернута, що стало підставою звернення до суду із цим позовом.

Ухвалою судді Основ`янського районного суду м. Харкова від 08.04.2025 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження, з повідомленням сторін.

06.05.2025 за допомогою системи «Електронний суд» судом отримано відзив на позовну заяву, у якому відповідачка ОСОБА_1 позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні з підстав того, що постановою КМУ від 21.06.2022 №735 до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, були внесені зміни якими було вперше визначено обов`язок відповідача повідомляти позивача про обставини перетину кордону. Постанова КМУ №735 від 21.06.2022 набрала чинності 02.07.2022 й саме з цього вважає, що у відповідача виник обов`язок повідомляти центр зайнятості про перебування за кордоном, й саме з цього моменту має починатися відлік 30-ти денного строку перебування за кордоном. Отже, лише з 31 дня перебування за кордоном, який має починати свій відлік з 03.07.2022, настають обставини безпідставного одержання допомоги по безробіттю. Оскільки в справі реєстрацію відповідача, як безробітної, було припинено 01.08.2022 на підставі поданої нею заяви, а тому нею було належним чином виконано свій обов`язок, визначений постановою КМУ №735 від 21.06.2022, та своєчасно подано відповідну заяву. Таким чином, обставини незаконного отримання відповідачем допомоги по безробіттю за період з 06.06.2022 по 01.08.2022 в даному випадку відсутні, у зв`язку з чим позовні вимоги пред`явлені необґрунтовано. Просила проводити розгляд справи без її участі.

15.05.2025 на адресу суду надійшла відповідь на відзив.

В судове засіданні представник позивача не з`явився, належним чином повідомлений про час та місце його проведення, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи за відсутності позивача, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні правовідносини.

Принцип захисту судом порушеного права особи будується при встановленні порушення такого права. Так, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч.1 ст. 15 ЦК України).

Правом звернення до суду за захистом наділена особа, права якої порушені, невизнані або оспорені (ст. 3 ЦПК України).

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч.1 ст. 4 ЦПК України).

Згідно принципу диспозитивності суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1 ст. 13 ЦПК України).

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст. 5 ЦПК України).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості (зараз - Харківська філія Харківського обласного центру зайнятості), де згідно поданої заяви від 05.11.2021 їй було надано статус безробітного з відкриттям персональної картки N? 203921110500003, та відповідно до ч. 1 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.04.2020 N? 624 (далі - Порядок N? 624, який діяв на момент прийняття рішень по особі), призначено допомогу по безробіттю з 05.11.2021 по 01.08.2022, у розмірі встановленому законодавством.

Згідно поданої власноруч підписаної заяви від 05.11.2021, заявниця ознайомлена з правами та обов?язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів.

12 листопада 2021 року між ОСОБА_1 та кар?єрним радником Харківського міського центру зайнятості підписано Індивідуальний план працевлаштування безробітного (далі - Індивідуальний план). Згідно до Індивідуального плану та додатку до нього «Права та обов?язки зареєстрованих безробітних» ознайомлена з правами та обов?язками зареєстрованих безробітних.

Відповідно до п.п. 4.2.7 п. 4.2. Індивідуального плану, відповідач зобов?язувалась інформувати Центр зайнятості протягом трьох робочих днів про обставини, що впливають на припинення реєстрації безробітного, у разі необхідності та відповідно до законодавства повернути суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг, що передбачено ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідач перебувала на обліку в Харківському міському центрі зайнятості у статусі безробітного з 05.11.2021 по 08.08.2022.

Реєстрацію безробітної ОСОБА_1 припинено 09.08.2022 у зв?язку з відмовою від двох пропозицій підходящої роботи відповідно до абз. 21 пл. 1 п.30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року N? 792 (далі - Порядок № 792, який діяв на момент прийняття рішення по особі).

Згідно пункту 2 розділу 6 Порядку № 624 допомога по безробіттю виплачується центром зайнятості, у якому зареєстрований безробітний, через банківські установи в установленому порядку. Харківським міським центром зайнятості, за реквізитами ОСОБА_1 на її поточний рахунок НОМЕР_2 перераховано допомогу по безробіттю за період з 05.11.2022 по 01.08.2022 у сумі 88 477 грн. 52 коп.

Абзацом 2 пункту 28 Порядку №792 передбачено, що зареєстрований безробітний у разі виїзду за кордон під час воєнного стану зобов?язаний повідомити про це центр зайнятості, а у разі перебування його за кордоном понад 30 календарних днів - подати до центру зайнятості відповідну заяву про припинення реєстрації як безробітного.

Окрім того, в абз. 25 пп. 1 п. 30 Порядку N? 792, зазначено, що центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня встановлення факту перебування зареєстрованого безробітного за кордоном понад 30 календарних днів під час воєнного стану.

Порядком розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики №60/62 від 13.02.2009 року (далі - Порядок № 60/62, чинний на момент проведення розслідування страхового випадку), визначено механізм проведення центрами зайнятості розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення.

Згідно інформації, що отримана за результатами обміну з Державною прикордонною службою України (додаток в електронному вигляді до листа Харківського обласного центру зайнятості від 07.12.2022 №09-2857/22), ОСОБА_1 під час реєстрації в центрі зайнятості як безробітна перебувала за межами України понад 30 календарних днів.

У зв?язку з чим Харківським міським центром зайнятості було проведено перевірку обґрунтованості виплат матеріального забезпечення на випадок безробіття, за результатом якої складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення щодо безробітних, які перебували за межами України під час реєстрації в центрі зайнятості від 08.12.2022 №234/2022.

Даним актом зафіксовано, що ОСОБА_1 в період перебування в статусі безробітної знаходилася за кордоном понад 30 календарних днів, а саме 57 календарних днів з 07.05.2022 по 02.07.2022, та про що не повідомила фахівця Харківського міського центру зайнятості.

У відповідності до вищезазначеного, директором Харківського міського центру зайнятості прийнято наказ від 13.12.2022 №291 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 у сумі 18819 грн. 02 коп., та 15.12.2022 рекомендованим листом з повідомленням про вручення направлено лист-претензію за вих.№XМЩ3-02-5716 з пропозицією в добровільному порядку сплатити суму боргу.

Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (ст. 5 ЦПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Пунктом 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення», зареєстрований безробітний зобов`язаний інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Згідно із ч. 3ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(з відповідними змінами прийнятими на підставі Закону № 2622-ІХ від 21 вересня 2022 року, який набрав законної сили 29 жовтня 2022 року),передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Саме абзац «У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України така особа зобов`язана повідомити про це територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому особа зареєстрована як безробітна» (прийнятий на підставі Закону № 2622-ІХ від 21 вересня 2022 року, який набрав законної сили 29 жовтня 2022 року).

Проте у п. 3-3 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (зі змінами відповідно до Закону № 2220-IX від 21.04.2022, який набув чинності 07.05.2022) встановлено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється з підстав, визначених статтею 31 цього Закону, а також у разі перебування безробітного за кордоном понад 30 календарних днів.

Отже судом встановлено, що на момент перетину кордону ОСОБА_1 чинне на той час законодавство передбачало, що перебування безробітної за кордоном понад 30 календарних днів тягне за собою припинення виплати допомоги по безробіттю з 31 календарного дня від дня перетину державного кордону України.

Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Абзацом 1 ч.2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (в редакції що діяла на момент спірних правовідносин) чітко передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Крім того, як встановлено судом, чинними на момент виникнення зазначених правовідносин нормативно-правовими актами передбачалося, що перебування безробітного за кордоном понад 30 календарних днів було обставиною, що впливала на виплату забезпечення відповідачці, однак остання не повідомила, та продовжувала отримувати допомогу по безробіттю незаконно, а тому в силу ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» підлягає стягненню (сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг).

Таким чином, з урахуванням встановлених обставин та норм для їх правового регулювання, оцінивши надані в силу положень ст.80 ЦПК України докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтвердженими зібраними у справі доказами та не спростованими у встановленому процесуальним законом порядку відповідачем, а тому позов підлягає задоволенню, та з відповідачки на користь позивача підлягають стягненню безпідставно отримані нею суми допомоги по безробіттю за період з 06.06.2022 по 01.08.2022 у сумі 18 819,02 грн.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача необхідно стягнути сплачений при подачі позову судовий збір в сумі 3028 гривень.

На підставі вищевикладеного, ч.3 ст. 36 Закону України 1533-ІІІ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Закону України 5067 «Про зайнятість населення», керуючись п. 9 розділу ХІІ Перехідних положень ЦПК України, ст.ст.3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 43, 49, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 258, 262, 264, 265, 268, 273, 352 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру незаконно отримані кошти, виплачені на випадок безробіття, у розмірі 18 819,02 грн. та судовий збір у розмірі 3028 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду протягом п`ятнадцять днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Відповідно до ст.355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.В. Литвинов