Постанова № 129738882, 12.08.2025, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
12.08.2025
Номер справи
537/4689/25
Номер документу
129738882
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Провадження № 3/537/1574/2025

Справа № 537/4689/25

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.08.2025 року м. Кременчук

Крюківський районний суд м. Кременчука в складі головуючої судді Мурашової Наталі Валентинівни, за участі секретаря Дьяченко В.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні суду адміністративний матеріал, який надійшов з Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, посвідчення водія серії НОМЕР_1 , видане 09.08.2023 року ТСЦ 5342, РНОКПП НОМЕР_2 , який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2 КУпАП,

у с т а н о в и в:

19 липня 2025 року близько 23 год. 00 хв. ОСОБА_1 за місцем проживання: АДРЕСА_1 , вчинив відносно дружини ОСОБА_2 домашнє насильство, тобто умисно вчинив дії фізичного та психологічного характеру, що виразилися в наданні ляпасів, висловлюванні нецензурною лайкою, внаслідок чого була завдана шкода фізичному та психічному здоров`ю потерпілої.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.

Зареєстровано як справа №537/4690/25, провадження №3/537/1575/2025.

19 липня 2025 року близько 23 год. 00 хв. ОСОБА_1 за місцем проживання: АДРЕСА_1 , вчинив відносно своєї малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , домашнє насильство, тобто умисно вчинив дії психологічного характеру, що виразилися в словесних образах, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров`ю малолітньої дитини.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 173-2 КУпАП.

Зареєстровано як справа №537/4689/25, провадження №3/537/1574/2025.

Відповідно до ст.36КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

З огляду на викладене, з метою всебічного та об`єктивного розгляду справ про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 , суд вважає доцільним об`єднати в одне провадження зазначені справи.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями. Проте ОСОБА_1 не звертався із заявою про відкладення розгляду справи, не повідомив суду причини неявки, не надав заперечень проти протоколів про адміністративне правопорушення.

Згідно ст.268КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173-2 КУпАП не відносяться до категорій справ, при розгляді яких присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов`язковою. Тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Потерпіла ОСОБА_2 , яка діє у власних інтересах та інтересах малолітньої дитини ОСОБА_3 , в судове засідання не з`явилася, повідомлена належним чином про дату, час та місце розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Завданням Кодексу Українипроадміністративніправопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Відповідно до ст.7КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого, що тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.

Частиною 2 ст.173-8 КУпАПпередбачено адміністративнувідповідальність задіяння,передбачене частиноюпершою цієїстатті,вчинене стосовномалолітньої чинеповнолітньої особи,- що тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до п`ятдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від двох до десяти діб.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень за обставин, наведених в протоколах про адміністративне правопорушення серії АПР18 №490393, АПР18 №490392, складених 20.07.2025 року інспектором взводу 1 роти 4 Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції старшим лейтенантом поліції Шкіль А.О. підтверджується наступними доказами:

- терміновим заборонним приписом серії АА №439119 відносно кривдника ОСОБА_1 , якому встановлені заходи у вигляді: зобов`язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборони на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; заборони в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою, винесеним строком на 3 доби з 01 год. 30 хв. 20.07.2025 року до 01 год. 30 хв. 23.07.2025 року;

- формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, якою встановлено середній рівень небезпеки вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства;

- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 19.07.2025 року, з яких вбачається, що 19.07.2025 року близько 23 год. 00 хв. вони з донькою ОСОБА_4 прийшли додому за адресою: АДРЕСА_1 . Чоловік ОСОБА_1 почав її ображати, у них виник конфлікт, під час якого чоловік вдарив її по обличчю, виганяв з дому з дитиною;

- рапортом працівника патрульної поліції;

- відеозаписом з нагрудної камери працівників патрульної поліції, на якій зафіксовано, що працівники поліції приїхали на виклик ОСОБА_2 про вчинення щодо неї в присутності дитини домашнього насильства її чоловіком ОСОБА_1 . При цьому працівники поліції не могли потрапити у під`їзд багатоквартирного будинку, оскільки ОСОБА_1 забороняв своїй дружині впустити поліцію, погрожував їй вигнати з дому. Коли працівники поліції дісталися до квартири в багатоквартирному будинку потерпілих, то ОСОБА_1 не впустив їх в квартири, вимагав залишатися у під`їзді. Повідомив, що буде розмовляти з працівниками поліції лише на вулиці біля будинку. Проте коли вони спустилися з під`їзду на вулицю, ОСОБА_1 намагався втекти від працівників поліції, що йому не вдалося. ОСОБА_2 повідомила працівникам поліції, що її чоловік ОСОБА_1 ображає її, принижує, виганяє з дому з дитиною. При цьому потерпіла ОСОБА_2 виглядала адекватно місцю та події. У ОСОБА_2 на руках була малолітня дитина, яка очевидно виглядала переляканою подіями, що трапилися. У відповідь ОСОБА_1 звинувачував свою дружину, що вона перебуває у стані алкогольного сп`яніння, за що підлягає осуду, має понести відповідальність. Повторював, що в разі незгоди, вона з дітьми може піти з його житла. ОСОБА_2 підтвердила, що їх сім`я проживає в квартирі, що належить чоловіку, вона не має іншого житла для проживання, тому змушена працювати, щоб прокормити своїх дітей, та терпіти знущання свого чоловіка по відношенню до неї та дітей.

Таким чином, суд вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні домашнього насильства відносно дружини ОСОБА_2 , тому його дії правильно кваліфіковані за ч.1 ст.173-2 КУпАП та у вчиненні домашнього насильства відносно малолітньої доньки ОСОБА_3 , тому його дії правильно кваліфіковані за ч.2 ст.173-2 КУпАП.

Відповідно до вимог ст.33 КУпАП при призначенні стягнення суд враховує характер правопорушення, особу правопорушника, а також відсутність обставин, що обтяжують та пом`якшують відповідальність.

Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, суд приходить до висновку про необхідність призначення ОСОБА_1 мінімального стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції закону за вчинені ним правопорушення.

Відповідно до 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.

Як зазначено у п.10 ч.1ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов`язки жінок і чоловіків.

Згідно ч.6ст.28ЗаконуУкраїни«Про запобіганнятапротидіюдомашньому насильству» кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.

Суб`єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ст.28ч. 1,2 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).

Враховуючи середній рівень небезпеки вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства, з метою запобігання повторному вчиненню ним домашнього насильства, в тому числі відносно малолітньої дитини, та зміни його поведінки, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, ОСОБА_1 слід направити для проходження програми для кривдника.

Відповідно дост.40-1 КУпАПсудовий збіру провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п.5 ч.2ст.4ЗаконуУкраїни«Про судовийзбір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст.ст. 40-1, 173-2, 283, 284 КУпАП, суд

п о с т а н о в и в:

Об`єднати в одне провадження справу №537/4689/25, провадження №3/537/1574/2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-2 КУпАП, справу №537/4690/25, провадження №3/537/1575/2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП, з присвоєнням номеру справи 537/4689/25.

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2 КУпАП, та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 510 (п`ятсот десять) грн. 00 коп.

Штраф підлягає добровільній сплаті протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника ОСОБА_1 стягується подвійний розмір штрафу в розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп.

Направити ОСОБА_1 до закладу, який проводить індивідуальну роботу з особами, які скоїли насильство в сім`ї Департаменту у справах сімей та дітей Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (м. Кременчук, площа Перемоги, буд.2) на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", на строк 3 (три) місяці.

Роз`яснити, що у разі неявки ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб`єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів.

Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов`язку пройти таку програму.

За умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальністьст. 390-1 КК України.

Копію постанови направити Департаменту у справах сімей та дітей Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області для виконання.

Стягувач: держава.

Реквізити для сплати штрафу: Отримувач: ГУК у Полт. обл/ тг м.Кременчук /21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37959255, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: №UA618999980313000106000016706, код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача № UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу 101 _____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, стягнутий з ______ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору). При заповненні платіжного документа у графі "Код платника" платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ, а платником - фізичною особою - ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв`язку з релігійними переконаннями, зазначаються його паспортні дані.

Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія серії НОМЕР_1 , видане 09.08.2023 року ТСЦ 5342, РНОКПП НОМЕР_2 , не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Полтавського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту винесення постанови. Учасник справи, якому постанова не була вручена у день її винесення, може подати клопотання про поновлення пропущеного строку для подання апеляційної скарги, якщо така скарга подана протягом 10 днів з дня вручення йому постанови.

Суддя Мурашова Наталя Валентинівна