Рішення № 129726695, 25.08.2025, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2025
Номер справи
826/23909/15
Номер документу
129726695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 826/23909/15

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальнітю "Новус 1" до Центрального Міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

Позивач Підприємства з 100% іноземними інвестиціями "БІЛЛА-Україна" звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001893910 від 02.10.2015 року.

В обґрунтування адміністративного позову вказано, що зміна розміру земельного податку згідно із вимогами Податкового кодексу України є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, і не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної палати, а відтак і відповідного донарахування контролюючим органом суми податкового зобов`язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями.

Ухвалою суду від 26.10.2015 відкрите провадження у справі, закрите підготовче провадження та призначене судове засідання для розгляду справи на 25.01.2016.

Відповідачем до матеріалів справи надане заперечення на адміністративний позов від 22.01.2016, де проти задоволення позовних вимог заперечувалось з огляду на правомірність та законність податкового повідомлення-рішення від 02.10.2015 №0001893910.

В судовому засіданні 25.01.2016 судом поставлено на обговорення питання про зупинення провадження в адміністративній справі №826/23909/15 до перегляду Вищим адміністративним судом України рішення в адміністративній справі №826/17581/13-а. Ухвалою від 25.01.2015 зупинено провадження в адміністративній справі №826/23909/15 до перегляду Вищим адміністративним судом України рішення в адміністративній справі №826/17581/13-а.

В подальшому, відповідно п. 2.3.52 Положення про автоматизовану систему документообігу, справу №826/17581/13-а передано на повторний автоматизований розподіл справ між суддями, за результатом якого передано на вирішення судді Келеберді В.І.

Ухвалою суду від 15.02.2016 прийнято до провадження справу № 826/23909/15.

Ухвалою суду від 22.10.2021 поновлено провадження у справі №826/23909/15; замінено первинного відповідача - Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників його правонаступником - Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 44082145, адреса: 04119, місто Київ, вул. Дегтярівська, будинок 11Г).

На виконання приписів Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ" від 16 липня 2024 року № 3863-IX та наказу Державної судової адміністрації України "Про затвердження Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва" від 16 вересня 2024 року № 399, а також згідно розміщеного на офіційному веб-порталі судової влади України Переліку справ Окружного адміністративного суду міста Києва, що підлягають передачі Полтавському окружному адміністративному суду (додаток 3 до пункту 19 Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом м. Києва) дану адміністративну справу передано на розгляд та вирішення Полтавському окружному адміністративному суду.

Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 12.03.2025, що підтверджується даними на штампі реєстрації вхідної кореспонденції. На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2025 справу передано для розгляду судді Алєксєєвої Н.Ю.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 справа прийнята до провадження, вирішено розглядати її за правилами загального позовного провадження.

Відповідачем 02.04.2025 до справи надані додаткові письмові пояснення у справі, за змістом яких проти задоволення позовних вимог заперечувалось.

Відповідач вказав, що за результатами позапланової невиїзної перевірки ПзІІ «БІЛЛА-Україна» з питань дотримання вимог законодавства в частині сплати орендної плати по орендованій підприємством земельній ділянці з кадастровим номером 90:011:019 за період з 01.09.13 по 30.06.15 складений акт перевірки №939/28-10-39-10/25288083 та прийняте податкове повідомлення-рішення від 02.10.2015 №0001893910 про заниження позивачем сум податкового зобов`язання з орендної плати на загальну суму 399806,35 грн, в т. ч. за період з 01.09.2013 року по 31.12.2013 року на суму 68069,55 грн, за 2014 рік - на суму 204208,67 грн, за період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року на суму 127528,13 грн та за штрафними санкціями 99951,59 грн.

Відповідач зазначив, що за період з 01.09.2013 по 30.06.2015 ПзІІ «Білла Україна» було платником орендної плати за земельну ділянку, яка розташована у Дарницькому районі м. Києва за кадастровим номером 90:011:019. 21.09.1999 Позивачем з Київською міською радою укладено Договір на право довгострокового користування землею на умовах оренди, згідно якого позивачу надано земельну ділянку з кадастровим номером 90:011:019 загальною площею 2,0868 га для будівництва та експлуатації супермаркету з автостоянкою, що розташована за адресою: місто Київ, 7-й мікрорайон житлового масиву Осокорки-Північні. Угодою від 29.03.2001 до Договору оренди внесені зміни до пунктів 1, 2, якими передбачена зміна розміру орендованої земельної ділянки та її цільового призначення. Згідно п. 3 Договору оренди, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 2% від її нормативної грошової оцінки.

Підпунктами 288.5.1 та 288.5.2 пункту 288.5 Податкового кодексу України (далі ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) статті встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об`єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Також у відповідності до пункту 5.2 статті 5 ПК України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 замінений позивач в адміністративній справі №826/23909/15 за позовом Підприємства з 100% іноземними інвестиціями "БІЛЛА-Україна" до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення з Підприємство з 100% іноземними інвестиціями «БІЛЛА-УКРАЇНА» (ідентифікаційний код 25288083; 02072, м. Київ, вул. Гришка Михайла, буд. 3) на Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВУС 1» (ідентифікаційний код 25288083; 04208, м. Київ, проспект Європейського Союзу, буд.47).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 закрите підготовче провадження у справі, призначена справа до судового розгляду по суті.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд констатує про відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України. Вивчивши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, надані сторонами до матеріалів адміністративної справи, встановив такі обставини.

Підприємство з 100 % іноземними інвестиціями «БІЛЛА-Україна», ідентифікаційний код 25288083 24.11.2021 змінило своє найменування на Підприємство з 100 % іноземними інвестиціями «НОВУС ПЛЮС», а також змінило місцезнаходження - 04208, м. Київ, проспект Правди, буд. 47, ідентифікаційний код юридичної особи залишився незмінним. За результатами проведених змін Підприємство з 100 % іноземними інвестиціями «НОВУС ПЛЮС», код ЄДРПОУ 25288083, стало правонаступником усіх прав та обов`язків Підприємства з 100 % іноземними інвестиціями «БІЛЛА-Україна».

07.12.2021 на підставі рішення Єдиного Учасника № 01-2021 Підприємства були внесені зміни до найменування, внаслідок яких найменування Підприємства стало - Підприємство з іноземними інвестиціями «НОВУС ПЛЮС». 18.10.2023 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань був внесений запис про те, що Підприємство з іноземними інвестиціями «НОВУС ПЛЮС», код ЄДРПОУ 25288083, перебуває у стадії реорганізації у зв`язку із прийняттям рішення учасника про реорганізацію Підприємства в організаційно-правову форму товариства з обмеженою відповідальністю (рішення Єдиного Учасника № 04-2023 Підприємства).

22.12.2023 Підприємство з іноземними інвестиціями «НОВУС ПЛЮС», ідентифікаційний код 25288083, було припинене внаслідок реорганізації, розпочало діяльність Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВУС 1» (далі - ТОВ «НОВУС-1», позивач), код ЄДРПОУ 25288083 (рішення Єдиного Засновника (Учасника) № 01-2023).

Міжрегіональним головним управлінням ДФС Центральним офісом з обслуговування великих платників проведено позапланову невиїзну перевірку ПзІІ «БІЛЛА-Україна» (код ЄДРПОУ 25288083) з питань дотримання вимог законодавства в частині сплати орендної плати по орендованій підприємством земельній ділянці з кадастровим номером 90:011:019 за період з 01.09.13 по 30.06.15.

За результатами перевірки складений акт №939/28-10-39-10/25288083 та на підставі висновків якого контролюючим органом складене податкове повідомлення-рішення від 02.10.2015 №0001893910 про заниження позивачем сум податкового зобов`язання з орендної плати на загальну суму 399806,35 грн, в т. ч. за період з 01.09.2013 по 31.12.2013 на суму 68069,55 грн, за 2014 рік - на суму 204208,67 грн, за період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року на суму 127528,13 грн та за штрафними санкціями 99951,59 грн.

Позивач не погодився із податковим повідомленням-рішенням від 02.10.2015 №0001893910, звернувся до суду із позовом про його оскарження.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України, в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків і зборів.

Справляння плати за землю здійснюється у відповідності до положень ПК України з урахуванням критеріїв, визначених у розділі XIII «Плата за землю».

В силу норм пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності (пункт 270.1 статті 270 ПК України).

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (пункт 271.1 статті 271 ПК України).

Відповідно до пункту 274.1 статті 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Згідно із пунктом 288.1 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

У відповідності до пунктів 288.2, 288.3, 288.4 статті 288 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» визначено, що однією з істотних умов договору є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно із статтею 21 цього ж Закону (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) під орендною платою розуміється платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін (стаття 23 цього ж Закону).

Одночасно пунктом 288.7 статті 288 ПК України визначено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

Підпунктами 288.5.1 та 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об`єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об`єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Також у відповідності до пункту 5.2 статті 5 ПК України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

В контексті вищевикладеного вбачається, що орендна плата за землі державної або комунальної власності є загальнодержавним податком, встановлення розмірів якого (ставки) та порядку сплати починаючи з 01 січня 2011 року здійснюється відповідно до ПК України.

В ході розгляду справи встановлено, що за період з 01.09.2013 по 30.06.2015 ПзІІ «Білла Україна» було платником орендної плати за земельну ділянку, яка розташована у Дарницькому районі м. Києва за кадастровим номером 90:011:019.

21.09.1999 ПзІІ «Білла Україна» з Київською міською радою укладений договір на право довгострокового користування землею на умовах оренди, згідно якого позивачу надано земельну ділянку з кадастровим номером 90:011:019 загальною площею 2,0868 га для будівництва та експлуатації супермаркету з автостоянкою, що розташована за адресою: місто Київ, 7-й мікрорайон житлового масиву Осокорки-Північні.

Угодою від 29.03.2001 до договору оренди внесені зміни до пунктів 1, 2, якими передбачена зміна розміру орендованої земельної ділянки та її цільового призначення.

Згідно п. 3 Договору оренди, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 2% від її нормативної грошової оцінки.

Згідно з витягом з технічної документації №Ю-00718/2007 Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) від 08.10.07 року за №218 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 16 282 932, 75 грн. Протягом всього часу з моменту укладення згаданого договору, в тому числі в період з 01.09.2013 по 30.06.2015, Позивачем сплачувались до державного бюджету суми орендної плати за вказану земельну ділянку у розмірах, передбачених цим договором.

Відповідачем під час перевірки встановлено, що річний розмір орендної плати є меншим за мінімальний розмір такої плати, встановлений нормами чинного законодавства України. А самостійно визначене платником податків податкове зобов`язання по орендній платі за земельні ділянки становить 2 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що призвело до заниження податкового зобов`язання по орендній платі за земельні ділянки, чим порушено вимоги п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України.

У постанові Верховного Суду України від 14квітня 2015 року (справа № 21-165а15) зазначено, що вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК, Верховний Суд України вже давав тлумачення вказаних норм права при вирішенні спорів цієї категорії. Так, у постанові від 2 грудня 2014 року (справа № 21-274а14) він зазначив, що з набранням чинності ПК річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

При цьому виходячи із принципу пріоритетності норм ПК над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК щодо відносин оподаткування, розмір орендної плати [плати за землю (статті 269, 270, 288 ПК)] в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК.

Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду України, висловленій, зокрема у постанові від 02.12.2014 у справі №21-274а14.

Таким чином, з урахуванням визначення податковим повідомленням-рішенням від 02.10.2015 №0001893910 сум податкового зобов`язання з орендної плати на загальну в сумі 399806,35 грн, в т. ч. за період з 01.09.2013 по 31.12.2013 на суму 68069,55 грн, за 2014 рік - на суму 204208,67 грн, за період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року на суму 127528,13 грн за нормами ПК України в частині розміру орендної плати за землю, суд доходить висновку про правомірність та обґрунтованість податкового повідомлення-рішення.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

В даній справі відповідач довів правомірність і законність прийнятого податкового повідомлення-рішення від 02.10.2015 №0001893910. Отже, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВУС 1» (04208, м. Київ, проспект Європейського Союзу, буд.47, код ЄДРПОУ 25288083) до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (адреса: 02068, місто Київ, вул. Кошиця, будинок 3, код ЄДРПОУ 44082145) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва