Ухвала суду № 129716432, 25.08.2025, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
25.08.2025
Номер справи
630/46/24
Номер документу
129716432
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №630/46/24

Провадження № 1-КП/639/112/25

УХВАЛА

за результатами розгляду клопотання сторони захисту

про залучення експерта

20 серпня 2025 року м. Харків

Новобаварський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , обвинуваченої - ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 ,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові кримінальні провадження № 42023222130000174від 05.07.2023 та №42025222130000018 від 20.02.2025 за обвинуваченням

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України,

в с т а н о в и в :

На розгляді Новобаварського районного суду м. Харкова знаходиться зазначене кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.

Захисником ОСОБА_5 було подано письмове клопотання про призначення судово-економічної експертизи, в обґрунтування якого останній посилався на те, що висновок експерта №22181 від 25.09.2023 за результатами проведення за постановою прокурора судової економічної експертизи під час досудового розслідування ґрунтується на припущеннях, складений не у відповідності до поставлених питань, наданих документів та зроблених висновків у них. Посилання експерта на ті документи, якими підтверджено надмірне перерахування коштів суперечить його висновкам викладених у дослідницькій частині експертизи. Крім того, у розпорядження експерта не надавалися первинні документи КЗ «Люботинський мистецький заклад «Дивосвіт», у відповідності до яких він міг зробити висновки чи відбувалося перерахування коштів, а також чи має місце спричинення збитків. Дії експерта при складанні висновку проявлялися у свідомому ігноруванні та замовчуванні дослідження суттєвих фактів, об`єктів експертизи, викладеному описанні цих фактів, завідомо невірній їх оцінці. Тому його висновки є недопустимим.

При цьому стороною захисту було долучено висновок № 2 від 08.03.2024 «Про результати участі залученого спеціаліста у перевірці щодо проведення процедури відкритих торгів з особливостями на закупівлю: ДК 021:2015-71320000-7 Послуги з інженерного проектування (Виготовлення проектно-кошторисної документації на: «Капітальний ремонт Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради за адресою: Харківська область, м. Люботин, вул. Кооперативна, 38/8»)», який містить протилежні висновки тим, що зроблені у експертизі №22181 від 25.09.2023.

Крім того за клопотанням (заявою) сторони захисту (захисника ОСОБА_5 ) Харківським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України було складено висновок №СЕ-19/121-24/30502 від 12.11.2024 за результатами проведення судової економічної експертизи, відповідно до якого: наданими для дослідження документами та з урахуванням Висновку 2 «Про результати участі залученого спеціаліста у перевірці щодо проведення процедури відкритих торгів з особливостями на закупівлю: ДК 021:2015- 71320000-7 Послуги з інженерного проектування (Виготовлення проектно-кошторисної документації на: «Капітальний ремонт Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради за адресою: Харківська область, м. Люботин, вул. Кооперативна, 38/8»)» від 08.03.2024, а саме того що безпідставне відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції ФОП ОСОБА_6 в сумі 2400000,00 грн. та обрання пропозиції ПП «Укрсервіспроект» в сумі 3830000,00 грн. не встановлено, та дії КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради не суперечать законодавству України у сфері публічних закупівель та відсутні будь-які невідповідності умовам тендерної документації, висновок акту фінансово-господарської діяльності КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради з питання проведення тендеру на виготовлення проектно-кошторисної документації щодо капітального ремонту КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради, складеного бухгалтером-ревізором ОСОБА_7 в частині завдання збитків державі в сумі 1 430 000,00 гривень, які виникли внаслідок безпідставного відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції ФОП ОСОБА_6 в сумі 2 400 000 грн. та обрання пропозиції ПП «Укрсервіспроект» в сумі 3 830 000 грн. не підтверджуються.

У зв`язку з наявністю у справі двох експертиз, висновки яких прямо протилежні за своїм змістом, а також у зв`язку із сумнівами у правильності та обґрунтованості складеного висновку експертом на підставі постанови прокурора від 08.08.2023, з метою з`ясування основного питання чи підтверджується документально нанесення збитків Комунальному закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради під час проведення процедури відкритих торгів з особливостями UА-2023-04-08-000131-а на закупівлю: ДК 021:2015-71320000-7 Послуги з інженерного проектування (Виготовлення проєктно-кошторисної документації на: «Капітальний ремонт Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради за адресою: Харківська область, м. Люботин, вул. Кооперативна, 38/8») виникла необхідність у призначенні судової економічної експертизи.

З огляду на викладене, посилаючись на положення ст. ст. 242, 332 КПК України, захисник просив призначити по справі судово-економічну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:

-Чи підтверджується документально висновок акту фінансово-господарської діяльності КЗ Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» по питанню проведення тендера на виготовлення проектно-кошторисної документації щодо капітального ремонту КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» від 03.08.2023, складений бухгалтером-ревізором ОСОБА_8 , в частині завдання збитків державі в сумі 1430 000 гривень, які виникли внаслідок безпідставного відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції ФОП ОСОБА_6 в сумі 2 400 000 грн. та обрання пропозиції ПП «Укрсервіспроект» в сумі 3 830 000 грн., з урахуванням Висновку №2 від 08.03.2024 «Про результати участі залученого спеціаліста у перевірці щодо проведення процедури відкритих торгів з особливостями на закупівлю: ДК 021:2015-71320000-7 Послуги з інженерного проектування (Виготовлення проєктно-кошторисної документації на: «Капітальний ремонт Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради за адресою: Харківська область, м. Люботин, вул. Кооперативна, 38/8»)»?

В судовому засіданні 20.08.2025 стороною захисту було уточнено запитання, яке вона просила поставити на вирішення експерту(ам), а саме захисник та обвинувачена просили поставити на вирішення таке питання: Чи підтверджується документально висновок акту фінансово-господарської діяльності КЗ Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» по питанню проведення тендера на виготовлення проектно-кошторисної документації щодо капітального ремонту КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» від 03.08.2023, складений бухгалтером-ревізором ОСОБА_8 , в частині завдання збитків державі в сумі 1430 000 гривень, які виникли внаслідок безпідставного відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції ФОП ОСОБА_6 в сумі 2 400 000 грн. та обрання пропозиції ПП «Укрсервіспроект» в сумі 3 830 000 грн.?

Проведення експертизи доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 6).

В судовому засіданні захисник ОСОБА_5 та обвинувачена ОСОБА_4 підтримали вимоги клопотання та просили його задовольнити.

Прокурор проти клопотання заперечував, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність вимог сторони захисту, надавши письмові заперечення (т. 7 а.с. 128-142).

Вислухавши сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи сторони захисту, суд приходить до таких висновків.

По даному кримінальному провадженню ОСОБА_4 обвинувачується:

-у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, яке полягає у тому, що 24.04.2023 року, перебуваючи в м. Люботин Харківської області, більш точного часу та місця встановити не виявилося можливим, особисто виконуючи обов`язки уповноваженої особи з питань публічних закупівель Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради, діючи з прямим умислом, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки (спричинення матеріальної шкоди обласному бюджету в особі Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради) і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом, тобто маючи спонукання до незаконних дій в інтересах Приватного підприємства «Укрсервіспроект» та корисливою метою, тобто задля одержання неправомірної вигоди у вигляді переваги (перемоги) під час проведення закупівлі № UА-2023-04-08-000131-а без законних на те підстав для третьої особи - Приватного підприємства «Укрсервіспроект» (ЄДРПОУ 36514593), шляхом зловживання своїм службовим становищем, тобто порушуючи свої повноваження і використовуючи організаційно-розпорядчі, адміністративно-господарські функції всупереч інтересам Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради, розуміючи, що підстави для відхилення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_6 відсутні та обґрунтування відхилення тендерної пропозиції у протоколі не відповідає дійсності, особисто, незаконно прийняла рішення про відхилення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_6 під час проведення закупівлі № UА-2023-04-08-000131-а в сумі 2 400 000 грн, склавши Протокол № 3 від 24.04.2023 та особисто, незаконно прийняла рішення про намір укласти договір про закупівлю з Приватним підприємством «Укрсервіспроект», склавши Протокол № 4 від 25.04.2023, чим свідомо запобігла максимальної економії бюджетних коштів при проведенні вказаної публічної закупівлі.

За наслідками незаконного прийняття рішення уповноваженою особою з питань публічних закупівель Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради ОСОБА_4 про відхилення пропозиції ФОП ОСОБА_6 шляхом складання Протоколу № 3 від 24.04.2023, та подальшого незаконного прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю з Приватним підприємством «Укрсервіспроект», шляхом складання Протоколу № 4 від 25.04.2023, Комунальним закладом «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради з обласного бюджету було надмірно сплачено грошові кошти розміром 1 430 000 грн. за договором про закупівлю № 2 від 04.05.2023 року, які були перераховані з розрахункового рахунку Державної казначейської служби України ОА 278201720344291004400039449 на розрахунковий рахунок Приватного підприємства «Укрсервіспроект» НОМЕР_1 , що більш ніж у двісті п`ятдесят разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам в особі Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради (т. 1 а.с. 2-19, т. 6 а.с. 102-120, т. 9 а.с. 80-102);

-у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, яке полягає у тому, що 24.04.2023 року о 11:01, перебуваючи в м. Люботин Харківської області, більш точного місця встановити не виявилося можливим, особисто виконуючи обов`язки уповноваженої особи з питань публічних закупівель Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради, ОСОБА_4 , діючи з прямим умислом на видачу службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу, при цьому усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій (видача документа, який є неправдивим), передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки (створення фіктивної умови для відхилення учасника закупівлі - найбільш економічно вигідної пропозиції) і бажаючи їх настання (вживання активних дій на реалізацію умислу), керуючись корисливим мотивом, тобто маючи спонукання до незаконних дій в інтересах приватного підприємства «Укрсервіспроект» та з корисливою метою, тобто задля одержання неправомірної вигоди у вигляді переваги (перемоги) під час проведення закупівлі № UА-2023-04-08-000131-а без законних на те підстав для третьої особи - приватного підприємства «Укрсервіспроект», шляхом зловживання своїм службовим становищем, тобто порушуючи свої повноваження і використовуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, всупереч інтересам комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради, усвідомлюючи, що тендерна документація закупівлі № UА-2023-04-08-000131-а містить вимогу підписання документів (матеріалів та інформації), що подаються у складі тендерної пропозиції у формі електронного документа через електронну систему закупівель із накладанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, а електронний підпис учасника закупівлі ФОП ОСОБА_6 , яким підписані документи тендерної пропозиції є удосконаленим електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, тобто відповідає вимогам тендерної документації, завантажила до електронної системи публічних закупівель «Ргогогго» (https://prozorro.gov.ua, закупівля № UА-2023-04-08-000131-а) протокол № 3 від 24.04.2023 щодо прийняття рішення уповноваженою особою комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради про відхилення пропозиції ФОП ОСОБА_6 через наявні підстави, в тому числі п. 1.2. резолютивної частини, де є посилання на пункт 1 розділу І тендерної документації, який нібито містить відомості про те, що «кваліфікований електронний підпис (далі електронний підпис) - удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа. З вищенаведеного вбачається, що пропозиція повинна бути підписана кваліфікованим електронним підписом. Тобто пропозиція учасника всупереч умовам тендерної документації не підписана кваліфікованим електронним підписом.», чим видала завідомо неправдивий офіційний документ. (т. 7 а.с. 144-167).

Обвинувачена ОСОБА_4 свою вину у вчиненні відповідних кримінальних правопорушень не визнала, вказувала, що її рішення щодо наявності підстав відхилення пропозиції ФОП ОСОБА_6 було обґрунтованим, відповідало фактичним обставинам та ґрунтувалось на вимогах законодавства, діючого на момент проведення закупівлі та роз`яснення профільного міністерства.

Під час судового розгляду було досліджено докази сторони захисту та сторони обвинувачення.

Встановлено, що 08.04.2023 на офіційному порталі (веб-ресурсі) відкритих даних щодо проведення публічних закупівель «ProZorro» КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» ХОР опубліковано інформацію про проведення закупівлі за предметом: «Виготовлення проектно-кошторисної документації щодо капітального ремонту КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» ХОР за адресою: Харківська область, м. Люботин, вул. Кооперативна, 38/8» з очікуваною вартістю 4 000 000,00 грн.

Закупівля проведена у формі відкритих торгів з особливостями. До участі допущено двох учасників:

- ФОП ОСОБА_6 з остаточною ціновою пропозицією 2 400 000 грн.;

-ПП «Укрсервіспроект» з остаточною ціновою пропозицією 3 830 000 грн.

Протоколом щодо прийняття рішення уповноваженої особи КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» ХОР №3 від 24.04.2023 найбільш економічно вигідну пропозицію учасника - ФОП ОСОБА_6 було відхилено.

Протоколом №4 від 25.04.2023 щодо прийняття рішення уповноваженою особою КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» ХОР прийнято рішення про намір укласти договір з ПП «Укрсервіспроект». (т. 1 а.с. 153-299, т. 2 а.с. 1-149, т. 8 а.с. 58-255, т. 9 а.с. 1-59).

04.05.2023 між КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» ХОР та ПП «Укрсервіспроект» укладено договір про закупівлю № 2 на виготовлення проектно-кошторисної документації на суму 3 830 000 грн. (т. 3 а.с. 6-20)

Платіжною інструкцією №2 від 29.05.2023 з розрахункового рахунку Державної казначейської служби України UA 278201720344291004400039449 на розрахунковий рахунок ПП «Укрсервіспроект» НОМЕР_2 перераховано грошові кошти у розмірі 3 830 000 грн. за виготовлення проектно-кошторисної документації відповідно до договору № 2 від 04.05.2023. (т. 3 а.с. 29-32, 96)

Відповідно до висновку про результати моніторингу процедури закупівлі від 27.06.2023 №31-41/395 Північно-східного офісу Держаудитслужби - змовник (КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» ХОР) в ході проведення закупівлі № UА-2023-04-08-000131-а безпідставно відхилив найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію ФОП ОСОБА_6 та обрав переможцем ПП «Укрсервіспроект».

(т. 2 а.с. 152-161)

Згідно акту від 03.08.2023, складеного бухгалтером-ревізором ОСОБА_7 , яка під час досудового розслідування була залучена у якості спеціаліста постановою прокурора Харківської окружної прокуратури Харківської області від 20.07.2023, встановлено, що внаслідок укладення договору №2 від 04.05.2023 на виготовлення проектно-кошторисної документації між КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» та ПП «Укрсервіспроект» на суму 3 830 000 грн., з урахуванням висновку Північно-Східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу закупівлі UA-2023-04-08-000131а, затвердженого керівником Північно-Східного офісу Держаудитслужби 27.05.2023 встановлено безпідставне відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції ФОП ОСОБА_6 в сумі 2 400 000 грн. та обрання пропозиції ПП «Укрсервіспроект» в сумі 3 830 000 грн., внаслідок чого завдано збитків державі 1 430 000,00 грн.

(т. 2 а.с. 164-170)

Відповідно до висновку експерта ННЦ «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» №22181 за результатами проведення судової економічної експертизи від 25.09.2023 (далі за текстом - Висновок №22181 від 25.09.2023), в обсязі наданих документів та враховуючи вихідні дані для проведення дослідження, наведені прокурором у кримінальному провадженні в листі від 23.08.2023 №62-2151-23, з урахуванням висновку Північно-Східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу закупівлі UA-2023-04-08-000131а, затвердженого керівником Північно-Східного офісу Держаудитслужби 27.05.2023 та акту фінансово-господарської діяльності КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради з питань проведення тендеру на виготовлення проектно-кошторисної документації щодо капітального ремонту КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради, складеного бухгалтером-ревізором ОСОБА_7 , надмірне перерахування бюджетних коштів з розрахункового рахунку КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради UA 278201720344291004400039449 за договором №2 на виготовлення проектно-кошторисної документації від 04.05.2023 на суму 1 430 000 грн. - підтверджується.

(т. 2 а.с. 171-188)

Допитані кожний окремо в судовому засіданні ОСОБА_7 та експерт ОСОБА_9 підтвердили надані ними висновки та пояснили, що відповідна сума надмірного перерахування складається з різниці між обраною ціновою пропозицією ПП «Укрсервіспроект» в сумі 3 830 000 грн. та пропозицією ФОП ОСОБА_6 в сумі 2 400 000 грн., яка згідно наданих вихідних даних була безпідставно відхилена (3 830 000-2 400 000=1 430 000). При цьому надання оцінки проведеним тендерним процедурам - не відноситься до компетенції експерта-економіста.

Водночас стороною захисту було подано до суду висновок №2 від 08.03.2024 про результати участі залученого спеціаліста у перевірці щодо проведення процедури відкритих торгів з особливостями на закупівлю: ДК 021:2015-71320000-7 Послуги з інженерного проектування (Виготовлення проектно-кошторисної документації на: «Капітальний ремонт Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради за адресою: Харківська область, мм. Люботин, вул. Кооперативна, 38/8), складений директором ТОВ «Полтавське бюро судово-економічної експертизи та аудиту» ОСОБА_10 як спеціалістом за клопотанням захисника ОСОБА_5 (далі за текстом - Висновок №2 від 08.03.2024).

Згідно вказаного висновку:

1)Проведення процедури відкритих торгів з особливостями на закупівлю: ДК 021:2015-71320000-7 Послуги з інженерного проектування (Виготовлення проектно-кошторисної документації на: «Капітальний ремонт Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради за адресою: Харківська область, м. Люботин, вул. Кооперативна, 38/8» підтверджується документально та нормативно.

2)Прийняті рішення Уповноваженою особою Замовника ОСОБА_4 під час проведення процедури відкритих торгів з особливостями UA-2023-04-08-000131а на закупівлю: ДК 021:2015-71320000-7 Послуги з інженерного проектування (Виготовлення проектно-кошторисної документації на: «Капітальний ремонт Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради за адресою: Харківська область, м. Люботин, вул. Кооперативна, 38/8» не містять порушення норм чинного спеціального законодавства України.

3)Моніторинг Північно-Східного офісу Держаудитслужби України, який проводився з 14.06.2023 по 27.05.2023, за результатами якого складено Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 27.06.2023 №31-41/395 проведений з недотриманням ст. 8 ЗУ «Про публічні закупівлі».

4)В ході проведення моніторингу Північно-Східним офісом Держаудитслужби України, за результатами якого Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 27.06.2023 №31-41/395 виявленні порушення не підтверджуються документально та нормативно.

Вказаний висновок органу Держаудитслужби, не містив заходів, які мав вжити Замовник для усунення виявлених під час моніторингу порушень.

5)Нанесення збитків Комунальному закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради під час проведення процедури відкритих торгів з особливостями на закупівлю: ДК 021:2015-71320000-7 Послуги з інженерного проектування (Виготовлення проектно-кошторисної документації на: «Капітальний ремонт Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради за адресою: Харківська область, м. Люботин, вул. Кооперативна, 38/8» документально не підтверджується.

(т. 4 а.с. 167-200)

Крім того за клопотанням (заявою) сторони захисту (захисника ОСОБА_5 ) Харківським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України було складено висновок №СЕ-19/121-24/30502 від 12.11.2024 за результатами проведення судової економічної експертизи, відповідно до якого: наданими для дослідження документами та з урахуванням Висновку 2 «Про результати участі залученого спеціаліста у перевірці щодо проведення процедури відкритих торгів з особливостями на закупівлю: ДК 021:2015- 71320000-7 Послуги з інженерного проектування (Виготовлення проектно-кошторисної документації на: «Капітальний ремонт Комунального закладу «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради за адресою: Харківська область, м. Люботин, вул. Кооперативна, 38/8»)» від 08.03.2024, а саме того що безпідставне відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції ФОП ОСОБА_6 в сумі 2400000,00 грн. та обрання пропозиції ПП «Укрсервіспроект» в сумі 3830000,00 грн. не встановлено, та дії КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради не суперечать законодавству України у сфері публічних закупівель та відсутні будь-які невідповідності умовам тендерної документації, висновок акту фінансово-господарської діяльності КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради з питання проведення тендеру на виготовлення проектно-кошторисної документації щодо капітального ремонту КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» Харківської обласної ради, складеного бухгалтером-ревізором ОСОБА_7 в частині завдання збитків державі в сумі 1 430 000,00 гривень, які виникли внаслідок безпідставного відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції ФОП ОСОБА_6 в сумі 2 400 000 грн. та обрання пропозиції ПП «Укрсервіспроект» в сумі 3 830 000 грн., не підтверджуються.

При цьому допитана в судовому засіданні експерт ОСОБА_11 , якою було складено висновок №СЕ-19/121-24/30502 від 12.11.2024, яка підтвердила останній, та, окрім іншого, показала суду, що навіть за умови неврахування Висновку 2 від 08.03.2024, висновки акту фінансово-господарської діяльності від 03.08.2023, складеного ОСОБА_8 , про завдання збитків державі в сумі 1 430 000,00 грн. у випадку безпідставного відхилення обвинуваченою ОСОБА_4 найбільш економічно вигідної пропозиції ФОП ОСОБА_6 в сумі 2 400 000 грн. та обрання пропозиції ПП «Укрсервіспроект» в сумі 3 830 000 грн. під час проведення процедури відкритих торгів № UA-2023-04-08-000131-а/, не підтверджуються, оскільки відповідно до затвердженої методики щодо визначення судово-економічної експертизою спричинення збитків під час проведення публічних закупівель 12.2.48 їх визначення робиться не шляхом розрахунку різниці між наявними пропозиціями (в даному випадку між пропозиціями ПП «Укрсервіспроект» та ФОП ОСОБА_6 ), а має проводитися з урахуванням середньоринкових цін (вартості) на аналогічні роботи (послуги) на дату проведення закупівлі, та необхідною умовою їх визначення є використання даних, що містяться у висновках експертиз інших спеціальностей.

Отже, допитані судом експерти ОСОБА_9 та ОСОБА_11 вказували на різні методики розрахунку збитків, спричинених державі під час проведення публічних закупівель.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 332 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам. Суд має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам незалежно від наявності клопотання, якщо 1) суду надані кілька висновків експертів, які суперечать один одному, а допит експертів не дав змоги усунути виявлені суперечності; 2) під час судового розгляду виникли підстави, передбачені частиною другою статті 509 цього Кодексу; 3) існують достатні підстави вважати висновок експерта (експертів) необґрунтованим чи таким, що суперечить іншим матеріалам справи або викликає інші обґрунтовані сумніви в його правильності.

Згідно ч. 1 ст. 242, п. 1 ч. 1 ст. 244 КПК України експертиза проводиться, якщо для з`ясування обставин, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.

Питання щодо обґрунтованості/необґрунтованості відхилення ОСОБА_4 пропозиції ФОП ОСОБА_6 та обрання пропозиції ПП «Укрсервіспроект» під час проведення процедури відкритих торгів № UA-2023-04-08-000131-а може бути вирішено судом лише після аналізу усіх доказів по справі у нарадчій кімнаті під ухвалення вироку по справі за результатами розгляду кримінального провадження по суті. Вирішення цього питання також не належить до компетенції судово-економічного експерта.

Водночас кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 364 КК України, є злочином з матеріальним складом, адже її диспозиція вимагає встановлення не тільки діяння, а й настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді збитків (шкоди), та, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 91 КПК України, їх розмір підлягає доказуванню у кримінальному провадженні.

Враховуючи викладене, з огляду на повідомлені експертами ОСОБА_9 та ОСОБА_11 різні способи (методики) розрахунку збитків, спричинених державі під час проведення публічних закупівель, на переконання суду, клопотання сторони захисту про призначення у справі судово-економічної експертизи, з урахуванням його уточнення в частині питання, яке необхідно поставити на вирішення експертам, є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 242, 244, 332, 371, 372, 375, 376 КПК України, суд,

п о с т а н о в и в :

Клопотання захисника обвинуваченої ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 про призначення судово-економічної експертизи - задовольнити.

Призначити по кримінальному провадженню за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, судово-економічну експертизу, проведення якої доручити експерту(ам) Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 6).

На вирішення експерта(ів) поставити питання:

- Чи підтверджується документально висновки акту фінансово-господарської діяльності КЗ Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» по питанню проведення тендера на виготовлення проектно-кошторисної документації щодо капітального ремонту КЗ «Люботинський мистецький ліцей «Дивосвіт» від 03.08.2023, складений бухгалтером-ревізором ОСОБА_7 , в частині завдання збитків державі (надмірне перерахування бюджетних коштів) в сумі 1 430 000 гривень, у випадку безпідставного відхилення обвинуваченою ОСОБА_4 найбільш економічно вигідної пропозиції ФОП ОСОБА_6 в сумі 2 400 000 грн. та обрання пропозиції ПП «Укрсервіспроект» в сумі 3 830 000 грн. під час проведення процедури відкритих торгів № UA-2023-04-08-000131-а?

Для дослідження експертам надати матеріали кримінального провадження.

Попередити експерта (експертів) про кримінальну відповідальність за ст. 385 КК України за відмову від виконання покладених на нього обов`язків, за ст. 384 КК України за дачу завідомо неправдивого висновку.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1