Рішення № 129702123, 21.08.2025, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2025
Номер справи
320/3475/25
Номер документу
129702123
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 серпня 2025 року справа №320/3475/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Вісьтак М.Я., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України у Волинській області

про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в у Волинській області (далі відповідач) про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, в якому просять суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №104250019968 від 26.08.2024 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах згідно з п.1 ч.2 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 трудовий стаж роботи з 17.09.1990 по 03.05.1997 р. до стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах Список №2 згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та призначити пенсію за віком, починаючи з 19.08.2024 р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на думку позивача, відповідач неправомірно не врахував певний період її трудової діяльності при визначенні пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, незважаючи на надані документи (трудову книжку та відповідну довідку) на підтвердження періоду трудової діяльності.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 відкрито провадження в адміністративній справі №320/3475/25 та вирішено питання про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

17.02.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якій останній просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Відповідач у відзиві підтверджує, що до пільгового стажу не враховано період роботи з 17 вересня 1990 року по 03 травня 1997 року, оскільки надана нею довідка не відповідає вимогам додатку №5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, а саме: не вказано, що позивачка працювала повний робочий день, характер виконуваних робіт, посада передбачена Списком №1 чи Списком №2, довідка підписана лише одним керівником, без підпису начальника відділу кадрів та головного бухгалтера.

02.08.2025 Позивачем засобами поштового зв`язку відправлено до суду уточнену позовну заяву (одержано судом 19.08.2025), в якій позивач вказує, що внаслідок механічної помилки у попередній редакції позовних вимог було помилково зазначено Список №2 замість Списку №1, відповідно до якого позивач просить зарахувати пільговий стаж.

Судом таке уточнення взято до уваги.

Таким чином, керуючись положеннями ч.6 ст.162 КАС України, суд вважає за можливе вирішити справу за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Суд оцінюючи докази, ґрунтувався на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Приймаючи рішення суд виходив з завдань та основних засад адміністративного судочинства.

З матеріалів справи вбачається, що позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 19.08.2024 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 1 згідно з п. 1 ч.2ст. 114 Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV .

За принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області розглянуло заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 19.08.2024 р та прийняло Рішення про відмову у призначенні пенсії №104250019968 від 26.08.2024 у зв?язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого п. 1 ч.2ст.. 114 Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" (Список №1).

В даному рішенні зазначається, що на дату звернення з заявою стаж позивача становить 28 років 0 місяців 13 днів, пільговий стаж складає років 0 місяців 00 днів. До страхового стажу зараховано усі наявні періоди.

До пільгового стажу не зарахований період з 17.09.1990 по 03.05.1997 р. згідно з довідкою №62 від 28.04.2023 р., оскільки пільгова довідка не відповідає додатку №5, визначеного Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

З рішенням про відмову у призначенні пенсії №104250019968 від 26.08.2024 позивач не погоджується, вважає його протиправним, а тому звернулася з позовом до суду для захисту свого порушеного права.

Суд, вирішуючи спір по суті, керувався наступними правовими нормами.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначено Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі за текстом Закон №1058).

Частиною 1 статті 9 Закону №1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

У розумінні абз.36 ст.1 Закону №1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно з ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

З огляду на ч.4 ст.24 Закону №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 62 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 р. №1788-ХІІ (далі за текстом Закон №1788) встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12.08.1993 р. №637 (далі за текстом Порядок №637) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно зі ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.

Так, відповідно до доданої до позовної заяви довідки №62 від 28 квітня 2023 р. позивачка з 17.09.1990 р. по 03.05.1997 р працювала в цеху формової техніки №8 учнем пресувальника-вулканізаторника, пресувальником вулканізаторником на Білоцерківському заводі гумових технічних виробів у Хімічному виробництві, передбаченому розділом VIII список 1 шифр 1080A010, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 р.

В подальшому, відповідно до доданого позивачем Наказу за підписом директора Білоцерківського заводу гумових технічних виробів від 30.03.1994 №113 Білоцерківського заводу гумових технічних виробів 01.04.1994 цехи формової техніки № 5 та № 8 було об`єднано в формовий цех № 6.

Водночас, згідно з Наказом № 515 від 17.10.1994 Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення посада, на якій працювала позивач у цеху № 6 дійсно дає право на пільгове пенсійне забезпечення (за списком №2).

Позивачем також додані результати атестації робочого місця (наказ по Білоцерківському заводу ГТВ №515 від 17.10.1994 р. (атестація проведена вперше) по ВАТ Білоцерківський завод ГВ.

Відповідно до ч.2ст. 114 Закону №1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається: 1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією паспорта на її ім`я № НОМЕР_1 . На дату прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу вже було повних 52 роки.

Відповідно до ч.2 ст. 114 Закону №1058 для виходу на пенсію на пільгових умовах потрібно 7 років 6 місяців. Однак відповідно до цієї ж норми Закону, особи, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п?ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Згідно статті 62 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У відповідності до п. З вказаного Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Водночас, суд наголошує, що дані норми Порядку підлягають застосуванню виключно у разі відсутності трудової книжки у працівника або ж відсутності відповідних записів в ній.

Жодних зауважень щодо записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 у Рішенні №104250019968 відповідач не вказав. Водночас, з огляду на зміст трудової книжки позивача відповідні періоди роботи записані чітко, виправлень не містять, записи скріплені печатками та підписами уповноваженої особи, що не викликає у суду сумнівів з приводу достовірності таких записів.

Верховним Судом у постанові від 21.02.2018 по справі №687/975/17 зроблений висновок про те, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці чи інших офіційних документах.

У постанові по справі №754/14898/15-а Верховний Суд стосовно аналогічних правовідносин зазначає, що підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний підтверджений стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки чи інших документів (довідок, наказів), оскільки визначальним е саме підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах.

Таким чином суд погоджується з висновком позивача стосовно того, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Позивачем була надана довідка №62 від 28 квітня 2003 р, яка видана ПАТ Білоцерківський завод гумових технічних виробів.

У даній довідці вказано, що позивач працювала з 17.09.1990 р. по 03.05.1997 р працювала в цеху формової техніки №8 учнем пресувальника-вулканізаторника, пресувальником вулканізаторником на Білоцерківському заводі гумових технічних виробів у Хімічному виробництві, передбаченому розділом VIII список 1 шифр 1080A010, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 р.

Водночас суд погоджується з відповідачем, що дана довідка складена не відповідно до форми, визначеної вищевказаним Порядком, але це не може бути причиною для відмови у зарахуванні стажу, який підтверджується основним документом трудовою книжкою позивача.

Щодо позовної вимоги про зобов?язання Головне управління Пенсійного фонду України в Волинській області зарахувати позивачу період з 17.09.1990 по 03.05.1997 р. згідно з довідкою №62 від 28.04.2023 р. до стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах Список №1 згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону України Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування та призначити пенсію за віком, починаючи з 19.08.2024 р.

Суд також звертає увагу, що вищезазначена посада, на якій працювала позивач передбачена Списком № 2, що підтверджується наказом №515 від 17.10.1994 р. та переліком робочих місць, які підтверджують право на пільгове забезпечення по спискам №1 і №2, а тому, спірний період роботи з 17.09.1990 по 03.05.1997 р. має бути зарахований до стажу, який дає право на пенсію на пільгових умовах.

Позивачем до позовної заяви додано копії відповідних документів на підтвердження зазначених обставин, зокрема: копію довідки про атестацію робочих місць від 24.05.2001 № 1-05-250 та копії відповідних наказів.

Відповідно до вимог частини 1 статті 45 Закону України Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

З заявою про призначення пенсії позивач звернулася 19.08.2024 р.

При цьому пунктом 4.2 розділу IV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку №22-1 передбачено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію.

Після реєстрації заяви позивача та сканування копій наданих документів засобами програмного забезпечення, органом, що розглядає заяву, згідно принципу екстериторіальності, було визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області. Згідно з вимогами пункту 4.3 розділу IV Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов?язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до абзацу другого пункту 4.7 розділу IV Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову у призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Згідно з пунктом 4.10 розділу IV Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, а після призначення пенсії електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Суд враховує, що усі записи трудової книжки серії НОМЕР_2 містять інформацію про посаду, яку займав позивач, періоди та місце роботи, реквізити наказів, на підставі яких вони внесені, підпис уповноважених посадових осіб та печатку відповідного підприємства.

Відповідачем не ставилося жодних зауважень до записів та оформлення трудової книжки позивача ані у відзиві, ані у листі-відмові у призначенні пенсії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачка має право на зарахування пільгового стажу 6 років 7 місяців та 18 днів, що в сумі з її наявним стажем складає: 28 років 13 днів + 6 років 7 місяців 18 днів = 34 роки 8 місяців 1 день, чого достатньо для призначення пенсії на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

У справі, яка розглядається суд встановив, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФУ у Волинській області, рішенням якого позивачу відмовлено в зарахуванні спірного стажу роботи.

Тож, дії зобов`язального характеру щодо вирішення питання про зарахування стажу має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про перерахунок пенсії, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ у Волинській області.

Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 07.05.2024 у справі №460/38580/22 та 24.05.2024 №460/17257/23.

Відтак, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню, а рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до приписів статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Судом встановлено, що позивач при подачі позовної заяви сплатив 1211,20 грн. судового збору. Таким чином, судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №104250019968 від 26.08.2024 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах згідно з п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, Волинська область, 43026, Україна, код ЄДРПОУ 13358826) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) трудовий стаж роботи з 17.09.1990 по 03.05.1997 р. до стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах за списком №1 згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та призначити пенсію за віком, починаючи з 19.08.2024 р.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень, 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області (м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, Волинська область, 43026, Україна, код ЄДРПОУ 13358826).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Вісьтак М.Я.