Рішення № 129699158, 22.08.2025, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2025
Номер справи
520/10209/25
Номер документу
129699158
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2025 року № 520/10209/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Департаменту капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації (майдан Свободи, буд.5, Держпром,4 під., кім.20, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ04014080) до Державної аудиторської служби України (вул. Сагайдачного Петра, буд. 4,м. Київ,04070, код ЄДРПОУ40165856), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "СК ПАНТЕОН" (вул. Західна, буд.60/62, кв.3, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61080, код ЄДРПОУ43440096) про скасування висновків,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- скасувати Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-01-07-006873-a Державної аудиторської служби України від 25.03.2025р. в частині встановлення порушень:

За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства в сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерноії пропозиції учасника ТОВ «СК ПАНТЕОН» установлено порушення вимог пункту 43, підпункту 2 пункту 44 Особливостей, статті 5 Закону.

За результатами аналізу питання щодо дотримання інших вимог законодавства у сфері публічних закупівель установлено порушення статті 27 Закону.

- скасувати Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-01-07-006873-a Державної аудиторської служби України від 25.03.2025р. в частині зобов`язує здійснити заходів щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов`язань за договором

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказав, що вважає Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-01-07-006873-a Державної аудиторської служби України від 25.03.2025р. в частині встановлення порушень: За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства в сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерноії пропозиції учасника ТОВ «СК ПАНТЕОН» установлено порушення вимог пункту 43, підпункту 2 пункту 44 Особливостей, статті 5 Закону, За результатами аналізу питання щодо дотримання інших вимог законодавства у сфері публічних закупівель установлено порушення статті 27 Закону та в частині зобов`язує здійснити заходів щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов`язань за договором протиправним.

Відповідач у відзиві на позов заперечує та зазначає, що Держаудитслужба відповідно до положень статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» та на підставі наказу Держаудитслужби від 28.02.2025 № 67 здійснила моніторинг публічної закупівлі робіт з нового будівництва захисної споруди цивільного захисту в комунальному закладі «Малинівський опорний ліцей № 1» Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області за адресою: Харківська область, Чугуївський район, смт Малинівка, вул. Михайлівська, 71, очікуваною вартістю 124 119 262,00 грн з ПДВ. За результатами моніторингу встановлено порушення законодавства у сфері публічних закупівель, що відображені у висновку про його результати, який оприлюднено в електронній системі закупівель відповідно до норм частини шостої статті 8 Закону № 922 (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2025-01-07-006873-a).

Позивач надав відповідь на відзив, в якій заперечував проти доводів зазначених у відзиві та просив позов задовольнити.

Відповідач у запереченням на відповідь на відзив підтримав доводи викладені в відзиві та просив відмовити в задоволені позову.

Суд, всебічно та повно встановивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив такі обставини.

Департаментом капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації 07 січня 2025р. було розміщено оголошення про проведення відкритих торгів (відкриті торги з особливостями) за ідентифікатором закупівлі: UA-2025-01-07-006873-a (посилання на закупівлю в електронній системі закупівель https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2025-04-05-000615-a), на закупівлю робіт: «Нове будівництво захисної споруди цивільного захисту в Комунальному закладі "Малинівський опорний ліцей № 1" Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області за адресою: Харківська область, Чугуївський район, смт Малинівка, вул. Михайлівська, 71».

Єдиним учасником, що подав тендерну пропозицію на Закупівлю стало Товариство з обмеженою відповідальністю "СК ПАНТЕОН"

22 січня 2025 р. замовником було прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю, відповідно до статті 33 Закону та пункту 49 Особливостей.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю автоматично сформовано електронною системою закупівель протягом одного дня з дати оприлюднення замовником рішення про визначення переможця процедури закупівлі в електронній системі закупівель (Протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою Департаменту капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації №11 від 22.01.2025 р.).

03 березня 2025 р. замовником укладено та о 10:17 год. 03 березня 2025 р. оприлюднено Договір № 2-25 про закупівлю робіт по об`єкту: Нове будівництво захисної споруди цивільного захисту в Комунальному закладі "Малинівський опорний ліцей No 1" Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області за адресою: Харківська область, Чугуївський район, смт Малинівка, вул. Михайлівська, 71 від 03.03.2025 р.

03 березня 2025 р. замовником укладено та оприлюднено додаткову угоду № 1 до Договору № 2-25 про закупівлю робіт по об`єкту: «Нове будівництво захисної споруди цивільного захисту в Комунальному закладі "Малинівський опорний ліцей №1" Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області за адресою: Харківська область, Чугуївський район, смт Малинівка, вул. Михайлівська, 71» від 03.03.2025 р.

Відповідно до положень Додаткової угоди, сторони, зокрема, домовились:

1. Пункт 2.1. Договору викласти в новій редакції: «Строк (термін) виконання робіт: 25.12.2026 р.»

2. Пункт 3.1. Договору викласти в новій редакції: «Договірна ціна цього Договору визначена як динамічна на підставі зведеного кошторисного розрахунку робіт по Об`єкту та відповідно до Кошторисних норм України "Настанова з визначення вартості будівництва" і складає: 122 279 597,10 грн. (Сто двадцять два мільйони двісті сімдесят дев`ять тисяч п`ятсот дев`яносто сім грн 10 коп.), в тому числі ПДВ 20 379 932,85 грн. (Двадцять мільйонів триста сімдесят дев`ять тисяч дев`ятсот тридцять дві грн. 85 коп.), частина якої:

- у 2025 році складає 90 597 132,00 грн. (Дев`яносто мільйонів п`ятсот дев`яносто сім тисяч сто тридцять дві грн. 00 коп. ) в тому числі ПДВ 15 099 522,00 грн. (П`ятнадцять мільйонів дев`яносто дев`ять тисяч п`ятсот двадцять дві грн 00 коп.) за рахунок субвенції з бюджету Малинівської селищної територіальної громади згідно з розпорядженням Харківської обласної військової адміністрації від 25 лютого 2025 року № 140 В в межах реалізації Регіональної Програми відновлення, розвитку та підтримки систем життєзабезпечення Харківської області на період дії воєнного стану в Україні, затвердженої розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 18.04.2022 № 24 В (зі змінами).

- у 2026 році складає 31 682 465,10 грн. (Тридцять один мільйон шістсот вісімдесят дві тисячі чотириста шістдесят п`ять грн. 10 коп.), в тому числі ПДВ 5 280 410,85 грн. (П`ять мільйонів двісті вісімдесят тисяч чотириста десять грн. 85 коп.)

4. Пункт 14.1. Договору викласти в новій редакції: «Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 25.12.2026 р., а в порядку розрахунків до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за цим Договором».

5. Додатки до Договору: «Договірна ціна», «Підсумкова відомість ресурсів», «Календарний графік виконання робіт» та «План фінансування» викласти в новій редакції.

03 березня 2025 р. о 12:13 год. в електронній системі закупівель Державною аудиторською службою України було опубліковано рішення про проведення моніторингу.

За результатами моніторингу процедури Закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю - Державної аудиторської служби України склала та підписала Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-01-07-006873-a, що затверджений заступником керівника органу державного фінансового контролю.

Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 (в редакції станом на дату проведення торгів), розгляду тендерної пропозиції, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, внесення змін до договору про закупівлю та їх оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Департаменту капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації на 2025 рік, оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями, тендерну документацію, затверджену протокольним рішенням уповноваженої особи Замовника від 07 січня 2025 року № 2, реєстр отриманих тендерних пропозицій, протокол розкриття тендерних пропозицій, тендерну пропозицію товариства з обмеженою відповідальністю «СК ПАНТЕОН» (далі ТОВ «СК ПАНТЕОН»), протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 22 січня 2025 року № 11, повідомлення про намір укласти договір від 22 січня 2025 року, протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 06 лютого 2025 року № 22, договір про закупівлю робіт від 03 березня 2025 року № 2-25 на суму 123 910 000,70 гривень з ПДВ (далі Договір), додаткову угоду від 03 березня 2025 року № 1 до Договору, пояснення на запити Держаудитслужби, отримані 07 березня 2025 року, 17 березня 2025 року та 18 березня 2025 року через електронну систему закупівель.

Під час проведення моніторингу закупівлі установлено порушення позивачем:

пункту 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (в редакції станом на дату проведення торгів) (далі Особливості), Замовник під час розгляду та оцінки тендерної пропозиції учасника ТОВ «СК ПАНТЕОН» не виявив зазначені невідповідності та не надав можливості їх усунути шляхом оприлюднення вимоги про усунення невідповідностей та уклав договір, чим не дотримався принципів здійснення публічних закупівель, визначених статтею 5 Закону № 922;

підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника закупівлі ТОВ «СК ПАНТЕОН», визначив його переможцем та уклав з ним договір на умовах, що суперечать вимогам тендерної документації та нормативно-правовим актам у галузі будівництва;

статті 27 Закону № 922 Замовник вніс зміни до Договору шляхом укладання додаткової угоди від 03.03.2025 № 1 з порушенням особливостей, визначених статтею 27 Закону № 922, в частині надання забезпечення виконання договору та його повернення після виконання переможцем процедури закупівлі договору про закупівлю.

Вважаючи протиправним Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-01-07-006873-a Державної аудиторської служби України від 25.03.2025р. в частині встановлення порушень: За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства в сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерноії пропозиції учасника ТОВ «СК ПАНТЕОН» установлено порушення вимог пункту 43, підпункту 2 пункту 44 Особливостей, статті 5 Закону, За результатами аналізу питання щодо дотримання інших вимог законодавства у сфері публічних закупівель установлено порушення статті 27 Закону та в частині зобов`язує здійснити заходів щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов`язань за договором, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади на момент оголошення спірної закупівлі визначалися Законом України "Про публічні закупівлі" від 25 грудня 2015 року за № 922-VIII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 922-VIII).

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону № 922-VIII моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев`ятій статті 3 цього Закону.

Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав, зокрема, виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель. (п. 2 ч. 2 ст. 8 Закону № 922-VIII)

За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання (ч. 6 ст. 8 Закону № 922-VIII).

Згідно з ч. 19 ст. 8 Закону № 922-VIII форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Закон № 2939-ХІІ) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Відповідно до ст. 5 Закону № 2939-ХІІ контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Згідно зі ст. 1 Закону № 922-VII у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:

- тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель (пункт 31).

Вимоги до тендерної документації у відкритих торгах визначені у ст. 22 Закону № 922-VIII.

Тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав. (ч. 1 ст. 22 Закону № 922-VIII)

Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. (абз. 1 ч. 3 ст. 22 Закону № 922-VIII

Законом України від 16 серпня 2022 року № 2526-IX Про внесення змін до Закону України Про публічні закупівлі та інших законодавчих актів України щодо здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану розділ Х Прикінцеві та перехідні положення Закону № 922-VIII доповнено пунктом 3-7 такого змісту: Установити, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Відповідно до п. 3-7 розділу X Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 922-VIII Кабінет Міністрів України Постановою від 12 жовтня 2022 року № 1178 затвердив Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Ці Особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом № 922-VIII, із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Підпунктом 3 пункту 44 Особливостей №1178 передбачено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли переможець процедури закупівлі: надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей.

Як установлено пунктом 43 Особливостей №1178, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов`язаних з виконанням рішення органу оскарження.

Системний аналіз положень пункту 43 Особливостей №1178 дозволяє дійти висновку, що замовник надає учаснику процедури закупівлі можливість виправити невідповідності в інформації та/або документах, поданих ним у своїй тендерній пропозиції, які були виявлені після розкриття тендерних пропозицій. Відсутність у складі тендерної пропозиції інформації/документів, подання яких вимагалося замовником у тендерній документації, охоплюється поняттям «невідповідність в інформації та/або документах».

Отже, замовник зобов`язаний у разі виявлення ним невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, розміщувати повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель, а учасникам надана можливість виправляти такі невідповідності в інформації та/або документах, що подані ними у своїх тендерних пропозиціях, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Поряд з тим пунктом 43 Особливостей №1178 установлено перелік випадків, за яких виключається можливість виправлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерній пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією. Такими є: 1) відсутність забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 2) відсутність інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції.

Виходячи зі змісту пункту 43 Особливостей №1178, у разі якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, які були надані учасником процедури закупівлі і при цьому їх виправлення не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі (найменування товару, марки, моделі тощо), замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Так, Замовник під час розгляду та оцінки тендерної пропозиції учасника ТОВ «СК ПАНТЕОН» не виявив зазначені невідповідності та не надав можливості їх усунути шляхом оприлюднення вимоги про усунення невідповідностей та уклав договір, чим не дотримався принципів здійснення публічних закупівель, визначених статтею 5 Закону № 922; Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника закупівлі ТОВ «СК ПАНТЕОН», визначив його переможцем та уклав з ним договір на умовах, що суперечать вимогам тендерної документації та нормативно-правовим актам у галузі будівництва; Замовник вніс зміни до Договору шляхом укладання додаткової угоди від 03.03.2025 № 1 з порушенням особливостей, визначених статтею 27 Закону № 922, в частині надання забезпечення виконання договору та його повернення після виконання переможцем процедури закупівлі договору про закупівлю.

Щодо своєчасності здійснення моніторингу процедури закупівлі позивач у позовній заяві зазначає, що: «...моніторинг Закупівлі не здійснювався протягом проведення процедури закупівлі та укладення договору, тобто на етапах закупівлі, де ефективність моніторингу полягає в запобіганні порушення законодавства у сфері публічних закупівель та полягає в попередженні допущення порушенням законодавства, рішення про проведення моніторингу опубліковано пізніше публікації в електронній системі закупівель Договору.

За результатами моніторингу процедури Закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю склала та підписала Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2025-01-07-006873-a, що затверджений заступником керівника органу державного фінансового контролю (далі Висновок). Такий висновок оприлюдненню в електронній системі закупівель 25 березня 2025 р., тобто Договір на момент оприлюднення Висновку діяв 22 к.д. (з 03.03.2025 р.)».

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі Закон № 2939) одним із головних завдань органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за дотриманням законодавства про закупівлі.

Відповідно до статті 5 Закону № 2939 Держаудитслужба здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель, зокрема шляхом проведення моніторингу закупівель у порядку, установленому статтею 8 Закону № 922.

Закон № 922 є спеціальним законом, яким Держаудитслужба керується при проведенні моніторингу публічних закупівель.

Відповідно до пункту 14 частини першої статті 1 Закону № 922 моніторинг процедури закупівлі аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Тобто моніторинг закупівлі може розпочинатися на будь-якому із цих етапів: з моменту оголошення процедури закупівлі до опублікування замовником в електронній системі закупівель звіту про виконання договору про закупівлю.

Щодо виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель позивач у позовній заяві зазначає, що: «..відповідно до положень п.п1.1.2 п.1.1 Додатку 2 до тендерної документації відсутня вимога надання підтвердження наявності усього обладнання матеріально-технічної бази та технологій, що зазначені учасником на виконання пп. 1.1.1 п.1.1 Додатку 2 до тендерної Документації за формою Додаток 4 до тендерної документації відсутні підстави для встановлення невідповідності».

«Також, …відповідно до положень пп.1.2.4 п.1.2. Додатку 2 до тендерної документації відсутня вимога надання посвідчень про проходження навчання з охорони праці за певним зразком чи з зазначенням «загальний курс, НПАОП 45.2-7.02- 12», як і відсутні будь-які вимоги до змісту документу посвідчень про проходження навчання з охорони праці. Враховуючи вищезазначене, усі надані у складі тендерної пропозиції Учасника посвідчення про проходження навчання з охорони праці директора, головного інженера та виконроба свідчать про проходження проходження навчання з охорони праці (загальний курс) відсутні підстави для встановлення невідповідності в цій частині. Замовник, керуючись п.9 ст.29 Закону після оцінки тендерних пропозицій розглядає на відповідність вимогам тендерної документації тендерну пропозицію, яка визначена найбільш економічно вигідною.

Тобто, Замовником не перевищено меж повноважень щодо розгляду тендерної пропозиції в цій частині поза межами встановлення відповідності саме вимогам тендерної документації.

У разі встановлення на етапі розгляду тендерної пропозиції Учасника зазначеного як невідповідності у підтвердженні кваліфікаційних критеріїв, зазначена невідповідність підлягала виправленню в порядку передбаченому п.43 Особливостей, шляхом розміщення повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель, що свідчить, про незначний ступінь невідповідності, що не може тягнути за собою незворотність відхилення тендерної пропозиції учасника, отже, встановлене у Висновку порушення у спірних правовідносинах, які склались у цій ситуації, носить суто формальний характер.

Замовником під час розгляду тендерної пропозиції Учасника процедури закупівлі не виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані Учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, в цій частині з цих підстав

Замовник не розміщував у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель бо умови тендерної документації не давали законних підстав встановити невідповідність тендерної пропозиції вимогам пп.1.1.1. пп.1.1.2.п.1.1 Додатку 2 до тендерної Документації та пп.1.2.4 п.1.2. Додатку 2 до тендерної Документації..».

Твердження позивача не спростовує виявлені порушення, оскільки правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначено Законом № 922.

Метою Закону № 922 є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону № 922, проводять закупівлі з урахуванням

Особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

Відповідно до пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону № 922 з урахуванням Особливостей.

Тендерною документація згідно із Законом № 922 є документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

У тендерній документації зазначаються такі відомості, зокрема, інформація про один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону № 922.

Водночас Законом № 922 не визначено чіткого переліку документів, які повинен вимагати Замовник від учасників процедури закупівлі, а отже, обов`язок надання того чи іншого документа учасниками процедури закупівлі (у тому чисті й у частині складання відповідних документів та відображення інформації в них) установлюється Замовником самостійно.

Отже, саме Замовник визначає для себе необхідний перелік вимог, які є для нього суттєвими та наявність яких повинні підтвердити учасники, які виявили намір взяти участь у закупівлі, що дозволить Замовнику провести належну оцінку тендерних пропозицій учасників відповідно до вимог Закону № 922.

Для підтвердження кваліфікаційного критерію щодо наявності в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій підпунктом 1.1.1 пункту 1.1 додатка 2 до тендерної документації Замовником встановлена вимога щодо надання довідки на фірмовому бланку (у разі наявності таких бланків) за підписом керівника або уповноваженої особи учасника про наявність обладнання, матеріально-технічної бази, необхідних для виконання робіт, що є предметом закупівлі, поданої згідно з формою, наведеною у додатку 4 до тендерної документації.

Підпунктом 1.1.2 пункту 1.1 додатка 2 до тендерної документації передбачено, зокрема, що у разі відсутності власного обладнання та матеріально технічної бази та/або використання їх на договірних умовах, про це зазначається у довідці із наданням скан-копій оригіналів документів, що підтверджують право користування обладнанням та матеріально-технічною базою (сканкопії оригіналів / належно завірених копій договорів, на підставі яких учасник користується обладнанням чи матеріально-технічною базою).

Отже, Замовник установив чітку вимогу щодо надання саме таких документів у складі тендерної пропозиції учасника для підтвердження кваліфікаційного критерію щодо наявності обладнання та матеріально-технічної бази, яка використовується учасником на договірних умовах. Моніторингом процедури закупівлі встановлено, що на виконання вказаної вимоги тендерної документації учасник ТОВ «СК ПАНТЕОН» у складі тендерної пропозиції надав довідку від 21.01.2025 № 2 (згідно з Додатком 4 до тендерної документації), в якій у пунктах 8 та 9 розділу 2 «Орендована техніка» зазначив про наявність автокранів КРАЗ 65053 КТА 25 та «СКАТ-40» 6540 КС6574.

Водночас у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «СК ПАНТЕОН» не надано скан-копії оригіналів / належно завірених копій договорів, на підставі яких учасник користується автокранами КРАЗ 65053 КТА 25 та «СКАТ-40» 6540 КС6574.

З огляду на викладене, під час здійснення моніторингу процедури закупівлі Держаудитслужба 14.03.2025 звернулась через електронну систему закупівель до Замовника з метою отримання пояснень (інформації та документів) із зазначеного питання.

Замовник 18.03.2025 надав пояснення: «Учасник ТОВ "СК ПАНТЕОН" виконав вимогу підпункту 1.1.2 пункту 1 Додатку 2 до тендерної документації щодо надання скан-копій оригіналів документів, що підтверджують право користування матеріально-технічною базою, зазначеною у довідці про наявність в Учасника торгів обладнання та матеріально-технічної бази, необхідних для виконання робіт від 21.01.2025 № 2, зокрема, Автокрану КС 3575, надав скан-копію Договору № 2025/М/01 про надання послуг оренди механізмів від 02 січня 2025 р., файл "Договір ГСК 2025.pdf", що є достатнім для виконання робіт, що пропонуються».

Пояснення Замовника не спростовують виявленого порушення, оскільки у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «СК ПАНТЕОН» дійсно наявний договір про надання послуг оренди механізмів від 02.01.2025 (файл «Договір ГСК 2025.pdf»), який підтверджує право користування автокраном КС 3575.

Проте документів, що підтверджують право користування автокранами КРАЗ 65053 КТА 25 та «СКАТ-40» 6540 КС6574, у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «СК ПАНТЕОН» не надано, чим не дотримано вимоги пункту 1 додатка 2 до тендерної документації.

Отже, у тендерній документації Замовник визначив виключний перелік конкретних документів, який учасник повинен надати у складі тендерної пропозиції для підтвердження кваліфікаційного критерію «щодо наявності в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій», проте учасник не дотримався його та не підтвердив документально.

Також у підпункті 1.2.4 пункту 1.2 «Наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід» додатка 2 до тендерної документації замовник встановив вимогу щодо надання учасниками в складі тендерної пропозиції сканкопії оригіналів / належно завірених копій посвідчень про проходження навчання з охорони праці (загальний курс, НПАОП 45.2-7.02-12) директора, головного інженера та виконроба.

Проте під час моніторингу процедури закупівлі встановлено, що у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «СК ПАНТЕОН» надані скан-копії посвідчень про проходження навчання з охорони праці на директора ОСОБА_1 , головного інженера Малишева Ю.В., виконавця робіт ОСОБА_2 , які не містять посилання на загальний курс НПАОП 45.2- 7.02-12.

НПАОП це нормативно-правові документи з охорони праці, направлені на забезпечення здорових та безпечних умов праці. Вид НПАОП 45.2-7.02-12 охорона праці і промислова безпека у будівництві.

У поясненнях на запит Держаудитслужби Замовник послався на ті самі посвідчення про проходження навчання з охорони праці директора, головного інженера та виконроба (файли за назвами «Посвідчення ОП на виконроба Льовін В.Ю.pdf», «Посвідчення ОП на гол. інж. Малишев Ю.В.pdf», «Посвідчення ОП на директора ОСОБА_1 .pdf»), в яких наявні посилання на інші НПАОП.

Проте тендерна пропозиція учасника ТОВ «СК ПАНТЕОН» не містить документів, які підтверджують проходження директором, головним інженером та виконробом загального курсу НПАОП 45.2-7.02-12, що є недотриманням вимог підпункту 1.2.4 пункту 1.2 додатка 2 до тендерної документації.

Вимогами пункту 41 Особливостей встановлено, що розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону № 922 (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п`ятнадцятої статті 29 Закону № 922 не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 Особливостей.

Пунктом 43 Особливостей та підпунктом 3.3 пункту 3 розділу V тендерної документації визначено, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Замовник на порушення вимог пункту 43 Особливостей під час розгляду та оцінки тендерної пропозиції учасника ТОВ «СК ПАНТЕОН» не виявив зазначені невідповідності та не надав можливості їх усунути шляхом оприлюднення вимоги про усунення невідповідностей та уклав договір, чим не дотримався принципів здійснення публічних закупівель, визначених статтею 5 Закону № 922, зокрема щодо об`єктивного та неупередженого визначення переможця закупівлі.

Відповідно до вимог підпункту 3.1 пункту 3 додатка 2 до тендерної документації для підтвердження відповідності запропонованої пропозиції технічним вимогам, учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати договірну ціну, локальні кошториси (мають бути складені відповідно до технічного завдання з урахуванням технологічного процесу), підсумкову відомість ресурсів.

У підпункті 1.7 пункту 1 розділу III тендерної документації зазначено, що ціна тендерної пропозиції (договірна ціна є динамічною) учасника повинна бути розрахована відповідно до Кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва» (далі Настанова).

Згідно з пунктом 5.31 Настанови за динамічної договірної ціни кошти на покриття ризиків, пов`язаних з виконанням будівельних робіт, не враховуються.

Водночас учасником ТОВ «СК ПАНТЕОН» у договірну ціну включені кошти на покриття ризиків, пов`язаних з виконанням будівельних робіт, на суму 2 900 134,36 грн (файл «ДЦ1.pdf»).

Отже, учасником ТОВ «СК ПАНТЕОН» у складі тендерної пропозиції надано розрахунок ціни тендерної пропозиції (договірної ціни) з порушенням вимог підпункту 1.7 пункту 1 розділу III тендерної документації та пункту 5.31 Настанови.

За результатами торгів було укладено договір про закупівлю робіт від 03.03.2025 № 2-25 (далі Договір) з динамічною договірною ціною, у загальну вартість якої включені кошти на покриття ризиків, пов`язаних із виконанням будівельних робіт, на суму 2 900 134,36 гривні.

Підпунктом 2 пункту 44 Особливостей визначено, що Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/ або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих Особливостей.

Отже, Замовник на порушення вимог підпункту 2 пункту 44 Особливостей не відхилив тендерну пропозицію учасника закупівлі ТОВ «СК ПАНТЕОН», визначив його переможцем та уклав з ним Договір на умовах, що суперечать вимогам тендерної документації та нормативно-правовим актам в галузі будівництва.

Щодо установленого порушення вимог статті 27 Закону № 922 в частині надання забезпечення виконання договору про закупівлю та його повернення після виконання переможцем процедури закупівлі договору про закупівлю.

Пунктом 6 «Забезпечення виконання договору про закупівлю» розділу VI тендерної документації Замовник визначив обов`язкові вимоги до забезпечення договору про закупівлю, зокрема, строк дії забезпечення виконання договору про закупівлю має бути не меншим строку виконання договору + 1 місяць.

Моніторингом процедури закупівлі установлено, що за результатами проведених торгів Замовник 03.03.2025 уклав з ТОВ «СК ПАНТЕОН» Договір зі строком (терміном) виконання робіт та строком дії до 25.12.2025.

Додатковою угодою від 03.03.2025 № 1 до Договору Замовником продовжено строк (термін) виконання робіт та строк дії Договору до 25.12.2026.

Переможець процедури закупівлі ТОВ «СК ПАНТЕОН» до укладання Договору вніс забезпечення виконання договору про закупівлю у вигляді банківської гарантії від 28 січня 2025 року № 35-25Г, виданої акціонерним товариством «РВС БАНК», терміном дії до 31.01.2026.

Забезпеченням виконання договору про закупівлю є надання забезпечення виконання зобов`язань учасником перед замовником за договором про закупівлю (пункт 9 частини першої статті 1 Закону № 922).

Відповідно до частини першої статті 41 Закону № 922 договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.

У разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків тощо (статті 653 ЦК України).

Згідно із статтею 650-1 ЦК України сторони договору можуть погодити перелік запевнень, що надаються стороною або сторонами щодо обставин, які мають значення для укладення, виконання або припинення такого договору.

Сторона, яка умисно або з необережності надала іншій стороні неправдиві запевнення про обставини, що мають значення для укладення, виконання або припинення договору, зобов`язана відшкодувати стороні, яка покладалася на такі запевнення, збитки, завдані у зв`язку з неправдивістю таких запевнень, якщо інше не передбачено договором.

Зазначені запевнення також визначені у статті 27 Закону № 922, якою передбачено, що Замовник має право вимагати від переможця процедури закупівлі внесення ним не пізніше дати укладення договору про закупівлю забезпечення виконання такого договору, якщо внесення такого забезпечення передбачено тендерною документацією. Замовник повертає забезпечення виконання договору про закупівлю після виконання переможцем процедури закупівлі договору про закупівлю.

Зі змісту наданої переможцем ТОВ «СК ПАНТЕОН» банківської гарантії від 28.01.2025 № 35-25Г (забезпечення виконання договору) вбачається, що гарант безумовно та безвідклично зобов`язується виплатити Бенефіціару суму, що становить 743 460,00 грн, протягом 5 (п`яти) банківських днів з дати отримання першої письмової вимоги Замовника (бенефіціара) повну суму, підписаної уповноваженою особою, та у якій Бенефіціар заявляє про те, що: Принципал не виконав свої зобов`язання за договором про закупівлю.

Зобов`язання Гаранта за цією Гарантією припиняються у разі:

1) сплати Бенефіціару загальної суми цієї Гарантії;

2) закінчення строку, на який видана Гарантія;

3) відмови Бенефіціара від своїх прав за Гарантією шляхом повернення Гаранту оригіналу цієї Гарантії та/або подання Бенефіціаром письмової заяви про звільнення Гаранта від обов`язків за Гарантією;

4) закінчення строку дії Договору. Гарантії. Ця Гарантія діє з моменту її надання по 31.01.2026 включно.

Моніторингом процедури закупівлі встановлено, що зазначена банківська гарантія від 28.01.2025 № 35-25Г не поширюється на зобов`язання банку - гаранта перед Замовником щодо перерахунку компенсації / збитків (забезпечення виконання договору) у разі невиконання та/або неналежного виконання переможцем ТОВ «СК ПАНТЕОН» Договору та зобов`язань, що виникнуть після 31.01.2026. Строк дії Договору з урахуванням внесених додатковою угодою змін до 25.12.2026.

На запит Держаудитслужби з цього питання Замовник пояснень не надав, а завантажив банківську гарантію від 28.01.2025 № 35-25Г, видану акціонерним товариством «РВС БАНК», терміном дії до 31.01.2026.

Отже, переможець процедури закупівлі ТОВ «СК ПАНТЕОН» не підтвердив надання забезпечення виконання зобов`язань за Договором (з урахуванням змін в частині продовження строку виконання робіт та строку дії договору), яке б покривало ризик Замовника від невиконання / неналежного виконання підрядником своїх зобов`язань за Договором до закінчення строку його дії (до 25.12.2026), та позбавив Замовника права звернення до банку-гаранта з вимогою надати відповідну компенсацію за невиконання / неналежне виконання договору.

Отже, Замовник вніс зміни до Договору шляхом укладання додаткової угоди від 03.03.2025 № 1 з порушенням особливостей, визначених статтею 27 Закону № 922, в частині надання забезпечення виконання договору та його повернення після виконання переможцем процедури закупівлі договору про закупівлю.

Продовження терміну дії договору про закупівлю без продовження строку дії забезпечення виконання договору на відповідний строк може призвести до неефективного використання Замовником коштів (виділених з державного бюджету України), оскільки переможець процедури закупівлі за межами терміну дії забезпечення виконання договору про закупівлю не несе відповідальності (у грошовому виразі, визначеному гарантією про забезпечення виконання договору) за ненадання / неналежне надання / несвоєчасне надання послуг за предметом закупівлі. Ризик належного виконання переможцем процедури закупівлю умов договору про закупівлю у цьому випадку буде покладено на Замовника процедури закупівлі.

Форма висновку та порядок його заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України 08 вересня 2020 року № 552 Про затвердження форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядку його заповнення, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2020 р. за № 958/35241 (далі Порядок № 522).

Згідно з приписами п.3 вказаного Порядку № 522, висновок складається у формі електронного документа і заповнюється відповідно до затвердженої Мінфіном форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.

Відповідно до вимог пункту 5 частини сьомої статті 8 Закону № 922 у висновку, складеному за результатами моніторингу, обов`язково зазначається зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).и повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах Beyeler v. Italy № 33202/96, Oneryildiz v. Turkey № 48939/99, Moskal v. Poland № 10373/05).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Департаменту капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації (майдан Свободи, буд.5, Держпром,4 під., кім.20, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ04014080) до Державної аудиторської служби України (вул. Сагайдачного Петра, буд. 4,м. Київ,04070, код ЄДРПОУ40165856), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "СК ПАНТЕОН" (вул. Західна, буд.60/62, кв.3, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61080, код ЄДРПОУ43440096) про скасування висновків залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Заічко О.В.