Ухвала суду № 129698616, 19.08.2025, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2025
Номер справи
460/7857/25
Номер документу
129698616
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

19 серпня 2025 року м. Рівне№460/7857/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Юрчук А.М., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Іванов І.О.,

відповідача: представник Маркевич А.А.,

розглянувши у підготовчому засіданні клопотання представника відповідача про залучення третьої особи в адміністративній справі за позовом

Товариства з додатковою відповідальністю "Рівнефармація" доВиконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:

Товариство з додатковою відповідальністю "Рівнефармація" (далі ТДВ "Рівнефармація", позивач) звернулося з позовом до Виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій.

Позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо невнесення (скоригування) інформації до інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційна система "Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту" про зміну облікових даних щодо приміщення, яке належить позивачу, площею 28,8м кв. (що знаходиться за адресою: м.Рівне, вул.Богдана Хмельницького, 3), із статусу "протирадіаційне укриття №67793" на статус "найпростіше укриття" та невнесення у книгу обліку споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів відомостей про найпростіше укриття щодо приміщення, яке належить позивачу, площею 28,8м кв. (що знаходиться за адресою: м.Рівне, вул.Богдана Хмельницького, 3);

- зобов`язати Виконавчий комітет Рівненської міської раду вчинити певні дії, а саме: внести (скоригувати) інформацію до інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційна система "Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту" про зміну облікових даних щодо приміщення, яке належить позивачу, площею 28,8м кв. (що знаходиться за адресою: м.Рівне, вул. Богдана Хмельницького, 3) із статусу "протирадіаційне укриття №67793" на статус "найпростіше укриття", внести у книгу обліку споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів відомості про найпростіше укриття щодо приміщення площею 28,8м кв. (що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Богдана Хмельницького, 3).

Позов обґрунтовано тим, що відповідач протиправно не вчиняє дії щодо зміни в обліку статусу належного позивачу приміщення із статусу "протирадіаційне укриття №67793" на статус "найпростіше укриття". У зв`язку з такою бездіяльністю відповідача на позивача накладаються додаткові обмеження та обов`язки як щодо розпорядження приміщенням, так і щодо його утримання.

Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.

Під час підготовчого провадження представник відповідача заявила клопотання про залучення до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області.

Зазначене клопотання обґрунтовано тим, що будь-які зміни щодо технічних характеристик протирадіаційних укриттів та внесення інформації до відповідної інформаційно-комунікаційної системи щодо виключення захисних споруд/споруд подвійного призначення з фонду захисних споруд здійснюється виключно органами Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Представником позивача подано заперечення на клопотання про залучення третьої особи, згідно з яким предмет позову не стосується виключення спірного приміщення як об`єкта із фонду захисних споруд, а спрямований виключно на зобов`язання відповідача внести (скоригувати) інформацію щодо спірного приміщення у відповідній інформаційно-комунікаційній системі. Крім того, у клопотанні не доведено і не обґрунтовано, яким чином рішення суду у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області.

У підготовчому засіданні суд поставив на обговорення питання щодо залучення до участі у справі третьої особи.

Представник відповідача підтримала подане клопотання, просила залучити третю особу до участі у справі.

Представник позивача заперечив проти залучення третьої особи з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає таке.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.180 Кодексу адміністративного судочинства України, у підготовчому засіданні суд, зокрема, вирішує питання про вступ у справу інших осіб, якщо це питання не було вирішено раніше.

Згідно з ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.

Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Предметом спору у цій адміністративній справі є бездіяльність Виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо невнесення (скоригування) інформації до інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційна система "Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту" про зміну облікових даних щодо приміщення, яке належить позивачу із статусу "протирадіаційне укриття №67793" на статус "найпростіше укриття" та невнесення у книгу обліку споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів відомостей про найпростіше укриття щодо зазначеного приміщення.

Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, пожеж та інших небезпечних подій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження Кабінету Міністрів України, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів державної влади, що не входять до системи центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування регулюютьсяКодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI(далі -КЦЗ України).

Статтею 17-1 КЦЗ України визначені повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, яким є Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) (пункт 1 Положення про Державну службу з надзвичайних ситуацій, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052), який здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 цього ж Положення, частина 3статті 17-1 КЦЗ України).

Згідно з ч.2 ст.17 КЦЗ України, центральний орган виконавчої влади, щореалізує державну політику у сфері цивільного захисту, серед іншого: здійснюєдержавний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпекищодо виявлення та запобігання порушенню вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, іншими юридичними особами; перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти; подає Раді міністрів Автономної Республіки Крим, центральним та місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування інформацію про юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні вимог законодавства у сфері цивільного захисту.

Частиною першоюстатті 19 КЦЗ України визначені повноваження органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захистудо яких, крім іншого, віднесено: забезпечення цивільного захисту на відповідній території; взаємодія з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, щодо виконання завдань цивільного захисту; організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту.

До завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту частиною першою статті 20 КЦЗ України віднесено, зокрема: забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об`єктах суб`єкта господарювання; забезпечення дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту; здійснення обліку захисних споруд цивільного захисту, які перебувають на балансі (утриманні).

Контроль за створенням фонду захисних споруд цивільного захисту, готовністю його об`єктів до використання за призначенням забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та його територіальні органи спільно з місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (ч.15 ст.23 КЦЗ України).

Згідно з п.12 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138 (далі - Порядок №138), здійснення контролю за готовністю захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням забезпечує ДСНС разом з відповідними центральними органами виконавчої влади, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до вимог законодавства.

Зазначеним Порядком №138 передбачено функціонування Інформаційної системи "Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту" (далі - Інформаційна система).

Пунктом 23 Порядку №138 передбачено, що ДСНС здійснює загальну організацію ведення Інформаційної системи (у взаємодії з міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування) та є Адміністратором Інформаційної системи.

Відповідно до абз.7 п.22 Порядку №138, зміни до технічних та захисних характеристик щодо виду, місткості, площі тощо споруди вносяться лише у разі відповідності погоджених з ДСНС пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди/споруди подвійного призначення разом з матеріалами технічної інвентаризації або проектної документації на будівництво.

У сукупності викладеного, враховуючи предмет спору, що виник у сфері цивільного захисту, та повноваження ДСНС у цій сфері, суд вважає, що рішення у цій справі може вплинути на права, інтереси або обов`язки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області, яке необхідно залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Керуючись ст.ст.49, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В :

Клопотання представника відповідача задовольнити.

Залучити до участі у справі Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (вул.Гетьмана Полуботка, буд.37, м.Рівне, Рівненська область, 33028; ідентифікаційний код юридичної особи 38610634) як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Встановити третій особі десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали та позовної заяви для надання письмових пояснень щодо позову.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Повну ухвалу складено 22 серпня 2025 року.

Суддя О.М. Дудар