Постанова № 129677501, 09.07.2025, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.07.2025
Номер справи
760/17404/25
Номер документу
129677501
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №760/17404/25 3/760/5403/25

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2025 року суддя Солом`янського районного суду міста Києва Вишняк М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Києві матеріали про адміністративні правопорушення, які надійшли з Департаменту охорони державної таємниці та ліцензування Служби безпеки України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Первомайськ, Миколаївської області, громадянина України, з вищою освітою, не одружений, працює начальником служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого пункту 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

В С Т А Н О В И В:

ІНФОРМАЦІЯ_3 , молодший сержант ОСОБА_1 повинен сам вимагати та здійснювати контроль за станом режиму секретності у ІНФОРМАЦІЯ_4 (п. "є" ч. 8 ст. 21 Закону України "Про державну таємницю" та п. "а" ч. 9 ст. 21 Закону України "Про державну таємницю"), однак, як було встановлено, особисто порушив чинне законодавство України у сфері охорони державної таємниці.

Порушення вимог режиму секретності:

- в порушення вимог п.п. 41, 42, 98 Порядку-939 без складеного поіменного списку на право доступу до секретних МНСІ інвентарного обліку, який повинен бути підписаний начальником СОДТ та затверджений начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 , надано доступ військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується записами про отримання у внутрішньому описі МНСІ, що перебувають у виконавця, який ведеться за формою згідно з додатком 18 до Порядку-939, а саме:

- 03.02.2024 року, 05.07.2024 року, 14.11.2024 року, 22.05.2025 року старшому лейтенанту ОСОБА_2 та 02.02.2024 року полковнику ОСОБА_3 до "Вимоги з директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України № Д-М1т", інв. реєстр. № 20т, гриф секретності "Таємно";

14.11.2024 року старшому лейтенанту ОСОБА_2 , 14.11.2024 року, 22.05.2025 року майору ОСОБА_4 та 02.02.2024 року, 22.05.2025 року полковнику ОСОБА_3 до "Директива начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 22.05.2006 № ДГШ-01" інв. реєстр. № 41т, гриф секретності "Таємно";

- РСО СРСД не здійснюється перевірка знання виконавцями нормативних документів з питань ОДТ (пункт 42(15) Порядку-939);

- військовослужбовцю ІНФОРМАЦІЯ_3 полковнику ОСОБА_3 (розпорядження ЦУ СБУ про надання допуску за формою 3 від 06.12.2022 № 154д), після припинення доступу (наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.09.2024 № 257) не надано протягом шести місяців в установленому порядку наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 доступу до ДТ, проте військовослужбовець працює з секретними документами (пункт 63 Порядку-939);

- в порушення вимог абзацу 3 пункту 217 Порядку-939 не передано комплект ключів від сейфа начальника РСО та вхідних дверей режимного приміщення, в якому він розташований начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно журналу обліку сховищ (сейфів, металевих шаф, спецсховищ) матеріальних носіїв секретної інформації та ключів від них, що ведеться за формою згідно з додатком 31 до Порядку-939;

- аркуші журналів обліку вхідних (інв. реєстр. № Здск) та підготовлених документів (інв. реєстр. № 52дск) не опечатані шляхом наклеювання на кінці ниток паперових наклейок з чітким відбитком печатки РСО (пункт 254 Порядку-939);

- в порушення вимог абзацу 5 пункту 257 Порядку-939 СОДТ СРСД на обкладинках робочих зошитів (№ 1т, 2т, 5т) не проставлено грифи секретності та їх реєстраційні номери.

-РСО в порушення вимог пункту 361 Порядку-939 на справу № 19т, розпочату 06.05.2024, не складено картку за формою згідно з додатком 35, яка зберігається в конверті, прикріпленому до внутрішнього боку обкладинки тому справи;

- в порушення вимог пункту 362 Порядку-939 РСО СРСД не складено список працівників, яким надано доступ до справи (№ 19т розпочато 06.05.2024);

- на СРСД не дотримуються вимог режиму секретності щодо порядку проведення перевірки робочих місць виконавців, визначених положеннями абзацу 3 пункту 438 Порядку-939 (не заведено спеціальний робочий зошит РСО для внесення відповідних записів про результати перевірок робочих місць виконавців секретних документів);

- в порушення вимог пункту 252 Порядку-939 на СТСД виправлення у журналах обліку вхідних (інв. реєстр. № 3дск) та підготовлених (інв, реєстр. № 52дск) документів не засвідчено підписом працівника РСО та не скріплено печаткою FCO;

- на СРСД потребує приведення у відповідність до положень пункту 436 Порядку-939 порядок ведення секретного діловодства (в журналі обліку вхідних та підготовлених документів відсутні записи про проведену перевірку наявності секретних документів за 2024 рік);

- номенклатура секретних справ на СРСД ведеться з порушенням вимог п.п. 350, 358 Порядку-939 та форми згідно з додатком 50 Порядку-939 (у НСС на 2024 рік в графі ''Примітка" в справах №№ 1, 3, 4. 5. 7. 9, 10. 12. 14, 16, 19, ведення яких продовжено у 2025 році, не зроблено відмітку "Перехідна, ведеться з ____ року", а щодо справ №№ 2.6.8.13.17, які не заведені протягом року, не зроблені відмітки "Справа не заводилася");

- порядок дій посадових осіб СРСД щодо здійснення заходів із забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози захоплення МНСІ (інв. реестр. № 74дск від 02.12.2024) не відповідає вимогам абзацу 4 пункту 746-1 Порядку-939 (в даному документі відсутні відомості щодо місць та маршрутів можливого переміщення носіїв секретної інформації у безпечні місця в межах підприємства та інші режимні приміщення, що розташовані поза межами підприємства).

Вказані порушення є наслідком недотримання передбачених законодавством вимог забезпечення режиму секретності та вимог статті 21 Закону України "Про державну таємницю", пунктів 41, 42, 63, 98, 217, 252, 254, 257, 350, 358, 361, 362, 438, 746-1 Порядку та скоєні начальником РСО ІНФОРМАЦІЯ_3 молодшим сержантом ОСОБА_1 .

Таким чином, ОСОБА_1 своїми діями (бездіяльністю) не вжив визначених законодавством заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечив контролю за охороною державної таємниці, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав у повному обсязі, фактичні обставини вчинення правопорушення не оспорює.

Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , дослідивши протокол про адміністративне правопорушення № 48 від 20.06.2025р., письмові повідомлення ОСОБА_1 та інші докази, суддя приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.

Так, п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за порушення законодавства про державну таємницю, а саме: невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці , що тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 33 КУпАП передбачено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно ст. 34 КУпАП обставиною, що пом`якшує адміністративну відповідальність, судом визнано щире розкаяння винного.

Згідно ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, працює та зайнятий суспільно-корисною працею, позитивну характеристику за місцем роботи, суддя приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 гривень.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п. 12, 13 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, а також учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України.

Оскільки ОСОБА_1 є учасником бойових дій, тому він підлягає звільненню від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 33-35, 40-1, 212-2 ч. 4, 283-284, 287-291 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Піддати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п`ятсот десять) гривень, який сплатити за наступними банківськими реквізитами: Отримувач коштів: УК у Солом`янському районі; Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783; Номер рахунку (IBAN): UA278999980313090106000026010; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: адміністративний штраф.

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від сплати судового збору на підставі п. 12, 13 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15-ть днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15-ть днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення вказаного строку, повинна бути надіслана правопорушником до суду, який виніс постанову про накладення цього штрафу.

У разі несплати правопорушником штрафу у вищевказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постановив про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначений у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд міста Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя: М.В. Вишняк