Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" серпня 2025 р. справа № 300/772/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Коломийської окружної прокуратури до Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання до вчинення дій, -
Стислий виклад позицій учасників справи. Процесуальні дії суду.
Керівник Коломийської окружної прокуратури (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області (далі відповідач, Заболотівська селищна рада), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області щодо невжиття заходів, спрямованих для оформлення та державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна будівлю закладу профільної середньої освіти Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області; зобов`язати Заболотівську селищну раду Коломийського району Івано-Франківської області вчинити дії, спрямовані на вжиття заходів щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю закладу профільної середньої освіти Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами опрацювання інформації органів місцевого самоврядування Коломийського району позивачем встановлено, що на балансі Відділу освіти, молодіжної політики та спорту Заболотівської селищної ради перебуває нерухоме майно, зокрема, приміщення закладу профільної середньої освіти «Троїцький ліцей
Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області» із наявним в ній протирадіаційним укриттям №34992, що знаходяться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області. Правовстановлюючі документи на вказаний заклад та протирадіаційне укриття у селищній раді відсутні. Заболотівською селищною радою, як суб`єктом комунальної власності, що здійснює повноваження від імені та в інтересах територіальної громади, відповідні права комунальної власності упродовж тривалого часу фактично не здійснено жодних юридично значимих обов`язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на зазначене вище майно. З огляду на невжиття дієвих заходів відповідачем щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю закладу профільної середньої освіти Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області, керівник Коломийської окружної прокуратури звернувся з цим позовом до суду з метою зобов`язання відповідача усунути порушення законодавства.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Заболотівська селищна рада правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалась. Ухвалу від 10.02.2025 про відкриття провадження отримала 11.02.2025, що підтверджується довідкою про доставлення електронного листа до електронного кабінету відповідача (зворотній бік а.с. 76).
Згідно з частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, суд вважає, що відповідача повідомлено належним чином про розгляд справи в суді, а справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.
Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Керівником Коломийської окружної прокуратури за результатами опрацювання інформації органів місцевого самоврядування Коломийського району встановлено, що на балансі Відділу освіти, молодіжної політики та спорту Заболотівської селищної ради перебуває нерухоме майно, зокрема, приміщення закладу профільної середньої освіти «Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області» із наявним в ній протирадіаційним укриттям №34992, що знаходяться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області. Правовстановлюючі документи на вказаний заклад та протирадіаційне укриття у селищній раді відсутні.
Рішенням Заболотівської селищної ради Коломийського району, Івано-Франківської області від 26.01.2021 №66-3/2021 «Про перейменування закладів освіти Заболотівської селищної ради» створено заклад профільної середньої освіти Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області та затверджено його статут (а.с. 35-37).
Рішенням Заболотівської селищної ради Коломийського району, Івано-Франківської області від 23.08.2021 №249-7/2021 «Про затвердження Переліку об`єктів нерухомого майна комунальної власності Заболотівської територіальної громади» затверджено Перелік об`єктів нерухомого майна комунальної власності Заболотівської територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області, в якому пунктом № 60 додатку до рішення зазначено приміщення Троїцького ліцею, який розташований в селі Троїця Коломийського району Івано-Франківської області (а.с. 31-34).
Рішенням виконавчого комітету Заболотівської селищної ради від 30.06.2023 № 566- 372023 «Про передачу матеріальних цінностей» вирішено комісії по передачі матеріальних цінностей разом із матеріально відповідальними особами здійснити прийом-передачу по всіх закладах освіти Заболотівської селищної ради Коломийського району, де серед іншого приміщення Троїцького ліцею (а.с. 28-30).
Листом від 09.01.2025 № 53/2-46Вих-25 Коломийська окружна прокуратура звернулася до Заболотівської селищної ради, в якому просила надати належним чином засвідчені копії наявних документів щодо приміщення закладу профільної середньої освіти «Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області» із наявним в ній протирадіаційним укриттям №34992, що знаходяться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області, та повідомити прокуратури, чи вживалися конкретні заходи для здійснення державної реєстрації права власності на вказане нерухоме майно (а.с. 23).
Згідно листа Заболотівської селищної ради від 13.01.2025 №59/02-27 право власності на будівлю Троїцького ліцею в с. Троїця Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області Заболотівською селищною радою не оформлено у зв`язку із відсутністю технічних паспортів на дану будівлю, заходів для здійснення державної реєстрації на вказане комунальне майно не вжито (а.с. 21).
Зважаючи на те, що Заболотівською селищною радою не вжито жодних заходів щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю закладу профільної середньої освіти Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області, керівник Коломийської окружної прокуратури звернувся з цим позовом до суду, в якому просить суд зобов`язати Заболотівську селищну раду Коломийського району Івано-Франківської області вчинити дії, спрямовані на вжиття заходів щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю закладу профільної середньої освіти Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами та нормами права.
Щодо підстав для здійснення прокурором представництва інтересів держави у межах спірних правовідносин.
Згідно з статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України Про прокуратуру та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно із положеннями статті 23 Закону України Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Відповідно до частини четвертої статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
На виконання покладених на органи прокуратури функцій та завдань, реалізуючи права, передбачені вказаними нормативно-правовими актами, керівник Коломийської окружної прокуратури звертається до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в інтересах держави, які полягають у забезпеченні гарантованих нею безпечних умов для життя та здорового розвитку дітей - мешканців Заболотівської територіальної громади Івано-Франківського району Івано-Франківської області.
Виходячи із змісту рішення Конституційного суду України у справі №3-рп/99 від 08.04.1999 року, прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно із вказаним рішенням Конституційного суду України, поняття орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до ст. ст. 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Відповідно до п. 4 рішення Конституційного суду України у справі №3-рп/99 від 08.04.1999 року інтереси держави можуть повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.
Тобто, зазначений пункт рішення Конституційного суду України визначив, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави.
Відповідно до п.4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 року прокурори і їх заступники мають право звертатися до суду з позовними заявами в Інтересах держави.
Згідно із ст. 20 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про охорону дитинства" забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити.
Охорона дитинства - система державних та громадських заходів, спрямованих на забезпечення повноцінного життя, всебічного виховання і розвитку дитини та захисту її прав. Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про освіту", право на безоплатну освіту забезпечується: для здобувачів дошкільної та повної загальної середньої освіти - за рахунок розвитку мережі закладів освіти всіх форм власності та їх фінансового забезпечення у порядку, встановленому законодавством, і в обсязі, достатньому для забезпечення права на освіту всіх громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України.
Відтак, обов`язок органів державної влади та місцевого самоврядування полягає у створенні, у межах визначених законом повноважень, умов для отримання дитиною освіти, забезпечення її доступності шляхом, зокрема, належного функціонування розгалуженої мережі навчальних закладів.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, що викладена у постанові Верховного Суду від 14 серпня 2018 року у справах № 359/6814/17, від 18 жовтня 2018 року у справі № 822/3692/17, від 26 лютого 2019 року у справі № 442/8337/17.
Предметом позову є вимога зобов`язати Заболотівську селищну раду Івано-Франківського району Івано-Франківської області вчинити дії щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю закладу профільної середньої освіти Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області.
Отже, оскільки відповідачем є відповідна селищна рада, самоврядний контроль неможливий.
Враховуючи викладене, в даній справі прокурор наділений процесуальною дієздатністю на звернення до суду з відповідним позовом.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 25 вересня 2018 року у справі №804/2244/18.
Також, враховуючи те, що стороною у справі один і той же орган може бути або позивачем або відповідачем, то відповідно Заболотівська селищна рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області в даному випадку може бути виключно відповідачем по справі.
У зв`язку з тим, що відсутній орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у даних правовідносинах, керівник Коломийської окружної прокуратури звертається до суду за захистом державних інтересів і набуває статусу позивача.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.06.2019 року у справі №587/430/16-ц виклала такий висновок: Оскільки повноваження органів влади, зокрема і щодо здійснення захисту законних інтересів держави, є законодавчо визначеними, суд згідно з принципом jura novit curia (суд знає закони) під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи сторін щодо наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
З огляду на вказане Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне конкретизувати висновок Верховного Суду у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду, викладений у постанові від 7 грудня 2018 року у справі № 924/1256/17, стосовно необхідності підтвердження прокурором відсутності органу, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах. Якщо підставою для представництва інтересів держави прокурор зазначив таку відсутність, цей довід прокурора суд повинен перевірити незалежно від того, чи надав прокурор докази вчинення ним дій, спрямованих на встановлення відповідного органу. Процедура, передбачена абзацами третім і четвертим частини четвертої статті 23 Закону застосовується до встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження з такого захисту.
З огляду на відсутність органів, уповноважених державою на звернення до суду з цим позовом про зобов`язання органу місцевого самоврядування вчинити дії щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю закладу профільної середньої освіти Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області, то такий позов подано прокурором у межах своєї компетенції, передбаченої статтею 131-1 Конституції України, статтею 23 Закону України "Про прокуратуру".
Щодо позову по суті позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
За приписами частин першої та третьої статті 10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Правовий статус виконавчих органів рад визначає стаття 11 Закону №280/97-ВР, згідно з частинами першою та другою якої виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Загальна компетенція сільських, селищних, міських рад встановлена статтею 25 Закону №280/97-ВР, за правилами якої вказані органи правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад встановлює стаття 26 Закону №280/97-ВР, згідно з приписами пункту 44 частини першої якої виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання:
30) прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, прийняття рішення про здійснення державно-приватного партнерства щодо об`єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Відповідно до частини другої статті 60 Закону №280/97-ВР підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною першою статті 73 Закону №280/97-ВР акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про освіту» юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність. Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.
Згідно з статті 66 Закону України «Про освіту» сільські, селищні ради, зокрема: відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та повної загальної середньої освіти, засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.
Відповідно до статті 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти, зокрема належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків, встановлених законом.
Також нормами частини першої статті 182 Цивільного кодексу України визначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Відповідно рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі. До об`єктів нерухомого майна Цивільним України кодексом віднесено житлові будинки, будівлі, споруди, інше нерухоме майно (статті 331, 376). Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» об`єктами нерухомого майна є: житлові будинки, квартири, будівлі, споруди, житлові та нежитлові приміщення (стаття 5).
Відповідно до статті 327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно частиною четвертою статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частиною першою статті 5 вказаного Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав, одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об`єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до згаданого Закону, виникають з моменту такої реєстрації (частина друга статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності.
У Державному реєстрі прав відповідно до статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.
Відповідно до частини третьої статті 182 Цивільного кодексу України ухилення від реєстрації права на нерухомість, окрім іншого, можуть бути оскаржені до суду.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновків про те, що Заболотівська селищна рада, яка уповноважена управляти комунальним майном, несе обов`язок щодо державної реєстрації в установленому порядку права власності територіальної громади та належного оформлення правовстановлюючих документів на об`єкти права власності територіальної громади. Крім того, без реєстрації права комунальної власності орган місцевого самоврядування не може реалізовувати функції власника, в тому числі звертатись до суду в разі самовільного зайняття вказаного нерухомого майна чи вчинення інших протиправних дій якими порушуються інтереси територіальної громади.
В спірному випадку листом від 13.01.2025 №59/02-27 Заболотівська селищна рада підтвердила факт, що право власності на будівлю Троїцького ліцею в с. Троїця Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області Заболотівською селищною радою не оформлено у зв`язку із відсутністю технічних паспортів на дану будівлю, заходів для здійснення державної реєстрації на вказане комунальне майно не вжито (а.с. 21).
Отже, бездіяльність відповідача в цьому випадку є триваючою, жодних заходів щодо проведення заходів щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю закладу профільної середньої освіти Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області.
При цьому необхідно також зауважити, що бездіяльність відповідача щодо невиконання покладених на неї обов`язків може призвести до настання негативних наслідків життю та здоров`ю дітей.
Відповідно до вимог статті 4 Закону України Про охорону дитинства від 26.04.2001 №2402-III (далі - Закон № 2402-ІІІ) система заходів щодо охорони дитинства в Україні включає, крім іншого, забезпечення належних умов для гарантування безпеки, охорони здоров`я, навчання, виховання, фізичного, психічного, соціального, духовного та інтелектуального розвитку дітей, їх соціально-психологічної адаптації та активної життєдіяльності, зростання в сімейному оточенні в атмосфері миру, гідності, взаємоповаги, свободи та рівності.
Держава гарантує дитині відповідно до положень частини 2 статті 6 Закону № 2402-III право на охорону здоров`я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров`я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Відтак, обов`язок органів державної влади та місцевого самоврядування полягає у створенні, у межах визначених законом повноважень, умов для комфортного та безпечного життя дитини, отримання освіти, соціального захисту, всебічного розвитку тощо, зокрема, й шляхом створення та належного утримання об`єктів благоустрою населених пунктів.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією, що міститься у постанові Верховного Суду від 18.10.2018 у справі № 822/3692/17.
Отже, суд висновує, що бездіяльність відповідача щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю закладу профільної середньої освіти Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області, є порушенням прав дітей на безпечне дозвілля, яке беззаперечно становить суспільний інтерес та є складовою соціальної функції Держави.
Декларацією прав дитини, прийнятою резолюцією 1386 (ХIV) Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1959, закріплено, що дитина внаслідок її фізичної і розумової незрілості потребує спеціальної охорони і піклування, зокрема належного правового захисту, до і після народження.
Відповідно до частини другої статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Україною 27.02.1991, Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Згідно з нормами статті 31 Конвенції про права дитини, Держави-учасниці визнають право дитини на відпочинок і дозвілля, право брати участь в іграх і розважальних заходах, що відповідають її віку, та вільно брати участь у культурному житті та займатися мистецтвом. Держави-учасниці поважають і заохочують право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті та сприяють наданню їй відповідних і рівних можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку.
В сіпрному випадку позов Керівника Коломийської окружної прокуратури до Заболотівської селищної ради обумовлений необхідністю захисту прав та реалізації обов`язків держави щодо державних гарантій забезпечення прав та інтересів дітей на безпечні умови для їх життя і здорового розвитку, формування навичок здорового способу життя.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку задовольнити позов Керівника Коломийської окружної прокуратури до Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області: визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невчиненні дій, спрямованихо на формлення та державну реєстрацію права власності на будівлю закладу профільної середньої освіти «Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області» із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області; зобов`язати Заболотівську селищну раду вчинити дії щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю закладу профільної середньої освіти «Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області» із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Враховуючи зміст частини другу статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору не відшкодовуються. Доказів понесення інших витрат суду не подано.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити повністю позов Керівника Коломийської окружної прокуратури до Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання до вчинення дій.
Визнати протиправною бездіяльність Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04355355, Площа Степана Бандери, 3, селище Заболотів, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78315), яка полягає у невчиненні дій, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на будівлю закладу профільної середньої освіти «Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області» із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в селі Троїця Коломийського району Івано-Франківської області.
Зобов`язати Заболотівську селищну раду Коломийського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04355355, Площа Степана Бандери, 3, селище Заболотів, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78315) вчинити дії щодо щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю закладу профільної середньої освіти «Троїцький ліцей Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області» із наявним в ній протирадіаційним укриттям № 34992, що знаходиться в с. Троїця Коломийського району Івано-Франківської області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.