Рішення № 129671394, 20.08.2025, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2025
Номер справи
260/5679/25
Номер документу
129671394
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

20 серпня 2025 рокум. Ужгород№ 260/5679/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Ужгородський район, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна в інтересах ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить суд: 1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.04.2025 року пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році». 2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нарахувати та виплатити з 01.04.2025 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим.

Обґрунтовуючи позовні вимоги вказує, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області під час здійснення перерахунку пенсії обмежило розмір грошового забезпечення з 01.04.2025 року максимальним розміром. Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення, а тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 липня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву.

Представниця відповідача 24 липня 2025 року подала до суду відзив на позовну заяву із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову. Відзив обґрунтований тим, що Постановою №1 не встановлено обмеження максимального розміру пенсії або фіксованого розміру пенсії, а передбачено застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення (щодо пенсій розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність). Закон №4059 є чинним, неконституційним не визнавався, його норми є обов`язковими для виконання та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Також зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» здійснюється виплата індексації базового розміру пенсії у розмірі пенсії * 1,115%. Просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року по справі №260/8332/24 було зобов`язано відповідача здійснити з 01.02.2022 та 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/20986-суд та №11/20987-суд від 22.08.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

З 01.04.2025 року відповідач на виконання рішення суду здійснив перерахунок пенсії позивача.

При проведенні такого перерахунку Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області обмежило виплату загального розміру нарахованої пенсії з урахуванням максимального розміру, а саме підсумок пенсії (з надбавками) становить 39300,04 грн., сума до виплати становить 23610,00 грн.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про про перерахунок його пенсії.

Листом від 10.06.2025 року відповідач повідомив позивача, що підстави для виплати пенсії без обмеження максимальним розміром, відсутні.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо обмеження виплати нарахованої пенсії максимальним розміром з 01.04.2025, позивач звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (стаття 6 КАС України). Цей принцип, закріплений у статті 8 Конституції України, означає, що держава та її органи діють на основі права, а право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Цей конституційний принцип обмежує суб`єктів владних повноважень у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки та вимагає від них суворого дотримання законодавства.

Право громадян на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення у старості та інших встановлених законом випадках, гарантоване статтею 46 Конституції України. Конституція України виокремлює певні категорії громадян, які потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, згідно з частиною п`ятою статті 17 Конституції України, належать громадяни, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також члени їхніх сімей. Держава забезпечує їх соціальний захист.

Необхідність надання таким особам додаткових гарантій зумовлена особливим характером їхньої служби, пов`язаної з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей, що підтверджено у Рішеннях Конституційного Суду України (наприклад, від 20.03.2002 №5-рп/2002).

Спеціальним законом, що визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення саме цієї категорії громадян осіб, звільнених з військової служби, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262). Преамбула цього Закону наголошує на меті реалізації конституційного права на державне пенсійне забезпечення та встановленні єдності умов і норм для цієї категорії осіб, а також на гарантіях держави щодо гідного пенсійного забезпечення, включаючи перерахунок пенсій у зв`язку зі збільшенням грошового забезпечення.

Стаття 1-1 Закону №2262 встановлює, що законодавство про пенсійне забезпечення військовослужбовців базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них. Принципово важливим є положення частини третьої статті 1-1 Закону №2262, яке імперативно вказує: «Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Це означає, що будь-які зміни, які погіршують або змінюють встановлені Законом №2262 умови та норми пенсійного забезпечення (включаючи порядок обчислення, розмір, обмеження виплати), мають бути внесені лише через прийняття відповідного закону, що вносить зміни саме до Закону №2262 або Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Стаття 64 Закону №2262 (в редакції Закону України №2040-ІХ від 15.02.2022, що набрав чинності з 01.03.2022) передбачає, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова №209) встановлено, що з 1 березня 2025р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2024 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115. Таким чином, Позивач має право на індексацію своєї пенсії з 01.03.2025 на коефіцієнт 1,115 відповідно до Постанови №209.

Відповідач при виплаті пенсії Позивачу з 01.03.2025 застосував обмеження, посилаючись на статтю 43 Закону №2262 (щодо максимального розміру пенсії), статтю 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» №4059-ІХ та Постанову Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», а також на пункт 3 Постанови №209, який встановлює максимальну суму підвищення внаслідок індексації у розмірі 1500 грн та посилається на виплату з урахуванням положень статті 46 Закону про Держбюджет та Постанови №1.

Суд зазначає, що виникла колізія між нормами спеціального Закону №2262, який встановлює умови та норми пенсійного забезпечення військовослужбовців, та нормами Закону про Держбюджет і підзаконних актів Уряду, якими запроваджуються обмеження. При вирішенні цієї колізії суд застосовує статтю 7 КАС України щодо ієрархії нормативно-правових актів.

Закон №2262, як спеціальний закон, що регулює пенсійне забезпечення конкретної категорії осіб, має вищу юридичну силу щодо цих правовідносин порівняно із Законом про Держбюджет, який є загальним законом тимчасової дії.

Постанови Кабінету Міністрів України є підзаконними актами і не можуть суперечити законам. Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнав неконституційними положення частини сьомої статті 43 Закону №2262 (в тодішній редакції), які обмежували максимальний розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами.

Суд зазначив, що таке обмеження порушує суть конституційних гарантій соціального захисту військовослужбовців. Хоча законодавець згодом вносив зміни до цієї норми, суть правової позиції Конституційного Суду залишається актуальною: обмеження пенсій, призначених за спеціальним законом, у спосіб, що звужує зміст та обсяг існуючих прав, є неконституційним. Верховний Суд у своїй практиці (постанови від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, від 20.07.2022 у справі №340/2476/21, від 17.03.2023 у справі №340/3144/21 та ін.) також послідовно дотримується позиції про протиправність будь-якого обмеження максимального розміру пенсій, призначених за Законом №2262, крім випадків, прямо передбачених самим Законом №2262.

Посилання Відповідача на статтю 43 Закону №2262 щодо максимального розміру пенсії є некоректним, оскільки частина сьома цієї статті, яка встановлювала таке обмеження, визнана неконституційною. Подальші спроби законодавця відновити таке обмеження через Закон про Держбюджет чи інші акти суперечать принципу правової визначеності та обов`язковості рішень Конституційного Суду України. Обмеження суми підвищення внаслідок індексації 1500 гривнями, встановлене пунктом 3 Постанови №209, також є втручанням у розмір пенсії, гарантований спеціальним законом, оскільки індексація є складовою пенсійної виплати, спрямованою на підтримання її купівельної спроможності. Суд також критично оцінює посилання відповідача на можливість обмеження соціальних прав в умовах воєнного стану.

Стаття 64 Конституції України встановлює вичерпний перелік прав і свобод, які можуть бути обмежені.

Стаття 46 Конституції України, що гарантує право на соціальний захист, до цього переліку не входить.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач не довів правомірності своїх дій щодо обмеження пенсії позивача та неповного врахування індексації, передбаченої Постановою №209, при виплаті пенсії.

На підставі системного аналізу наведених норм законодавства, висновків Конституційного Суду України та практики Верховного Суду, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії Позивача при виплаті індексації, передбаченої Постановою №209, є протиправними. Позивач має право на отримання пенсії з урахуванням індексації, встановленої Постановою №209, без застосування будь-яких обмежень максимальним розміром.

Щодо способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне, відповідно до статті 245 КАС України, визнати дії відповідача протиправними та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2025 з урахуванням індексації, встановленої Постановою №209, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовних вимог про нарахування та виплати позивачу пенсії з 01.04.2025 року без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» суд зазначає наступне.

На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року у справі №260/8332/24 Головним управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області проведено пенсію ОСОБА_1 , з 01.02.2022 та з 01.02.2023, на підставі оновлених довідок виданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України 22.08.2024 року №11/20986-суд та №11/20987-суд.

Відповідно до висновку Верховного Суду, викладеному у рішенні від 16.12.2024 у зразковій справі №400/6254/24 (в ЄДРСР №123793985), перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. та індексації за 2022, 2023 роки.

З огляду на зазначене, доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. та індексації за 2022, 2023 роки до пенсії ОСОБА_1 після перерахунку пенсії не встановлені.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги належать до часткового задоволення.

Позивач є учасником бойових дій та відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Ужгородський район, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2025 року ОСОБА_1 нарахованого пенсійного забезпечення без обмеження максимальним розміром.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити нарахування та виплату з 01.04.2025 року ОСОБА_1 перерахованого пенсійного забезпечення, з урахуванням суми індексації, передбаченої Постановою КМУ від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження його величини максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЯ. М. Калинич