Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" грудня 2010 р.Справа № 20/1951-10 За позовом прокурора Волочиського району в інтересах держави, в особі Волочиської районної державної адміністрації м. Волочиськ та Головного управління Держкомзему у Хмельницькій області м. Хмельницький.
до СФГ "Личівка" с.Личівка, Волочиського району
про стягнення 34614,87 грн.
Суддя Гладій С.В.
Представники сторін:
від позивача: Лемішевський В.А. –за довіреністю №1860 від 20.09.10р.
від відповідача: Рудюк М.С. –голова
від прокуратури: Грамчук Т.А. - прокурор відділу облпрокуратури
Суть спору: Прокурор Полонського району в інтересах держави в особі Волочиської районної державної адміністрації та Головного управління Держкомзему в Хмельницькій області звернувся з позовом до СФГ „Личівка” с. Личівка Волочиського району про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 34614,87 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що у відповідача відсутні правовстановлюючі документи на право користування земельною ділянкою площею 33,26 га, яка знаходиться на території Шмирівської сільської ради, за межами населеного пункту с. Личівка Волочиського району
Також зазначає, що згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки від 31.09.2009 р., розмір шкоди заподіяної СФГ „Личівка” становить 34614,87 грн.
Прокурор відділу прокуратури Хмельницької області в даному судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.
Представник позивача Волочиської райдержадміністрації в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.
Представник позивача Головного управління Держкомзему у Хмельницькій області м. Хмельницький в судове засідання не з’явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи рекомендованим листом, причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує, посилаючись на ту обставину, що позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Прокуратурою Волочиського району проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 19.08.2009р.
В ході перевірки встановлено порушення відповідачем земельного законодавства шляхом самовільного використання земельної ділянки площею 33,26 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Шмирківської сільської ради за межами населеного пункту с. Личівка.
14.10.2009р. винесено протокол про адміністративне правопорушення №000211
У зв'язку з невиконанням припису посадовою особою державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у Хмельницькій області щодо відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення № 000211 від 14.10.2009р.
Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного заняття земельної ділянки СФГ „Личівка”, проведеного старшим державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Управління Держземінспекції Головного управління Держкомзему у Хмельницькій області від 31.09.2009р., розмір заподіяної шкоди протиправними діями СФГ „Личівка” становить 34614,87 грн.
Документи, що посвідчують право власності або право постійного користування на дану земельну ділянку, а також договора оренди земельної ділянки у СФГ "Личівка" відсутні.
Викладені обставини підтверджуються наступними доказами: актом обстеження земельної ділянки від 19.08.2009 року, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 19.08.2009 року, протоколом про адміністративне правопорушення №000211 державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області від 14.10.2009 року.
У зв’язку з невиконанням відповідачем несплатою нарахованої шкоди прокурор в інтересах Волочиської райдержадміністрації та управління з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області звернувся з позовом до суду в якому просить стягнути завдану державі шкоду в сумі 34614,87 грн.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ст.ст. 2, 29 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.
Прокурор, згідно ст. 121 Конституції України самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
На органи прокуратури України покладаються повноваження щодо представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом та здійснення нагляду за додержанням законів.
Під представництвом інтересів держави в суді треба розуміти правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи повноваження щодо захисту інтересів держави, вчиняє в суді процесуальні дії, які включають звернення прокурора до суду з позовною заявою, участь у справах, порушених за його заявою, у разі коли це передбачено законом або за ініціативою прокурора, що цього вимагає захист інтересів держави.
Відповідно до ст.13 Конституції України, земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.
Згідно п. 12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
За приписами ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Як слідує із матеріалів справи, проведеною прокуратурою Волочиського району перевіркою дотримання вимог земельного законодавства, встановлено порушення відповідачем земельного законодавства шляхом самовільного використання земельної ділянки площею 33,26 га земель сільськогосподарського призначення, яка знаходиться Шмирівської сільської ради за межами населеного пункту с. Личівка Волочиського району.
Відповідно до ст.1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно з ч.1 ст.212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок проводиться за рішенням суду (ч. 3 ст. 212 Земельного кодексу України).
Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок; невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.
В матеріалах справи наявний протокол про адміністративне правопорушення №000211 від 14.10.2009р. про стягнення штрафу у розмірі 34614,87грн. за порушення ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Щодо позовних вимог про стягнення шкоди, судом враховується, що згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963.
Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства).
Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.
Відповідно до розрахунків, проведених згідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963, розмір заподіяної шкоди протиправними діями СФГ „Личівка” становить 34614,87грн.
Відповідно до п.2.1. вказаних рекомендацій шкода, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, повинна бути відшкодована державі та територіальній громаді.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в стягненні шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 34614,87 грн.
У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст. 1,2, 4, 29, 33, 44, 49, ст.ст. 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
В И Р І Ш И В:
Позов прокурора Волочиського району в інтересах держави, в особі Волочиської районної державної адміністрації м. Волочиськ та Головного управління Держкомзему у Хмельницькій області м. Хмельницький до СФГ "Личівка" с.Личівка, Волочиського району про стягнення 34614,87 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки задоволити.
Стягнути з СФГ "Личівка" (с.Личівка,Волочиського району, Хмельницької області, код 31443539) на користь Волочиської районної державної адміністрації (м. Волочиськ, Хмельницької області, площа Центральна, код 21315251) –34614,87 грн. (тридцять чотири тисячі шістсот чотирнадцять гривень 87 коп.) шкоди.
Видати наказ.
Стягнути з СФГ "Личівка" (с.Личівка,Волочиського району, Хмельницької області, код 31443539) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 ВДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області) 346,15 грн. (триста сорок шість гривень 15 коп.) витрат по оплаті державного мита та по коду бюджетної класифікації 22050000 (р/р 31215259700002, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225) 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя