Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про прийняття звіту про виконання судового рішення
14 серпня 2025 року м. Житомир Справа № 240/12221/24
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши в письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року у справі № 240/12221/24, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2025 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволено та:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату з 25.12.2023 пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
07.05.2025 року на виконання судового рішення видано виконавчий лист №17934 2025 р.
03.06.2025 року стягувач подала до суду заяву, в якій просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати звіт про виконання рішення прийнятого у даній справі. Обґрунтовуючи підстави звернення до суду із вказаною заявою, стягувач вказує, що згідно судового рішення основний розмір її пенсії має складати не менше 18888,00грн. (2361,00 грн. - розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб у 2024 році х 8), але пенсійний орган, розраховуючи пенсію, продовжує застосовувати розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановлений для 2023 року.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання рішення суду у цій справі задоволено та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року у справі № 240/12221/24 протягом тридцяти днів з дати отримання цієї ухвали.
Підставою для винесення судом ухвали про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення стали виявлені розбіжності у розмірах пенсії, зазначених в розрахунках, наданих позивачем та відповідачем.
08.07.2025 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов звіт про виконання судового рішення.
Заявник своїм правом на подання заперечень щодо звіту територіального пенсійного органу не скористалась.
Відповідно до частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Учасниками справи відповідне клопотання щодо розгляду поданого територіальним пенсійним органом звіту не заявлене, тому суд розглядає його у письмовому провадженні без виклику представників сторін.
Поданий територіальним пенсійним органом звіт відповідає вимогам частин другої, третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України і поданий у встановлений судом строк.
Розгляд звіту здійснюється судом з урахуванням перебування судді у відпустці з 30.06.2025 по 01.08.2025 року.
Розглянувши у в порядку письмового провадження поданий звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, судом встановлено таке.
Як зазначено вище, судовим рішенням від 30.09.2024 року у цій справі зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату з 25.12.2023 року пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
З наданих до звіту доказів вбачається, що на виконання рішення суду в даній справі з 25.12.2023 року в результаті перерахунку розмір пенсії позивача становив:
- з 25.12.2023 16971,76 грн., в тому числі 16744,00грн. мінімальний розмір пенсії як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок аварії на ЧАЕС на виконання рішення суду (2093,00х8);
- з 01.03.2024 19115,76 грн., в тому числі 18888,00грн. мінімальний розмір пенсії як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок аварії на ЧАЕС на виконання рішення суду (2361,00х8);
- з 08.10.2024 5261,66 грн., розмір пенсії по інвалідності як особі з інвалідністю 3 групи внаслідок аварії на ЧАЕС відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 29.06.2021 року № 1584-ІХ;
- з 17.03.2025 19115,76 грн., в тому числі 18888,00грн. мінімальний розмір пенсії як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок аварії на ЧАЕС на виконання рішення суду (2361,00х8).
За результатами проведеного перерахунку з урахуванням вже виплаченої суми пенсії доплата за період з 25.12.2023 по 30.06.2025 року становить 114401,69 грн., яка включена до підсистеми "Реєстр судових рішень".
З 01.04.2025 року виплата пенсії ОСОБА_1 здійснюється з урахуванням рішення у справі № 240/12221/24.
Відповідачем повідомлено про неможливість виконання ним судового рішення в частині виплати вказаної заборгованості, яка зумовлена відсутністю відповідного фінансування.
Головним управлінням ПФУ в Житомирській області для повного виконання судового рішення, що набрало законної сили, направлялось звернення до Пенсійного фонду України від 19.06.2025 року за № 0600-0307-5/54994 про виділення додаткових коштів (видатків бюджету Головного управління), на яке відповідь не надійшла. Виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, може бути проведена лише за умови надходження відповідного бюджетного фінансування Пенсійному фонду України в порядку черговості набрання рішеннями законної сили.
Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Мінсоцполітики України є органом, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
При цьому Верховний Суд у своїх рішеннях зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Зокрема, у постановах від 24 січня 2018 року у справі №405/3663/13-а, від 16 липня 2018 року у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19 за адміністративним провадженням №K/9901/7195/20 від 23 квітня 2020 року та у справі №420/70/19 від 07.11.2019.
Таким чином, невиконання судового рішення в частині виплати стягувачу нарахованої пенсії відбувається з причин, які не залежать від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
З 25.12.23 по 07.10.2024 року та з 17.03.2025 року нарахування пенсії ОСОБА_1 здійснювалось територіальним пенсійним органом відповідно до положень статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, що не свідчить про невиконання боржником судового рішення у цій справі.
Що стосується обчислення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області пенсії ОСОБА_1 з 08.10.2024 по 16.03.2025 року у зменшеному розмірі, то згідно пояснень пенсійного органу, які не спростовані ОСОБА_1 , з 08.10.2024 року остання була визнана особою з інвалідністю 3 групи згідно акта огляду МСЕК серія ААГ № 646786 від 10.2024 року, а відповідно до Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 11.04.2025 року № 77/25/609 ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю 2 групи захворювання, пов`язаного з впливом аварії на ЧАЕС.
Як зазначає пенсійний орган, оскільки судом не розглядалось питання перерахунку пенсії ОСОБА_1 у разі зміни групи інвалідності, вдповідно, перерахунок пенсії на виконання рішення у цій справі відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком не проводився.
Розглянувши подані пенсійним органом матеріали звіту, оцінивши доводи суб`єкта владних повноважень, суд дійшов висновку, що відповідачем у даній справі вжито всіх залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення.
Стосовно нарахування пенсії у період з 08.10.2024 по 16.03.2025 року у зменшеному розмірі слід зазначити таке.
Верховний Суд у постанові від 23.05.2018 року у справі № 820/680/16 виклав правову позицію, згідно з якою рішення суду набирає чинності і діє до фактичної зміни обставин чи зміни правового регулювання питання його виконання.
Зміна позивачем групи інвалідності у період з 08.10.2024 по 16.03.2025 року є такою обставиною, яка відповідно до положень законодавства України впливає на розмір пенсійних виплат, а отже, давала законні підстави для здійснення перерахунку пенсії органом Пенсійного фонду без порушення вимог судового рішення, що залишалося чинним до моменту зміни відповідних обставин.
Вказане вище свідчить лише про виникнення нових спірних правовідносин між сторонами, які мають вирішуватися судом по суті у новому спорі.
Відповідно до частини 1 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий Головним управлінням пенсійного фонду України в Житомирській області звіт.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/12221/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
СуддяН.М. Майстренко