Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
з питань виправлення помилок у виконавчому листі
14 серпня 2025 року Справа № 480/2213/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву представника Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області про виправлення помилок у виконавчому листі у справі за позовом Служби автомобільних доріг у Сумській області до Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про виправлення помилки у виконавчому документі,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 09.11.2021 у справі №480/2213/21 за позовом Служби автомобільних доріг у Сумській області до Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про визнання протиправним та скасування висновку, з урахуванням ухвали суду у цій справі від 16.11.2021 про виправлення описок, позовні вимоги було задоволено, зокрема, визнано протиправним та скасовано висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2019-12-10-000143-а від 03.03.2021 року (т.1 а.с.209-221, 223).
Крім того, цим рішенням також було стягнуто з Північного офісу Держаудитслужби за рахунок бюджетних асигнувань на користь Служби автомобільних доріг у Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.
Вказане рішення суду першої інстанції у цій справі постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 07.02.2023 залишено без змін (т.2 а.с.48-58).
Відтак, рішення суду від 09.11.2021 у справі №480/2213/21 набрало законної сили 07.02.2023 та 07.07.2025 Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про стягнення з Північного офісу Держаудитслужби за рахунок бюджетних асигнувань на користь Служби автомобільних доріг у Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. (т.2, а.с.90).
05.08.2025 представник Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області подав заяву, в якій просив виправити помилки у виконавчому листі про стягнення судового збору:
- замінивши назву Служба автомобільних доріг у Сумській області на Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області,
- зазначивши строк пред`явлення виконавчого документа до виконання до 07.02.2026.
Заяву мотивував тим, що відповідно до наказу Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України №Н-132 від 31.03.2023 (т.2, а.с.69) Служба автомобільних доріг у Сумській області змінила назву на Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області.
Також вказав, що у виданому листі у цій справі зазначено строк пред`явлення виконавчого документа до виконання до 07.05.2023 (тобто протягом трьох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили). Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України Про виконавче провадження виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Таким чином, при видачі виконавчого документу Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області (Службу автомобільних доріг у Сумській області) прирівняно до державного органу.
Разом з тим, відповідно до п. 3.1. положення про Службу автомобільних доріг у Сумській області, що затверджена наказом Державного агентства автомобільних доріг України №254 від 29.07.2019 Служба є державною неприбутковою організацією - юридичною особою публічного права, утвореною у встановленому законом порядку.
Аналогічні норми містяться і в положенні Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області (пункт 3.1. положення про Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області).
Таким чином, Служба автомобільних доріг у Сумській області не є державним органом в розумінні Закону України Про виконавче провадження та не має управлінських функцій і не наділена ними на відміну від органів державної влади.
З огляду на викладене, вважає, що судом при видачі виконавчого листа було допущено помилку у строках пред`явлення виконавчого документу до виконання та вказано строк як для державного органу.
У відповідності до ч.3 ст.374 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
Так, вказана заява представника позивача призначена до розгляду в судовому засіданні на 14.08.2025 (т.2 а.с.93).
Представники учасників справи та заявника в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином (т.2, а.с.94-96), заяв про розгляд заяви без їх участі чи про відкладення розгляду заяви до суду не надсилали.
Таким чином, відповідно до вимог ч.13 ст.10 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.
Суд, перевіривши матеріали справи та заяву представника Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.372 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Згідно ч.1 ст.373 Кодексу адміністративного судочинства України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до пунктів 3,5,6,7 ч.1 ст.4 Закону України Про виконавче провадження від 02.06.2016 №1404-VIII у виконавчому документі зазначається, крім іншого, повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи (п.3); резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень (п.5); дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню) (п.6); строк пред`явлення рішення до виконання (п.7).
Судом встановлено, що у виконавчому листі про стягнення з Північного офісу Держаудитслужби за рахунок бюджетних асигнувань на користь Служби автомобільних доріг у Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн., виданому 07.07.2025 Сумським окружним адміністративним судом у цій справі, у графі "Стягувач" вказано "Служба автомобільних доріг у Сумській області".
Представник заявника, обґрунтовуючи свою заяву, вказує, що було проведено зміну найменування стягувача.
Так, дійсно, відповідно до п.1 наказу Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України №Н-132 від 31.03.2023 перейменовано Службу автомобільних доріг у Сумській області на Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області (т.2, а.с.69).
Згідно ч.ч.1, 4, 5 ст. 374 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню (ч.1); про виправлення помилки у виконавчому документі та визнання його таким, що не підлягає виконанню, суд постановляє ухвалу. Якщо стягнення за таким виконавчим документом уже відбулося повністю або частково, суд одночасно з вирішенням вказаних питань на вимогу боржника стягує на його користь безпідставно одержане стягувачем за виконавчим документом (ч.4); ухвалу суду за результатами розгляду заяви може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом (ч.5).
Поряд з цим, суд звертає увагу, що опискою слід вважати помилку, що порушує правила граматики, синтаксису, пунктуації, нумерації, що мають вплив на зміст судового рішення та його виконання. Так, суд може допустити помилку у найменуванні органу чи особи, у назві та реквізитах рішення, яке визнано протиправним, тощо.
Суд, виправляючи помилку у виконавчому листі, не може змінювати зміст рішення, він лише усуває такі неточності, які виникли саме під час видачі виконавчого листа.
Втім наведені позивачем обставини, як підстава для внесення виправлення помилки у виконавчому листі, не є помилкою у розумінні приписівст.374 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки, з огляду на дату прийняття Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України наказу №Н-132 - 31.03.2023, зміна найменування позивача у цій справі - Службу автомобільних доріг у Сумській області на Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області, відбулося після прийняття рішення судом першої інстанції та набрання ним 07.02.2023 законної сили.
Будь-яких судових рішень щодо змін в найменуванні позивача у цій справі до видачі виконавчого листа не приймалося.
При цьому на виконання п.п.3,5 ч.1 ст.4 Закону України Про виконавче провадження від 02.06.2016 №1404-VIII, Сумським окружним адміністративним судом при видачі виконавчого листа 07.07.2025 правомірно зазначено позивача (стягувача) - Служби автомобільних доріг у Сумській області та відтворено зміст резолютивної частини рішення суду у цій справі з найменуванням і місцезнаходженням позивача - Служби автомобільних доріг у Сумській області.
Відтак, помилок у виконавчому листі у цій частині судом допущено не було.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 5 статті 14 Закону України Про виконавче провадження від 02.06.2016 №1404-VIII, у разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім`я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
Враховуючи вищенаведене заява представника Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області у цій частині не підлягає задоволенню.
Щодо заяви в частині внесення виправлень про строк пред`явлення виконавчого листа до виконання, суд вказує наступне.
Вище вказувалось, що відповідно до п.п.6,7 ч.1 ст.4 Закону України Про виконавче провадження від 02.06.2016 №1404-VIII у виконавчому документі зазначається, крім іншого, дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню) (п.6); строк пред`явлення рішення до виконання (п.7).
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України Про виконавче провадження від 02.06.2016 №1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Як вбачається з виконавчого листа про стягнення з Північного офісу Держаудитслужби за рахунок бюджетних асигнувань на користь Служби автомобільних доріг у Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн., виданого 07.07.2025 Сумським окружним адміністративним судом у цій справі, у графі "Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання" вказано "до 07.05.2023".
Заявник вважає, що судом помилково вказано строк пред`явлення в 3 місяці, оскільки Служба автомобільних доріг у Сумській області не є державним органом в розумінні Закону України Про виконавче провадження та не має управлінських функцій і не наділена ними на відміну від органів державної влади. Тому вважає, що у цій графі має бути вказано строк до 07.02.2026.
Розглянувши заяву представника заявника в цій частині, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до п. 1.1 Положення про Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області - державна неприбуткова організація, яка заснована на державній власності і належить до сфери управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, що згідно зпостановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2023 №29 "Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади"перейменовано з Державного агентства автомобільних доріг України на Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України, та яке відповідно доУказу Президента України від 13.04.2011 №456 "Про Положення про Державне агентство автомобільних доріг України"є правонаступником Державної служби автомобільних доріг України.
Пунктом 3.1 Положення визначено, що служба є державною неприбутковою організацієююридичною особою публічного права, утвореною в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п.3.5 Положення служба відновлення є одержувачем бюджетних коштів, яка уповноважена Агентством відновлення як розпорядником коштів, на здійснення заходів, що є метою діяльності Служби відновлення та передбачені бюджетними програмами.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області є державною організацією.
Таким чином, суд погоджується, що Службавідновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області не є державним органом, а є державною неприбутковою організацієююридичною особою публічного права, а тому, з огляду на приписи вказаної вище норми, викладеної у статті 12 Закону України Про виконавче провадження від 02.06.2016 №1404-VIII, строк пред`явлення до примусового виконання виконавчого листа по справі №480/2213/21 повинен становити три роки.
За таких обставин, враховуючи, що виконавчий лист є документом, що спрямований на виконання рішення суду, а помилка у ньому унеможливлює його виконання, суд дійшов висновку про задоволення заяви представника заявника в цій частині та необхідність виправлення помилки, допущеної у виконавчому листі про стягнення з Північного офісу Держаудитслужби за рахунок бюджетних асигнувань на користь Служби автомобільних доріг у Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн., виданого Сумським окружним адміністративним судом 07.07.2025 у справі №480/2213/21, зазначивши строк пред`явлення виконавчого документа до виконаннятри роки, тобто до 07.02.2026.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву представника Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області про виправлення помилки у виконавчому листі у справі № 480/2213/21 - задовольнити частково.
Виправити помилку, допущеної у виконавчому листі про стягнення з Північного офісу Держаудитслужби за рахунок бюджетних асигнувань на користь Служби автомобільних доріг у Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн., виданого Сумським окружним адміністративним судом 07.07.2025 у справі №480/2213/21, зазначивши строк пред`явлення виконавчого документа до виконання "до 07.02.2026".
Ця ухвала є невід`ємною частиною виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом 07.07.2025 у справі №480/2213/21.
У задоволенні іншої частини заяви відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя І.Г. Шевченко