Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
14 серпня 2025 р. № 400/12859/23 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Біоносенко В. В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення суду по адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
прозаява про встановлення судового контролю,
ВСТАНОВИВ:
Додатковим рішенням від 12.12.2023 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.07.2022 виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
20.02.2024 від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення МОАС по справі №400/12859/23.
Ухвалою від 29.02.2024 встановлено судовий контроль, поклавши на Головне управління ПФУ в Миколаївській області зобов`язання подати протягом двох місяців з моменту набрання законної сили цієї ухвали по справі № 400/12859/23 звіт про виконання додаткового рішення від 12.12.2023.
На виконання цієї ухвали від 22.04.2024 відповідачем подано звіт.
Ухвалою від 13.06.2024 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі додаткового рішення від 12.12.2023 по справі №400/12859/23 у двомісячний строк з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду.
На виконання цієї ухвали від 13.06.2024 відповідачем подано звіт.
Ухвалою від 29.08.2024 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі додаткового рішення від 12.12.2023 по справі №400/12859/23 до 01.03.2025 року.
На виконання цієї ухвали 24.02.2025 відповідачем подано звіт.
Ухвалою від 18.03.2025 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі додаткового рішення від 12.12.2023 по справі №400/12859/23 у тримісячний строк з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду.
На виконання цієї ухвали 18.06.2025 відповідачем подано звіт.
Дослідив звіт, суд встановив, що згідно розрахунку пенсії, наданого відповідачем, позивачу нараховано пенсійну виплату в розмірі 45450,64 грн, без обмеження максимальним розміром.
При цьому, відповідач зазначив, що загальна сума доплати пенсії, що виникла на виконання рішення суду від 23.11.2023 по справі 400/12859/23 склала 163643,44 грн. Разом з цим ця сума позивачу не виплачена, оскільки відповідно до ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету. Відповідно до п.7 розділу ІІ розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, який затверджений постановою правління №21-2 від 31.08.2009, за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету. Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Н сьогодні було проведено виплату за рішенням суду, що набрали законної сили 19.11.2020. Додаткове рішення суду стосовно позивача набрало законної сили 12.01.2024, тобто після 19.11.2020. Кошти державного бюджету на виплату заборгованості ОСОБА_1 на теперішній час ще не виділені. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено.
З цього суд вбачає, що відповідач не забезпечив виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду по справі 400/12859/23 в повному обсязі, оскільки рішення в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2022 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум, виконано лише в частині нарахування 163643,44, але не в частині її виплати.
Тому, в цьому випадку відсутні підстави вважати, що рішення суду по справі №400/12859/23 виконано в повному обсязі.
Відповідно до ст.382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних
асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Таким чином, відповідно до вимог ст.382-3 КАС України, суд може:
1) прийняти звіт відповідача;
2) накласти штраф на відповідача;
3) встановити новий строк для подання звіту.
Прийняти звіт суд не може, оскільки рішення суду у справі № 400/12859/23 не виконано, в частині виплати нарахованої суми в 163 643,44 гривень.
Щодо накладення штрафу, то відповідно до правової позиції Верховного Суду від 24.01.2018 по справі № 405/3663/13-а не виконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. За такого, застосування штрафу є протиправним.
Аналогічна позиція висловлена в постановах Верховного Суду постановах від 21.02.2018 у справі № 814/2655/14, від 21.08.2019 у справі № 754/3105/17, від 10.09.2019 у справі № 0840/3476/18 та від 19.08.2020 у справі №140/784/19 та багатьох інших.
Необхідно розуміти, що накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, можливо лише у тому випадку, коли невиконання судового рішення відбулося саме з вини цієї посадовою особи. Натомість у цьому випадку, невиконання судового рішення в частині виплати нарахованої виплати відбулося не у зв`язку з небажанням керівника ГУ ПФУ у Миколаївській області виконувати судове рішення, а у зв`язку з відсутності фінансування з державного бюджету на цю виплату. Боржник може виконати судове рішення лише за рахунок коштів державною бюджету. Враховуючи відсутність в нього цих коштів, на переконання суду, відсутні підстави для застосування штрафу до керівника ГУ ПФУ у Миколаївській області.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Повноважень суду для відходу від правових висновків Верховного Суду, діючий КАС України та Закон України «Про судоустрій і статус суддів» не містить.
За таких обставин, суд зобов`язаний врахувати правовий висновок, численно викладений у постановах Верховного Суду, зазначених вище.
Враховуючи відсутність у відповідача коштів, на переконання суду, відсутні підстави для застосування штрафу до керівника ГУ ПФУ у Миколаївській області.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, про необхідність встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 248, 382, 382-3 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі додаткового рішення від 12.12.2023 по справі №400/12859/23 у тримісячний строк з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду.
2. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя В. В. Біоносенко