Рішення № 129504092, 12.08.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2025
Номер справи
200/1974/25
Номер документу
129504092
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 серпня 2025 року Справа№200/1974/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання неправомірними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій стосовно відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах визнати неправомірними; скасування рішення № 051330003303 від 20 вересня 2024 року про відмову в призначенні пенсії; зобов`язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 12 лютого 2024 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) без виклику учасників справи. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в строк подання відзиву копію пенсійної справи, розрахунок стажу, довідку форми ОК-5 стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до участі у справі як другого відповідача. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в строк подання відзиву на позовну заяву копію пенсійної справи, розрахунок стажу, довідку форми ОК-5 стосовно ОСОБА_1 .

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року повторно витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області копію пенсійної справи, розрахунок стажу, довідку форми ОК-5 стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

До суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про надання додаткового строку для подання витребуваних матеріалів, яке обґрунтоване тим, що введенням на території України воєнного стану, а також тим, що ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 23.05.2025 у справі №200/1974/25 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не надходила, ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 10.07.2025 у справі №200/1974/25 надійшла до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області 18.07.2025.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року задоволено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про надання додаткового строку. Витребувано повторно у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області копію пенсійної справи, розрахунок стажу, довідку форми ОК-5 стосовно ОСОБА_1 . Зупинено провадження у справі № 200/1974/25 до отримання витребуваних доказів.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року поновлено провадження у справі у зв`язку з отримання витребуваних доказів.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року задоволено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про поновлення строку для надання відзиву. Поновлено строк для подачі відзиву на позов та прийняти до розгляду відзив на позов, поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в адміністративній справі.

За правилами частини 1статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином за допомогою програмного забезпечення «Електронний суд».

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що 12 лютого 2024 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ч. 3 ст. 114 Закону №1058, проте відповідач рішенням від 20 лютого 2024 року відмовив у призначенні пенсії було відмовлено в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Зазначив, що оскаржив вказане рішення було скасовано рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 червня 2024 року у справі № 200/1204/24. Оскільки зазначеним судовим рішенням Головне управління ПФУ у м. Києві не було зобов`язано до вчинення певних дій, заява ОСОБА_1 від 12.02.2024 року залишилась не розглянутою. Зазначив, що 13.09.2024 року повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, на що отримав аналогічне скасованому рішення пенсійного органу № 051330003303 від 20.09.2024 року. У спірному рішенні відповідачем зазначив, що пільговий стаж заявника згідно наданих документів становить - 25 років 03 місяці 25 днів, в тому числі: по Списку №1 - 10 років 10 місяців 02 днів; підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за списком робіт і професій, що затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 (25) складає - 14 років 5 місяців 23 дні. Зазначив, що відповідач умовно поділив його пільговий стаж на стаж по Списку № 1 та стаж за постановою КМУ № 202, який в сукупності складає понад 25 років, чого достатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Вказані дії та рішення відповідача вважає протиправними, просив задовольнити позов.

Відповідач 1 не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Враховуючи положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними матеріалами у справі.

Відповідачем через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/1016/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області прийнято рішення про призначення позивачу пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058 з 23.05.2025 - дати набрання рішенням законної сили. Крім того, вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду щодо позовних вимог про зобов`язання призначення пенсії з 12.02.2024.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Калінінським РВ УМВС України у м. Горлівці 17.06.1997 року, РНОКПП НОМЕР_1 ), є особою, що претендує на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) та відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) є суб`єктами владних повноважень, органами виконавчої влади, основним завданням яких, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року№28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 червня 2024 року у справі №200/1204/24 встановлено, що 05.01.2024 ОСОБА_1 звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ, а саме Головне управління Пенсійного фонду Українив Сумськійобласті для розгляду заяви позивача про призначення пенсії.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумськійобласті від 12.01.2024 № 051330003303 відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 та п.3 ст.114 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 .

При цьому, згідно з вказаним рішенням, вік заявника: 44 роки 9 місяців 7 днів. Страховий стаж згідно наданих документів становить28 років 19 днів; пільговий стаж згідно наданих документів24 роки 9 місяцівпо Списку №1в тому числі: підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджуєтьсяпостановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 (25) складає 6 років 4 місяці 20 днів.

Також зазначено, що до страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди роботи та за наявними документами право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 та п.3ст.114 Закону №1058заявник немає, у зв`язку з недосягненням пенсійного віку та відсутністю необхідного пільгового стажу.

12.02.2024 позивач знову звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії. За принципом екстериторіальності, заяву позивача розглянуло Головне управління Пенсійного фонду Українив м. Києві.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвівід 20.02.2024 № 051330003303 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу (25 років).

Згідно з вказаним рішенням, загальний страховий стаж враховано повністю та складає 53 роки 19 днів, пільговий стаж (роботи підземні, професії за постановою №202 (25)) складає 9 років 1 місяць 5 днів (враховано по 04.01.2024), що недостатньо для призначення пенсії. Пільговий стаж за Списком №1 складає 15 років 10 місяців 29 днів.

Також, матеріалами справи підтверджується, що 07.03.2024 ОСОБА_1 вкотре подав заяву про призначення пенсії, яку розглянуло Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївськійобласті та рішенням від 15.03.2024 № 051330003303 відмовлено в призначенні пенсії.

Згідно із зазначеним вище рішенням, вік заявника 44 роки 11 місяців, страховий стаж особи53 роки 03 місяці 19 днів (в тому числі додатково 25 років на підземних роботах та за Списком№1), стаж роботи на підземних роботах, який дає право на призначення пенсії незалежно від віку, відповідно до ч. 3ст. 114 Закону №1058(25 років) становить 6 років 07 місяців 24 дні, стаж роботи в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці за Списком №125 років 0 місяців 04 дні, в тому числі: - стаж роботи на підземних роботах (25 років)06 років 07 місяців 24 дні; стаж роботи за Списком №118 років 04 місяці 10 днів.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 червня 2024 року у справі №200/1204/24 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївськійобласті)про визнання протиправними дій, скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області№ 051330003303 від 12.01.2024 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 . Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві №051330003303 від 20.02.2024 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 . Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області№ 051330003303 від 15.03.2024 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 . Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 05.01.2024, із зарахуванням до пільгового стажу за постановою №202 від 31.03.1994, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періодів роботи: електрослюсарем підземним з 22.12.1998 по 25.10.2000, респіратирником оперативного взводу з 26.10.2000 по 09.09.2001,командиром відділення з 10.09.2001 по 31.12.2003, 20.11.2014 по 30.04.2017, з 01.10.2022 по 04.01.2024. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

13.09.2024 року ОСОБА_1 повторно звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії.

20.09.2024 року Головним управлінням ПФУ в м.Києві прийнято рішення № 051330003303 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 », яким відмовлено позивачу в призначенні пенсії.

Рішення обґрунтоване тим, що відповідно наданих до заяви документів (ідентифікаційний код, трудова книжка, диплом, документи про стаж) загальний страховий стаж з урахуванням кратного обчислення складає 53 роки 9 місяців 19 днів. Пільговий стаж згідно наданих документів становить - 25 років 3 місяці 25 днів, в тому числі: по Списку №1 10 років 10 місяців 02 днів;- підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за списком робіт і професій, що затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 (25) складає 14 років 5 місяців 23 дні. Враховуючи вищезазначене, гр. ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», в зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу.

Крім того, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року у справі №200/1016/25 встановлено, що позивач згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_3 від 29.12.1998 року позивач:

- 22.12.1998 прийнятий для проходження виробничої практики електрослюсарем ремонту підземним з повним робочим днем у шахті у ДП «Шахта «Кіндратівка» (запис №1);

- 29.12.1998 переведений електрослюсарем підземним з повним робочим днем у шахті (запис №2);

- 25.10.2000 звільнений по переводу у 1-й воєнізований гірничорятувальний загін (запис №4);

- 26.10.2000 прийнятий у 1-й воєнізований гірничорятувальний загін по переводу респіраторником оперативного взводу (запис №5);

- 10.09.2021 переведений командиром відділення оперативного взводу (запис №6);

- 19.11.2014 звільнений по переводу у 10 ВГРЗ (запис №8);

-20.11.2014 прийнятий по переводу з 1 ВГРЗ у Десятий воєнізований гірничорятувальний загін респіраторником взводу (запис №9);

- 01.08.2016 переведений командиром відділення 2 взводу на умовах контракту (запис №10).

Отже, позивач з 22.12.1998 по 25.10.2000 працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем у шахті та з 26.10.2000 по теперішній час у воєнізованому гірничорятувальному загоні.

Крім того, вказаним рішенням встановлено, що пільговий стаж позивача відповідно до Постанови №202 за період з 22.12.1998 по 04.01.2024 становить у сукупності 25 років 14 днів.

Окрім того, у зазначеному рішенні суд дійшов висновку, що періоди перебування у відпустках без збереження заробітної плати: у листопаді 1999 - 28 днів відпустки, у липні 2000 року- 21 день відпустки, та відпустки без збереження заробітної плати з 15.09.2014 по 24.09.2014, з 06.11.2014 по 12.11.2014, з 16.07.2019 по 20.07.2019, з 21.08.2019 по 25.08.2019, підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача відповідно до посади й робіт, які він виконував у той час, а саме електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею, що надає позивачу право на зарахування таких періодів до пільгового стажу за постановою № 202.

Крім того, у зазначеному рішенні суд дійшов висновку, що період навчання з 01.09.1995 по 21.12.1998 підлягає зарахуванню до пільгового стажу.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року у справі №200/1016/25 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання неправомірними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №051330003303 від 13.08.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку ОСОБА_1 . Зобов`язано Головне Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах незалежно від віку, відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання вказаного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області прийнято рішення 051330003303 від 23.07.2025 року про призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах незалежно від віку, відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 23.05.2025 року.

При цьому, відповідно до розрахунку стажу до вказаного рішення пільговий стаж за період по 04.01.2024 року, який дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням постанови КМУ від 31.03.1994 р. №202, становить 25 років 00 місяців 16 днів.

Отже, спірною обставиною у даній справі є наявність правових підстав для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» через недосягнення необхідного пільгового стажу.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносин, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

За частиною 1 статті 14 Закону «Про пенсійне забезпечення», працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

На підставі частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах - робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. (…)

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Суд звертає увагу, щопостановою Кабінетом Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №202, підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженийПостановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення пенсії, визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637(далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу № 637).

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).

Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637(далі Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженогонаказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005, встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

В період з 26.01.1991 по 11.03.1994 на підставіпостанови Верховної Ради України 12.09.1991 №1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР»на території України застосовувався Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10.

В період з 11.03.1994 по 16.01.2003 застосовувався Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.

З 16.01.2003 по 24.06.2016 застосовувався Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36.

В період з 03.08.2016 року - Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461.

Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 №341.

Як визначено пунктом 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації вимагається в двох випадках:

1) відсутність трудової книжки;

2) відсутність в трудовій книжці відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі № 233/2084/17.

Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що визначені положеннями зазначеної статті, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.04.2025 року у справі №200/1016/25 встановлено, що відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням постанови КМУ від 31.03.1994 р. №202, за період 22.12.1998 по 04.01.2024, що у сукупності становить 25 років 14 днів.

Стосовно позовних вимог про зобов`язання відповідача 1 призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 12 лютого 2024 року, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що зі змісту Рекомендації Комітету Мiнiстрiв Ради Європи R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Мiнiстрiв 11.03.1980 року на 316-й нараді, вбачається, що під дискреційними повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рiшення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке вiн вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дiю чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вiльний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями, позаяк завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним або адміністративним розсудом) в оцiнюванні та діях, у виборі одного з варіантів рiшень та правових наслідків.

Оскільки відповідачем було протиправно відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV виключно через недосягнення необхідного пільгового стажу, водночас, судом встановлено, що позивач набув пільговий стаж, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням постанови КМУ від 31.03.1994 р. № 202, більше 25 років, суд дійшов висновку, що у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень і єдиним варіантом поведінки пенсійного органу у даному випадку є саме призначення пенсії позивачу.

Оскільки відповідно до частини 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, визначених цією статтею, позивач має право на призначення пенсії з 13.09.2024 року.

Отже, позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.

Позовні вимоги щодо визнання неправомірними дій відповідача стосовно відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах задоволенню не підлягають, оскільки у спірних правовідносинах негативні наслідки для позивача створює саме спірне рішення.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечитьзаконуі забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Згідно частини 2 статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За таких обставин, з метою ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку вийти за межі позовних вимог, задовольнивши їх частково, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №051330003303 від 20.09.2024 року про відмову в призначенні пенсії та зобов`язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», здійснивши її призначення з 13.09.2024 року.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, судовий збір у розмірі 968,96 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132,159-161,164,192-194,224-228,241-247,255,253-262,293-295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання неправомірними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №051330003303 від 20.09.2024 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (юридична адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) перерахунок призначеної пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», здійснивши її призначення з 13.09.2024 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (юридична адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.

Повний текст рішення складено 12 серпня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.В. Троянова