Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 344/2529/25
Провадження № 1-кп/344/750/25
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2025 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої-судді ОСОБА_1
за участю: секретаря с/з ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківськ матеріали спеціального судового провадження в кримінальному провадженні з обвинувальним актом щодо:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Біляєвка, Одеської області, зарєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України,
який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України (в редакції закону № 2108-ІХ від 03.03.2022), -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_5 вчинив добровільне зайняття громадянином України посади, в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території України.
Кримінальне правопорушення вчинено за таких обставин.
Громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, усвідомлюючи, підтримуючи збройну агресію російської федерації проти України та окупаційну політику рф стосовно України, діючи умисно, з метою переслідування своїх особистих інтересів, прийняв пропозицію представників окупаційної адміністрації РФ щодо зайняття посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
Зокрема, в період з 2014 по 2016 року ОСОБА_5 добровільно надав згоду на співпрацю з державою-агресором та проходив службу в лавах так званої далі - т.зв.) «Народной Милиции ЛНР», після чого у 2016 році зайняв посаду першого заступника міністра т.зв. «МЧС ЛНР». В подальшому з кінця 2016 по 2019 рік виконував службові повноваження пов`язані з інженерно-саперними роботами, та до вересня 2022 року займав посаду начальника навчального пунку «Учебнометодического центра МЧС ЛНР» після чого, перебував на посаді начальника «13-го пожарно-спасательного отряда федеральной противопожарной службы государственной противопожарной службы МЧС РФ по ЛНР».
Після того, 30.09.2023 року ОСОБА_5 т.зв. «главою ЛНР» призначено на посаду Міністра з надзвичайних ситуацій «ЛНР». За таких обставин ОСОБА_5 добровільно прийняв рішення співпрацювати з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, шляхом підтримання і реалізації дій та рішень держави-агресора в тому числі окупаційної адміністрації.
05.10.2023 виконуючи свої посадові обов`язки ОСОБА_5 надав інтерв`ю «сепаратиським» журналістам, у якому розповів про створення профільного Міністерства з надзвичайних ситуацій ЛНР» та зазначив основні цілі та завдання міністерства.
Крім цього, за ініціативи ОСОБА_5 розпочато створення загального телефону швидкого реагування, що буде діяти на території «ЛНР».
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia) ОСОБА_5 , який показань суду не надавав та будь-яких клопотань від останнього на адресу суду не надходило.
Повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_5 , а також інформацію про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст.323 КПК у засобах масової інформації та на сайті суду.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права стати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.
В той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_5 від правосуддя суд оцінює як реалізацію останнім його невід`ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п.3 ст.14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст.63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов`язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Винуватість ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується протоколами слідчих та процесуальних дій та іншими документами, у тому числі матеріалами відеозаписів, зафіксованих на оптичних носіях інформації, дослідженими під час судового розгляду кримінального провадження, які суд вважає належними та допустимими доказами.
З листа начальника 2 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Івано-Франківській області ОСОБА_6 від 17.05.2022 року реєстр №60/5/2/2-177 (т.1 а.с.61) слідує, що в ході контррозвідувального забезпечення об`єктів критичної інфраструктури регіону, 2 відділом ГВ ЗРІД Управління отримано інформацію стосовно добровільної участі громадян України у незаконних збройних нормуваннях, створених на тимчасово окупованих територіях та надання допомоги окупаційним військам російської федерації у веденні бойових дій проти ЗСУ та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України.
За вказаним фактом 17.05.2022 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочато кримінальне провадження № 22022090000000225 за ч.7 ст.111-1 КК України, досудове розслідування доручено слідчим УСБУ в Івано-Франківській області (т.1 а.с.62).
08.07.2024 року з даного кримінального провадження виділено матеріали за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченго ч.7 ст.111-1 КК України (т.1 а.с.68-69).
Під час розслідування даного кримінального провадження виявлено ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочато кримінальне провадження №22024090000000103 за ч.7 ст.111-1 КК України щодо ОСОБА_5 , досудове розслідування доручено слідчому відділу УСБУ в івано-Франківській області (т.1 а.с.72).
Відповідно до постанови першого заступника Генерального прокурора від 12.09.2024 року (т.1 а.с.82-83) визначено підслідність кримінального правопорушення у кримінальному провадженні №22024090000000103 за слідчим відділом УСБУ в Івано-Франківській області.
Відповідно до акту огляду мережі Інтернет від 20.10.2023 року з додатком (т.1 а.с.123-142), оглянуто сайт «Livejournal», де відкривається стаття під назвою «5 лет назад: Акт о государственной самостоятельности ЛНР и Декларация о суверенитете», де містяться відомості про текст «Акт о государственной самостоятельности Луганской Народной Республики» та «Декларация о суверенитете Луганской Народной Республики», а також відомості про намір провести незаконий референдум за створення «ЛНР» (відеофайл додається). На відео файлі встановлено статтю, під назвою: «12 мая 2014 г. Митинг в честь провозглашения Луганской Народной Республики», у якій йдеться про оголошення результатів незаконоого референдуму, а також було зачитано «Акт о государственной самостоятельности Луганской Народной Республики». Крім того, наявний документ із назвою: «Постановление Об утверждении в новой редакции Положения о Министерстве чрезвычайных ситуацийи ликвидации последствий стихийных бедствий Луганской Народной Республики». Разом з тим, у вищевказаному документі зазначені загальні положення, основні задачі та функції так званого «Министерстве чрезвычайных ситуаций ликвидации последствий стихийных бедствий Луганской Народной Республики». За посиланням (https://lnr-news.ru/society/2023/09/30/261257.html), відкривається стаття, із назвою: «Министром чрезвычайных ситуаций ЛНР назначен Алексей Александрович ПОТЕЛЕЩЕНКО, ранее занимавший должность начальника 13-го пожарноспасательного отряда федеральной противопожарной службы государственной противопожарной службы МЧС РФ по ЛНР», яка опублікована 30.09.2023 на веб-сайті «ZOV ЛНР». У даній статі, зазначено те, що 30.09.2023 на посаду міністра з надзвичайних ситуацій так званого «ЛНР» призначений громадянин України ОСОБА_7 . Зокрема, у статті вказано, що ОСОБА_5 в період з 2014 по 2016 року добровільно погодившись на співпрацю з державою-агресором проходив службу в лавах так званої «Народной Милиции ЛНР», після чого у 2016 році добровільно зайняв посаду першого заступника міністра т. зв. «МЧС ЛНР». В подальшому з кінця 2016 по 2019 рік виконував службові повноваження пов`язані з інженерно-саперними роботами. Також, ОСОБА_5 до вересня 2022 року займав посаду начальника навчального пунку «Учебнометодического центра МЧС ЛНР». За посиланням (https://lnr-news.ru/society/2023/09/30/261257.html) та бачимо статтю із назвою: «Министр чрезвычайных ситуаций ЛНР ОСОБА_8 рассказал о создании профильного министерства на территории Республики», яка опублікована 05.10.2023.
Диск з відеозаписом долучений до акту огляду (т.1 а.с.142) переглянуто безпосередньо у судовому засіданні, невідповідностей не виявлено.
Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 08.01.2024 року (т.1 а.с.143-162) оглянуто сайт «Livejournal», де відкривається стаття під назвою «5 лет назад: Акт о государственной самостоятельности ЛНР и Декларация о суверенитете», де містяться відомості про текст «Акт о государственной самостоятельности Луганской Народной Республики» та «Декларация о суверенитете Луганской Народной Республики», а також відомості про намір провести незаконий референдум за створення «ЛНР» (відеофайл додається). На відео файлі встановлено статтю, під назвою: «12 мая 2014 г. Митинг в честь провозглашения Луганской Народной Республики», у якій йдеться про оголошення результатів незаконоого референдуму, а також було зачитано «Акт о государственной самостоятельности Луганской Народной Республики». Крім того, наявний документ із назвою: «Постановление Об утверждении в новой редакции Положения о Министерстве чрезвычайных ситуацийи ликвидации последствий стихийных бедствий Луганской Народной Республики». Разом з тим, у вищевказаному документі зазначені загальні положення, основні задачі та функції так званого «Министерстве чрезвычайных ситуаций ликвидации последствий стихийных бедствий Луганской Народной Республики». За посиланням (https://lnr-news.ru/society/2023/09/30/261257.html), відкривається стаття, із назвою: «Министром чрезвычайных ситуаций ЛНР назначен Алексей Александрович ПОТЕЛЕЩЕНКО, ранее занимавший должность начальника 13-го пожарноспасательного отряда федеральной противопожарной службы государственной противопожарной службы МЧС РФ по ЛНР», яка опублікована 30.09.2023 на веб-сайті «ZOV ЛНР». У даній статі, зазначено те, що 30.09.2023 на посаду міністра з надзвичайних ситуацій так званого «ЛНР» призначений громадянин України ОСОБА_7 . Зокрема, у статті вказано, що ОСОБА_5 в період з 2014 по 2016 року добровільно погодившись на співпрацю з державою-агресором проходив службу в лавах так званої «Народной Милиции ЛНР», після чого у 2016 році добровільно зайняв посаду першого заступника міністра т. зв. «МЧС ЛНР». В подальшому з кінця 2016 по 2019 рік виконував службові повноваження пов`язані з інженерно-саперними роботами. Також, ОСОБА_5 до вересня 2022 року займав посаду начальника навчального пунку «Учебнометодического центра МЧС ЛНР». За посиланням (https://lnr-news.ru/society/2023/09/30/261257.html) та бачимо статтю із назвою: «Министр чрезвычайных ситуаций ЛНР ОСОБА_8 », яка опублікована ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Диск з відеозаписом долучений до акту огляду (т.1 а.с.163) переглянуто безпосередньо у судовому засіданні, невідповідностей не виявлено.
Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 10.01.2024 року (т.1 а.с.164-166) здійснено огляд електронної інформації, а саме даних, що знаходяться у всесвітній мережі інтернет на соціальній мережі «Вконтакте» ( ІНФОРМАЦІЯ_3 перейшовши за посиланням ( ІНФОРМАЦІЯ_4 відкривається особистий аккаунт із ніком « ОСОБА_8 », який належить громадянину України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 10.01.2024 року (т.1 а.с.167-169) здійснено огляд електронної інформації, а саме даних, що знаходяться у всесвітній мережі інтернет на сайті «Миротворець», перейшовши за посиланням відкривається публікація у якій вкзаано інформацію щодо громадянина України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 . У даній публікації розміщено інформацію щодо ОСОБА_5 , дані щодо його соціальних мереж, характеризуючі та ідентифікуючі дані особи.
Згідно протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 11.12.2023 року та фототаблиці до нього (т.1 а.с.170-172), свідок ОСОБА_9 впізнав обвинуваченого ОСОБА_5 . Впізнав обвинуваченого на фото під № 2 за загальними рисами обличчя, який добровільно погодився на співпрацю з державою агресором, та очолив посаду Міністра з надзвичайних ситуацій «лнр».
Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 28.06.2024 року (т.1 а.с.173-181) здійснено огляд електронної інформації, а саме даних, що стосуються Міністра з надзвичайних ситуацій «ЛНР». Перейшовши на офіційний телеграм канал під назвою «Правительство Луганской Народной Республики» вбачається публікація про призначення міністра з надзвичайних ситуацій «ЛНР» ОСОБА_5 . Крім цього на сайті «Миротворець» наявні декілька фотографій на якій ОСОБА_10 зображений у службовій формі одягу.
На обліку в КПН «ПОКЦПЗ ІФ ОР» ОСОБА_5 не перебуває, амбулаторну допомогу не отримував (т.1 а.с.194).
Після надходження провадження до суду, обвинувачений ОСОБА_5 інформувався також у всі доступні процесуальні можливості для суду, передбачені ст.323 КПК України. Зокрема, повідомлення про виклик до суду розміщувалися на офіційному веб-сайті суду - https://ifm.if.court.gov.ua, а також публікувалися в газеті «Урядовий кур`єр». Крім того, про всі судові засідання інформувався захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_4 , також всі копії процесуальних документів, що підлягають врученню підозрюваному, надсилалися захиснику.
Ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 24.01.2025 року про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України встановлено, що ОСОБА_5 умисно переховується від слідства та суду на тимчасово непідконтрольній органам державної влади та місцевого самоврядування України території (т.1 а.с.44-47).
Розглянувши дане кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст.337 КПК України в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку, вважає надані докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні ним інкримінованого кримінального правопорушення.
Таким чином, оцінюючи всі зібрані по справі докази в їх сукупності, які є належними та допустимими, суд приходить до висновку, що ОСОБА_5 вчинив добровільне зайняття громадянином України посади, в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території України.
Призначаючи покарання обвинуваченому, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного.
Обставин, що пом`якшують покарання обвинуваченого судом не встановлено.
Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченого є вчинення кримінального правопорушення з використанням умов воєнного стану.
При призначенні покарання суд враховує дані, що характеризують обвинуваченого, його вік.
Відповідно до ч.2 ст.65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.
Згідно з ч.2 ст.50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Покарання обвинуваченому ОСОБА_5 слід призначити в межах санкції ч.7 ст.111-1 КК України у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та конфіскацією майна.
Вказане покарання буде необхідне та достатнє для його виправлення і попередження вчинення нових кримінальних правопорушень.
Цивільний позов не заявлено.
Витрати на залучення експертів та речові докази відсутні.
Відповідно до ч.15 ст.615 КПК України, керуючись ст.ст.323, 368, 370, 373-375 КПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України (в редакції закону № 2108-ІХ від 03.03.2022) та призначити покарання у виді позбавлення волі на строк п`ятнадцять років з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування на строк п`ятнадцять років та з конфіскацією всього належного йому майна.
Строк відбуття покарання обвинуваченому ОСОБА_5 рахувати з моменту його фактичного затримання.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржено в Івано-Франківському апеляційному суді протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Івано-Франківський міський суд.
Копію вироку, яка підлягає врученню ОСОБА_5 , вручити захиснику, а інформацію про вирок опублікувати в газеті «Урядовий кур`єр» та на офіційному веб-сайті суду відповідно до вимог ст.323 КПК України.
Суддя ОСОБА_11