Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/10800/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), у якій позивач просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №163650004670 від 11.07.2024 щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 06.04.2000 по 01.09.2004 включно до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок спеціального стажу ОСОБА_1 та призначити грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7- 1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 03.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії для призначення грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". ГУ ПФУ в Донецькій області рішенням №163650004670 від 11.07.2024 відмовило в перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи, передбаченого пунктом 7-1 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Позивач вважає, що відповідачем усупереч постанові Кабінету Міністрів України №963 від 14.06.2000 не зараховано до спеціального стажу роботи період роботи позивача за сумісництвом на посаді вчителя біології, хімії в середній школі №1 імені Панаса Мирного м. Миргорода. Вказує, що у спірний період позивач працював за сумісництвом на посаді вчителя біології, хімії, які включені до переліку посад педагогічних працівників згідно із постановою Кабінету Міністрів України №963 від 14.06.2000. Зазначає, що не отримував будь-яку іншу пенсію, на день досягнення пенсійного віку працював у закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та стаж роботи на таких посадах на момент досягнення пенсійного віку становив понад 35 років.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/10800/24. Клопотання позивача про залучення третьої особи - задоволено, залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
26 вересня 2024 року через систему "Електронний суд" до суду надійшов відзив відповідача ГУ ПФУ в Донецькій області на позовну заяву /а.с. 67-69/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії №2736 від 03.07.2024, а саме, про нарахування грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7.1 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. За результатом розгляду заяви позивача та наданих документів встановлено, що згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 від 15.08.1986 ОСОБА_1 працював з 07.04.2000 по 05.07.2004 на посаді заступника завідуючого відділом освіти, яка не передбачена Постановою №909. Тому для зарахування зазначеного періоду до стажу роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підстави відсутні. Крім того, згідно з інформацією довідки від 28.06.2024 № 05-17/223, ОСОБА_1 працював за сумісництвом на посаді вчителя біології та хімії в середній школі №1 ім. Панаса Мирного м. Миргород з 06.04.2000 по 06.07.2004, робота на яких не дає права на пенсію за вислугу років. Відтак, стаж роботи на посадах, на яких дає право на пенсію за вислугу років, становить 31 рік 10 місяців 24 дні, у зв`язку з чим відсутні підстави для призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7.1 розділу Закону № 1058 в розмірі десяти місячних пенсій.
Третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не скористалося своїм право на подання до суду письмових пояснень.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
З 07.10.2022 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується рішенням Миргородського об`єднаного управління ПФУ №163650004670 від 22.02.2023 /зворот а.с. 44/.
У трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 містяться відомості про те, що з 07.04.2000 по 23.01.2001 позивач працював на посаді заступника завідуючого міського відділу освіти, присвоєно 10 ранг державного службовця 5-ої категорії, з 21.06.2001 по 28.05.2022 позивач працював на посаді начальника відділу освіти Миргородської міської ради, 04.07.2001 - прийнятий на службу в органи місцевого самоврядування, присягу посадової особи місцевого самоврядування складено, присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування, з 29.05.2002 по 05.07.2004 - позивач працював на посаді заступника начальника відділу освіти, з 06.07.2004 по 28.06.2005 позивач працював на посаді директора Миргородської загальноосвітньої школи-інтерната для дітей зі зниженим слухом по контракту терміном 1 рік, 28.06.2005 - термін контракту продовжено на 5 років (записи №10, №11, №12, №13, №14, №15, №16, №17) /а.с. 50-56/.
Довідкою Управління освіти, молоді та спорту Миргородської міської ради Полтавської області від 13.06.2023 №01-07/462 підтверджено, що ОСОБА_1 прийнятий на посаду заступника завідуючого Миргородського міського відділу освіти з 07.04.2000 згідно з наказом від 06.04.2000 №11 по Миргородському міському відділу освіти. Рішенням Миргородської міської ради від 23.01.2001 посада заступника завідуючого Миргородського міського відділу освіти перейменована на заступника начальника Миргородського міського відділу освіти. З 21.06.2001 призначений з кадрового резерву начальником Миргородського міського відділу освіти згідно розпорядження міського голови від 21.06.2001 №132-к. З 29.05.2002 переведений на посаду заступника начальника відділу освіти згідно розпорядження міського голови від 29.05.2002 №79-к. З 05.07.2004 звільнений із займаної посади наказом від 05.07.2004 №118-к по відділу освіти. /зворот а.с. 46/.
За змістом довідки Управління освіти, молоді та спорту Миргородської міської ради Полтавської області від 17.04.2024 №01-07/323 ОСОБА_1 з 06.04.2000 (наказ від 06.04.2000 №10 по Миргородському міському відділу освіти) звільнений з посади директора НСШ №4 у зв`язку з переводом на посаду заступника завідуючого Миргородського міського відділу освіти із збереженням годин біології в НСШ №4. З 07.04.2000 прийнятий на посаду заступника завідуючого Миргородського міського відділу освіти (наказ від 06.04.2000 №11 по Миргородському міському відділу освіти). Рішенням Миргородської міської ради від 23.01.2001 посада заступника завідуючого Миргородського міського відділу освіти перейменована на заступника начальника Миргородського міського відділу освіти. Відповідно до наказу від 02.09.2002 №278-к по Миргородському міському відділу освіти ОСОБА_1 , заступнику начальника Миргородського міського відділу освіти, наданий дозвіл на педагогічну роботу вчителем хімії та екології в СШ №1 в 2002-2003 навчальному році /а.с. 47/.
Згідно з довідкою опорного закладу освіти "Миргородський ліцей №1 імені Панаса Мирного Миргородської міської ради Полтавської області" №05-17/223 від 28.06.2024 /а.с. 45/ ОСОБА_1 працював на посаді вчителя біології, хімії середньої школи №1 імені Панаса Мирного м. Миргорода (комунальної форми власності): наказ №129 від 17.09.2021 про "Призначення на посаду" з тижневим навантаженням 4 години на посаді вчителя біології"; наказ №115 від 18.09.2002 про "Розподіл педагогічного навантаження" - з тижневим навантаженням 6 годин на посаді вчителя біології і екології; наказ №136 від 24.09.2003 про "Призначення вчителів для роботи за сумісництвом" - з тижневим навантаженням 6 годин на посаді вчителя хімії з 01.09.2003.
03.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до Миргородського об`єднаного управління ПФУ Полтавської області із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, як працівникові освіти /а.с. 85-86/.
Відповідно до положень пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1 (далі - Порядок №22-1, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
З урахуванням принципу екстериторіальності, заяву ОСОБА_1 від 03.07.2024 та документи в електронному вигляді передано на розгляд до ГУ ПФУ в Донецькій області.
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області про відмову у перерахунку пенсії від 11.07.2024 о/р 163650004670 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій у зв`язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи /а.с. 78/.
Вказане рішення вмотивовано тим, що відповідно Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191 та пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначення пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Згідно наданих документів стаж за вислугу років заявника складає 31 рік 10 місяців 24 дні. Період роботи з 07.04.2000 по 05.07.2004 не зарахований до стажу за вислугу років, оскільки посада заступника завідуючого відділу освіти відсутня в Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909.
Позивач не погодився з рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 11.07.2024 №163650004670 про відмову в призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій та звернувся до суду з позовом у цій справі.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню ГУ ПФУ в Донецькій області від 11.07.2024 №163650004670 про відмову ОСОБА_1 в призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
За правилами частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов`язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов`язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 1 частини першої статті 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно з приписами статті 28 Закону України "Про освіту" від 23.05.1991 №1060-XII (чинного до 28.09.2017) система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.
Пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV встановлено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців; з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення:
- які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацами першим та другим цього пункту;
- 1971 року народження і старші за наявності вислуги років на цих посадах, передбаченої абзацами другим - одинадцятим цього пункту, та після досягнення ними такого віку:
50 років - які народилися з 1 січня 1966 року по 30 червня 1966 року;
50 років 6 місяців - які народилися з 1 липня 1966 року по 31 грудня 1966 року;
51 рік - які народилися з 1 січня 1967 року по 30 червня 1967 року;
51 рік 6 місяців - які народилися з 1 липня 1967 року по 31 грудня 1967 року;
52 роки - які народилися з 1 січня 1968 року по 30 червня 1968 року;
52 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1968 року по 31 грудня 1968 року;
53 роки - які народилися з 1 січня 1969 року по 30 червня 1969 року;
53 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1969 року по 31 грудня 1969 року;
54 роки - які народилися з 1 січня 1970 року по 30 червня 1970 року;
54 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1969 року по 31 грудня 1970 року;
55 років - які народилися з 1 січня 1971 року.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Kабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 (далі - Порядок №1191), до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені, в тому числі, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" (далі - Порядок №909).
Згідно з пунктом 5 Порядку №1191 грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статті 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"- "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків 35 років, для жінок 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
З аналізу наведених норм законодавства слідує висновок, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.
Верховний Суд у постанові від 15.06.2022 у справі №200/854/19-а виклав такі висновки щодо застосування права:
"...норма пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV в певній мірі допускає різночитання, проте Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
В цьому випадку, на переконання колегії суддів, норму пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV слід тлумачити таким чином, що для отримання визначеної пунктом 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV грошової допомоги при виході на пенсію по Закону №1058-IV особа має дотриматись таких вимог:
- станом день досягнення пенсійного віку працювати в установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- пенсія має призначатися особі вперше (тобто особи, які отримували пенсію раніше і з будь-яких причин перестали отримувати її право на зазначену грошову допомогу втратили);
- станом на день звернення за призначенням пенсії особа повинна мати страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років, у редакції Закону №1058 станом на час виникнення спірних правовідносин) на зазначених вище посадах".
Пенсія ОСОБА_1 призначена вперше. Доказів того, що позивач раніше отримував пенсію і з будь-яких причин перестав її отримувати до суду не надано.
У спірному рішенні відповідачем зазначено, що стаж за вислугу років позивача складає 31 рік 10 місяців 24 дні, а період роботи з 07.04.2000 по 05.07.2004 не зарахований до стажу за вислугу років, оскільки посада заступника завідуючого відділу освіти відсутня в Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909.
Стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (Закон № 1788-ХІІ) визначає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту - Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документами про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами пенсійного фонду на підставі показань свідків.
У трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 містяться відомості про те, що з 07.04.2000 по 23.01.2001 позивач працював на посаді заступника завідуючого міського відділу освіти, присвоєно 10 ранг державного службовця 5-ої категорії, з 21.06.2001 по 28.05.2022 позивач працював на посаді начальника відділу освіти Миргородської міської ради, 04.07.2001 - прийнятий на службу в органи місцевого самоврядування, присягу посадової особи місцевого самоврядування складено, присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування, з 29.05.2002 по 05.07.2004 - позивач працював на посаді заступника начальника відділу освіти, з 06.07.2004 по 28.06.2005 позивач працював на посаді директора Миргородської загальноосвітньої школи-інтернату для дітей зі зниженим слухом по контракту терміном 1 рік, 28.06.2005 - термін контракту продовжено на 5 років (записи №10, №11, №12, №13, №14, №15, №16, №17) /а.с. 50-56/.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі - Перелік №909).
Зокрема, пункт 1 цього Переліку №909 визначає найменування закладів та найменування посад і установ в освіті.
Згідно з приміткою 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Однак, посади заступника завідуючого міського відділу освіти, начальника відділу освіти органу місцевого самоврядування, заступника начальника відділу освіти органу місцевого самоврядування відсутні в Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909.
Міський відділ освіти та орган місцевого самоврядування (Миргородська міська рада) не є загальноосвітніми навчальними закладами, не є військовими загальноосвітніми навчальними закладами, не є художніми школами, не є міжшкільними навчально-виробничими комбінатами, не є дитячими будинками, не є дитячими трудовими та виховно-трудовими колоніями, не є дитячими приймальними пунктами і приймальниками-розподільниками для неповнолітніх, не є логопедичними пунктами і стаціонарами, школами-клініками, не є вищими навчальними закладами I-II рівнів акредитації, не є професійно-технічними навчальними закладами, не є дошкільними навчальними закладами всіх типів, не є позашкільними навчальними закладами, не є бібліотеками, не є дитячими клініками, поліклініками, лікарнями, санаторіями, диспансерами, не є будинками дитини, дитячими відділеннями в лікарнях, санаторіях, диспансерах і установах для виконання покарань.
Тобто Міський відділ освіти та орган місцевого самоврядування (Миргородська міська рада) не є закладами чи установами освіти, що перелічені у Переліку №909, робота на відповідних посадах у яких дає особі право на призначення пенсії за вислугу років, як працівнику освіти.
Згідно з довідкою опорного закладу освіти "Миргородський ліцей №1 імені Панаса Мирного Миргородської міської ради Полтавської області" №05-17/223 від 28.06.2024 /а.с. 45/ ОСОБА_1 працював на посаді вчителя біології, хімії середньої школи №1 імені Панаса Мирного м. Миргорода (комунальної форми власності): наказ №129 від 17.09.2021 про "Призначення на посаду" з тижневим навантаженням 4 години на посаді вчителя біології"; наказ №115 від 18.09.2002 про "Розподіл педагогічного навантаження" - з тижневим навантаженням 6 годин на посаді вчителя біології і екології; наказ №136 від 24.09.2003 про "Призначення вчителів для роботи за сумісництвом" - з тижневим навантаженням 6 годин на посаді вчителя хімії з 01.09.2003.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 №245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» установлено, що робітники, спеціалісти і службовці державних підприємств, установ і організацій мають право працювати за сумісництвом, тобто виконувати, крім своєї основної, іншу роботу на умовах трудового договору. На умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина у вільний від основної роботи час. Для роботи за сумісництвом згоди адміністрації за місцем основної роботи не потрібно.
Установлено, що тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу. Оплата праці сумісників провадиться за фактично виконану роботу.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 у справі № 876/5312/17 викладено такі правові висновки:
"Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що сумісництвом є виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації.
Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу (п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 1993 року № 245). Тобто, працівник може працювати за сумісництвом не більше, ніж на 0,5 ставки.
У п. 4 Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 року № 78 зазначено, що працівникам підприємств, установ, організацій (далі - підприємство), які крім основної роботи займалися викладацькою роботою у навчальних закладах обсягом не менше ніж 180 годин на навчальний рік, до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховуються місяці, протягом яких проводилася викладацька робота.
Виходячи з аналізу зазначених вище норм, зарахування роботи на посаді викладача (у тому числі й у позашкільному закладі освіти) до спеціального педагогічного стажу не ставиться в залежність від того, було це основним місцем роботи особи чи за сумісництвом, за умови, якщо викладацька робота за сумісництвом займає не менше ніж 180 годин на навчальний рік, а також якщо працівникам підприємств, установ, організацій, які крім основної роботи працювали за сумісництвом на посадах науково-педагогічних або педагогічних працівників з обсягом роботи не менше ніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати)".
Разом з тим, надана до пенсійного органу довідка опорного закладу освіти "Миргородський ліцей №1 імені Панаса Мирного Миргородської міської ради Полтавської області" №05-17/223 від 28.06.2024 /а.с. 45/ не містить відомостей про те, скільки годин на навчальний рік займала викладацька робота позивача, зокрема, відомостей про те, що викладацька робота позивача за сумісництвом становила не менше ніж 180 годин на навчальний рік, та не містить відомостей про те, що обсяг роботи позивача був не менше ніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати).
Суд звертає увагу на ту обставину, що в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування щодо ОСОБА_1 взагалі відсутні відомості щодо роботи позивача з 01.01.2000 по 31.12.2003 у середній школі №1 імені Панаса Мирного м. Миргорода /а.с. 90-94/.
Позивачем не надано до органу Пенсійного фонду України та до суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що викладацька робота позивача за сумісництвом на посадах вчителя середньої школи №1 імені Панаса Мирного м. Миргород у відповідних навчальних роках становила не менше ніж 180 годин на навчальний рік, а також доказів того, що обсяг роботи позивача становив не менше ніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати).
Отже, позивачем не надано до органу Пенсійного фонду України та до суду належних та допустимих доказів на підтвердження роботи у період з 07.04.2000 по 05.07.2004 в закладах та установах на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Водночас, крім іншого, відповідачем було враховано роботу позивача 06.04.2000, а також період роботи позивача з 06.07.2000 по 07.10.2022 до періоду роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років", які загалом обчислені, як 31 рік 10 місяців 24 дні, про що зазначено у оскаржуваному рішенні /а.с. 24, 43, 95/.
Відтак, доводи позивача про неврахування відповідачем 06.04.2000 та періоду роботи з 06.07.2000 по 07.10.2022 до стажу роботи на посадах працівника освіти є безпідставними.
Підсумовуючи все викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 11.07.2024 №163650004670 про відмову ОСОБА_1 в призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв`язку з відмовою у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, ідентифікаційний код 13486010), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код 13967927), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Сич