Рішення № 129444082, 11.08.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2025
Номер справи
200/5180/25
Номер документу
129444082
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2025 року Справа№200/5180/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (адреса 54008 м. Миколаїв, вул. Морехідна, буд. 1, ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення № 052530004568 від 12.06.2025 року по заяві ОСОБА_1 від 03.06.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року періоди з 02.12.2002 по 05.12.2003 року, 06.10.2008, 21.03.2009, з 01.04.2009 по 08.04.2009 року, з 01.05.2009 по 04.05.2009 року, з 03.08.2009 по 05.08.2009 року, з 01.12.2009 по 03.12.2009 року, з 01.07.2010 по 05.07.2010 року, 01.01.2012, з 29.03.2012 року по 03.04.2012, з 01.08.2012 по 02.08.2012, з 01.11.2012 по 03.11.2012 року, 01.04.2013, з 01.05.2013 по 02.05.2013, 01.07.2013, 01.09.2013 року, з 01.11.2013 по 04.11.2013 року, з 21.08.2014 по 02.11.2014, з 27.11.2014 по 28.11.2014, з 01.12.2014 по 04.12.2014 року, з 31.01.2015 по 01.02.2015 року, з 31.07.2015 по 01.08.2015 року, 31.12.2015, з 01.05.2016 по 03.05.2016, з 29.07.2016 по 01.08.2016, з 30.11.2016 по 01.12.2016 року, з 29.01.2017 по 05.02.2017, з 29.03.2017 по 31.03.2017,з 21.07.2017 по 01.08.2017, з 27.12.2018 по 31.12.2018, з 11.06.2020 по 17.12.2020;

- зобов`язати повторно розглянути заяву від 03.06.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за ч.3. ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням вищенаведених періодів.

Ухвалою суду від 21 липня 2025 року суд прийняв до розгляду позовну заяву позивача, відкрив провадження в адміністративній справі № 200/5180/25 за правилами спрощеного позовного провадження. Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що посилання відповідача у спірному рішенні на незарахування безкоштовних відпусток не відповідає вимогам, якими передбачено пріоритетність записів трудової книжки для встановлення пільгового стажу, та визначено, що не передбачено подавати довідки про підтвердження пільгового стажу у разі, якщо трудова книжка містить необхідну інформацію, в тому числі про роботу повний робочий день під землею. При цьому законодавством не вимагається зазначення у трудовій книжці даних про безкоштовні відпустки під час роботи на пільгових посадах. Крім того, пункт 20 Порядку № 637 також не містить вимог щодо обов`язкового зазначення про кількість безкоштовних відпусток працівника у довідках для підтвердження пільгового стажу. Отже, якщо обов`язок подавати дані про безкоштовні відпустки прямо не передбачений законодавством, то презюмується, що такі відомості не мають значення для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо особа працює на посаді, що відноситься до пільгових посад.

Відповідач у відзиві на позовну заяву просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву посилається на те, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

03.06.2025 позивачем подано заяву до територіального органу Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058).

12.06.2025 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області розглянуто заяву від 03.06.2025 та додані до неї документи та прийнято рішення № 052530004568 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058.

Як вбачається з рішення відповідач нарахував такий стаж: стаж роботи на підземних роботах, який дає право на призначення пенсії незалежно від віку, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV (25 років) становить 23 роки 03 місяці 11 днів, в тому числі: - стаж роботи на підземних роботах (для 25 років) 05 років 04 місяці 04 дні; - стаж роботи за провідними професіями на підземних роботах (20 років) 14 років 02 місяці 13 днів (в пільговому обчисленні 17 років 09 місяців 05 днів); - навчання за фахом 0 років 02 місяці 02 дні. Також зазначено: - до страхового стажу зараховано всі періоди; - до пільгового стажу на підземних роботах зараховано періоди роботи протягом серпня 2002 року серпня 2024 року, згідно з довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 14.02.2024 № 709, № 710, від 01.03.2024 № 01/11-45/36, № 01/11-45/37, № 01/11-45/38, № 01/11-45/39, від 05.06.2024 № 612 та за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб про спеціальний трудовий стаж, без врахування періодів відпусток без збереження заробітної плати.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та Законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 3 статті 4 Закону №1058-IVвизначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до положень статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт, рудників і в металургії - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Як вбачається з Форми РС-право та даних трудової книжки позивача відповідачем не зараховано до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою № 202 періоди з 02.12.2002 по 05.12.2003 року, 06.10.2008, 21.03.2009, з 01.04.2009 по 08.04.2009 року, з 01.05.2009 по 04.05.2009 року, з 03.08.2009 по 05.08.2009 року, з 01.12.2009 по 03.12.2009 року, з 01.07.2010 по 05.07.2010 року, 01.01.2012, з 29.03.2012 року по 03.04.2012, з 01.08.2012 по 02.08.2012, з 01.11.2012 по 03.11.2012 року, 01.04.2013, з 01.05.2013 по 02.05.2013, 01.07.2013, 01.09.2013 року, з 01.11.2013 по 04.11.2013 року, з 21.08.2014 по 02.11.2014, з 27.11.2014 по 28.11.2014, з 01.12.2014 по 04.12.2014 року, з 31.01.2015 по 01.02.2015 року, з 31.07.2015 по 01.08.2015 року, 31.12.2015, з 01.05.2016 по 03.05.2016, з 29.07.2016 по 01.08.2016, з 30.11.2016 по 01.12.2016 року, з 29.01.2017 по 05.02.2017, з 29.03.2017 по 31.03.2017,з 21.07.2017 по 01.08.2017, з 27.12.2018 по 31.12.2018, з 11.06.2020 по 17.12.2020.

Відповідно до даних трудової книжки у спірні періоди позивач працював на шахті Державне Підприємство Вугільна компанія Краснолиманська з 02.12.2002 року по 03.03.2014 року на посадах гірник підземний третього розряду з повним робочим днем в шахті, учень гірника очисного забою підземним з повним робочим днем в шахті, учнем машиніста підземних установок з повним підземним робочим днем в шахті, учнем прохідника підземним, прохідником підземним з повним робочим днем в шахті 5 розряду (сторінка 2-7 трудової книжки) . Згідно даних Форми ОК-5 підприємство за 2002- 2014 роки надавало звітність про його працю за кодом ЗПЗ014А2 (Працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років), ЗПЗ013А1(Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць).

Також згідно даних трудової книжки позивач працював на шахті Товариство з обмеженою відповідальністю Краснолиманське (ЄДРПОУ 32281519) з 11.03.2014 року по 02.11.2014 року на посаді прохідник підземний 5 розряду з повним робочим днем в шахті (сторінка 6-9 трудової книжки) . Згідно даних Форми ОК підприємство з 11.03.2014 року по 02.11.2014 рік надавало звітність про його працю за кодом ЗПЗ014А2 (Працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років).

Також згідно даних трудової книжки позивач працював на шахті Державне Підприємство Вугільна компанія Краснолиманська з 27.11.2014 року по 10.04.2018 року на посаді прохідник підземний 5 розряду з повним робочим днем в шахті (сторінка 8-9 трудової книжки). Згідно даних Форми ОК підприємство з 27.11.2014 року по 10.04.2018 рік надавало звітність про його працю за кодом ЗПЗ014А2 (Працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років).

Також згідно даних трудової книжки позивач працював на шахті Товариство з обмеженою відповідальністю Краснолиманське з 11.04.2018 року по 17.12.2020 року на посаді прохідник підземний 5 розряду з повним робочим днем в шахті (сторінка 10-11 трудової книжки). Згідно даних Форми ОК підприємство з 11.04.2018 року по 17.12.2020 рік надавало звітність про мою працю за кодом ЗПЗ014А2 (Працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років).

Відомості в трудовій книжці містять дані про працю позивача повний робочий день під землею як на ДП Вугільна компанія «Краснолиманська», так і на ТОВ Краснолиманське, та підтверджуються даними Реєстру застрахованих осіб, тобто ідентифікують цей період як період повний робочий день на підземних роботах за Постановою № 202.

За частиною 1статті 14 Закону № 1788-XIIз урахуваннямрішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбаченийстаттею 12 цього Закону, знижується на 1 рік.

За частиною 5статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Відповідно до частини 6статті 114 Закону № 1058-IV,контроль за правильністю застосування списків на пільгове пенсійне забезпечення і якістю проведення атестації робочих місць на підприємствах та в організаціях, підготовка пропозицій щодо вдосконалення таких списків покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до п.2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженогонаказ Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383(даліПорядок № 383), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків

Пунктом 3 Порядку № 383 передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Комплексний аналіз норми дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовахє досягнення особою відповідного віку, перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, з урахуванням проведеної атестації робочих місць за час виконання роботи після 21 серпня 1992 року, а також документальне підтвердження зайнятості працівника повний робочий день за відповідною професією.

Право на передбачену частиною 3 статті 114Закону № 1788-XIIпенсію незалежно від віку мають працівники, за умови безпосередньої зайнятості на роботах повний робочий день та не менше передбаченого стажу роботи - 25 років для працівників професії яких містяться у Списку затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. N 202(далі - Список № 202), або мати стаж роботи провідної професії визначенихстаттею 14 Закону № 1788-XII, частиною 3статті 114 Закону № 1058-IV-не менше 20 років.

Так, згідно зістаттею 62 Закону № 1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.

Згідно п.1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів уній трудовий стажвстановлюєтьсянапідставііншихдокументів, виданих за місцем роботи,служби,навчання,атакожархівними установами.

Відповідно до п.3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17, від 16 травня 2019 року в справі № 161/17658/16-а, від 27 лютого 2020 року в справі № 577/2688/17, від 31 березня 2020 року в справі № 446/656/17, від 21 травня 2020 року в справі № 550/927/17, від 10 грудня 2020 року в справі № 195/840/17.

Професії (посади) на яких позивач працював у спірний період віднесені до Списку № 202.

Матеріали справи свідчать, що трудова книжка позивача містить достатні дані для зарахування спірнихперіодів роботи до загального та пільгового стажу.

Отже, вказані періоді роботи позивача повинні бути зараховані до підземних робіт згідно ч.3ст. 114 Закон № 1058, ст. 14Закону № 1788та Постанови КМУ № 202.

Посилання відповідача на незарахування безкоштовних відпусток не відповідає вищенаведеним вимогам, якими передбачено пріоритетність записів трудової книжки для встановлення пільгового стажу, та визначено, що не передбачено подавати довідки про підтвердження пільгового стажу у разі, якщо трудова книжка містить необхідну інформацію, в тому числі про роботу повний робочий день під землею. При цьому законодавством не вимагається зазначення у трудовій книжці даних про безкоштовні відпустки під час роботи на пільгових посадах.

Згідно з нормами 2 другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивачем був сплачений судовий збір у сумі 968,96 грн. відповідно до наявної в матеріалах справи квитанції.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (адреса 54008 м. Миколаїв, вул. Морехідна, буд. 1, ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області № 052530004568 від 12.06.2025 року за заявою ОСОБА_1 від 03.06.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (адреса 54008 м. Миколаїв, вул. Морехідна, буд. 1, ЄДРПОУ 13844159) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 03.06.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за ч.3. ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду у даному рішенні, зарахувавши ОСОБА_1 до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року періоди з 02.12.2002 по 05.12.2003 року, 06.10.2008, 21.03.2009, з 01.04.2009 по 08.04.2009 року, з 01.05.2009 по 04.05.2009 року, з 03.08.2009 по 05.08.2009 року, з 01.12.2009 по 03.12.2009 року, з 01.07.2010 по 05.07.2010 року, 01.01.2012, з 29.03.2012 року по 03.04.2012, з 01.08.2012 по 02.08.2012, з 01.11.2012 по 03.11.2012 року, 01.04.2013, з 01.05.2013 по 02.05.2013, 01.07.2013, 01.09.2013 року, з 01.11.2013 по 04.11.2013 року, з 21.08.2014 по 02.11.2014, з 27.11.2014 по 28.11.2014, з 01.12.2014 по 04.12.2014 року, з 31.01.2015 по 01.02.2015 року, з 31.07.2015 по 01.08.2015 року, 31.12.2015, з 01.05.2016 по 03.05.2016, з 29.07.2016 по 01.08.2016, з 30.11.2016 по 01.12.2016 року, з 29.01.2017 по 05.02.2017, з 29.03.2017 по 31.03.2017,з 21.07.2017 по 01.08.2017, з 27.12.2018 по 31.12.2018, з 11.06.2020 по 17.12.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (адреса 54008 м. Миколаїв, вул. Морехідна, буд. 1, ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення ухвалене та повне судове рішення складене 11 серпня 2025 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Смагар