Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2025 року Справа№200/5126/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі відповідач 2) про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову у призначенні пенсії від 19.03.2025 року № 134550025185;
- зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 27.12.1994 по 30.08.1998, з 30.03.2014 по 26.03.2018 та призначити пенсію за віком з дати звернення до територіального органу Пенсійного фонду України - 11.03.2025 року;
- зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві нарахувати та виплатити пенсію за віком з дати звернення до територіального органу Пенсійного фонду України - 11.03.2025 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 11.03.2025 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.03.2025 року № 134550025185, яке розглянуло заяву за принципом екстериторіальності, позивачу відмовлено в призначені пенсії за віком з підстав відсутності необхідного страхового стажу 32 років. Згідно з підрахунком управління страховий стаж становить 27 років 06 місяців 27 днів.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області до страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 з 27.12.1994 по 30.09.1998, оскільки він не підтверджений жодними документами та з 30.03.2014 по 26.03.2018, оскільки вказаний стаж позивач набула в АР Крим після його окупації російською федерацією та згідно довідки форми ОК-5 ОСОБА_1 за період з 30.03.2014 по 26.03.2018 в довідці взагалі відсутні відомості та за позивача не сплачено внески до Пенсійного фонду України.
З зазначених підстав позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком через недостатність страхового стажу.
Позивач вважає таке рішення відповідача 1 протиправним, оскільки вважає, що її трудовою книжкою підтверджується факт наявності періоду проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю позивача з 27.12.1994 по 30.09.1998. Також, записом в трудовій книжці підтверджується робота позивача на тимчасово окупованій території АР Крим.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 липня 2025 року задоволено клопотання представника позивача адвоката позивача Васюка Миколи Миколайовича про звільнення від сплати судового збору, звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подачу позовної заяви та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем 1 надано письмовий відзив від 06.08.2025 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач 11.03.2025 року звернулася до територіального органу Фонду з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.03.2025 №134550025185 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-IV у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Вік позивача на момент звернення до пенсійного органу 59 років 11 місяців.
Необхідний страховий стаж відповідно до частини 1 статті 26 Закону №1058 становить не менше 32 років.
Оскільки згідно трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 відсутні відомості про період роботи з 27.12.1994 по 30.08.1998, в управління відсутні правові підстави для зарахування до страхового стажу позивача цього періоду роботи. Жодними документами вказаний період не підтверджено.
Зазначає, що згідно довідки форми ОК-5 ОСОБА_1 за період з 30.03.2014 по 26.03.2018 в довідці взагалі відсутні відомості та за позивача не сплачено внески до Пенсійного фонду України, в Головного управління відсутні правові підстави для зарахування стажу за вказаний період роботи.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж заявниці на дату звернення становить 27 років 06 місяців 27 днів.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058 необхідно: - досягнення особою віку, визначеного законом (60 років); - наявність необхідного страхового стажу роботи. Відсутність однієї з вказаних умов не породжує виникнення права на призначення пенсії.
З огляду на те, що у ОСОБА_1 відсутній встановлений законом необхідний страховий стаж, приймаючи оскаржуване рішення про відмову в призначенні пенсії, Головне управління діяло виключно у спосіб та в межах своїх повноважень.
Враховуючи зазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу - 32 років.
З зазначених причин відповідач 1 просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідачем 2 не надано письмового відзиву, тому суд розглядає справу на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 є громадянкою України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 має адресу реєстрації: АДРЕСА_1 .
Судом встановлено, що позивач 11.03.2025 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке розглянуло заяву за принципом екстериторіальності від 19.03.2025 року № 134550025185, позивачу відмовлено в призначені пенсії за віком з підстав відсутності необхідного страхового стажу 32 років.
За підрахунком відповідача 1 страховий стаж позивача становить 27 років 06 місяців 27 днів.
В спірному рішенні зазначено, що до страхового стажу зараховано усі періоди.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області у відзиві зазначено, що до страхового стажу не зараховано періоди роботи позивача:
- з 27.12.1994 по 30.09.1998, оскільки вказаний період не підтверджений жодними документами;
- з 30.03.2014 по 26.03.2018, оскільки позивач цей період працювала в окупованій АР Крим, тому відсутні відомості у довідці ОК-5 та за позивача не сплачено внески до Пенсійного фонду України.
31.03.2025 року позивач звернулася з заявою до відповідача 2, в якій просила зарахувати до її страхового стажу періоди роботи з 27.12.1994 по 30.09.1998 та 30.03.2014 по 26.03.2018.
Головне управління ПФУ в м. Києві надано лист від 28.04.2025 року, в якому роз`яснено, що 02.12.2022 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення» від 29 листопада 2022 р. № 1328, якою постановлено вийти зазначеної Угоди, вчиненої 13 березня 1992 р. у м. Москві.
Таким чином, при обчисленні страхового стажу норми Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 не застосовуються.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення № 3674-1X від 25.04.2024 (далі Закон № 3674-1Х) розділ XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» доповнено пунктом 5-1, згідно якого періоди трудової діяльності з 1 січня 1992 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» за межами України в державах, які входили до складу колишнього Союзу РСР, зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Оскільки України вийшла з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, тобто відсутній міжнародний договір з російською федерацією, то періоди роботи (служби) на її території враховуються по 31.12.1991.
Перевіряючи правомірність дій пенсійного органу щодо неврахування до страхового стажу при призначені позивачу пенсії за віком періодів роботи згідно її трудової книжки з підстав роботи в окупованій АР Крим та несплати страхових внесків роботодавцем, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV регулюються відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Відповідно до частини 1 ст. 26 Закону України № 1058-IV, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року- не менше 32 років.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Право на призначення пенсії обґрунтовується також Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За приписами ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У такій довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Суд зазначає, що вищевказаний Порядок, як вбачається з його назви та змісту, поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Відповідно до п. 1 Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Зокрема, в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 щодо спірних періодів наявний лише запис про роботу з 30.03.2014 по 26.03.2018, де позивач працювала завідувачем центральним матеріальним складом з 17.12.2001 в м. Євпаторія АР Крим.
Тобто, трудовою книжкою позивача підтверджуються спірний період роботи з 30.03.2014 по 26.03.2018, не прийнятий пенсійним органом при призначенні пенсії.
Відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 3 Закону України від 15 квітня 2014 року №1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»(далі-Закон № 1207-VII) тимчасовоокупованою територією визначено сухопутну територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Згідно з частинами першою та другоюстатті 4 Закону № 1207-VIIна тимчасово окупованій території на строк дії цьогоЗаконупоширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частиною першоюстатті 17 Закону № 1207-VIIпередбачено, що у разі порушення положень цьогоЗаконудержавні органи України застосовують механізми, передбаченіЗаконами Українита нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно ізстаттею 18 Закону № 1207-VIIгромадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбаченихКонституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та прав на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Правовий статус органів та посадових осіб, які діють на території України та створені і проводять свою діяльність не у відповідності із законодавством України, визначено, зокрема,Законом № 1207-VII.
Згідно із частинами першою - третьоюстатті 9 Закону № 1207-VIIпередбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно доКонституціїта законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом з цим, суд вважає необхідним зазначити, що у 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). «Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.12.2018 року у справі №433/1240/17.
Згідно зіст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», чинні міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Приписами частини другоюстатті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що якщо міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Одним із міжнародних договорів з питань пенсійного забезпечення, який підписала Україна, стала багатостороння Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, зобов`язання за якою взяли на себе дев`ять держав - учасниць СНД, в тому числі Україна та російська федерація (далі - Угода).
Ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди (стаття 5 Угоди).
Відповідно до статті 1 Угоди пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
Статтею 6 Угоди встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.
Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.
Згідно з абзацами 2, 3 статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом російської федерації «Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн» від 14 січня 1993 року, трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв`язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визнається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. Сторонами визнаються дипломи, свідоцтво, інші документи державного зразка про рівень освіти і кваліфікації, які видані відповідними компетентними органами Сторін, без легалізації.
Частиною другою статті 4 Угоди «Про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудівників-мігрантів» від 15 квітня 1994 року, підписаної Урядами Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія, республіки Білорусь, Республіки Грузія, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Республіки Молдова, російської федерації, Республіки Таджикистан, Туркменістану, Республіки Узбекистан, України, передбачено, що трудовий стаж, зокрема стаж на пільгових підставах і за спеціальністю, взаємно визнається Сторонами.
Отже, обчислення стажу здійснюється згідно із законодавством держави, на території якої відбувалась трудова діяльність; пільговий стаж, набутий на території однієї з цих двох держав, визнається іншою державою.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1328 від 29.11.2022 року «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення»постановлено вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 року у м. Москві. Зазначена постанова набрала чинності 02.12.2022 року.
Згідно зіст. 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Відтак, до набрання чинностіпостановою Кабінету Міністрів України № 1328 від 29.11.2022 року Україна, як держава учасниця Угоди, виконує зобов`язання, взяті згідно з Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, а тому припинення російською федерацією з 01.01.2023 року участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, не стосуються періодів трудової діяльності осіб, що мали місце в період дії вказаної Угоди, тобто до 01.01.2023 року.
Суд зазначає, що за наявності чинних у період роботи особи положень Угоди, що передбачали відповідне право, така особа не може нести негативні наслідки у вигляді відмови у зарахуванні спірного періоду роботи до страхового стажу.
За таких обставин, неприйнятий відповідачем 1 спірний період роботи позивача з 30.02.2014 по 26.03.2018 в АР Крим, зазначеній у трудовій книжці позивача, має бути врахований при призначенні пенсії.
Крім того, позивач зазначає, що трудовою книжкою підтверджується факт наявності періоду проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю позивача з 27.12.1994 по 30.09.1998.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, до який віднесено період проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю, але не більше 10 років.
Разом з тим, трудова книжка позивача взагалі не містить жодних записів щодо вказаного періоду.
За приписами пп. 2 п. 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 637, період проживання дружини військовослужбовця (крім військовослужбовців строкової служби) з чоловіком у місцевостях, де не було можливості для її працевлаштування за спеціальністю, підтверджується довідками (додаток № 4), виданими командирами (начальниками) військових частин, військових навчальних закладів на підставі документів, які підтверджують зазначений період.
Водночас, додатком № 4 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджено зразок довідки про період проживання дружини військовослужбовця (крім військовослужбовців строкової служби) з чоловіком у місцевостях, де не було можливості для її працевлаштування за спеціальністю.
При поданні заяви про призначення пенсії позивачем не надано жодних довідок, рішень суду, показань свідків, якими підтверджується факт наявності періоду проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю позивача.
Частиною третьою статті 44 Закону № 1058-ІV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Однак, жодних доказів служби чоловіка позивача у певній військовій частині чи у місцевостях, де не було можливості для працевлаштування за спеціальністю, матеріали справи не містять.
З зазначених підстав суд дійшов висновку про правомірність не зарахування відповідачем 1 до страхового стажу позивача періоду з 27.12.1994 по 30.09.1998.
При цьому, частиною 2 статті 26 Закону України № 1058-IV передбачено, що у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу, зокрема з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року.
Водночас, вік позивача на час звернення з заявою про призначення пенсії становить 59 років 11 місяців, отже до неї неможливо застосувати приписи частини 2 статті 26 Закону України № 1058-IV або частини 2 статті 26 цього Закону, яка передбачає вік 65 років.
Визнаний у спірному рішенні страховий стаж позивача складає 27 років 06 місяців 27 днів.
З урахуванням неприйнятого відповідачем 1 стажу роботи в АР Крим, який складає 03 роки 11 місяців 07 днів, страховий стаж позивача становить 31 рік 06 місяців 04 дні, що недостатньо для призначення обраного виду пенсії, передбаченої частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області має повторно розглянути заяву позивача з дати первинного звернення 11.03.2025, зарахувавши спірний період роботи в АР Крим до її страхового стажу.
В решті вимог слід відмовити, оскільки, навіть з урахуванням спірного періоду, неприйнятого відповідачем 1, страхового стажу позивача недостатньо для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 26 Закону № 1058-IV.
Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Ухвалою про відкриття провадження у даній справі позивача звільнено від сплати судового збору, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) (відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 19.03.2025 року № 134550025185 про відмову ОСОБА_1 в призначені пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.03.2025 року про призначення пенсії за віком згідно зі ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 30.03.2014 року по 26.03.2018 року.
В решті вимог відмовити.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 11 серпня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.Б. Голубова