Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2025 року Справа№200/2231/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши впорядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (місцезнаходження: 10003, Україна, м. Житомир, вул. О. Ольжича, буд. 7; ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі Відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі Відповідач 2), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 914340122188 від 06.03.2025 яким відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки №04-450/25 від 26.02.2025 у розмірі 90 % суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 27.02.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із розрахунку 90 % суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, зазначеної у довідці №04-450/25 від 26.02.2025, з урахуванням фактично виплачених сум.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що йому призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, у розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. Листом ТУ ДСА в Донецькій області від 04.10.2024 № 04-1579, за результатами розгляду заяви позивача повідомлено про те, що у ТУ ДСА в Донецькій області немає правових підстав для надання довідки для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі суддівської винагороди, зазначеної у зверненні позивача, оскільки розмір суддівської винагороди з 01.01.2021 обраховується від розміру посадового окладу судді, який складає 63060,00 грн., а доплати обчислюються від цього розміру посадового окладу. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.12.2024 у справі № 200/7088/24 зобов`язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області підготувати і надати ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2024 виходячи з базового розміру посадового окладу судді місцевого суду, визначеного на підставі частини другої статті 130 Конституції України, частини третьої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» із застосуванням встановленого абзацом 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3028,00 гривень, з урахуванням складових суддівської винагороди: посадового окладу та доплат. Відповідно до довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №04-450/25 від 26.02.2025, суддівська винагорода складає 163512,00 грн, з яких: посадовий оклад 90840,00 грн, доплата за вислугу років 80% - 72672,00 грн. 27.02.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці надавши довідку №04-450/25 від 26.02.2025 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Рішенням № 914340122188 від 06.03.2025 відповідач у перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання позивачу відмовив. Позивач вважає таке рішення відповідача незаконним.
Ухвалою суду від 14 квітня 2025 року позов прийнятий до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, якими він обґрунтовується, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 13 червня 2025 року залучено до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, у якості другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (місцезнаходження: 10003, Україна, м. Житомир, вул. О. Ольжича, буд. 7; ЄДРПОУ: 13559341).
Відповідачем 1 через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що Відповідно до частини третьої статті 142 Закону №1402-VIII щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді. Частинами четвертою та п`ятою статті 142 Закону №1402-VIII передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України. Встановлення різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів порушує статус суддів та гарантії їх незалежності. Отже Головне управління вважає помилковим посилання позивача на те, що такий перерахунок має бути здійснений, виходячи з 90% від суддівської винагороди працюючого судді. Так, позивач у своєму позові просить здійснити перерахунок грошового утримання судді у відставці на підставі частини четвертої статті 142 Закону №1402-VIII, якою передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Водночас, частиною третьою цієї статті визначено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді. Вищевказана норма неконституційною не визнавалась. Головне управління вважає за необхідне зазначити, що перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 90% від заробітної плати працюючого судді, ставить діючих суддів у нерівне становище з тими суддями, які вийшли у відставку за Законом № 2453-VI, та до спірних правовідносин застосуванню підлягають норми одного Закону, а не вибірково з різних законів. Відтак, Головне управління вважає, що зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплачувати позивачу щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 90%, це вибіркове застосування норми різних законів, що свідчить про неправильне застосування норм матеріального права. Так, враховуючи зазначені вище положення частини третьої статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 №1402-VІІІ, позивач має право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 56 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді (50 відсотків (20 років роботи) + 6 відсотків (3 роки роботи на посаді судді понад 20 років х 2). З огляду на вищенаведене, вважаємо, що Головне управління діяло з додержанням норм чинного законодавства. Щодо позовних вимог в частині виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із розрахунку 90 % суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, зазначеної у довідці №04-450/25 від 26.02.2025, з 25.02.2025, управління зазначає наступне, що відсутні підстави для її задоволення, як передчасної . Спору в цій частині фактично не існує , оскільки відповідний перерахунок пенсії ще не проведено та її виплату не здійснено.
Відповідачем 2 через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що Верховний Суд неодноразово, зокрема у постановах від 06.03.2019 у справі №638/12586/16-а та від 11.02.2020 у справі № 200/3958/19-а висловлював правовий висновок, відповідно до якого правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є факт зміни грошового утримання/складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Натомість, після 18.02.2020 не приймались нормативно-парові акти щодо зміни розміру складових такої винагороди. Відповідно до ч. 3 статті 135 Закону № 1402 базовий розмір посадового окладу становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» прожитковий мінімум, зокрема, працездатним особам в розрахунку на місяць, що застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня становить 2102,00 грн. Оскільки, починаючи з січня 2021 року прожитковий мінімум, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді не змінився та складає 2102 грн., підстави для перерахунку у зв`язку зі зміною розміру складових суддівської винагороди відсутні. Зазначене узгоджується з постановою ВП ВС від 24.04.2025 у справі №240/8028/24, де зазначено, що розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, поняття якого наведено в Законі України «Про прожитковий мінімум». Цим Законом закріплено вичерпний перелік основних соціальних і демографічних груп населення, стосовно яких визначається прожитковий мінімум. Водночас законодавець починаючи з 2021 року в законах про Державний бюджет України на відповідний рік окремими приписами цих законів встановлював на 1 січня відповідного календарного року саме прожитковий мінімум для працездатних осіб для цілей визначення базового розміру посадового окладу судді в розмірі 2102 грн. Отже, цими законами не встановлювалася розрахункова величина, відмінна від тієї, що визначена спеціальним законом для визначення розміру суддівської винагороди, а власне визначалася ця величина встановлювався грошовий розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді. Тому, дії Управління є правомірними та вмотивованими.
Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 та перебуває на обліку у відповідача як отримувач щомісячного довічного грошового утримання судді, що не є спірною обставиною між сторонами.
Листом ТУ ДСА в Донецькій області від 04.10.2024 № 04-1579, за результатами розгляду заяви позивача повідомлено про те, що у ТУ ДСА в Донецькій області немає правових підстав для надання довідки для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі суддівської винагороди, зазначеної у зверненні позивача, оскільки розмір суддівської винагороди з 01.01.2021 обраховується від розміру посадового окладу судді, який складає 63 060,00 грн., а доплати обчислюються від цього розміру посадового окладу.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року у справі №200/7088/24 було визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо підготовки та надання ОСОБА_1 довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2024 виходячи з базового розміру посадового окладу судді місцевого суду, визначеного на підставі частини другої статті 130 Конституції України, частини третьої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» із застосуванням встановленого абзацом 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3028,00 гривень, з урахуванням складових суддівської винагороди: посадового окладу та доплат.
Зобов`язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області підготувати і надати ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2024 виходячи з базового розміру посадового окладу судді місцевого суду, визначеного на підставі частини другої статті 130 Конституції України, частини третьої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» із застосуванням встановленого абзацом 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3028,00 гривень, з урахуванням складових суддівської винагороди: посадового окладу та доплат.
26.02.2025 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року у справі №200/7088/24 Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Донецькій області видано довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 04-450/25.
Відповідно до довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №04-450/25 від 26.02.2025, суддівська винагорода станом на 01 січня 2025 року складає 163512,00 грн, з яких: посадовий оклад 90840,00 грн, доплата за вислугу років 80% - 72672,00 грн.
27.02.2025 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці надавши довідку №04-450/25 від 26.02.2025 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Заява позивача від 27.02.2025 року щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.
РішеннямГоловного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 914340122188 від 06.03.2025 Позивачу відмовлено у перерахунку його щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Рішення мотивовано наступним. Відповідно до ч. 4ст. 142 Закону України від 02.06.2016 №1402-VІІІ «Про судоустрій і статус суддів»(далі - Закон) перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання здійснюється у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Статтею 135 Закону передбачено, що базовий розмір посадового окладу судді встановлюється в залежності від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Зокрема, для визначення базового розміру посадового окладу судді Законом України «Про державний бюджет України на 2024 рік» встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2024 року в розмірі 2102,00 грн. Пунктом 1 розділу IV Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, територіальними органами Пенсійного фонду України, затвердженогоПостановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1, передбачено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини 4 статті 142 Закону органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання. Про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання Пенсійний фонд України повідомляється Державною судовою адміністрацією України щодо суддів місцевих та апеляційних судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав. На даний час відповідне повідомлення від органів суду до органу Пенсійного фонду України не надходило. Правові підстави для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання відсутні.
Не погоджуючись з даним рішенням позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно достатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно достатті 130 Конституції Українидержава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Спеціальнимзаконом, який визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд, єЗакон від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів»(даліЗакон № 1402-VIII).
Відповідно до положеньстатті 4 Закону № 1402-VІІІсудоустрій і статус суддів в Україні визначаютьсяКонституцією Українита законом. Зміни до цьогоЗаконуможуть вноситися виключно законами про внесення змін доЗакону України «Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до частини 3статті 142 Закону №1402-VIIIщомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
Частинами 4 та 5статті 142 Закону №1402-VIIIпередбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Частиною 1статті 135 Закону № 1402-VІІІвизначено, що суддівська винагорода регулюється цимЗакономта не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Частинами 2 та 3статті 135 Закону №1402-VIIIпередбачено, що суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Базовий розмір посадового окладу судді становить, зокрема, судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
До базового розміру посадового окладу, визначеного частиною третьою цієї статті, додатково застосовуються такі регіональні коефіцієнти: 1) 1,1 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше сто тисяч осіб; 2) 1,2 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше п`ятсот тисяч осіб; 3) 1,25 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше один мільйон осіб. У випадку, якщо суд розміщується в декількох населених пунктах, застосовується регіональний коефіцієнт за місцезнаходженням органу, який провів державну реєстрацію такого суду.
Суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.
Таким чином,Конституцією УкраїнитаЗаконом України «Про судоустрій і статус суддів»закріплюються правові положення щодо способу визначення розміру суддівської винагороди, а саме встановлення розміру винагороди законом про судоустрій.
Водночас, розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, на пряму залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження тощо наведено уЗаконі України від 15.07.1999 року № 966-XIV «Про прожитковий мінімум»(далі Закон № 966-XIV).
Статтею 1 Закону № 966-XIVвизначено, що прожитковий мінімумвартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров`я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Також, у цій статті передбачено, що прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність.
Зі змісту вказаної нормиЗакону № 966-XIVвбачається закріплення вичерпного переліку основних соціальних і демографічних груп населення відносно яких визначається прожитковий мінімум.
Положеннямистатті 4 Закону № 966-XIVпередбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Відтак,Законом № 966-XIVне визначено такого виду прожиткового мінімуму, як прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді. При цьому, суддіЗаконом № 966-XIVне віднесені до соціальної демографічної групи населення, стосовно яких прожитковий мінімум повинен встановлюватися окремо.
Слід зазначити, що зміни доЗакону №1402-VIIIв частині, яка регламентує розмір суддівської винагороди у спірному періоді, а також вЗакон № 966-XIVщодо визначення прожиткового мінімуму, не вносилися.
Законом України «Про судоустрій і статус суддів»закріплено, що для визначення розміру суддівської винагороди до уваги може братися лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; суддівська винагорода не може обчислюватися із застосуванням величини, відмінної від тієї, що визначенаЗаконом України «Про судоустрій і статус суддів»; змінаЗаконом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік»складової для визначення базового розміру посадового окладу судді, є порушенням гарантії незалежності суддів, а тому, для зменшення розміру прожиткового мінімуму, який встановлено для працездатних осіб на 01 січня календарного року, з метою визначення суддівської винагороди відсутні законні підстави.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік»визначено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 1 січня3028,00 грн. При цьому, довідка про суддівську винагороду, на підставі якої позивачу призначено щомісячне довічне грошове утримання, містить відомості про посадовий оклад судді, для визначення якого застосовувався показник прожиткового мінімуму у розмірі 2102,00 грн.
Як вже було зазначено судом, відповідно до частин 4 та 5статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1затверджено Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України (далі - Порядок № 3-1) (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 2 розділу І вказаного Порядку визначено, що заява про призначення/перерахунок щомісячного довічного грошового утримання (додаток 1) подається до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання) суддею особисто або через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи.
Питання щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, врегульовано розділом IV зазначеного Порядку.
Відповідно до пунктів 15 розділу IV Порядку № 3-1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертоїстатті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», частини другоїстатті 27 Закону України «Про Конституційний Суд України»органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.
Про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання (зміну розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, винагороди працюючого судді Конституційного Суду України) Пенсійний фонд України повідомляється Конституційним Судом України, Верховним Судом, Вищим судом з питань інтелектуальної власності, Вищим антикорупційним судом - щодо суддів цих судів, Державною судовою адміністрацією України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав.
Пенсійний фонд України протягом трьох робочих днів після отримання повідомлення інформує органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, про підстави для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання та про необхідність підготовки списків одержувачів щомісячного довічного грошового утримання (далі - список).
Органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, протягом 5 робочих днів з дня надходження інформації Пенсійного фонду України складають списки за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку та подають їх відповідним судам, ліквідаційним комісіям, що здійснюють заходи із ліквідації відповідних судів, або територіальним органам Державної судової адміністрації України (далі - відповідні органи).
На підставі списків відповідні органи видають довідки про суддівську винагороду працюючого судді / довідки про винагороду працюючого судді Конституційного Суду України за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди / винагороди судді Конституційного Суду України, що враховується для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, для кожного судді, зазначеного в списку.
Відповідні органи можуть звертатись до органів, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, із запитами щодо отримання додаткових відомостей, необхідних їм для видачі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
Довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України надсилаються відповідними органами органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, який надав список, та судді у відставці (судді Конституційного Суду України), щодо якого видана довідка, у місячний строк з дня надходження списку.
Пунктом 6 розділу IV Порядку № 3-1 визначено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України.
Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою.
Відповідно до пункту 9 розділу IV Порядку № 3-1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
У разі якщо внаслідок перерахунку розмір щомісячного довічного грошового утримання зменшується, щомісячне довічне грошове утримання виплачується в раніше встановленому розмірі, про що орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, повідомляє суддю.
Отже, підставою для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є зміна розміру складових суддівської винагороди працюючого на відповідній посаді судді.
Підставою для вчинення органом Пенсійного фонду України дій, спрямованих на такий перерахунок, може бути як відповідна заява судді у відставці та додані до неї документи, так і надіслана відповідним органом (після відповідної взаємодії відповідних суб`єктів владних повноважень між собою) до органу Пенсійного фонду України довідка про суддівську винагороду.
При цьому відсутність взаємодії відповідних суб`єктів владних повноважень між собою, яка була б спрямована на проведення такого перерахунку, не позбавляє суддю у відставці права подати заяву про перерахунок разом з оновленою довідкою про суддівську винагороду.
Судом встановлено, що Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року у справі №200/7088/24 було встановлено протиправну бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо підготовки та надання ОСОБА_1 довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2024 виходячи з базового розміру посадового окладу судді місцевого суду, визначеного на підставі частини другої статті 130 Конституції України, частини третьої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» із застосуванням встановленого абзацом 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3028,00 гривень, з урахуванням складових суддівської винагороди: посадового окладу та доплат.
26.02.2025 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року у справі №200/7088/24 Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Донецькій області видано довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 04-450/25.
Відповідно до довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №04-450/25 від 26.02.2025, суддівська винагорода станом на 01 січня 2025 року складає 163512,00 грн, з яких: посадовий оклад 90840,00 грн, доплата за вислугу років 80% - 72672,00 грн.
Таким чином оскільки судом була встановлена протиправність не видачі довідки, на підставі якої позивачу було призначене щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці та зобов`язано видати відповідну довідку, позивач має право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 27.02.2025 року на підставі оновленої довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області №04-450/25 від 26.02.2025 з сумою суддівської винагороди, що відповідає приписамЗакону № 1402-VIII.
Суд зазначає, що законодавство прямо не передбачає спеціального порядку перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв`язку з протиправністю первинного оформлення необхідних документів. Отже, з урахуванням дії принципу верховенства права, застосуванню підлягають наявні положення Порядку № 3-1. Згідно з положеннями Порядку № 3-1, підставою дляперерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є відповідна заява судді та довідка суду про суддівську винагороду.
Разом із цим суд зауважує, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, а здійснюють його нарахування на підставі наданих їм відповідними органами або позивачем довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
З огляду на викладене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 914340122188 від 06.03.2025 року про відмову у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання на підставі довідки №04-450/25 від 26.02.2025 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Крім того, суд зазначає, що заява позивача від 27.02.2025 року щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. Таким чином, процедура перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в даному випадку покладена на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Отже, саме на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області має бути покладене зобов`язання щодо здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання позивача.
Стосовно позовних вимог позивача щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді в розмірі 90% відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, суд зазначає наступне.
Суд звертає увагу, що відповідно до усталеної практики Верховного Суду у подібних правовідносинах, згідно якої, встановивши відсутність на час звернення позивача до суду спору щодо відсоткового розміру щомісячного довічного грошового утримання, суд не вдається до надання правової оцінки питанню, який відсотковий розмір має застосовуватись пенсійним органом при здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання.
Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 23.02.2024 року по справі №520/10429/2020, від 20.02.2024 року по справі №520/9440/2020 висловлював правову позицію про те, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про здійснення перерахунку, виходячи з певного відсоткового розміру від суддівської винагороди працюючого судді, з огляду на те, що це не було предметом та мотивом відмови, отже, не є предметом судової ревізії, оскільки виходить за межі предмету доказування в адміністративній справі, та належним способом захисту прав позивача у такому випадку є саме зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату йому щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі поданої ним довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Судовим розглядом встановлено та не заперечувалось сторонами по справі, що за результатом розгляду заяви від 27.02.2025 року рішенням відповідача № 914340122188 взагалі було відмовлено позивачу в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки №04-450/25 від 26.02.2025 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Отже, на стадії ухвалення рішення щодо спірних правовідносин у цій справі у суду відсутні підстави вважати, що права позивача у цій частині будуть порушенні у майбутньому.
Враховуючи положенняст. 2 КАС України, судовому захисту підлягають тільки порушені права.
Таким чином, права позивач в цій частині не порушені, отже вимоги є передчасними, та задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини 1статті 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з нормами частини другоїстатті 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першоїстатті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до положеньстатті 9 КАС Українирозгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до вимог частин першоїстатті 77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятоїстатті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до пункту 10 частини 2статті 245 КАС Українипри вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечитьзаконуі забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до частини 2статті 9 КАС Українисуд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За наслідками судового розгляду, з метою ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 914340122188 від 06.03.2025 яким відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки №04-450/25 від 26.02.2025 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 з 27.02.2025 року перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області №04-450/25 від 26.02.2025 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3статті 139 КАС Українипри частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно частини 8статті 139 КАС Україниу випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Відповідно до квитанції № 6478-4192-1692-4735 від 28.03.2025 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Враховуючи задоволення позовних вимог, суд дійшов висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судового збору у розмірі 968,96 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями243-246,250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (місцезнаходження: 10003, Україна, м. Житомир, вул. О. Ольжича, буд. 7; ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 914340122188 від 06.03.2025 яким відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки №04-450/25 від 26.02.2025.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (місцезнаходження: 10003, Україна, м. Житомир, вул. О. Ольжича, буд. 7; ЄДРПОУ: 13559341) здійснити ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 27.02.2025 року перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області №04-450/25 від 26.02.2025 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (місцезнаходження: 10003, Україна, м. Житомир, вул. О. Ольжича, буд. 7; ЄДРПОУ: 13559341) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев`ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Христофоров