Рішення № 129421737, 08.08.2025, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2025
Номер справи
520/10754/25
Номер документу
129421737
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2025 року № 520/10754/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) третя особа: 12 Регіональна військово-лікарська комісія (вул. Культури, буд. 5,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61058, код ЄДРПОУ24983125) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) щодо ненаправлення постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ), оформленої свідоцтвом про хворобу, на затвердження до 12-ої Регіональної військово-лікарської комісії (ЄДРПОУ 24983125).

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) направити постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ), оформлену свідоцтвом про хворобу, на затвердження до 12-ої Регіональної військово-лікарської комісії (ЄДРПОУ 24983125).

В обґрунтування позову зазначено, що ненаправлення постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_1 , позивач вважає протиправним.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідач право на подання відзиву не скористався.

Третьою особою надано до суду пояснення.

Інші заяви по суті справи до суду не надходили.

Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.

Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю третьої групи на підставі довідки до акту огляду МСЕК серія 12 ААГ, № 0044553.

ОСОБА_1 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 . ОСОБА_1 надано відстрочку від призову за мобілізацією на підставі п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (як особі з інвалідністю).

21.01.2025 року ОСОБА_1 був направлений ІНФОРМАЦІЯ_6 на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою визначення ступеня придатності до військової служби за станом здоров`я.

25.01.2025 року ОСОБА_1 , було ознайомлено з відповідною постановою ВЛК.

Відповідно до постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі статті 61А графи ІІІ Розкладу хвороб ОСОБА_2 визнаний непридатний до військової служби (підлягає виключенню з військового обліку).

27.01.2025 року Картка обстеження та медичного огляду (проходження медичної комісії) ОСОБА_1 (з висновком ВЛК у пункті 12) була подана ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 для реєстрації та внесення до протоколу.

Окрім того, 27.01.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_6 також було повідомлено ОСОБА_1 , що довідку за результатами проходження військово- лікарської комісії та військово-обліковий документ із відповідними відмітками можливо отримати лише після затвердження відповідних результатів ВЛК 12-ою Регіональною військово лікарською комісією.

27.02.2025 адвокат Букін О.С звернувся до 12-ої Регіональної військово-лікарської комісії з адвокатським запитом № 47 в якому просив:

1. Повідомити чи було отримано 12-ою Регіональною військово лікарською комісією від ІНФОРМАЦІЯ_7 на затвердження постанову військово лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 (свідоцтво про хворобу) щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , номер в реєстрі Оберіг 270520245594604900003). У випадку, якщо було отримано, то коли саме було отримано?

2. Надати інформацію щодо результату розгляду (затвердження) постанови військово лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 (свідоцтва про хворобу) щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , номер в реєстрі Оберіг 270520245594604900003) 12-ою Регіональною військово лікарською комісією.

3. Надати належним чином засвідчену копію постанови (висновку/протоколу), що був складений 12-ою Регіональною військово лікарською комісією за результатами затвердження постанови військово лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 (свідоцтва про хворобу) щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , номер в реєстрі Оберіг 270520245594604900003).

Зі змісту Відповіді 12-ої РВЛК № 1245 від 04.03.2025 року на адвокатський запит № 47 вбачається:

«….В книзі реєстраційних документів та в архіві системи електронного документообігу відсутні відповідні записи про надходження вхідної кореспонденції, що стосується ОСОБА_1 .

З огляду на вищевикладене повідомляємо, що жодних рішень щодо ступеню придатності ОСОБА_1 до військової служби у 12 Регіональній військово-лікарській комісії не приймалося».

Таким чином, зі змісту Відповіді 12-ої РВЛК № 1245 від 04.03.2025 року на адвокатський запит № 47 вбачається, що 12-та РВЛК не отримувала на погодження будь-яких документів щодо стану здоровя ОСОБА_1 та відповідно не приймала жодних рішень щодо ступеню придатності ОСОБА_1 до військової служби.

Крім того, 27.02.2025 року адвокат Букін О.С звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 з адвокатським запитом № 48 в якому просив:

1. Повідомити чи було направлено до 12-ої Регіональної військово лікарської комісії на затвердження постанову військово лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 (свідоцтво про хворобу) щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , номер в реєстрі Оберіг 270520245594604900003). У випадку, якщо було направлено, то коли саме було направлено?

2. У випадку, якщо ІНФОРМАЦІЯ_6 не було направлено до 12-ої Регіональної військово лікарської комісії на затвердження постанову військово лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 (свідоцтво про хворобу) щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , номер в реєстрі Оберіг 270520245594604900003), повідомити про причини не здійснення такого направлення.

З Відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 № 1/1687 від 13.03.2025 року на адвокатський запит № 48 вбачається наступне:

«Громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 надав до ІНФОРМАЦІЯ_7 результати проходження військово-лікарської комісії, які потребують затвердження 12-ою регіональною військово-лікарською комісією.

Станом на 13.03.2025 року документи медичної комісії гр. ОСОБА_1 на розгляд 12-ою регіональною військово-лікарською комісією передані не були у зв`язку з великою чергою наданих справ та призупиненням прийому документів на розгляд 12-ою регіональною військово-лікарською комісією.

З відновленням розгляду справ документи гр. ОСОБА_1 будуть передані на розгляд 12-ї регіональної військово-лікарської комісії у порядку черги».

Таким чином, з Відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 № 1/1687 від 13.03.2025 року на адвокатський запит № 48 вбачається:

- Відповідач підтвердив факт проходження позивач військово-лікарської комісії;

- Відповідач підтвердив необхідність затвердження 12-ою регіональною військово- лікарською комісією висновку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 ;

- Відповідач підтвердив, що не здійснив направлення висновку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо ОСОБА_1 на затвердження 12-ої РВЛК;

- Відповідач обґрунтував свою бездіяльність щодо ненаправлення висновку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо ОСОБА_1 на затвердження НОМЕР_4 РВЛК призупинення прийому документів ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Враховуючи зміст Відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 № 1/1687 від 13.03.2025 року на адвокатський запит № 48 адвокат Букін О.С. в інтересах ОСОБА_1 звернувся до НОМЕР_4 РВЛК з адвокатським запитом № 52 від 26.03.2025 в якому просив:

1. Повідомити чи було призупинено прийом документів 12-ою Регіональною військово лікарською комісією від ІНФОРМАЦІЯ_9 ?

2. У випадку, якщо дійсно було призупинено прийом документів 12-ою Регіональною військово лікарською комісією, повідомити правову підставу такого призупинення та строки відновлення прийому документів?

До відповідного адвокатського запиту № 52 було долучено копію Відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 № 1/1687 від 13.03.2025 року на адвокатський запит № 48 (в якому було повідомлено про призупинення прийому документів 12-ою РВЛК).

Зі змісту Відповіді 12-ої РВЛК № 1796 від 28.03.2025 року на адвокатський запит № 52 вбачається наступне:

«Ваш запит щодо призупинення прийому документів у 12 Регіональній військово- лікарській комісії уважно вивчений.

Повідомляємо, що інформація, надана Вам від Першого відділу Харківського РТКЦ не відповідає дійсності.

Прийом та розгляд документів у 12-ій Регіональній військово-лікарській комісії здійснюється у порядку, визначеним Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, зі змінами.

Враховуючи зазначене, 12 Регіональна військово-лікарська комісія працює в штатному режимі, жодних порушень або подібних випадків не зафіксовано».

Враховуючи змісту Відповіді 12-ої РВЛК № 1796 від 28.03.2025 року на адвокатський запит № 52 адвокат Букін О.С. повторно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 з адвокатським запитом № 104 від 07.04.2025 року в якому просив:

1. Невідкладно направити до 12-ої Регіональної військово лікарської комісії на затвердження постанову військово лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 (свідоцтво про хворобу) щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , номер в реєстрі Оберіг 270520245594604900003).

2. Письмово повідомити адвоката Букіна Олексія Сергійовича про дату направлення відповідної постанови ВЛК щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 до НОМЕР_4 Регіональної військово лікарської комісії.

До адвокатського запит № 104 було додано копію змісту Відповіді 12-ої РВЛК № 1796 від 28.03.2025 року (щодо здійснення комісії діяльності штатному режимі без будь- яких призупинень роботи).

Проте зі змісту Відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 № 1/2259 від 15.04.2025 року на адвокатський запит № 104 вбачається, що відповідач фактично повторно надав інформацію, яку раніше повідомляв у Відповіді № 1/1687 від 13.03.2025:

«Громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 надав до ІНФОРМАЦІЯ_7 результати проходження військово-лікарської комісії, які потребують затвердження 12-ою регіональною військово-лікарською комісією.

Станом на 13.03.2025 року документи медичної комісії гр. ОСОБА_1 на розгляд 12- ою регіональною військово-лікарською комісією передані не були у зв`язку з великою чергою наданих справ та призупиненням прийому документів на розгляд 12-ою регіональною військово-лікарською комісією.

З відновленням розгляду справ документи гр. ОСОБА_1 будуть передані на розгляд 12-ї регіональної військово-лікарської комісії у порядку черги».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до Закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов`язок" (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до частин першої, третьої статті 1 цього Закону, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону № 2232-XII).

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону № 2232-XII з метою якісного проведення призову військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби зазначеній категорій осіб проводиться військово- лікарська комісія.

Відповідно до статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України Про національну безпеку України.

Військово-лікарські комісії також можуть створюватися при державних та комунальних закладах охорони здоров`я.

Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу І Положення, це Положення визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.

Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

За правилами пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 1.3 глави 1 розділу І Положення, основними завданнями військово-лікарської експертизи у тому числі є:

добір громадян України, придатних за станом здоров`я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України;

аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров`я;

Таким чином, законодавчо закріплено, що з метою якісного призову на військову службу громадян за станом здоров`я, таким особам проводиться військово-лікарська комісія, зокрема, для визначення ступеню придатності до військової служби. Разом з тим, визначення ступеню придатності до військової служби осіб зазначених у пункті 1.2 глави І розділу І Положення, належить до виключної компетенції військово-лікарської комісії та є одним із її основних завдань.

Згідно із абзацами першим, другим, четвертим, п`ятим, шостим, сьомим, дев`ятим пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Члени ВЛК діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об`єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.

Відповідно до пункту 2.2 глави 2 розділу І Положення, штатні ВЛК є військово- медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі ЦВЛК), ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

За визначенням підпункту 2.4.4 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення на ВЛК регіону покладається, зокрема:

організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності;

розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

Підпунктом 2.4.5 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення визначено, що ВЛК регіону серед іншого має право:

приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК;

направляти у заклади охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов`язаних, резервістів.

Підпунктом 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення встановлено, що рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Відповідно до підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення, до позаштатних постійно діючих ВЛК належать, зокрема, ВЛК ТЦК та СП.

За визначенням підпункту 2.5.2 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення, позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

Згідно із підпунктом 2.5.3 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення, до складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів).

Відповідно до підпункту 2.5.4 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення, штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

Підпунктами 2.8.1, 2.8.2 пункту 2.8 глави 2 розділу 1 Положення визначено, що ВЛК ТЦК та СП створюється у районному (міському) ТЦК та СП.

Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.

Роз`яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов`язковими для виконання ВЛК ТЦК та СП.

Відповідно до підпункту 2.8.4 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення, на ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.

За правилами підпункту 2.8.6 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення, строки проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не можуть перевищувати 4 днів.

За необхідності направлення особи на додаткові лабораторні та інструментальні дослідження для отримання повної та об`єктивної інформації про стан її здоров`я, загальний строк проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не може перевищувати 14 днів.

Підпунктом 2.8.7 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення встановлено, що голова ВЛК при ТЦК та СП:

організовує роботу ВЛК;

перевіряє заповнення книги протоколів засідань ВЛК;

відповідно до результатів ВЛК перевіряє і підписує картки обстеження та медичного огляду військовозобов`язаних (резервістів);

доповідає керівнику районного (міського) ТЦК та СП про результати проведення медичних оглядів ВЛК, засвідчує свій підпис у картках обстеження та медичного огляду військовозобов`язаних (резервістів) та подає на перевірку книгу протоколів засідань ВЛК;

перевіряє відповідність записів і висновків лікарів про придатність громадян до військової служби під час мобілізації, в особливий період та обґрунтованість установлених діагнозів.

З наведеного слідує, що діяльність ВЛК організованих при ТЦК та СП чітко регламентується Положенням, здійснюється у визначеному складі та структурі, підпорядковується відповідним вищим ВЛК і повинна здійснюватися з урахуванням їхніх обов`язкових роз`яснень та рішень.

Відповідно до абзацу 5 пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов`язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Таким чином, на виконання вимог абзацу 5 пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України ІНФОРМАЦІЯ_10 був зобов`язаний протягом десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду ВЛК ОСОБА_1 направити відповідну постанову ВЛК (оформлену свідоцтвом про хворобу) на затвердження до 12 Регіональної військово- лікарської комісії (згідно адміністративно-територіальної зони відповідності відповідної штатної ВЛК).

Проте в порушення абзацу 5 пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України Першим відділом ІНФОРМАЦІЯ_5 було допущено бездіяльність щодо ненаправлення висновків військово- лікарської комісії щодо ОСОБА_1 (свідоцтва про хворобу) на затвердження 12-ої РВЛК.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236 293, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) третя особа: 12 Регіональна військово-лікарська комісія (вул. Культури, буд. 5,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61058, код ЄДРПОУ24983125) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) щодо ненаправлення постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ), оформленої свідоцтвом про хворобу, на затвердження до 12-ої Регіональної військово-лікарської комісії (ЄДРПОУ 24983125).

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) направити постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ), оформлену свідоцтвом про хворобу, на затвердження до 12-ої Регіональної військово-лікарської комісії (ЄДРПОУ 24983125).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Заічко О.В.