Рішення № 129408628, 01.07.2025, Пустомитівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
01.07.2025
Номер справи
450/1358/25
Номер документу
129408628
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 450/1358/25 Провадження № 2-а/450/21/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" липня 2025 р. Пустомитівський районний суд Львівської області у складі:

головуючого судді Данилів Є.О.

при секретарі Хохолик О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-

встановив:

Позивачзвернувся в суд з позовом, в якому просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі, серії ЕНА №4332237 від 22.03.2025 року винесену поліцейським 1 взводу 3 роти 1 батальйону полк 1 Управління патрульної поліції в Житомирській області капралом поліції Левківським Анатолієм Миколайовичем про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 340,00 грн. на ОСОБА_1 , провадження в адміністративній справі закрити, відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП в зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Свої позовнівимоги мотивуєтим,що згідноз оскаржуваноюпостановою пронакладення адміністративногостягнення посправі проадміністративне правопорушенняу сферізабезпечення безпекидорожнього руху,зафіксоване нев автоматичномурежимі серіяЕНА №4332237від 22.03.2025року гр. ОСОБА_1 булопритягнуто доадміністративної відповідальностіу виглядіштрафу врозмірі 340,00грн.за ч.1ст.121КУпАП зате,що,нібито,22.03.2025року о23:44годині дорогаа/дМ-06Київ Чоп 236км .,керував транспортнимзасобом VOLVOномерний знак НОМЕР_1 з напівпричепомKRONEномерний знак НОМЕР_2 з технічноюнесправністю,а самене горілидодаткові габаритніліхтарі,чим порушивп.31.4.3ПДР керування водіємТЗ,що маєнесправні зовнішнісвітлові прилади(темноїпори доби). Вважає, що постанова про притягнення мене до адміністративної відповідальності за вказане порушення є незаконною з наступних підстав. В постанові інкримінується порушення ОСОБА_1 підпункту 31.4.3. пункту 31.4. ПДР України, однак, не вказано який саме підпункт підпункту 31.4.3 порушено, адже, вказаний підпункт містить ще 5 підпунктів. Слід зазначити, що працівником поліції в постанові не вказано, які саме додаткові габаритні вогні були несправними, а такими можуть бути як передні так і задні габаритні вогні. З огляду на обставини події можна припустити, що мова йде про задні додаткові габаритні вогні. Позивач в судове засідання не з`явився, однак представник позивача подав заяву про розгляд справи у його відсутності, заявлені позовні вимоги просить задоволити.

Позиція відповідача: представник у судове засідання не з`явився, подав відзив на позовну заяву з якого просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії та рішення у справі.

Ухвалою від 04.04.2025 року відкрито провадження по справі.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників процесу фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності,суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову виходячи із наступного.

Згідно з ст. 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Як вбачається з постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимісерії ЕНА № 4332237 від 22.03.2025 року, до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 340, 00 грн. та притягнено його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП.

Відповідно до даної постанови вбачається, що 22.03.2025 року о 23:44 годині дорога а/д М-06 Київ Чоп 236 км ., керував транспортним засобом VOLVO номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом KRONE номерний знак НОМЕР_2 з технічною несправністю, а саме не горіли додаткові габаритні ліхтарі, чим порушив п.31.4.3 ПДР керування водієм ТЗ, що має несправні зовнішні світлові прилади (темної пори доби).

Згідно ч.1ст.122КУпАП,відповідальність зацією статтеюнастає за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.

Як слідує з підпункту 31.4.3. пункту 31.4. ПДР України, забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності технічних несправностей і невідповідності таким вимогам, зокрема: а) кількість, тип, колір, розміщення і режим роботи зовнішніх світлових приладів не відповідають вимогам конструкції транспортного засобу; б) порушено регулювання фар; в) не горить лампа лівої фари в режимі ближнього світла; г) на світлових приладах немає розсіювачів або використовуються розсіювачі й лампи, що не відповідають типу даного світлового приладу; ґ) на розсіювачах світлових приладів нанесено тонування або покриття, що зменшує їх прозорість чи світлопропускання.

В примітках до вищевказаного пункту, також не передбачено обов`язкові додаткові габаритні вогні: Мотоцикли (мопеди) можуть бути додатково обладнані однією протитуманною фарою, інші механічні транспортні засоби двома. Протитуманні фари повинні розміщуватися на висоті не менше 250 мм від поверхні дороги (але не вище фар ближнього світла) симетрично до поздовжньої осі транспортного засобу і не далі 400 мм від зовнішнього габариту за шириною. Дозволяється встановлювати на транспортних засобах один або два задні протитуманні ліхтарі червоного кольору на висоті 400 - 1200 мм і не ближче 100 мм до ліхтарів сигналу гальмування. Увімкнення протитуманних фар, задніх протитуманних ліхтарів повинно здійснюватися одночасно з увімкненням габаритних вогнів і освітленням номерного знака (ближнім або дальнім світлом фар). На легковому автомобілі та автобусі дозволяється встановлювати один або два додаткові немиготливі сигнали гальмування червоного кольору на висоті 1150 -1400 мм від поверхні дороги.

Одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, що визначено ст. 245 КУпАП.

Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до статті 31 Закону України «Про Національну поліцію» поліція може застосовувати превентивні заходи, серед яких: перевірка документів особи; опитування особи; зупинення транспортного засобу; застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису.

Статтею 40 вказаного Закону встановлено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: 1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб; 2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху.

У даному випадку, для підтвердження порушення позивачем Правил дорожнього руху України, відповідач, відповідно до статті 251 КУпАП, мав би надати, зокрема, відеозапис події, фотокартки із відповідною фіксацією вчиненого правопорушення тощо.

Крім того, у матеріалах справи відсутні будь-які докази, що встановлюють наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, та винність позивача у його вчиненні.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 08.05.2019 у справі №338/126/17.

Вчинення позивачемадміністративного правопорушенняне підтверджуєтьсяжодним допустимимдоказом,окрім постановипро накладенняадміністративного стягнення,складеної поліцейськимбез зазначеннядоказів правомірностівинесення даноїпостанови.В оскаржуванійпостанові серії ЕНА № 4332237 від 22.03.2025 року відсутні посилання на докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення позивачем адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 122 КУпАП.

Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики за № 630 від 28 грудня 2010 року було затверджено Національний стандарт України ДСТУ 3649:2010 Колісні транспортні засоби. Вимоги щодо безпечності технічного стану та методи контролювання (далі - ДСТУ 3649:2010), яким, зокрема, встановлено вимоги до зовнішніх світлових приладів.

Згідно ДСТУ 3649:2010 п.6.1.5. таблиця 1 , передбачено 2 передніх габаритних ліхтарі та 2 задніх габаритних ліхтарі. Додаткові габаритні вогні, які б були обов`язковими для даної категорії транспортного засобу не передбачено. Отже, якщо додаткові габаритні вогні не є обов`язковими для встановлення, то не має значення працюють вони чи ні.

Щодо заборони експлуатації транспортного засобу за умови несправності габаритних вогнів, то Правилами дорожнього руху чітко передбачено, що відповідно до вимог п.31.6 ПДР забороняється подальший рух транспортних засобів, у яких: а) робоча гальмова система чи рульове керування не дають змоги водієві зупинити транспортний засіб або здійснити маневр під час руху з мінімальною швидкістю; б) у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості не горять лампи фар чи задніх габаритних ліхтарів; в) під час дощу або снігопаду не працює склоочисник з боку розміщення керма; г) зіпсований тягово-зчіпний пристрій автопоїзда.

Даним пунктом не передбачено заборону експлуатації транспортного засобу, у якого не горять додаткові габаритні ліхтарі.

Однак, як вбачається з відеозапису з портативного відеореєстратора, (відеофайл export- 1wl1 x), наданого Відповідачем, Позивач, керуючи ТЗ, мав усі габаритні ліхтарі у робочому стані увімкненими, що підтверджується зазначеним відеозаписом. На ньому видно, що о 22:50:20 Позивач зупинився на вимогу поліцейського, і під час цього руху було зафіксовано, як горять 2 передні габаритні ліхтарі, 2 задні габаритні ліхтарі та 2 додаткові габаритні ліхтарі.

Відповідач, посилаючись на відеозапис та зазначаючи як порушення час 23.35.50 навмисно вводить учасників судового процесу в оману, оскільки станом на вказану годину Позивач вже давно зупинив ТЗ та вимкнув додаткові ліхтарі у нерухомому ТЗ. Крім того, Відповідач зазначає, що нібито у його ТЗ не світилися габаритні ліхтарі, обов`язкова наявність яких передбачена ДСТУ 6349:2010, однак такого ДСТУ не існує.

Перед судом не доведено, що позивач на а/д М-06 Київ Чоп 236 км керував транспортним засобом VOLVO номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом KRONE номерний знак НОМЕР_2 з технічною несправністю, а саме не горіли додаткові габаритні ліхтарі.

При вирішенні спору, суд враховує, що згідно частини 2 статі 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Натомість відповідач в судове засідання не з`явився, жодних доказів на підтвердження правомірності винесеної постанови суду не надав. Дані обставини не були спростовані відповідачем письмовим відзивом, тобто суду не було представлено доказів в підтвердження обставин, викладених в постанові по справі про адміністративне правопорушення. Суд вважає такими, що не можуть бути визнані належними та допустимими доказами відомості, що містяться у постанові про адміністративне правопорушення, виходячи з того, що сама по собі постанова, за відсутності інших доказів вини, не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом».

Беручи до уваги вищевикладене, суд вважає, що вина позивача у вчиненні адміністративного правопорушення є недоведеною, при винесенні оскаржуваної постанови не були з`ясовані всі обставини справи, доказів фото-відео фіксації самого факту порушення до постанови не долучено.

В силу принципу презумпції невинуватості (ст. 62 Конституції України), діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

Рішення суб`єкта владних повноважень повинно бути законним і обгрунтованим та не може базуватися на припущеннях та неперевірених фактах.

Фактичні дані, які містяться в постанові про адміністративне правопорушення не дають можливості встановити наявність порушення позивачем вимог Правил дорожнього руху і, відповідно, наявність адміністративного правопорушення.

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що жодних належних та допустимих доказів, передбачених ст.251 КУпАП, відповідачем на підтвердження існування підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП не надано, а тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, в частині скасування постанови та закриття провадження у справі.

Суд за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право прийняти одне з таких альтернативних рішень:

а саме скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 72, 77, 79, 246, 250, 286 КАС України, ст. ст. 7, 17, 18, 251, 254-257, 280, 288, 293 КУпАП, суд,-

у х в а л и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 , - задоволити.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 4332237 від 22.03.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП.

Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за 1 ст. 122 КУпАП - закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 605,60 грн. (шістсот п`ять гривень шістдесят копійок) сплаченого судового збору.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

СуддяЄ. О. Данилів