Рішення № 129358627, 06.08.2025, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2025
Номер справи
440/11983/24
Номер документу
129358627
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11983/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/11983/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оіл схід рітейл" до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

03.10.2024 генеральний директор Товариства з обмеженою відповідальністю "Оіл схід рітейл" (надалі - ТОВ "Оіл схід рітейл", Товариство) Сундуков Максим Юрійович, діючи від імені та в інтересах зазначеного Товариства звернувся з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (надалі - Управління), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення відповідача про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 24.09.2024 №64, від 24.09.2024 №65, від 24.09.2024 №66, від 24.09.2024 №67, від 24.09.2024 №68, кожним з яких на позивача накладено штраф у розмірі 5 083,00 грн за порушення ч. 4 ст. 8 Закону України "Про рекламу".

Мотивуючи позов, представник позивача зазначає, що органи Держпродспоживслужби упродовж періоду дії в Україні правового режиму воєнного стану можуть проводити лише позапланові заходи державного нагляду/контролю за дотриманням законодавства України про рекламу та лише за умови наявності відповідного рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері. У період з жовтня 2023 року по 19.08.2024 включно за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 151 не здійснювались жодні планові (позапланові) заходи Управління. Доказів проведення планових (позапланових) заходів у розумінні норми чинного законодавства не надано і до листа Управління №Вих-6722/05/31-24 від 08.08.2024, в якому відповідач вимагав надати дозволи на розміщення рекламних контсрукцій. У зв`язку з цим у позивача не виникає обов`язку виконувати вимоги, зазначені у вищевказаному листі, тоді як усі прийняті відповідачем без дотримання установленої Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" процедури рішення є незаконними та підлягають скасуванню.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 10.10.2024 позовну заяву було залишено без руху.

Після усунення позивачем недоліків, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

17.12.2024 до суду надійшов відзив Управління на позов (а.с. 61-66), в якому представник висловив свої заперечення проти задоволення позову. Повідомив, що спеціалістами Управління під час виконання повноважень щодо контролю за дотриманням законодавства суб`єктами господарювання на території міста Одеси вимог чинного законодавства України про рекламу було виявлено факт розміщення ТОВ "Оіл схід рітейл" зовнішньої реклами з ознаками порушень частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу", а саме: реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 151, АЗС "Мотто" повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки. Вказане правопорушення було зафіксовано на фото. Додав, що орган Держпродспоживслужби діє як суб`єкт владних повноважень, наділений Законом України "Про рекламу" та Порядком №693 функціями контролю за дотриманням законодавства України про рекламу без необхідності проведення планових чи позапланових заходів державного нагляду (контролю).

У відповіді на відзив на позовну заяву (а.с. 98-100) позивач наполягає на тому, що відповідач у своєму відзиві жодним чином не спростував фактів та доводів, наведених у позовній заяві, а лише повторив раніше зазначені твердження, які не враховують усіх вимог законодавства під час здійснення ним, як органом державної влади, функцій державного контролю. Відповідач також не надав жодного доказу у якості підстави проведення заходу державного нагляду (контролю) та не обґрунтував чому саме на нього, як орган державної влади, не повинні розповсюджуватися загальнообов`язкові вимоги Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

У запереченнях на відповідь на відзив на позовну заяву (а.с. 103-105) відповідач наполягає на тому, що спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про рекламу", постановою Кабінету Міністрів України №667 від 02.09.2015 "Про затвердження Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів", постановою Кабінету Міністрів України №1092 від 16.12.2015 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів", постановою Кабінету Міністрів України №693 від 26.05.2004 "Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу". У зв`язку з порушенням позивачем частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу" та статті 27 Закону України "Про рекламу" Управлінням були прийняті рішення №64 - 68 про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, які направлені рекомендованим листом на адресу позивача. При цьому твердження позивача про те, що контроль за дотриманням законодавства про рекламу має здійснюватися в порядку, визначеному Законом №887-V, спростовується положеннями вищенаведених нормативно-правових актів, які для спірних правовідносин є спеціальними.

Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд здійснює розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ТОВ "Оіл схід рітейл" (код ЄДРПОУ 44763172) зареєстроване у статусі юридичної особи 15.07.2022, номер запису в Реєстрі 1002241070002100742. Основним зареєстрованим видом економічної діяльності Товариства є "Роздрібна торгівля пальним" (а.с. 55-57). Керівником і одним із засновників Товариства (частка 50%) є ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ). Іншим співзасновником Товариства (частка 50%) є ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ).

У липні 2024 спеціалістами Управління в ході контролю за дотриманням законодавства суб`єктами господарювання на території міста Одеси вимог чинного законодавства України про рекламу було виявлено та зафіксовано на фото факт розміщення ТОВ "Оіл схід рітейл" зовнішньої реклами з ознаками порушень частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу", а саме - реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 151, АЗС "Мотто".

У зв`язку з цим Управлінням направлено до ТОВ "Оіл схід рітейл" листа від 19.07.2024 №Вих-6004/05/31-24 з повідомленням про виявлене правопорушення та з проханням надати належним чином завірені копії наступних документів: витяг з ЄДР з актуальними відомостями, договір(-и) на право власності/оренди/суборенди об`єкту за визначеною адресою провадження господарської діяльності, договір(-и) на розміщення рекламних засобів, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договір, акти виконаних робіт, рахунки, платіжні документи, макети замовлень тощо), дозвіл(-и) на розміщення рекламних конструкцій, та /або згоди власників будинків та споруд на розміщення рекламних конструкцій з підтвердженням права власності (а.с. 71).

У відповідь до Управління від ТОВ "Оіл схід рітейл" надійшов лист вх.№9190/31-24 від 08.08.2024, до якого долучено договір оренди №01/06/2023-140 та виписка з ЄДР. Надано пояснення з приводу того, що інформаційні матеріали, які знаходяться на АЗС, було виготовлено самостійно штатними працівниками ТОВ "Оіл схід рітейл", договори з виробником реклами, розповсюджувачем не укладались, а тому вартість розповсюджених інформаційних матеріалів надати не є можливим (а.с. 79-85).

Листом від 08.08.2024 №Вих-6722/05/31-24 Управління повторно витребувало від ТОВ "Оіл схід рітейл" інформацію, а саме: дозвіл(-и) на розміщення рекламних конструкцій, та /або згоди власників будинків та споруд на розміщення рекламних конструкцій з підтвердженням права власності (а.с. 77-78).

У відповідь Товариство надіслало листа вх.№10299/31-24 від 23.08.2024, в якому повідомлено про те, що інформаційні матеріали, що знаходяться на АЗС, було виготовлено самостійно штатними працівниками ТОВ "Оіл схід рітейл", договори з виробником реклами, розповсюджувачем не укладались, а тому вартість розповсюджених інформаційних матеріалів надати не є можливим (а.с. 68-70).

Листом від 28.08.2024 №Вих-7717/05/31-24 Управління повідомило ТОВ "Оіл схід рітейл" про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (а.с. 86-87).

Відповідно до Протоколу засідання (слухання) у справі про порушення законодавства про рекламу від 24.09.2024 №31 (а.с. 90) встановлено факти порушення ТОВ "Оіл схід рітейл":

- частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу", а саме - реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки (реклама наступного змісту: "ЗАВАНТАЖ ЗНИЖКИ! СКАНУЙ QR КОД");

- частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу", а саме - реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки (реклама наступного змісту: "ТУТ ЗНИЖКИ!");

- частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу", а саме - реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки (реклама наступного змісту: "ЗАВАНТАЖ МАКСИМАЛЬНІ ЗНИЖКИ");

- частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу", а саме - реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки (реклама наступного змісту: "ПЕРСОНАЛЬНА ЗНИЖКА НА ДП");

- частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу", а саме - реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж (реклама наступного змісту: "ДОДАТКОВО ЗНИЖКА НА 95 ТА ДП").

На підставі матеріалів справи та протоколу засідання (слухання) у справі про порушення законодавства про рекламу від 24.09.2024 №31 Управлінням 24.09.2024 були прийняті рішення про накладення на ТОВ "Оіл схід рітейл" штрафів у розмірі по 5 083,00 грн:

- №68 за порушення законодавства про рекламу (частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу", а саме: реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж (реклама наступного змісту: "ДОДАТКОВО ЗНИЖКА НА 95 ТА ДП") (а.с. 91);

- №67 за порушення законодавства про рекламу (частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу", а саме: реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки (реклама наступного змісту: "ПЕРСОНАЛЬНА ЗНИЖКА НА ДП") (а.с. 92);

- №66 за порушення законодавства про рекламу (частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу", а саме: реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки (реклама наступного змісту: "ЗАВАНТАЖ МАКСИМАЛЬНІ ЗНИЖКИ") (а.с. 93);

- №65 за порушення законодавства про рекламу (частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу", а саме: реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки (реклама наступного змісту: "ТУТ ЗНИЖКИ!") (а.с. 94);

- №64 за порушення законодавства про рекламу (частини 4 статті 8 Закону України "Про рекламу", а саме: реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки (реклама наступного змісту: "ЗАВАНТАЖ ЗНИЖКИ! СКАНУЙ QR КОД") (а.с. 95).

Позивач не погоджуючись з обставинами правомірності підстав для притягнення до відповідальності, звернувся до суду з цим позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати усі вище перелічені рішення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667 (надалі - Положення), Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Пунктом 7 цього Положення передбачено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Засади рекламної діяльності в Україні визначає Закон України від 03.07.1996 №270/96-ВР "Про рекламу" (надалі - Закон №270/96-ВР), який регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.

Частиною першою статті 26 Закону №270/96-ВР визначено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень, крім інших, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами (у тому числі щодо спорудження житлового будинку) та щодо змісту реклами про вакансії (прийом на роботу), а також щодо виконання вимог частини десятої статті 8 цього Закону, крім випадків, якщо зазначена реклама є рекламою азартних ігор та організаторів азартних ігор.

Частинами другою та третьою статті 26 Закону №270/96-ВР передбачено, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео-та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Крім того, відповідний орган державної влади має право:

вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства;

вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю;

надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень;

приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження;

приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.

Органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи.

Рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право:

бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону;

подавати необхідні документи, давати пояснення;

отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них;

оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.

Механізм накладення Держпродспоживслужбою та її територіальними органами на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами штрафів за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Антимонопольного комітету, КРАІЛ, Національного банку) врегульований Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693 (надалі - Порядок №693).

Відповідно до пункту 3 Порядку №693, рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, передбачені статтею 27 Закону України "Про рекламу", приймають Голова Держпродспоживслужби, його заступники, керівники територіальних органів Держпродспоживслужби та їх заступники (далі - уповноважені особи).

Справа розглядається за участю суб`єкта реклами або його представника (пункт 8 Порядку №693).

Справа розглядається без участі суб`єкта реклами або його представника у разі його неявки за умови його поінформування відповідно до пункту 5 цього Порядку та ненадходження від нього клопотання про перенесення дати та часу розгляду справи, зазначеного в пункті 7 цього Порядку (пункт 9 Порядку №693).

У разі наявності підстав для накладення штрафу за результатами розгляду справи уповноважена особа приймає рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу (пункт 16 Порядку №693).

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №159 (https://odesa.consumer.gov.ua/images/pdf/polojennya_gudpssod_new.pdf), Управління є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.

Згідно з підпунктом 8 пункту 4 Положення №159, Управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, зокрема, у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів (у тому числі споживачів виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння) шляхом здійснення контролю за дотриманням вимог законів України "Про рекламу" та "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення" в межах наданих повноважень, а також за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження.

Відповідно до підпункту 13 пункту 4 Положення від 24.02.2020 №159, Управління відповідно до покладених на нього завдань вживає у межах повноважень, передбачених законом, заходів щодо усунення порушень вимог закону і притягнення винних у таких порушеннях осіб до відповідальності згідно із законом; у межах повноважень, передбачених законом, складає протоколи та розглядає справи про порушення законодавства у відповідній сфері.

Отже, у спірних правовідносинах Управління діє як суб`єкт владних повноважень, наділений Законом №270/96-ВР та Порядком №693 функціями з контролю за дотриманням законодавства України про рекламу.

Ключовим у цій справі є питання поширення на правовідносини у сфері контролю за дотриманням законодавства України про рекламу приписів Закону України "Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

З цього приводу суд зазначає, що Закон України "Про рекламу" та Порядок №693 не містять правових норм, що встановлюють спосіб, порядок та форми здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про рекламу.

В той же час Закон України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі - Закон №877-V) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Статтею 2 Закону №877-V передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Цією ж нормою Закону визначено перелік правовідносин, на які дія цього Закону не поширюється, та в якому відсутні правовідносини, що врегульовані законодавством про рекламу.

Згідно з положеннями статті 7 Закону №877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.

Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Статтею 8 Закону №877-V передбачено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, у тому числі, вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Таким чином, предметом правового регулювання цього Закону є відносини у сфері здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Незважаючи на те, що іншими законами та підзаконними актами врегульовано порядок застосування санкцій до суб`єктів цих відносин, саме Закон №877-V підлягає застосуванню як спеціальний під час здійснення процедури державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про рекламу.

Поширення на правовідносини у сфері контролю за дотриманням законодавства України про рекламу приписів Закону №877-V знаходить своє підтвердження і у висновках Верховного Суду у постановах від 23.09.2021 у справі №826/24133/15, від 22.06.2022 у справі №810/3148/17.

Таким чином у спірних правовідносинах, які є предметом судового аналізу у цій справі, накладення штрафів на позивача за порушення законодавства про рекламу фактично відбулося за відсутності самого заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства України про рекламу.

Ця обставина підтверджується з одного боку фактом не оформлення контролюючим органом розпорядчих документів на здійснення заходу контролю, а з іншого - відсутністю матеріалів відповідної перевірки.

Крім цього суд зазначає, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв`язку з військовою агресією рф з 24.02.2022 5:30 год. в Україні введений воєнний стан, який неодноразово продовжувався та триває дотепер.

У зв`язку з цим постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 №303 було припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64 "Про введення воєнного стану в Україні".

При цьому за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов`язань України протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) лише на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Протягом періоду воєнного стану планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, здійснюються за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

За з`ясованих у цій справі судом обставин того, що притягнення позивача до відповідальності відбулося без проведення заходу державного нагляду (контролю) за відсутності рішення центрального органу виконавчої влади під час дії заборони на проведення таких заходів, суд доходить висновку про наявність більш ніж достатніх ознак протиправності рішень відповідача від 24.09.2024 №64, №65, №66, №67, №68 про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, у зв`язку з чим скасовує їх.

За таких обставин позов слід задовольнити у повному обсязі у спосіб, обраний позивачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із сплати судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Позивач при зверненні до суду з цим позовом сплатив судовий збір у розмірі 3028,00 грн (а.с. 12).

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Тож понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 3028,00 грн слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Оіл схід рітейл" у справі №440/11983/24 - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 24.09.2024 №64, №65, №66, №67, №68 про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Оіл схід рітейл" судові витрати, що пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Оіл схід рітейл" (код ЄДРПОУ 44763172; вул. Кісельова Володимира Капітана, б. 29, оф. 9, м. Полтава, 36014).

Відповідач: Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області (код ЄДРПОУ 40342996; вул. 7-а Пересипська, 6, м. Одеса, 65042).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Є.Б. Супрун