Рішення № 129358162, 06.08.2025, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2025
Номер справи
400/3034/25
Номер документу
129358162
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2025 р. № 400/3034/25 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідачаВиконавчого комітету Південноукраїнської міської ради, вул. Європейська, 48, м. Південноукраїнськ, Вознесенський район, Миколаївська область, 55002, провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Південноукраїнської міської ради (далі також відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Центру надання адміністративних послуг м. Південноукраїнськ Південноураївської міської ради Миколаївської області щодо відмови реєстрації місця проживання ОСОБА_2 ;

- зобов`язати уповноважену особу виконавчого комітету Південноураївської міської ради зареєструвати ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 .

Ухвалою від 01.04.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.

Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що у лютому 2025 року звернулась до відповідача із заявою про реєстрацію місця проживання сина ОСОБА_2 . Але, відповідачем було відмовлено у реєстрації місця проживання з тих підстав, що не надано згоди від імені малолітнього ОСОБА_3 , 2014 р.н. Разом з тим, ОСОБА_1 надати згоду батька малолітнього ОСОБА_3 не може, оскільки він вихованням дитини не займається.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що позивач, звернулася в інтересах свого повнолітнього сина ОСОБА_2 , без документа, що підтверджує повноваження особи, як представника, надавши від свого імені заяву, без відповідного пакету документів, що свідчить про недотримання вимог законодавства позивачем.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Відповідно до довідки про склад сім`ї та реєстрації позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 у кімнаті сімейного гуртожитку разом з малолітнім сином ОСОБА_3 .

04.02.2025 року позивач звернулася до Центру надання адміністративних послуг м. Південноукраїнськ із заявою з метою реєстрації постійного місця проживання її старшого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та необхідними документами.

Листом від 05.02.2025 року № 195 Центром з надання адміністративних послуг міста Південноураїнськ позивачу повідомлено, що житло за адресою АДРЕСА_2 є комунальної форми власності, реєстрацію місця проживання може бути здійснено при подачі повного пакету документів заявника або законного представника за дорученням , в т.ч. за наявності згоди всіх зареєстрованих в житловому приміщені осіб, зокрема згоду від імені малолітнього ОСОБА_3 , 2014 р.н. повинні надати батько і мати, або за рішенням суду.

Вважаючи дії щодо відмови у реєстрації місця проживання протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке:

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» (далі Постанова № 265) передбачено, що згідно п. 13 вищезазначеної Постанови, повнолітні особи декларують місце свого проживання самостійно.

Відповідно до п. 35 Постанови № 265, для реєстрації місця проживання (перебування) особа або її законний представник (представник), уповноважена особа житла або уповноважена особа спеціалізованої соціальної установи, закладу для бездомних осіб, іншого надавача соціальних послуг з проживанням подає:

1) заяву за формою згідно з додатками 2, 3 і 8;

2) паспортний документ особи або довідку про звернення за захистом в Україні (для осіб, які реєструють місце перебування);

3) свідоцтво про народження (для дітей віком до 14 років), крім іноземців та осіб без громадянства, або документ про реєстрацію народження, виданий компетентним органом іноземної держави і легалізований у встановленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;

4) довідку про реєстрацію особи громадянином України (у разі здійснення вперше реєстрації місця проживання дитини віком до 14 років, у свідоцтві про народження якої зазначено, що батьки або один із батьків є іноземцем чи особою без громадянства);

5) документи, що підтверджують: право на проживання (перебування) в житлі, зокрема свідоцтво про право власності, ордер, договір оренди (найму, піднайму), договір найму житла у гуртожитку (для студентів), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші підтверджуючі документи.

У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється за згодою власника (співвласників) житла, наймача та членів його сім`ї, уповноваженої особи житла (зазначені документи та згода не вимагаються під час реєстрації місця проживання (перебування) малолітніх та неповнолітніх дітей за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або законних представників (представників), або одного з них; право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, іншого надавача соціальних послуг з проживанням (довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, іншого надавача соціальних послуг з проживанням за формою згідно з додатком 4, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у таких установах або закладах);

6) відомості або документ, що підтверджує сплату адміністративного збору (не подається у разі здійснення реєстрації місця перебування);

7) військово-обліковий документ (для громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Згідно п. 36 Постанови № 265, у разі подання заяви законним представником (представником) особи, крім зазначених у пункті 35 цього Порядку документів,

додатково подаються:

1) документ, що посвідчує особу законного представника (представника);

2) документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законним представником малолітньої дитини.

Пунктом 37 Постанови № 265 зазначено, що заяви, зазначені у підпункті 1 пункту 35 цього Порядку, формуються посадовою особою органу реєстрації або адміністратором центру надання адміністративних послуг з використанням відповідних програмно- технічних засобів та відтворюються примірники у паперовій формі, після чого особа або законний представник (представник) підтверджують правильність внесених відомостей власним підписом. Відповідальність за достовірність відомостей, що містяться в заяві, несе заявник, якщо інше не встановлено судом.

Відповідно до п. 40 Постанови № 265, посадова особа органу реєстрації або адміністратор центру надання адміністративних послуг перевіряє належність паспортного документа особи особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) та наявність документів необхідних для реєстрації місця проживання (перебування), про що робиться відповідний запис у заяві.

Згідно п. 87 Постанови № 265, орган реєстрації відмовляє в декларуванні/реєстрації місця проживання (перебування), знятті із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі, коли: 3) особа не подала або подала не в повному обсязі необхідні документи або відомості; 5) звернулася дитина віком до 14 років або особа, не уповноважена на подання документів.

Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (далі Закон), реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється за заявою такої особи, поданою в паперовій формі до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг, за адресою житла будь-якої форми власності.

Статтею 9 Закону передбачено:

1. У разі реєстрації місця проживання (перебування) особи під час особистого відвідування органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) подається заява про реєстрацію місця проживання (перебування) за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Реєстрація місця проживання (перебування) особи, зміна її місця проживання (перебування) може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника, що діє на підставі довіреності, посвідченої у встановленому законом порядку (далі - представник).

2. До заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи додаються:

1) паспортний документ особи або довідка про звернення за захистом в Україні, або документ, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними;

2) свідоцтво про народження - для дітей віком до 14 років;

3) документи, що підтверджують право на проживання (перебування) в житлі, адреса якого реєструється для проживання (перебування) (відомості про житло (документи), що підтверджують право власності на житло, рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житла, визнання за особою права користування житлом, жилим приміщенням, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи, визначені Кабінетом Міністрів України);

4) документи, що посвідчують особу законного представника (представника);

5) документи, що підтверджують повноваження особи як законного представника (представника), крім випадків, якщо законними представниками дитини є її батьки чи один із батьків;

6) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору;

7) військово-обліковий документ (для громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

4. Під час особистого відвідування особою органу реєстрації заява про реєстрацію місця проживання (перебування) формується посадовою особою органу реєстрації з використанням відповідних програмно-технічних засобів та відтворюється паперовій формі.

5. Військово-обліковий документ подається у випадках та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Суд враховує, що заява від 04.02.2025 року про реєстрацію постійного місця проживання старшого сина позивача, ОСОБА_2 , заява була написана особисто позивачем. Відповідно, паспорту ОСОБА_2 , його датою народження є ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто станом на дату звернення позивача до Центру надання адміністративних послуг м. Південноукраїнськ (04.02.2025 року), її старшому сину було 21 рік.

Згідно ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства» дитина особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.

Подаючи заяву, позивач, яка діяла в інтересах свого повнолітнього сина, ніяким чином не підтвердила свої повноваження, як представника (не надала довіреності).

Отже, виходячи із вищезазначеного можна дійти висновку, що позивач, звернулася до Центру надання адміністративних послуг м. Південноукраїнськ в інтересах свого повнолітнього сина ОСОБА_2 , без документа, що підтверджує повноваження особи як представника, надавши від свого імені заяву, без відповідного пакету документів, що свідчить про недотримання вимог законодавства позивачем.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 26.12.2019 року у справі № 724/716/16-а зауважив, що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази у сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 241 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Південноукраїнської міської ради (вул. Європейська, 48, м. Південноукраїнськ, Вознесенський район, Миколаївська область, 55002, код ЄДРПОУ20910974) про: визнання протиправними дій Центру надання адміністративних послуг м. Південноукраїнськ Південноураївської міської ради Миколаївської області щодо відмови реєстрації місця проживання ОСОБА_2 ; зобов`язання уповноваженої особи виконавчого комітету Південноураївської міської ради зареєструвати ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 06.08.2025 року.

Суддя О.В. Малих