Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2025 року ЛуцькСправа № 140/7042/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.03.2025 пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році»; зобов`язання нараховувати та виплачувати з 01.03.2025 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.03.2025 року по день проведення перерахунку.
Обґрунтовуючи позовні вимоги вказує, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності згідно ізЗаконом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області під час здійснення перерахунку пенсії обмежило розмір грошового забезпечення з 01.03.2025 року максимальним розміром.
Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення, а тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у відзиві на позовну заяву від 10.07.2025 позовні вимоги не визнав та у задоволенні позову просив відмовити повністю. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що пенсію позивача проіндексовано з 01.03.2025 відповідно до Постанови №209. Однак з огляду на те, що розмір пенсії перевищує максимальний -десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, то відсутні правові підстави для виплати індексації понад максимальний розмір, встановлений законом.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно доЗакону №2262-ХІІ.
Як слідує з перерахунку пенсії від 01.03.2025 по пенсійній справі позивача №0301009360-Міноборони на виконання Постанови №209 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача в результаті якого підсумок пенсії з надбавками становить 29655,80 грн., однак з урахуванням максимального розміру пенсії розмір пенсії, що підлягає виплаті ОСОБА_1 становить 23610,00 грн.
19.03.2025 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою стосовно проведення перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром у відповідь на яку відповідач листом від 02.04.2025 повідомив, що з урахуванням пунктів 2, 3 Постанови №209 з 01.03.2025 пенсію було проіндексовано, однак це не призвело до збільшення її розміру, оскільки розмір пенсії обчислений в межах максимального, визначенийстаттею 43 Закону №2262-ХІ.
Цей спір виник у зв`язку із невиплатою з 01.03.2025 пенсії у повному розмірі з урахуванням індексації пенсії, передбаченої Постановою №209.
Надаючи оцінку вимогам позивача, суд зазначає наступне.
Частиною другоюстатті 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до преамбулиЗакону №2262-ХІІцей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
За приписамистатті 64 Закону №2262-ХІІ(в редакціїЗакону України від 15.02.2022№2040-IXПро внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства, застосовується з 01 березня 2022 року) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другоїстатті 42 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
25.02.2025 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №209, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другоїстатті 42 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124Питання проведення індексації пенсій у 2019 році(Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Підпунктом 1 пункту 2 Постанови №209 передбачено, що з 1 березня 2025 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей13,21і36 Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб(без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році(Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968), пункту 2постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році(Офіційний вісник України, 2023 р., №26, ст. 1475) тапідпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році(Офіційний вісник України, 2024 р., №24, ст. 1525) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2024 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієїпостанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієїпостанови.
Підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієїпостанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2024 р. відповідно доЗакону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та перерахунку пенсії відповідно до зазначеногоЗакону, крім перерахунків у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Абзацами третім та четвертим пункту 3 Постанови №209 обумовлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 тапідпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Пенсії, перераховані відповідно до цієїпостанови, виплачуються з урахуванням положеньстатті 46 Закону УкраїниПро Державний бюджет України на 2025 рікіпостанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 р. №1Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану(Офіційний вісник України, 2025 р., №9, ст. 769).
Отже, за змістом наведених норм Постанови №209, підвищення пенсій, призначених відповідно доЗакону №2262-ХІІ, не може перевищувати 1500,00 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання Постанови №209 позивачу з 01.03.2025 здійснено перерахунок пенсії та встановлено підвищення (індексацію) за 2025 рік у розмірі 1500,00 грн; загальний розмір нарахованої пенсії (з надбавками) становить 29655,80 грн, однак виплачується у розмірі 23610,00 грн. У листі від 02.04.2025 відповідач свою позицію пояснює тим, що пенсія позивача перевищує максимальний розмір, визначенийстаттею 43 Закону №2262-ХІІ, що виключає можливість виплати спірної індексації понадмаксимальний розмір пенсії.
З цього приводу суд зазначає, щоЗаконом України від 08.07.2011 №3668-VIПро заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи(далі - Закон №3668-VI) частину п`ятустатті 43 Закону №2262-ХІІвикладено у такій редакції:Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Також за змістомстатті 2 Закону №3668-VIмаксимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема,ЗаконуПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Законом України від 24.12.2015 №911-VIIIПро внесення змін до деяких законодавчих актів Україничастину п`ятустатті 43 Закону №2262-XIIдоповнено реченням такого змісту:Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно зі змінами, внесенимиЗаконом України від 12.04.2016 №1080-VІІІПро внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей, частина п`ятастатті 43 Закону №2262-ХІІстала вважатись частиною сьомою.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), положенняЗакону №2262-ХІІзі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Правовим наслідком прийняттяКонституційним Судом України рішення від 20.12.2016 у справі №7-рп/2016, є втрата чинності із 20.12.2016 частиною сьомоюстатті 43 Закону №2262-XII.
Верховним Судом неодноразово висловлювалась позиція щодо застосування нормЗакону №2262-XIIу спорах, що стосуються обмеження максимального розміру пенсій. Зокрема, у постановах від 16.12.2021 (справа №400/2085/19), 20.07.2022 (справа №340/2476/21), 25.07.2022 (справ №580/3451/21), 30.08.2022(справа №440/994/20), 17.03.2023 (справа №340/3144/21) та ін. Верховний Суд дійшов висновку, що у правовідносинах стосовно призначення та перерахунку пенсій відповідно доЗакону №2262-XIIнорми зазначеногозаконупідлягають застосуванню з урахуваннямРішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, яким визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), положенняЗакону №2262-XIIзі змінами, а саме частина сьома статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Оскільки положення частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-XIIвизнано Конституційним Судом України неконституційними, вони втратили чинність з дня ухвалення такого Рішення 20.12.2016. Тому внесеніЗаконом України від 06.12.2016 №1774-VIIIПро внесення змін до деяких законодавчих актів Українизміни до частини сьомої зазначеної статті, яка внаслідок Рішення Конституційного Суду України з 20.12.2016 відсутня, є нереалізованими. Крім цього, вказані зміни по своїй суті є повторним запровадженням правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, а тому такі зміни не створюють підстав для обмеження пенсії максимальним розміром.
Положення частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-ХІІта положення частини першоїстатті 2 Закону №3668-VI(у частині поширення її дії наЗакон №2262-ХІІ) прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно доЗакону №2262-ХІІ) та є однаковими за змістом.
При цьому положеннястатті 2 Закону №3668-VI(у частині поширення її дії наЗакон №2262-ХІІ), які дублюють зміст частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-ХІІ, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин, змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців. Тобто, була наявна колізія міжЗаконом №2262-ХІІз урахуваннямрішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016таЗаконом №3668-VIу частині обмеження максимальним розміром пенсії.
Верховний Суд дійшов висновку, що у правовідносинах стосовно призначення та перерахунку пенсій відповідно доЗакону №2262-ХІІнорми зазначеногозаконупідлягають застосуванню з урахуваннямРішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, у зв`язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним.
Аргументи відповідача про існування законних підстав для невиплати з 01.03.2025 індексації пенсії у розмірі 1500,00 грн, передбаченої Постановою №209, не узгоджуються із нормативним регулюванням спірних правовідносин та правовими висновками Верховного Суду щодо застосування норм права щодо протиправності обмеження пенсії максимальним розміром.
Тож позов у цій частині належить задовольнити у спосібвизнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови позивачу здійснити з 01 березня 2025 року нарахування та виплату пенсії з урахуванням підвищення, установленогопостановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження її максимальним розміром та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 01 березня 2025 року нарахування та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням підвищення, установленогопостановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження її максимальнимрозміром.
Між тим, позовні вимоги щодо виплати різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії, слід залишити без задоволення, оскільки на час судового розгляду пенсія позивача не перерахована, а тому визначення різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії є передчасним. Судовому захисту підлягають лише порушені права. При цьому захист права на майбутнє законодавством не передбачений.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Крім того, зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов`язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями243 - 246,262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити з 01 березня 2025 року нарахування та виплату пенсії з урахуванням підвищення, установленогопостановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження її максимальним розміром.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 01 березня 2025 року нарахування та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням підвищення, установленогопостановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження її максимальнимрозміром.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинський області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя А.Я. Ксензюк