Рішення № 129349017, 05.08.2025, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
05.08.2025
Номер справи
583/3512/25
Номер документу
129349017
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа№ 583/3512/25

2-а/583/60/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Сидоренка Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Якубович В.В.,

представника позивача Супруна В.М.,

представника відповідача Яценка А.О.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирка Сумської області адміністративну справу за позовом Управління Державної міграційної служби України в Сумській області в особі Охтирського відділу Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення,-

ВСТАНОВИВ:

05.08.2025 року Управління Державної міграційної служби України в Сумській області в особі Охтирського відділу Управління Державної міграційної служби України в Сумській області звернулося до суду з позовом, в якому просить затримати громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на шість місяців.

Позов обґрунтовано тим, що 01.06.2023 працівниками Охтирського відділу Управління Державної міграційної служби України в Сумській області виявлено громадянина російської федерації ОСОБА_1 , який порушив правила перебування в Україні.

ОСОБА_1 незаконно проживає на території України за адресою: АДРЕСА_1 . Останній раз перетинав державний кордон на в`їзд 15.02.2022. Відповідач на території України раніше документувався посвідками на тимчасове проживання: серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 . А також посвідками на тимчасове проживання № НОМЕР_3 терміном до 27.03.2020 та № НОМЕР_4 терміном дії до 22.02.2022. На території України зареєстрованим не значиться, громадянства не набував. Підстав для його подальшого перебування на території України немає. Інших дій для легалізації свого статусу не вчиняв, із заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту не звертався.

01.06.2023 відносно відповідача було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 203 КУпАП та відповідною посадовою особою застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, який відповідач не сплатив.

01.06.2023 Охтирським відділом Управління Державної міграційної служби України в Сумській області прийнято рішення про примусове повернення до країни проживання або третьої країни відповідача.

Оскільки відповідач не виконав раніше прийняте рішення про примусове повернення і був повторно виявлений працівниками ДМС, не має документа, що надає право на проживання в Україні, законних джерел існування, тривалий час нелегально перебуває на території України, позивач має підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення.

Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 05.08.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, які викладені в позові, просив їх задовольнити.

Відповідач позов не визнав. Зазначив про те, що на території України він мав дружину, з якою мешкав на протязі тривалого часу. Від шлюбу мають двох дітей, у свідоцтвах про народження яких він зазначений батьком. Шлюб був розірваний у 2021 році. Наразі колишня дружина із сином перебувають за межами України. У СМТ Велика Писарівка Охтирського району має у власності житло, яке однак покинув через обстріли. Має зареєстровані на його ім`я транспортні засоби. До початку широкомасштабного вторгнення він неодноразово перетинав кордон з російською федерацією як через роботу так і по сімейним обставинам, бо на території росії мешкає його матір за місцем проживання якої він зареєстрований. Наразі через широкомасштабне вторгнення не має можливості виїхати для переоформлення документів так як має побоювання щодо можливості повернення до України.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав позицію свого довірителя.

Заслухавши доводи учасників процесу, безпосередньо дослідивши наявні в справі докази, суд встановив наступне.

Постановою уповноваженої особи Охтирського відділу Управління Державної міграційної служби України від 01.06.2023 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП за проживання без документів на право проживання в Україні та встановлено, що ОСОБА_1 , являючись громадянином з безвізовим режимом в`їзду, перевищив дозволений термін перебування 90 днів на протязі 180. Місце скоєння правопорушення АДРЕСА_1 .

Також 01.06.2023 начальником Охтирського відділу Управління Державної міграційної служби України прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або до третьої країни іноземця або особи без громадянства у відношенні відповідача.

Зазначене рішення ОСОБА_1 не виконав.

Перевіркою УДМС у Сумській області відносно відповідача було, зокрема, встановлено, що громадянин російської федерації ОСОБА_1 востаннє перетнув державний кордон на в`їзд в Україну 15.02.2022 за закордонним паспортом (за даними бази Аркан ЦП ДСК). До цього він неодноразово перетинав кордон між Україною та російською федерацією.

Відповідач на території України раніше документувався посвідками на тимчасове проживання: серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 . А також посвідками на тимчасове проживання № НОМЕР_3 терміном до 27.03.2020 та № НОМЕР_4 терміном дії до 22.02.2022.

Термін законного перебування в Україні закінчився 22.02.2022 року.

Документи на продовження терміну перебування в Україні або документи, які дають право на законне перебування в Україні не оформив, перебуває в Україні незаконно; із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту до територіальних органів Державної міграційної служби України не звертався.

Постановою уповноваженої особи Охтирського відділу Управління Державної міграційної служби України від 05.08.2025 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 203 КУпАП за проживання без документів на право проживання в Україні.

Також 05.08.2025 начальником Охтирського відділу Управління Державної міграційної служби України прийнято рішення про примусове видворення до країни походження або до третьої країни іноземця або особи без громадянства у відношенні відповідача.

Наданими відповідачем документами підтверджується факт його перебування у шлюбі з гром. України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 починаючи із 06.09.2014 р.. Із наданої копії свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 вбачається що відповідач зазначений батьком дитини. Відповідач згідно договорів купівлі - продажу від 24.07.2007 р. є власником квартири в будинку та земельної ділянки під нею в смт Велика Писарівка, на території російської федерації зареєстрований як підприємець.

Відповідно до ст. 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземцям та особам без громадянства може бути надано притулок у порядку, встановленому законом.

Згідно зі ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Пунктом 14 частини першої статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі Закон) визначено, що нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно із ч. 3 ст. 9 Закону cтрок перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Частиною першою статті 26 Закону передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Відповідно до ч. 8 ст. 26 Закону примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону, а так само не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону).

Згідно із ч. 1 ст. 30 Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення суду має право розміщувати іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Пунктом 7 частини другої статті 262 КУпАП визначено, що адміністративне затримання провадиться посадовими особами, уповноваженими на те центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, - у разі порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, невиконання рішення про заборону в`їзду в Україну, невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, під час здійснення ними своїх повноважень щодо запобігання та протидії нелегальній (незаконній) міграції.

Згідно із ч. 2 ст. 263 КУпАП осіб, які незаконно перетнули або зробили спробу незаконно перетнути державний кордон України, порушили порядок в`їзду на тимчасово окуповану територію України або до району проведення антитерористичної операції чи виїзду з них, порушили прикордонний режим, режим у пунктах пропуску через державний кордон України або режимні правила у контрольних пунктах в`їзду-виїзду, правила використання об`єктів тваринного світу в межах прикордонної смуги та контрольованого прикордонного району, у територіальному морі, внутрішніх водах та виключній (морській) економічній зоні України, вчинили злісну непокору законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця чи працівника Державної прикордонної служби України або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а також іноземців та осіб без громадянства, які порушили законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або не виконали рішення про заборону в`їзду в Україну, може бути затримано на строк до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи та/або з`ясування обставин правопорушення - до трьох діб.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 КУпАП Законами України може бути передбачено адміністративне видворення за межі України іноземців і осіб без громадянства за вчинення адміністративних правопорушень, які грубо порушують правопорядок.

При цьому частиною першою статті 289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов`язання внести заставу.

Таким чином, затримання іноземця може мати місце або з метою ідентифікації, або з метою забезпечення видворення за межі території України, або з обома складовими цієї мети.

Відповідно до пункту 12 розділу 2 Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженої наказом МВС України № 748/288781 від 29 лютого 2016 року, іноземці та особи без громадянства утримуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства протягом строку, необхідного для виконання постанови суду, зокрема про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з України.

Частина 13 ст. 289 КАС України передбачає, що умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:

1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;

2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Аналізуючи вказане, суд зазначає, що підставою для затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення видворення за межі території України є невиконання в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухиляється від виконання такого рішення, та існує ризик його втечі.

Таким чином, враховуючи що відповідач був затриманий без документів, що посвідчують особу/дають право на перебування на території України, що у відповідача відсутнє джерело доходу на території України, останній втратив соціальні зв`язки в Україні, рішення пропримусове поверненнядо країнипоходження абодо третьоїкраїнине оскаржував та свідомо проігнорував, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.

Підстав для застосування щодо відповідача положень Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» в судовому засіданні не встановлено.

Верховний Суд в постанові від 29.05.2023 по справі № 522/5683/22 зазначив, що «З огляду на те, що на території України з 24.02.2022 триває військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану, здійснення міграційним органом посиленого контролю у сфері дотримання іноземцями та особами без громадянства міграційного законодавства України є необхідним, виправданим, таким, у якому існує нагальна потреба та, що відповідає легітимній меті його здійснення - ефективного реагування держави на загрози її безпеці».

Згідно з ч. ч. 11, 13 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Враховуючи викладене, положення законодавства, а також те, що відповідач тривалий час нелегально перебуває на території України, порушуючи міграційне законодавство України, суд знаходить підстави для задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 90, 241-246, 271, 289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України.

ВИРІШИВ:

Позов начальника Управління Державної міграційної служби України в Сумській області в особі Охтирського відділу Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (місцезнаходження: 42703, Сумська обл., м. Охтирка, вул. Армійська, 2; ідентифікаційний код юридичної особи - 37846270) до громадянина російської федерації ОСОБА_1 (місце перебування: АДРЕСА_1 ) задовольнити.

Затримати громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на шість місяців до 05.02.2026 року.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Оскарження рішення про затримання іноземця або особи без громадянства не зупиняє його виконання.

Повний текст судового рішення складено 05.08.2025 року.

Суддя Охтирського міськрайонного суду Р.В.Сидоренко