Єдиний державний реєстр судових рішень
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/34171/25-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , адвокатів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , підозрюваного ОСОБА_8 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ ДБР ОСОБА_9 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою,
В С Т А Н О В И В :
старший слідчий в ОВС ГСУ ДБР ОСОБА_9 звернувся до слідчого судді Печерського районного суду міста Києва з клопотанням, погодженим прокурором у кримінальному провадженні - прокурором першого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_10 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обґрунтовуючи клопотання слідчий посилається на те, що Головне слідче управління Державного бюро розслідувань здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000001002 від 14.11.2023 за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 368-5 Кримінального кодексу України, а також за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених частиною першою статті 197-1, частиною третьою статті 197-1, частиною другою статті 209, частиною третьою статті 209, частиною другою статті 364, частиною першою статті 366-1, частиною другою статті 367 Кримінального кодексу України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року №115-р «Про призначення ОСОБА_8 . Головою Державного агентства лісових ресурсів України» ОСОБА_8 призначено Головою Державного агентства лісових ресурсів України з 18 лютого 2021 р. шляхом укладення контракту про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, встановивши випробування строком на три місяці.
Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1366-р «Про призначення ОСОБА_8 . Головою Державного агентства лісових ресурсів України» ОСОБА_8 призначено Головою Державного агентства лісових ресурсів України з дати початку фактичного виконання ним посадових обов`язків строком на п`ять років з оплатою праці відповідно до законодавства.
Відповідно до Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 №521 (зі змінами внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України від 21.11.2018 №980, №11.09.2019 №838, від 18.09.2019 №847, від 25.06.2020 №614, від 23.09.2020 № 862) (далі - Положення) Державне агентство лісових ресурсів України (Держлісагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.
Пунктом 11 Положення визначено, що Голова Держлісагентства:
1) очолює Держлісагентство, здійснює керівництво його діяльністю;
2) вносить на розгляд Міністра захисту довкілля та природних ресурсів пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у сфері лісового та мисливського господарства, зокрема, розроблені Держлісагентством проекти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міндовкілля, а також позицію щодо проектів, розробниками яких є інші міністерства;
3) у межах повноважень, передбачених законом, організовує та контролює виконання в апараті Держлісагентства та його територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міндовкілля;
4) подає на затвердження Міністрові захисту довкілля та природних ресурсів плани роботи Держлісагентства;
5) звітує перед Міністром захисту довкілля та природних ресурсів про виконання планів роботи Держлісагентства та покладених на нього завдань, про усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок діяльності Держлісагентства, його територіальних органів, а також про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях;
6) затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату Держлісагентства;
7) затверджує штатний розпис та кошторис територіальних органів Держлісагентства;
8) призначає на посаду та звільняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців апарату Держлісагентства (якщо інше не передбачено законом);
9) приймає на роботу та звільняє з роботи в порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників Держлісагентства;
10) вносить в установленому порядку подання щодо представлення державних службовців та працівників апарату Держлісагентства, його територіальних органів до відзначення державними нагородами України;
11) підписує накази Держлісагентства;
12) вносить Міністрові захисту довкілля та природних ресурсів пропозиції щодо утворення в межах граничної чисельності державних службовців та працівників Держлісагентства і коштів, передбачених на його утримання, а також щодо ліквідації, реорганізації Кабінетом Міністрів України територіальних органів Держлісагентства, які є юридичними особами публічного права;
13) утворює в межах граничної чисельності державних службовців та працівників Держлісагентства і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовує, реорганізовує за погодженням з Кабінетом Міністрів України і Міністром захисту довкілля та природних ресурсів територіальні органи Держлісагентства як структурні підрозділи апарату Агентства;
14) призначає на посади за погодженням з Міністром захисту довкілля та природних ресурсів і головами відповідних місцевих держадміністрацій, звільняє з посад керівників територіальних органів Держлісагентства;
15) призначає на посади за погодженням з Міністром захисту довкілля та природних ресурсів, звільняє з посад заступників керівників територіальних органів Держлісагентства;
16) вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців та працівників апарату Держлісагентства, керівників територіальних органів Держлісагентства, присвоює їм ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом);
17) скасовує повністю чи в окремій частині акти територіальних органів Держлісагентства;
18) утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи організації, затверджує їх положення (статути), в установленому порядку призначає на посади та звільняє з посад їх керівників, виконує в межах повноважень, передбачених законом, інші функції з управління об`єктами державної власності, що належать до сфери управління Держлісагентства;
19) забезпечує реалізацію державної політики щодо державної таємниці, контроль за її збереженням в апараті Держлісагентства;
20) представляє в установленому порядку Держлісагентство у відносинах з іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями в Україні та за її межами;
21) залучає державних службовців та працівників територіальних органів Держлісагентства, а за домовленістю з керівниками - державних службовців та працівників міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій до розгляду питань, що належать до компетенції Держлісагентства;
22) утворює комісії, робочі та експертні групи;
23) розподіляє обов`язки між своїми заступниками;
24) забезпечує взаємодію Держлісагентства із структурним підрозділом Міндовкілля, визначеним Міністром захисту довкілля та природних ресурсів, відповідальним за взаємодію з Держлісагентством;
25) забезпечує дотримання встановленого Міністром захисту довкілля та природних ресурсів порядку ведення обміну інформацією між Міндовкілля і Держлісагентством та своєчасність її подання;
26) скликає та проводить наради з питань, що належать до його компетенції;
27) у межах повноважень, передбачених законом, дає обов`язкові для виконання державними службовцями та працівниками апарату Держлісагентства та його територіальних органів доручення;
28) приймає в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є Держлісагентство;
29) здійснює інші повноваження, визначені законом.
Частиною другою статті 1 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 10.06.2021, далі - ЗУ «Про державну службу») державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно частини другої статті 6 Закону України «Про державну службу», до посад державної служби категорії «А» віднесено посади керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Кабінету Міністрів України, та їх заступників.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді Голови Державного агентства лісових ресурсів України, обіймав посаду державної служби категорії «А».
Відповідно до ст. ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до ст. 60 Сімейного кодексу України (далі - СК України), майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Статтею 65 СК України визначено, що дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою. При укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її, його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового. Для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово.
Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена. Договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім`ї, створює обов`язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім`ї.
Статтею 20 Конвенції Організації Об`єднаних Націй проти корупції, яку ратифіковано Верховною радою України із заявами Законом № 251-V (251-16) від 18.10.2006, за умови дотримання своєї конституції та основоположних принципів своєї правової системи кожна Держава-учасниця розглядає можливість вжиття таких законодавчих та інших заходів, які можуть бути необхідними для визнання злочином умисне незаконне збагачення, тобто значне збільшення активів державної посадової особи, яке перевищує її законні доходи і які вона не може раціонально обґрунтувати.
Відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді Голови Державного агентства лісових ресурсів України, є суб`єктом, на якого поширюються обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з приміткою до ст. 3685 КК України, особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є особи, зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Під набуттям активів слід розуміти набуття їх особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність, а також набуття активів у власність іншою фізичною або юридичною особою, якщо доведено, що таке набуття було здійснено за дорученням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або що особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може прямо чи опосередковано вчиняти щодо таких активів дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.
Під активами слід розуміти грошові кошти (у тому числі готівкові кошти, кошти, що перебувають на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах), інше майно, майнові права, нематеріальні активи, у тому числі криптовалюти, обсяг зменшення фінансових зобов`язань, а також роботи чи послуги, надані особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Під законними доходами особи слід розуміти доходи, правомірно отримані особою із законних джерел, зокрема визначених пунктами 7 і 8 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції», тобто отримані доходи суб`єкта декларування або членів його сім`ї, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), отримані як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки та інші доходи та наявні у суб`єкта декларування або членів його сім`ї грошові активи, у тому числі готівкові кошти, кошти, розміщені на банківських рахунках або які зберігаються у банку, внески до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ, кошти, позичені третім особам, а також активи у дорогоцінних (банківських) металах.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації серед іншого зазначаються також відомості про персональні дані особи, що декларує, об`єкти нерухомості, цінне рухоме майно, транспортні засоби, отримані доходи, наявні у суб`єкта декларування або членів його сім`ї грошові активи, у тому числі готівкові кошти, кошти, розміщені на банківських рахунках або які зберігаються у банку, банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у суб`єкта декларування або членів його сім`ї відкриті рахунки (незалежно від типу рахунку, а також рахунки, відкриті третіми особами на ім`я суб`єкта декларування або членів його сім`ї) або зберігаються кошти, інше майно тощо.
Таким чином, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді Голови Державного агентства лісових ресурсів України та обіймаючи посаду державної служби категорії «А», належав до суб`єктів, на яких поширюється дія вказаного Закону, у тому числі в частині обов`язку щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) декларацію за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно-правових актів, ОСОБА_8 , усупереч обов`язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, у період з 01.01.2021 по 31.12.2021 набув активів на суму, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, за наступних обставин:
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 29.06.2021, у ОСОБА_8 виник злочинний умисел, спрямований на набуття ним активів у виді рухомого та нерухомого майна, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи.
Разом з тим, ОСОБА_8 усвідомлюючи, що для реалізації вказаного злочинного умислу йому необхідна допомога інших осіб, з метою приховування своїх незаконно здобутих активів та отримання в подальшому можливості прямо та опосередковано вчиняти щодо таких активів дії, тотожні за змістом здійсненню права володіння, користування та розпорядження ними, не пізніше 29.06.2021 залучив до набуття таких активів свою дружину - ОСОБА_11 та довірену особу - ОСОБА_12 , з яким підтримував дружні відносини.
При цьому, відповідно до попередньо досягнутої домовленості, ОСОБА_11 повинна була знайти об`єкт нерухомості для його подальшого придбання довіреною особою - ОСОБА_12 , забезпечити реєстрацію права власності на ім`я останнього та забезпечити проведення ремонтних робіт, необхідних для повноцінного використання об`єкту нерухомості.
В свою чергу, ОСОБА_12 повинен був виконати всі необхідні дії щодо номінального оформлення на своє ім`я права власності на вказаний ОСОБА_11 та ОСОБА_8 об`єкт нерухомості в інтересах останнього.
Реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на набуття ним активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, ОСОБА_8 , за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, маючи мету приховати свої незаконно здобуті активи та в подальшому прямо та опосередковано вчиняти щодо таких активів дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними, не пізніше 29.06.2021 надав ОСОБА_12 , з яким підтримував дружні відносини, доручення номінально набути права власності на квартиру АДРЕСА_1 .
Діючи в інтересах ОСОБА_8 , за попередньою домовленістю з ОСОБА_11 , у визначений останньою час, 06.07.2021 ОСОБА_12 , попередньо надавши їй копію свого паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 та картки фізичної особи-платника податків, прибув за вказаною ОСОБА_11 адресою до приміщення приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_13 , що по АДРЕСА_2 , де уклав з Товариством з обмеженою відповідальністю «СЕРВІС-ТЕХНОБУД», податковий номер 33744388 (далі - ТОВ «СЕРВІС-ТЕХНОБУД»), в особі директора ОСОБА_14 , Попередній договір №246-1-2/21 купівлі-продажу квартири (далі - Попередній договір).
Пунктом 1 статті 1 Попереднього договору передбачено, що сторони зобов`язуються у майбутньому укласти та нотаріально посвідчити договір купівлі-продажу квартири (далі - Основний договір), на умовах, визначених Попереднім договором.
Відповідно до пункту 2 статті 1 Попереднього договору, предметом купівлі-продажу Основного договору за Попереднім договором є квартира АДРЕСА_3 .
Згідно пункту 7.1 статті 7 Попереднього договору, попередня ціна квартири, на день укладання Попереднього договору становить 9 189 223,49 грн, без ПДВ, що еквівалентно 336 720,0 доларів США за офіційним курсом НБУ 27,2904 за 1 долар США, що діє 06.07.2021 року.
Пунктом 4.2 статті 3 Попереднього договору визначено, що з моменту укладання Попереднього договору до 14 липня 2021 року, але, у будь-якому випадку до укладання Основного договору, покупець сплачує продавцю забезпечувальний платіж в розмірі 9 089 223,49 грн без ПДВ.
Цей забезпечувальний платіж зараховується в рахунок остаточної оплати квартири за офіційним курсом НБУ гривні до долара США, що діятимуть в день зарахування грошових коштів за відповідним платежем на банківський рахунок продавця.
В подальшому, діючи в інтересах ОСОБА_8 та за попередньою домовленістю з ОСОБА_11 , у визначені останньою час та адресою, 12.07.2021 ОСОБА_12 прибув до банківського відділення АТ «РВС БАНК» за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 96, де уклав договір №94432/1 від 12 липня 2021 про надання банківської послуги (поточний рахунок), що є договором про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування фізичних осіб.
Уклавши вищевказаний договір з АТ «РВС БАНК», 12.07.2021 ОСОБА_12 внесено на свій поточний рахунок НОМЕР_2 у АТ «РВС БАНК» згідно квитанції від 12.07.2021 № 111, через касу зазначеної банківської установи грошові кошти в сумі 3 900 536,00 грн, які в подальшому згідно платіжного доручення від 12.07.2021 № 1 перераховано на рахунок НОМЕР_3 ТОВ «СЕРВІС-ТЕХНОБУД», відкритий в АБ «УКРГАЗБАНК»(МФО 320478) з призначенням платежу «Забезпеч. платіж згідно п.4 ст.3 Попереднього договору куп.-прод. квартири №246-1-2/21 від 06.07.2021р.,без ПДВ, ІПН3429910379, плат. ОСОБА_12 ».
Після цього, діючи в інтересах ОСОБА_8 та за попередньою домовленістю з ОСОБА_11 , у визначені останньою час та адресою, 12.07.2021 ОСОБА_12 прибув до банківського відділення АТ «АСВІО БАНК» за адресою м. Київ, вул. Січових Стрільців, 23-А, де здійснив перерахування коштів в сумі 2 411 830,00 грн на рахунок НОМЕР_3 ТОВ «СЕРВІС-ТЕХНОБУД» з призначенням платежу «Забезпеч. Платіж зг. п.4 ст.3 Поп. дог. к/п квартири №246-1-2/21 від 06.07.2021р. Без ПДВ Пл: ОСОБА_12 (3429910379)».
Крім того, діючи в інтересах ОСОБА_8 та за попередньою домовленістю з ОСОБА_11 , у визначені останньою час та адресою, 13.07.2021 ОСОБА_12 прибув до банківського відділення АТ «УНІВЕРСАЛБАНК» за адресою м. Київ, вул. Саксаганського, 63/28, де здійснив перерахування коштів в сумі 2 892 788,00 грн на рахунок НОМЕР_3 ТОВ «СЕРВІС-ТЕХНОБУД» з призначенням платежу «Забезпечувальний платіж згідно п.4 ст.3 Попереднього договору купівлі-продажу квартири № 246-1-2/21 від 06.07.2021р. Без ПДВ. ОСОБА_12 3429910379».
Таким чином, 12.07.2021 та 13.07.2021 ОСОБА_12 було перераховано на рахунок НОМЕР_3 ТОВ «СЕРВІС-ТЕХНОБУД» через каси банківських установ - АТ «РВС БАНК», АТ «АСВІО БАНК» та АТ «УНІВЕРСАЛБАНК» грошові кошти в загальній сумі 9 205 154,00 грн в якості забезпечувального платежу згідно умов Попереднього договору №246-1-2/21 купівлі-продажу квартири від 06.07.2021.
В подальшому, діючи в інтересах ОСОБА_8 , за попередньою домовленістю з ОСОБА_11 , у визначений останньою час, 22.07.2021 ОСОБА_12 прибув за вказаною ОСОБА_11 адресою до приміщення приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_13 , що по АДРЕСА_2 , де уклав з ТОВ «СЕРВІС-ТЕХНОБУД» в особі заступника директора ОСОБА_15 Договір купівлі-продажу квартири та акт передачі-приймання квартири АДРЕСА_4 , вартістю 9 196 838,30 грн.
За таких обставин, ОСОБА_8 , 22.07.2021 набув актив - квартиру АДРЕСА_4 , вартістю 9 196 838,30 грн, з метою в подальшому прямо та опосередковано через ОСОБА_12 , з яким підтримував дружні відносини, вчиняти щодо такого активу дії, тотожні за змістом здійсненню права володіння, користування та розпорядження ним, та з метою його приховування організував реєстрацію права власності на зазначену квартиру на ОСОБА_12 .
Крім того, 27.07.2021 ОСОБА_11 набуто право власності на автомобіль вантажний ЗИЛ-ММЗ 45021, 1989 року випуску, вартістю 20 000,00 грн.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_11 , 27.07.2021 набув актив - автомобіль вантажний ЗИЛ-ММЗ 45021, 1989 року випуску, вартістю 20 000,00 грн.
Крім того, 04.11.2021 ОСОБА_11 (Покупець), від імені якої діяла ОСОБА_16 укладено з ОСОБА_17 (Продавець) договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області ОСОБА_18 та зареєстрований в реєстрі за № 888.
Відповідно до умов вказаного договору, ОСОБА_17 продає (передає за плату у власність), а ОСОБА_11 , в особі представника, купує (приймає у власність та сплачує встановлену в договорі грошову суму) земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1103 площею 1,0645 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в Чернігівській області, Прилуцького району, Ічнянська міська рада (колишня Івангородська сільська рада).
Згідно умов вказаного договору, продаж земельної ділянки за домовленістю сторін здійснюється за 7 470,00 грн, які сплачені в безготівковій формі до підписання цього договору на рахунок Продавця.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_11 , 04.11.2021 набув актив - земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1103 площею 1,0645 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вартістю 7 470,00 грн.
Крім того, 04.11.2021 ОСОБА_11 (Покупець), від імені якої діяла ОСОБА_16 укладено з ОСОБА_17 (Продавець) договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області ОСОБА_18 та зареєстрований в реєстрі за № 887.
Відповідно до умов вказаного договору, ОСОБА_17 продає (передає за плату у власність), а ОСОБА_11 , в особі представника, купує (приймає у власність та сплачує встановлену в договорі грошову суму) земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:0275 площею 4,6768 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в Чернігівській області, Прилуцького району, Ічнянська міська рада (колишня Івангородська сільська рада).
Згідно умов вказаного договору, продаж земельної ділянки за домовленістю сторін здійснюється за 132 790,00 грн, які сплачені в безготівковій формі до підписання цього договору на рахунок Продавця.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_11 , 04.11.2021 набув актив - земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:0275 площею 4,6768 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вартістю 132 790,00 грн.
Крім того, 20.12.2021 ОСОБА_11 (Покупець), від імені якої діяла ОСОБА_16 , укладено з ОСОБА_19 (Продавець) договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області ОСОБА_18 та зареєстрований в реєстрі за № 1072.
Відповідно до умов вказаного договору, ОСОБА_19 продає (передає за плату у власність), а ОСОБА_11 , в особі представника, купує (приймає у власність та сплачує встановлену в договорі грошову суму) земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1273 площею 1,6521 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в Чернігівській області, Прилуцького району, Ічнянська міська рада (колишня Івангородська сільська рада).
Згідно умов вказаного договору, продаж земельної ділянки за домовленістю сторін здійснюється за 23 961,00 грн, які сплачені в безготівковій формі до підписання цього договору на рахунок Продавця.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_11 , 20.12.2021 набув актив - земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1273 площею 1,6521 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вартістю 23 961,00 грн.
Крім того, 20.12.2021 ОСОБА_11 (Покупець), від імені якої діяла ОСОБА_16 , укладено з ОСОБА_19 (Продавець) договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області ОСОБА_18 та зареєстрований в реєстрі за № 1071.
Відповідно до умов вказаного договору, ОСОБА_19 продає (передає за плату у власність), а ОСОБА_11 , в особі представника, купує (приймає у власність та сплачує встановлену в договорі грошову суму) земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1455 площею 4,6767 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в Чернігівській області, Прилуцького району, Ічнянська міська рада (колишня Івангородська сільська рада).
Згідно умов вказаного договору, продаж земельної ділянки за домовленістю сторін здійснюється за 127 753,00 грн, які сплачені в безготівковій формі до підписання цього договору на рахунок Продавця.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_11 , 20.12.2021 набув актив - земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1455 площею 4,6767 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вартістю 127 753,00 грн.
Крім того, 20.12.2021 ОСОБА_11 (Покупець), від імені якої діяла ОСОБА_16 , укладено з ОСОБА_20 (Продавець) договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області ОСОБА_18 та зареєстрований в реєстрі за № 1070.
Відповідно до умов вказаного договору, ОСОБА_20 продає (передає за плату у власність), а ОСОБА_11 , в особі представника, купує (приймає у власність та сплачує встановлену в договорі грошову суму) земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1522 площею 2,2041 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в Чернігівській області, Прилуцького району, Ічнянська міська рада (колишня Івангородська сільська рада).
Згідно умов вказаного договору, продаж земельної ділянки за домовленістю сторін здійснюється за 21 036,00 грн, які сплачені в безготівковій формі до підписання цього договору на рахунок Продавця.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_11 , 20.12.2021 набув актив - земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1522 площею 2,2041 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вартістю 21 036,00 грн.
Крім того, 20.12.2021 ОСОБА_11 (Покупець), від імені якої діяла ОСОБА_16 , укладено з ОСОБА_20 (Продавець) договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області ОСОБА_18 та зареєстрований в реєстрі за № 1069.
Відповідно до умов вказаного договору, ОСОБА_20 продає (передає за плату у власність), а ОСОБА_11 , в особі представника, купує (приймає у власність та сплачує встановлену в договорі грошову суму) земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:0689 площею 3,6877 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в Чернігівській області, Прилуцького району, Ічнянська міська рада (колишня Івангородська сільська рада).
Згідно умов вказаного договору, продаж земельної ділянки за домовленістю сторін здійснюється за 125 386,00 грн, які сплачені в безготівковій формі до підписання цього договору на рахунок Продавця.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_11 , 20.12.2021 набув актив - земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:0689 площею 3,6877 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вартістю 125 386,00 грн.
Крім того, 20.12.2021 ОСОБА_11 (Покупець), від імені якої діяла ОСОБА_16 , укладено з ОСОБА_21 (Продавець) договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області ОСОБА_18 та зареєстрований в реєстрі за № 1067.
Відповідно до умов вказаного договору, ОСОБА_22 продає (передає за плату у власність), а ОСОБА_11 , в особі представника, купує (приймає у власність та сплачує встановлену в договорі грошову суму) земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:0413 площею 5,1298 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в Чернігівській області, Прилуцького району, Ічнянська міська рада (колишня Івангородська сільська рада).
Згідно умов вказаного договору, продаж земельної ділянки за домовленістю сторін здійснюється за 125 560,00 грн, які сплачені в безготівковій формі до підписання цього договору на рахунок Продавця.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_11 , 20.12.2021 набув актив - земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:0413 площею 5,1298 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вартістю 125 560,00 грн.
Крім того, 20.12.2021 ОСОБА_11 (Покупець), від імені якої діяла ОСОБА_16 , укладено з ОСОБА_21 (Продавець) договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області ОСОБА_18 та зареєстрований в реєстрі за № 1068.
Відповідно до умов вказаного договору, ОСОБА_22 продає (передає за плату у власність), а ОСОБА_11 , в особі представника, купує (приймає у власність та сплачує встановлену в договорі грошову суму) земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1241 площею 1,0472 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в Чернігівській області, Прилуцького району, Ічнянська міська рада (колишня Івангородська сільська рада).
Згідно умов вказаного договору, продаж земельної ділянки за домовленістю сторін здійснюється за 11 495,00 грн, які сплачені в безготівковій формі до підписання цього договору на рахунок Продавця.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_11 , 20.12.2021 набув актив - земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1241 площею 1,0472 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вартістю 11 495,00 грн.
Крім того, ОСОБА_8 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_11 , у період часу з 01.01.2021 набув актив у вигляді приросту грошових коштів на їх банківських рахунках в загальній сумі 249 794 грн.
За таких обставин, ОСОБА_8 , у період часу з 01.01.2021 по 31.12.2021 набув активів на загальну суму 10 042 083,30 грн, з яких загальна вартість придбаних земельних ділянок та вантажного автомобіля становить 595 451,00 грн, вартість квартири АДРЕСА_5 становить 9 196 838,30 грн., приріст грошових коштів на банківських рахунках в загальній сумі249 794 грн.
Водночас, у виправленій щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2020 рік, поданої ОСОБА_8 20.07.2021, у розділі 12 «Грошові активи» міститься:
- інформація про наявність готівкових коштів у сумі 1 760 000,00 грн, що є спільною сумісною власністю;
- інформація про наявність готівкових коштів у сумі 20 000,00 доларів США, що є спільною сумісною власністю;
- інформація про кошти, позичені третім особам у сумі 100 000,00 грн;
- інформація про кошти, позичені третім особам у сумі 12 373,00 грн;
- інформація про наявність коштів на банківському рахунку ОСОБА_8 в сумі 10 430,00 грн;
- інформація про наявність коштів на банківському рахунку ОСОБА_8 в сумі 776,00 грн;
- інформація про наявність коштів на банківському рахунку ОСОБА_11 в сумі 25,00 грн;
- інформація про наявність коштів на банківському рахунку ОСОБА_11 в сумі 110,00 грн;
- інформація про наявність коштів на банківському рахунку ОСОБА_11 в сумі 47,00 грн.
У щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік, поданої ОСОБА_8 24.10.2023, у розділі 12 «Грошові активи» міститься:
- інформація про наявність готівкових коштів у сумі 1 212 373,00 грн, що є спільною сумісною власністю;
- інформація про наявність готівкових коштів у сумі 20 000,00 доларів США, що є спільною сумісною власністю;
- інформація про наявність коштів на банківському рахунку ОСОБА_8 коштів у сумі 38 090,00 грн;
- інформація про наявність коштів на банківському рахунку ОСОБА_11 у сумі 69,00 грн;
- інформація про наявність коштів на банківському рахунку ОСОБА_11 у сумі 289,00 грн;
- інформація про наявність коштів на банківському рахунку ОСОБА_11 у сумі 215 318,00 грн;
- інформація про наявність на банківському рахунку ОСОБА_11 коштів у сумі 192,00 грн.
У щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік поданої 24.10.2023 ОСОБА_8 міститься інформація щодо отримання ним доходів у вигляді заробітної плати у розмірі 405 861,00 грн, отриманої за основним місцем роботи від Державного агентства лісових ресурсів України (код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 37507901).
Також зазначено про отримання доходів ОСОБА_11 , зокрема:
- заробітної плати у розмірі 24 455,00 грн, отриманої за сумісництвом від Товариства з обмеженою відповідальністю «Івангородське» (код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 39749643);
- заробітної плати в розмірі 82 469,00 грн, отриманої за основним місцем роботи від Товариства з обмеженою відповідальністю «Івангородське» (код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 39749643);
- заробітної плати у розмірі 8 258 грн, отриманої за основним місцем роботи від Товариства з обмеженою відповідальністю «Мисливсько-рибальське підприємство «Єгер» код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 35122839);
- дивідендів у розмірі 660 000,00 грн від Товариства з обмеженою відповідальністю «Івангородське» (код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 39749643);
- грошових коштів у розмірі 451 675,00 грн як дохід від зайняття підприємницькою діяльністю.
Таким чином, згідно інформації, яка міститься у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_8 за 2021 рік, з урахуванням залишків задекларованих грошових активів у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_8 за 2020 рік, з урахуванням загальної суми повернутих грошових коштів, наданих ОСОБА_8 та його дружиною у позику третім особам, з урахуванням зменшення суми задекларованих готівкових коштів, ОСОБА_8 у 2021 році міг би придбати активи на загальну суму 2 117 001 грн, з яких: 1 457 001 - загальна сума отриманих у 2021 році доходів ОСОБА_8 та його дружиною (заробітна плата, дивіденди); 547 627 - загальна сума витрачених готівкових коштів; 112 373 - повернення позики.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді Голови Державного агентства лісових ресурсів України, обіймаючи посаду державної служби категорії «А», усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, у період з 01.01.2021 по 31.12.2021 набув активи, а саме квартиру АДРЕСА_4 , вартістю 9 196 838,30 грн, земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:0445, вартістю 127 753,00 грн, земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:0275, вартістю 132 790,00 грн, земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1103, вартістю 7 470,00 грн, земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:0413, вартістю 125 560,00 грн, земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:0689, вартістю 125 386,00 грн, земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1241, вартістю 11 495,00 грн, земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1273, вартістю 23 961,00 грн, земельну ділянку з кадастровим номером 7421784800:03:000:1522, вартістю 21 036,00 грн, автомобіль вантажний ЗИЛ-ММЗ 45021, вартістю 20 000,00 грн, приріст активів на банківських рахунках в сумі 249 794 грн, а всього активів на загальну суму 10 042 083,30 грн. При цьому, різниця між вартістю набутих ОСОБА_8 активів за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 та його законними доходами становить щонайменше 7 925 082 грн, що більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи.
У судовому засіданні з розгляду клопотання прокурори підтримали клопотання, посилаючись на викладені у ньому обставини, просили задовольнити.
Адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні з розгляду клопотання проти задоволення клопотання заперечував, просив відмовити, або застосувати заставу як основний вид запобіжного заходу в межах 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Адвокат ОСОБА_7 в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, просив застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, або особистої поруки.
Адвокат ОСОБА_6 в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечував, просив відмовити.
Підозрюваний в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечував, просив відмовити.
Крім того, адвокати ОСОБА_5 та ОСОБА_7 звернулися до слідчого судді зі скаргами на незаконне затримання підозрюваного та утримання його під вартою. Сторона захисту вважає затримання підозрюваного незаконним, необґрунтованим та таким, що порушує права та інтереси особи. На час затримання ОСОБА_8 жодні підстави, передбачені ч. 1 ст. 208 КПК України, були відсутні, оскільки у цей день, як і до цього, ОСОБА_8 не вчиняв жодних незаконних та протиправних дій, не мав статусу підозрюваного, що виключає можливість зробити висновок про те, що він мав намір переховуватися від слідства та суду. В протоколі на затримання відсутні значення, які саме ознаки вказують на вчинення підозрюваним інкримінованого йому кримінального правопорушення.
Просили негайно звільнити з-під варти ОСОБА_8 та визнати його затримання та тримання під вартою незаконним.
Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
21.07.2025 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 368-5 КК України.
Також, цієї ж дати попередньо ОСОБА_8 було затримано на підставі п. 6 ч. 1 ст. 615 КПК України у зв`язку з наявністю достатніх підстав вважати, що він може вчинити втечу з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Копії клопотання та доданих до нього матеріалів у відповідності до ч. 2 ст. 184 КПК України надані підозрюваному.
Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_8 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, викладено в матеріалах кримінального провадження і підтверджуються доказами, які долучені до матеріалів даного кримінального провадження.
У відповідності до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність.
Згідно ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.
Водночас, відповідно до практики Європейського Суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув`язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв`язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контактами.
Крім того, згідно з п. 3, п. 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув`язнення.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно ч. 2 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд зобов`язаний постановити ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.
Слідчий суддя враховує ч. 5 ст. 9 КПК України, якою передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Слідчим у клопотанні та доданих документів, а також прокурором під час судового засідання доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_8 кримінального правопорушення, передбаченого ст. 368-5 КК України.
Вирішуючи клопотання про застосування запобіжного заходу тримання під вартою, слідчий суддя враховує тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_8 , стан здоров`я, матеріальний стан підозрюваного, інші обставини, передбачені ст. 178 КПК України та те, що тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, та надходить до висновку, що докази та обставини, на які посилається слідчий у клопотанні та прокурор в судовому засіданні, дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, перешкоджати встановленню істини кримінального правопорушення, в тому числі шляхом впливу на можливих свідків, знищувати речові докази.
Посилання підозрюваного та його захисників на відсутність обґрунтованої підозри та відсутність ризиків, повністю та беззаперечно спростовано долученими до клопотання про застосування запобіжного заходу документами та прокурорами під час судового засідання.
Таким чином, підозрюваним та його захисниками не було доведено наявність підстав у разі існування яких, слідчий суддя зобов`язаний постановити ухвалу про відмову в задоволенні клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
За таких обставин клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підлягає задоволенню.
Між тим, відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатній для забезпечення виконання підозрюваним обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Отже, задовольняючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя вважає за необхідне визначити підозрюваному розмір застави, а також покласти на підозрюваного обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, необхідність покладення яких вбачається з наведеного в обґрунтування даного клопотання.
При цьому, враховуючи ступень тяжкості інкримінованого підозрюваного кримінального правопорушення, обставини кримінального правопорушення, майновий та сімейний стан підозрюваного, інші обставини, передбачені ст. 178 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне визначити розмір застави, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 182 КПК України, у 30000 (тридцять тисяч) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 90 840 000 (дев`яносто мільйонів вісімсот сорок тисяч) грн. 00 коп., що зможе забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків.
Окрім цього, застосовуючи відносно ОСОБА_8 запобіжний захід у виді застави, слідчий суддя вважає за необхідне відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на підозрюваного такі обов`язки: прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою; не відлучатись з м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну; носити електронний засіб контролю.
Питання щодо доведеності вини підозрюваного у вчиненні інкримінованого злочину та правильності кваліфікації його дій слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.
Що стосується скарги адвокатів з приводу незаконного затримання підозрюваного, то слід зазначити наступне.
Згідно з протоколом затримання підозрюваного від 21.07.2025, підставами затримання є п. 6 ч. 1 ст. 615 КПК України.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 615 КПК України, у разі наявності випадків для затримання особи без ухвали слідчого судді, суду, визначені статтею 208 цього Кодексу, або виникли обґрунтовані обставини, які дають підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні злочину, - уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати таку особу.
Так, після затримання, ОСОБА_8 відповідно до положень КПК України був доставлений до слідчого судді для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу відповідно до положень ст. 206 КПК України.
Ураховуючи зазначене слідчий суддя дійшов висновку про відмову у задоволенні скарги адвокатів ОСОБА_5 та ОСОБА_7 в порядку ст. 206 КПК України на незаконне затримання підозрюваного.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 202, 205, 206, 208, 532, 534 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Клопотання - задовольнити.
Застосувати відносно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Одночасно визначити запобіжний захід у вигляді застави для забезпечення виконання ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язків, визначених КПК України.
Розмір застави визначити у 30000 (тридцять тисяч) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 90 840 000 (дев`яносто мільйонів вісімсот сорок тисяч) грн. 00 коп.
Сума застави у національній грошовій одиниці може бути внесена як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на рахунок:
Отримувач: ТУДСАУ в місті Києві; ЄДРПОУ: 26268059; МФО: 820172; Банк: Державна казначейська служба України м. Київ; р/р № UA 128201720355259002001012089.
Призначення платежу: застава за… (П.І.Б., дата народження особи за яку вноситься застава), згідно ухвали…(назва суду)…від…(дата ухвали)…по справі №…, кримінальне провадження №…, внесені (П.І.Б. особи, що вносить заставу), згідно квитанції від…(дата та № квитанції).
Заставодавцем не може бути юридична особа державної або комунальної власності або така, що фінансується з місцевого, державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, або у статутному капіталі якої є частка державної, комунальної власності, або яка належить суб`єкту господарювання, що є у державній або комунальній власності.
Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом дії ухвали.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки:
прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;
не відлучатись з м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду;
повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
носити електронний засіб контролю.
Визначити строк дії ухвали до 13.09.2025 включно, в межах строку досудового розслідування.
У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 КПК України. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Роз?яснити підозрюваному, що у разі внесення застави у визначеному у даній ухвалі розміру, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення коштів, має бути наданий уповноваженій службовій особі Державного департаменту України з питань виконання покарань.
Після отримання та перевірки протягом одного дня документа, що підтверджує внесення застави, уповноважена службова особа Державного департаменту України з питань виконання покарань має негайно здійснити розпорядження про звільнення з-під варти ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та повідомити усно і письмово слідчого, прокурора та слідчого суддю Печерського районного суду м. Києва.
У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрюваний ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Роз`яснити заставодавцю обов`язок із забезпечення належної поведінки підозрюваного та його явки за викликом.
У разі невиконання обов`язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, будучи належним чином повідомлений, не з`явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
Застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу. При цьому застава, внесена обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень. Застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.
В задоволенні скарг адвокатів ОСОБА_5 та ОСОБА_7 - відмовити.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1