Постанова № 129300578, 04.08.2025, Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
04.08.2025
Номер справи
470/623/25
Номер документу
129300578
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Провадження № 3/470/203/25

Справа № 470/623/25

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 серпня 2025 року с-ще Березнегувате

Суддя Березнегуватського районного суду Миколаївської області Орлова С.Ф., за участю начальника Березнегуватського відділу Баштанської окружної прокуратури Миколаївської області Пироженка С.В., особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , секретаря Коверзнєвої К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Лепетиха, Березнегуватського району, Миколаївської області, громадянина України, одруженого, утриманців не маючого, з вищою освітою, тимчасово непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 будучи депутатом 8-го скликання Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області та суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п.п "Б" п.1 ч.1ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно подав, без поважних на те причин, декларацію типу "щорічна" за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, про що 03 липня 2025 року було складено протокол № 378 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією.

Крім цього, ОСОБА_1 будучи депутатом 8-го скликання Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області та будучи суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п.п "Б" п.1 ч.1ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно подав, без поважних на те причин, декларацію типу "щорічна"за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, про що 03 липня 2025 року було складено протокол № 377 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією.

Крім цього, ОСОБА_1 будучи депутатом 8-го скликання Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області та будучи суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п.п "Б" п.1 ч.1ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно подав, без поважних на те причин, декларацію типу "щорічна" за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, про що 03 липня 2025 року було складено протокол № 376 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією.

Набуття ОСОБА_1 повноважень депутата 8-го скликання Березнегуватської селищної ради підтверджується рішенням № 1 від 09.12.2020 року «Про підсумки перших виборів депутатів Березнегуватської селищної ради восьмого скликання та початок повноважень», яким було визнано повноваження новообраних депутатів та витягом з протоколу першої сесії селищної ради восьмого скликання №1 від 09.12.2020 року.

Згідно ч 1ст.45 Закону України "Про запобігання корупції"особи, зазначені в п.1ст.3 цього Закону(підпункт Б-депутати місцевих рад) зобов`язані до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

У зв`язку з введенням Указом Президента України від 24.02.2022р. на території України воєнного стану з причини військової агресії російської федерації проти України, Законом України від 03.03.2022р. "Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період воєнного стану або стану війни"- було відтерміновано обов`язок подання декларації.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", який набрав чинності 12.10.2023р. - відновлено обов`язок декларування та визначено строк подання декларацій до 31.01.2024 року.

Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік подав 05 лютого 2024 року, за 2022 рік - 05 лютого 2024 року, за 2023 рік - 15 квітня 2024 року чим допустив порушення встановленого строку подання щорічної декларації.

Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч 1ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне, без поважних на те причин, подання щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією визнав, пояснив, що він почав виконувати повноваження депутата з грудня 2020 року та зазначив, що був обізнаний про обов`язок подання щорічної декларації про доходи. Проте через невміння користуватись комп`ютером, не зміг самостійно подати декларацію, у зв`язку з чим декларації подав їх невчасно. Навесні 2025 року він склав повноваження депутата Березнегуватської селищної ради навесні 2025 року.

Начальник Березнегуватського відділу Баштанської окружної прокуратури Пироженко С.В. просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, посилаючись на те, що вчинення ним правопорушень пов`язаних з корупцією, доводиться поясненнями особи яка притягається до адміністративної відповідальності та матеріалами справи та накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних розмірів доходів громадян, що становить 1700 грн.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та вислухавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи суд доходить наступного.

Із матеріалів справ №470/623/25, №470/624/25, 470/625/25 вбачається, що відповідно до рішення №1 від 09.12.2020 року «Про підсумки перших виборів депутатів Березнегуватської селищної ради восьмого скликання та початок повноважень» визнано повноваження новообраних депутатів 8-го скликання вказаної селищної ради, у списку яких зазначено ОСОБА_1 ..

Факт набуття ОСОБА_1 повноважень депутата 8-го скликання Березнегуватської селищної ради також підтверджується витягом з протоколу першої сесії селищної ради восьмого скликання № 1 від 09.12.2020 року.

У зв`язку з чим, відповідно до підп. «Б» п. 1 ч. 1 ст. ЗЗакону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб`єктом, на якого поширюється дія цьогоЗакону.

У зв`язку з введенням Указом Президента України від 24.02.2022 року на території України воєнного стану з причини військової агресії російської федерації, Законом України від 03.03.2022р. "Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період воєнного стану або стану війни"- було відтерміновано обов`язок подання декларації.

Однак в подальшому, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання деклараційосіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов`язок декларування та визначено строк подання декларацій за 2021 і 2022 року до 31.01.2024 року, а в подальшому із дотриманням визначеного Законом теміну, до 01 квітня відповідного року.

Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 р подав 05 лютого 2024 року чим допустив порушення встановленого строку подання щорічної декларації, що підтверджується витягом.

Крім цього, оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік подав лише 05 лютого 2025 року, чим допустив порушення встановленого строку подання щорічної декларації, що підтверджується витягом.

Також, оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік подав лише 15 квітня 2025 року, чим допустив порушення встановленого строку подання щорічної декларації, що підтверджується витягом.

Аналізуючи письмові докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки несвоєчасно та без поважних на те причин.

Відповідно до положень частини першоїст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «Б», пункту 1 частини 1статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Пунктом 5 частини 1статті 12 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що Національне агентство, з метою виконання покладених на нього повноважень, має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 08.11.2023 №252/23, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першоїстатті 45 Закону «Про запобігання корупції»(щороку), абзацу другого частини другоїстатті 45 зазначеного Закону(після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

ЗгідноУказу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався та триває по теперішній час.

Відповідно до роз`яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положеньЗакону України «Про запобігання корупції»стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.

12 жовтня 2023 року набрав чинностіЗакон України №3384-ІX "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до даного Закону, з 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб`єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за відповідні звітні періоди у 2021-2023 роках, у тому числі для проведення спецперевірок, крім тих осіб, які подали їх добровільно раніше.

Відповідно до вимогст. 9 КУпАПадміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною першоюст. 172-6 КУпАПвизначено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, є адміністративним правопорушенням, пов`язаним з корупцією.

У відповідності достатті 68 Конституції Україникожен зобов`язаний неухильно додержуватисяКонституції Українита законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Отже, оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав декларації особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з порушенням визначеного законом строку.

З огляду на викладене вище, враховуючи особу винного, його майновий стан, ступінь вини, відсутність обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність та відомостей, які негативно характеризують його особу, суд вважає, що необхідним та достатнім буде застосування до ОСОБА_1 міри адміністративного стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП, тобто в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно дост. 40-1 КУпАПсудовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 27,36,40-1, 252, 280, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Справи про адміністративні правопорушення 470/623/25, №470/624/25, 470/625/25 об`єднати в одне провадження за №3/470/203/25 справа №470/623/25.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн (вісімсот п`ятдесят ) гривень.

Штраф сплачувати на розрахунковий рахунок: UA588999980313070106000014424 Миколаїв.ГУК/тг с-ще.Березнегувате/21081100, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код ЄДРПОУ 37992030.

Стягнути з ОСОБА_1 судовийзбір накористь державив сумі605 (шістсот п`ять гривень) 60копійок зарозгляд справипро адміністративне правопорушення: на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ 22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Після сплати судового збору та штрафу оригінали квитанцій надати на адресу Березнегуватського районного суду Миколаївської області.

У разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення буде стягнуто подвійний розмір штрафу зазначений у постанові, а саме 1700 грн.

Строк пред`явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.

Постанова суду може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду на протязі 10 днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через Березнегуватський районний суд Миколаївської області.

Постанова набирає законної сили з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу, за наслідками розгляду справи по суті.

Суддя С. Ф. Орлова