Рішення № 129295005, 04.08.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2025
Номер справи
420/9146/25
Номер документу
129295005
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/9146/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно зі ст.262 КАС України адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28 березня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у нарахуванні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій та в перерахунку пенсії №213050041653 від 06.03.2025;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 , до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами «е»-«ж» статті 55 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи:

з 01.08.1983 по 30.08.1984 викладачем по класу баяна у Бериславській дитячій музичній школі;

з 01.09.1984 по теперішній час викладачем по класу баян в Комунальному закладі спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради (в період з 01.09.1984 по 10.06.2017 «Херсонська дитяча музична школа №3», в період з 10.06.2017 по 12.07.2021 «Дитяча музична школа №3 міста Херсону», з 12.07.2021 Комунальний заклад спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради);

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У позовній заяві вказано, що у період з 01.08.1983 по 30.08.1984 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працювала викладачем по класу баяна у Бериславській дитячій музичній школі.

Як зазначає позивачка, у період з 01.09.1984 по теперішній час працює викладачем по класу баяна в Комунальному закладі спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради (в період з 01.09.1984 по 10.06.2017 «Херсонська дитяча музична школа №3», в період з 10.06.2017 по 12.07.2021 - «Дитяча музична школа №3 міста Херсону», з 12.07.2021 Комунальний заклад спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради).

Позивачу з 04.12.2024 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

26.02.2025 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із електронною заявою щодо виплати грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зарахування позивачу, до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи з 01.08.1983 по теперішній час.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області за принципом екстериторіальності, розглянувши заяву та надані позивачем документи, рішенням №213050041653 від 06.03.2025 відмовило у виплаті грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій та призначенні пенсії за вислугу років у зв`язку з відсутністю спеціального стажу станом на 06.03.2025 та не зарахувало до її спеціального стажу наступні періоди роботи:

з 01.08.1983 по 30.08.1984 викладачем по класу баяна у Бериславській дитячій музичній школі.

з 01.09.1984 по теперішній час викладачем по класу баяна в Комунальному закладі спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради (в період з 01.09.1984 по 10.06.2017 «Херсонська дитяча музична школа №3», в період з 10.06.2017 по 12.07.2021 - «Дитяча музична школа №3 міста Херсону», з 12.07.2021 Комунальний заклад спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради).

На переконання позивача, зазначеним листом відповідач протиправно відмовив їй у виплаті грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій та призначенні пенсії за вислугу років.

Суд ухвалою від 02.04.2025 відкрив провадження у справі, вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст.262 КАС України, встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи, та витребував в порядку ст. 80 КАС України у відповідача у відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області належним чином засвідчених копій:

заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про нарахування грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій та в перерахунку пенсії;

документів та матеріалів, які слугували підставою для прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення №213050041653 від 06.03.2025 про відмову у нарахуванні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій та в перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

17 квітня 2025 року до суду надійшло клопотання представника відповідача про залучення в якості співвідповідача по справі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Суд ухвалою від 18.04.2025 року залучив до участі у справі у якості співвідповідача (другого відповідача) Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, буд. 6, м. Херсон, Херсонська обл., 73036, код ЄДРПОУ 21295057), розпочав спочатку розгляд адміністративної справи №420/9146/25, розпочав розгляд справи спочатку, встановив відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.

17 квітня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області через систему «Електронний суд» надало до суду відзив на позовну заяву, який обґрунтований таким.

Так, у відзиві зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області (зареєстроване місце проживання: вул. Причальна, 86, м.Херсон, 73001) та згідно електронної пенсійної справи позивачу призначено пенсію за віком з 11.11.2024 відповідно до положень Закону України від 09.07.2003 №1058 IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 26.02.2025 про зміну надбавки (10 пенсій).

Відповідач зазначив, що за принципом екстериторіальності, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 . Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії від 06.03.2025 №213050041653.

Відповідач зазначає, що відповідно до пункту 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

За твердженням відповідача, у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні повноваження щодо здійснення виплати пенсій пенсіонерам, які перебувають на обліку, як одержувачі пенсій, в інших областях.

Відповідач у відзиві, з покликанням на норми Закону №1058 та Постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909, зазначає, що дитячі музичні школи належать до Міністерства культури, а не до Міністерства освіти, посада викладача музичної школи в позашкільних навчальних закладах освіти постановою №909 не передбачена.

Відповідно до записів у трудовій книжці та довідки від 03.02.2025 № 27, виданої Комунальним закладом спеціалізованої мистецької освіти, заявниця працювала на посаді викладача з 01.09.1984 по теперішній час в Комунальному закладі спеціалізованої музичної освіти Музична школа № 3 Херсонської міської ради, який є закладом комунальної власності та підпорядковується управлінню культури Херсонської міської ради.

Оскільки, період роботи на посаді викладача музичної школи не дає права на призначення грошової допомоги згідно із п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії від 06.03.2025 №213050041653.

Враховуючи вищезазначене, оскільки у позивача відсутній необхідний стаж, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до пункту 7-1 розділу XI «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у ОСОБА_1 відсутнє.

Враховуючи наведене у відзиві, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Разом з відзивом Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надало витребувані судом докази.

08 травня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області через систему «Електронний суд» надало до суду відзив на позовну заяву, в якому викладено аргументи та доводами, що збігаються з тими, які зазначені в відзиві Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Згідно з ч. 1 ст. 120 КАС України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Відповідно до ч.6 ст. 120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивами та наданими доказами, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, і перевіривши їх доказами, суд встановив такі обставини.

Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за віком з 11.11.2024 відповідно до положень Закону України від 09.07.2003 №1058 IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач є внутрішньо переміщеною особою та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою від 28.11.2022 №5137-5002353317 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (т.1 а.с.13).

26.02.2025 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про зміну надбавки (10 пенсій) (т.1 а.с.40-41).

За принципом екстериторіальності, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 06.03.2025 № 213050041653 відмовлено ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу Х «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (т.1 а.с.16,43).

В оскаржуваному рішенні, зокрема зазначено:

«Згідно з розділом 1 «Освіта» постанови №909, право на пенсію за вислугу років у позашкільних навчальних закладах мають: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідувачі відділу (лабораторій, кабінетів), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Оскільки дитячі музичні школи належать до Міністерства культури, а не до Міністерства освіти, посада викладача музичної школи в позашкільних навчальних закладах освіти постановою № 909 не передбачена.

Відповідно до записів у трудовій книжці та довідки від 03.02.2025 № 27, виданої Комунальним закладом спеціалізованої мистецької освіти, заявниця працювала на посаді викладача з 01.09.1984 по теперішній час в Комунальному закладі спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради, який є закладом комунальної власності та підпорядковується управлінню культури Херсонської міської ради.

Період роботи на посаді викладача музичної школи не дає права на призначення ОСОБА_1 грошової допомоги згідно із п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та п.«е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»».

Згідно довідки Управління культури Херсонської міської ради від 03.02.2025 року №27 (т.1.а.с.17,42), ОСОБА_1 працює в Комунальному закладі спеціалізованої музичної освіти « Музична школа №3» Херсонської міської ради з 01.09.1984 по теперішній час на посаді викладача (наказ №86-л від 01.09.1984).

Посада викладач передбачена переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений Постановою КМ України від 04.11.1993 №909.

Трудовий стаж роботи в КЗСМО «МШ№3» ХМР на 10.11.2024 складає 40 років 2 місяці 10 днів.

Викладач ОСОБА_1 у період трудової діяльності з 05.06.1987 по 30.07.1988 була у відпустці у зв`язку з вагітністю та пологами і у відпустці по догляду за дитиною (наказ №67 від 05.06.1987), з 13.09.1988 по 07.11.1989 була у відпустці у зв`язку з вагітністю та пологами і у відпустці по догляду за дитиною (наказ №105 від 13.09.1988). У відпустці без збереження заробітної плати та за сімейними обставинами не знаходилась.

В 2017 році рішенням міської ради №557 від 23.03.2017 заклад був перейменований на Дитяча музична школа №3 м. Херсона, а в 2021 році рішенням міської ради №93 від 26.02.2021 була змінена назва на комунальний заклад спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради. Комунальний заклад спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради є закладом комунальної власності та підпорядковується управлінню культури Херсонської міської ради.

Відповідно записів до трудової книги ОСОБА_1 НОМЕР_2 (т.1.а.с.19):

з 01.08.1983 до 30.08.1984 ОСОБА_1 працювала на посаді викладач класу баяну в Бериславській дитячій музичній школі;

з 01.09.1984 працює на посаді викладач класу баяну в ДМШ №3 м. Херсон.

Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо відмови у виплаті грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до розділу Х «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач звернулась до суду з цим позовом.

Вирішуючи адміністративну справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 2 ст.24 Закону №1058-IV встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Кабінет Міністрів України постановою від 23.11.2011 №1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Порядок №1191).

Пунктом 5 Порядку №1191 визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (1058-15) та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону (1058-15), працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (1788-12), і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

З аналізу наведених норм законодавства слідує, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з:

1) наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах;

2) вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності;

3) неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.

При цьому, за умовою наявності права на отримання вказаної грошової допомоги, є не відсутність факту отримання особою будь-якого іншого виду пенсії на момент виходу на пенсію за віком, а відсутність такого факту до моменту виходу на цю пенсію, тобто в будь-який момент до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Також законодавство не ставить право особи на отримання такої допомоги в залежність від розміру або тривалості отримання нею пенсії та часу її призначення, якщо такі обставини мали місце до виходу на пенсію за віком.

Суд звертає увагу, що суть зазначеної грошової допомоги полягає в додатковій гарантії для працівників, які працювали в установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Судом з`ясовано, що позивачу з 11.11.2024 призначено пенсію за віком відповідно до Закону 1058-ІV.

До моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії позивач не отримувала.

Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в перерахунку пенсії від 06.03.2025 № 213050041653 вмотивоване тим, що під час розгляду заяви виявлено, що право на призначення грошової допомоги згідно п. 7-1 Закону відсутнє, в зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу на зазначених посадах. До страхового стажу не було зараховано періоди роботи згідно трудової книжки та довідки від 03.02.2025 № 27, виданої Комунальним закладом спеціалізованої мистецької освіти, оскідбки заявниця працювала на посаді викладача з 01.09.1984 по теперішній час в Комунальному закладі спеціалізованої музичної освіти «Музична школа № 3» Херсонської міської ради, який є закладом комунальної власності та підпорядковується управлінню культури Херсонської міської ради, а також, що музичні школи віднесені до позашкільних навчальних закладів, де посада викладача не передбачена.

В свою чергу, період роботи з 01.09.1984 по теперішній час на посаді викладача музичної школи, не зараховано у зв`язку з тим, що є закладом комунальної власності та підпорядковується управлінню культури херсонської міської ради.

Вирішуючи питання щодо того, чи відноситься посада на якій працювала до переліку робіт, що дає право на призначення пенсії відповідно до п.п. «е-ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон №1788-XII) суд керується таким.

Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону №1788-XII право на пенсію за вислугу років мають:

1)працівники освіти,

2) охорони здоров`я

3) соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

За приписами статті 4 Закону України «Про позашкільну освіту», позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

На підставі пункту 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №433 від 06.05.2001, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші), відносяться до позашкільних навчальних закладів.

Відповідно до ст.21 Закону України «Про позашкільну освіту», педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

Отже, суд дійшов висновку, що посада викладача класу баяну, на якій позивач працювала у період з 01.08.1983 до 30.08.1984 та з 01.09.1984 року по теперішній час є посадою педагогічного працівника позашкільного навчального закладу, що передбачає право на пенсію за вислугу років при наявності відповідного педагогічного стажу роботи.

Відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 (далі - Перелік №909), до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховуються періоди роботи в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах на посадах: учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори, слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, завідувачі філіями, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 №963 затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким передбачено, що посади вчителів, викладачів всіх спеціальностей, інструкторів фізкультури, методистів належать до категорії педагогічних працівників.

З викладеного випливає, що особа, яка займає посаду викладача в музичній школі, є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти, і робота на такій посаді дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е-ж» статті 55 Закону №1788-ХІІ.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 у справі №442/456/17 дійшла висновку, що викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем та концертмейстером в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні пункту «е» статті 55 Закону №1788-ХІІ при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком №90».

Статтею 62 Закону №1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Таким чином, саме трудова книжка працівника є основним документом, який підтверджує його трудовий стаж. При цьому, лише у разі відсутності трудової книжки або записів в ній органи пенсійного фонду мають право встановлювати трудовий стаж на підставі інших первинних документів чи показань свідків.

Як встановлено судом, відповідно записів до трудової книги ОСОБА_1 НОМЕР_2 (т.1.а.с.19):

з 01.08.1983 до 30.08.1984 ОСОБА_1 працювала на посаді викладач класу баяну в Бериславській дитячій музичній школі;

з 01.09.1984 по теперішній час працювала на посаді викладач класу баяну в ДМШ №3 м. Херсон.

Згідно з довідкою Управління культури Херсонської міської ради від 03.02.2025 року №27 (т.1.а.с.17) видана ОСОБА_1 працює в Комунальному закладі спеціалізованої музичної освіти « Музична школа №3» Херсонської міської ради з 01.09.1984 по теперішній час на посаді викладача.

Отже, стаж роботи позивача на посаді викладач класу баяну в Бериславській дитячій музичній школі з 01.08.1983 до 30.08.1984 року та на посаді викладач в Комунальному закладі спеціалізованої освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради з 01.09.1984 по теперішній час повинен зараховуватися до страхового стажу відповідно до пункту «е» статті 55 Закону №1788-ХІІ.

Судом встановлено, що позивач на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», працювала у закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і має страховий стаж більш ніж 30 років на таких посадах.

Отже, в силу приписів пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач має право на грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 06.03.2025 №213050041653 про відмову у перерахунку пенсії, яким відмовлено позивачці у призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій на підставі пункту 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з ч.ч.1-2 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до положень ст. 9 Конституції України та ст. 17, ч. 5 ст. 19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Європейський Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Веуеіег v. Italy [GC]), заява №33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер`їлдіз проти Туреччини» [ВП] (ОпегуэЫэг v. Turkey [GC]), заява №48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, и. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal V. Poland), заява №10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румуни» (Toscuta and Others v. Romania), заява №36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах.

При обранні способу відновлення порушеного права позивачки суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції з прав людини як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Відповідно до вимог абзацу 2 частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення.

Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі.

Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Суд встановив, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФУ у Львівській області, рішенням якого позивачу відмовлено у призначені допомоги у розмірі 10 місячних пенсій.

Тож, дії зобов`язального характеру щодо призначення позивачці грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення позивачу пенсії за віком, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ у Львівській області.

Отже, враховуючи, що встановлені та з`ясовані судом обставини свідчать про протиправне відхилення відповідачем права позивача на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій згідно з пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України №1058, зважаючи, що судом не встановлено необхідності у наданні позивачем додаткових доказів для підтвердження такого права, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом:

визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у нарахуванні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій від 06.03.2025 №213050041653;

зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, що не підлягає оподаткуванню, відповідно до пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши період роботи з 01.08.1983 до 30.08.1984 на посаді викладача у Бериславській дитячій музичній школі, з 01.09.1984 до 03.02.2025 на посаді викладача в Комунальному закладі спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради (в період з 01.09.1984 до 10.06.2017 «Херсонська дитяча музична школа №3», з 10.06.2017 до 12.07.2021 - «Дитяча музична школа №3 міста Херсону», з 12.07.2021 Комунальний заклад спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради), до стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону №1788-XII.

При цьому, суд зазначає, що підлягає зарахуванню стаж роботи з 01.09.1984 до 03.02.2025 на посаді викладача в Комунальному закладі спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3», оскільки довідка Управління культури Херсонської міської ради №27 видана саме 03.02.2025.

Суд зазначає, що за приписами пункту 4.10 розділу IV Порядку №22-1, після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Аналіз наведених вище положень Порядку №22-1 свідчить про те, що виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, тобто територіальний орган Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити грошову допомогу у розмірі 10 місячних пенсії станом на дату її призначення, яка не підлягає оподаткуванню, не підлягають задоволенню.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем сплачено судовий збір за подачу позовної заяви у розмірі 1211,20 грн згідно з квитанцією №ПН290 від 28.03.2025 (т.1 а.с.9).

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , наявні підстави для стягнення з відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області суми сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Інші доводи відповідача по суті спірних правовідносин суд вважає спростованими вищенаведеними висновками.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 72, 77, 90, 120, 139, 241-246, 258, 262, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у нарахуванні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій від 06.03.2025 №213050041653.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, що не підлягає оподаткуванню, відповідно до пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши період роботи з 01.08.1983 до 30.08.1984 на посаді викладача у Бериславській дитячій музичній школі, з 01.09.1984 до 03.02.2025 на посаді викладача в Комунальному закладі спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради (в період з 01.09.1984 до 10.06.2017 «Херсонська дитяча музична школа №3», з 10.06.2017 до 12.07.2021 - «Дитяча музична школа №3 міста Херсону», з 12.07.2021 Комунальний заклад спеціалізованої музичної освіти «Музична школа №3» Херсонської міської ради) до стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону №1788-XII.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактична адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська область, 79016.

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: вул. Валентини Крицак, буд. 6, м. Херсон, Херсонська область, 73036.

Суддя Дмитро БАБЕНКО