Рішення № 129272858, 04.08.2025, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
04.08.2025
Номер справи
345/1972/25
Номер документу
129272858
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №345/1972/25

Провадження № 2/345/1049/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.08.2025 р. м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі судді Сухарник І.І., розглянувши в залі суду в м. Калуш в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Комфорт-Дім» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком, -

встановив:

ТОВ «Управляюча компанія «Комфорт-Дім» звернулося до суду з вищевказаним позовом, в якому просить стягнути з відповідачки заборгованість по оплаті за послуги з управління багатоквартирним будинком в сумі 48157,62 грн, а також судовий збір в розмірі 3028,00 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 є споживачем послуг з управління багатоквартирним будинком за адресою АДРЕСА_1 як співвласник будинку в цілому та як власник квартири АДРЕСА_2 зокрема, які надаються позивачем, на її ім`я відкрито особовий рахунок для здійснення розрахунку за послуги.

27 червня 2019 року між ТОВ «Управляюча компанія «Комфорт-Дім» та уповноваженою особою було укладено Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Відповідно до п. 6 Договору кожен із співвласників зобов`язується у встановлені терміни сплачувати належні платежі.

Так як відповідач є споживачем послуг з управління багатоквартирним будинком, на її дані відкрито особовий рахунок для проведення платежів, між позивачем та відповідачем встановилися зобов`язальні правовідносини з приводу утримання будинку та прибудинкової території.

Станом на 31 березня 2025 року сума заборгованості за особовим рахунком відповідача складає 32040,91. Це свідчить про неналежне виконання відповідачем зобов`язань, а тому порушує право позивача на одержання плати за надані послуги з управління багатоквартирним будинком в установлений законом строк.

Також в позовній заяві зазначено, що згідно калькулятора розрахунку процентна ставка (3% річних) становить 2883,68 грн, а інфляційні втрати становлять 13233,03 грн, а загальна сума боргу становить 48157,62 грн

Відповідача неодноразово було повідомлено, про необхідність оплатити заборгованість. Позивач навіть у 2023 році звертався до суду з наказним провадженням щодо стягнення боргу, однак судом за заявою боржника винесено ухвалу про скасування судового наказу (справа № 345/5267/24). І відповідач продовжує накопичувати борг.

У зв`язку з цим позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 01.05.2025 (а.с.197-198) відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали подати відзив на позов з доказами на підтвердження обставин, що підтверджують заперечення проти позову.

20.05.2025 судом отримано відзив на позовну заяву від відповідачки, в якому зазначено, що вимоги позивача є нічим не підтверджені та безпідставні. Відповідачка зазначає, що нарахування 3% річних та інфляційних втрат є незаконним, оскільки встановлено мораторій щодо цих нарахувань в період воєнного стану.

Також у відзиві зазначено, що договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 27.06.2019 укладено між позивачем та ОСОБА_2 як уповноваженим зборами з управління багатоквартирним будинком, однак позивачем не надано доказів, які б підтверджували повноваження ОСОБА_2 , не вказано його персональних даних.

Також відповідачка звертає увагу, що в протоколі (зборів співвласників) наявні підписи власників, які на момент проведення голосування були відсутні. Крім того, протокол був складений директором та співробітниками ТОВ «УК «Комфорт Дім», яке визначається управителем багатоквартирного будинку (провулок Шкільний, 2 в м. Калуші), тобто не було проведено конкурс з визначення управителя. Протокол не містить факт обрання голови зборів і секретаря. Відповідачка вважає протокол сфабрикованим. Протокол не містить обговорення вибору форми управління, порядку голосування. Крім того, згідно зі списком у протоколі ОСОБА_2 не значиться як співвласник вказаного будинку. Відповідачка вважає, що протокол є неналежним доказом у справі.

Також, на думку відповідачки, строк дії договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 27.06.2019 закінчився 30.06.2021 (згідно п.31 Постанови КМУ № 712 від 05.09.2018).

У відзиві зазначено, що нарахування позивача є незаконними, оскільки ґрунтуються на положеннях нікчемного договору. Також зміна тарифів на послуги має бути затверджена зборами співвласників. Неодноразова зміна позивачем тарифів на послуги узгоджена зборами не була. Всі розрахунки, що базуються на вказаних тарифах не можуть братися до уваги через їх незаконність. Надані позивачем кошториси не містять підпису двох сторін.

Відповідачка вважає, що позивач надавав тільки послуги з чистки вентканалів та перевіряв герметизацію вводів інженерних мереж. Акти списання, долучені позивачем, не можуть бути доказом в справі. Для підтвердження позовних вимог позивач мав надати акти виконаних робіт за договором про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 27.06.2019, підписані виконавцем та замовником, а також щорічні звіти про виконання, кошториси на визначення тарифів, чого позивачем додано не було.

У зв`язкуз цим,відповідач проситьсуд відмовитив задоволені позову в повному обсязі, оскільки його не підтверджено належними та достатніми доказами (а.с.202-207).

24.06.2025 судом отримано від представника позивача відповідь на відзив, в якому зазначено, що споживачі послуг з управління багатоквартирними будинками мають оплачувати ці послуги, якщо вони фактично надаються управителем. Якщо така послуга надавалася невідповідної якості чи не в повному обсязі, управитель зобов`язаний здійснити споживачам перерахунок розміру плати. Від відповідачки не надходило жодного акту-претензії про ненадання чи неякісне надання послуг.

Також у відповіді на відзив зазначено, що позивачем послуги з управління багатоквартирним будинком надаються безперебійно. Оскільки житлове приміщення відповідачки знаходиться в багато квартирному будинку, де вся система централізована (каналізація, вода, електропостачання, теплопостачання), то не можна стверджувати, що послуги не надавалися, оскільки вся система працює безперебійно. Як доказ цього до позову додано відповідні документи.

Крім того, представник позивача зазначає, що інфляційні втрати та 3% річних нараховано у відповідності до чинного законодавства. Під час воєнного стану споживачі житлово-комунальних послуг мають право одержувати своєчасно та належної якості послуги та мають обов`язок оплачувати надані послуги.

У зв`язку з цим, представник позивача просить позов задовольнити (а.с.209-219).

08.07.2025 судом отримано від відповідачки заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначено, що позивачем після початку повномасштабної війни певний час не вмикалося освітлення в темну зимову пору у під`їзді, тобто мешканцям було завдано дискомфорт. Однак відповідачці не зрозуміло, чому у платіжках не було зменшено вартість послуги, яку мешканці не отримували.

Також відповідачка зазначає, що договір з уповноваженою особою ОСОБА_2 мешканцям будинку надано не було, копію було отримано відповідачкою та іншими мешканцями у 2024 році. Жодного звіту про виконані роботи за кілька років позивачем зроблено не було.

Оскільки позивач не надав належні докази виконаних робіт, відповідачка просить суд у позові відмовити (а.с.220-224).

Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно та безсторонньо оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Так, відповідно до ч. 2 ст.382ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Пунктами 1, 3, 5 частини 1 статті 1Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» визначено, що багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна; нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об`єктом нерухомого майна; співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.

Згідно з пунктом 10 частини 1, частиною 2 статті 7 співвласники зобов`язані своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги. Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Статтею 12 Закону визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.

Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Відповідно до ч. 1 статті 1Закону України«Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги"житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Статтею 13 статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно з частиною першою статті 19Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Споживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору (частини перша, друга статті 20 цього Закону).

Враховуючи наведене, обов`язок по укладанню договору про надання житлово-комунальних послуг покладено законодавцем як на споживача, так і на виконавця.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 21Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» виконавець зобов`язаний забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору.

Плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством. Розмір плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштування та благоустрою (ст. 32 ч. ч. 1, 2, 4 Закону).

Як свідчить тлумачення статті 526ЦК України цивільне законодавство містить загальні умови виконання зобов`язання, що полягають у його виконанні належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Це правило є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і недоговірних зобов`язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов`язання.

Пунктом 5 частини третьої статті 20Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15 та підтверджена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18).

З аналізу положень статей 11,319,322,509,526,610 ЦК України, статей 1,13,20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» в їх системному взаємозв`язку вбачається, що кожен власник квартири (нежитлового приміщення) в будівлі несе обов`язок з утримання власного майна, приміщень загального користування та прибудинкової території.

Витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку та інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом, входять до складу витрат на управління багатоквартирним будинком та, за загальним правилом, розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належної їм квартири (нежитлового приміщення) та спільного майна.

Відсутність договору між позивачем та відповідачем щодо утримання житлового будинку і прибудинкової території не є підставою для звільнення відповідача від сплати відповідних внесків на утримання будинку та прибудинкової території тощо за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будівлі.

В судовому засіданні встановлено, що 13.02.2019 було складено протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням АДРЕСА_1 . Як вбачається з протоколу, в даному будинку є 134 квартири (н/ж приміщення) на 8100,94 кв.м, загальна кількість співвласників 389 осіб. У зборах взяли учать співвласники в кількості 75 осіб, яким належать квартири (н/ж приміщення) у багатоквартирному будинку загальною площею 4450,08 кв.м. На зборах було проголосовано за те, щоб: визначити форму управління будинком АДРЕСА_1 із залученням управителя; визначити управителем будинку АДРЕСА_1 та погоджено форму типового договору згідно Постанови КМУ від 05.09.2018 № 772; обрати уповноваженою особою ОСОБА_2 (всі 75 присутніх проголосували «за») (а.с.7-12).

27.06.2019 між ТОВ «Управляюча компанія «Комфорт-Дім» в особі керівника Підлужного Т.Є. та співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 в особі співвласника ОСОБА_2 було укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком. В п.1 даного договору зазначено, що управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору. В п.3 даного договору зазначено, що послуга з управління включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо будинкових систем (холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання, електропостачання і зливової каналізації) утримання ліфтів, тощо: купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку. В п.11 даного договору зазначено, що плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим (а.с.13-15).

Відповідно до свідоцтва про право власності на житло від 15.01.1999 року, власниками квартири АДРЕСА_3 є: ОСОБА_3 та члени її сім`ї: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.216-217). Тобто, судом встановлено, що ОСОБА_2 , який було підписано договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 27.06.2019, є співвласником даного будинку, тобто має право підписувати такий договір.

Додатком № 1 до договору є список співвласників та площа квартир та приміщень, що перебувають у їх власності (а.с.16-17). Додатком № 2 до договору є загальні відомості про будинок (а.с.18-19). Додатком № 3 до договору є акт приймання-передачі технічної документації на будинок, який укладено між КП «ЖЕО 1» та ТОВ «Управляюча компанія «Комфорт-Дім» (а.с.19). Додатком № 4 до договору є вимоги до якості послуги з управління будинком (а.с.20).

Також до матеріалів справи долучено кошториси витрат на утримання будинку та прибудинкової території від 27.06.2019, 01.01.2020, 01.01.2022, 01.02.2024 (а.с.20-22).

На підтвердження факту надання позивачем послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 суду надано наступні документи:

-графіки прочистки димових та вентиляційних каналів на 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020 роки, в яких передбачено проведення робіт з чистки вентканалів в будинку АДРЕСА_4 (а.с.35-46);

-графіки перевірки герметизації вводів інженерних мереж на 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки, в яких передбачено проведення робіт з перевірки герметизації вводів інженерних мереж в будинку АДРЕСА_1 (а.с.47-58);

-акти списання матеріалів за період з вересня 2019 року по березень 2025 року, з яких вбачається, що для виконання робіт з технічного обслуговування внутрішньо-будинкових систем, поточного ремонту, освітлення місць загального користування в будинку АДРЕСА_1 були використані матеріали (а.с.58-147);

-графіки чистки підвалів на 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки, в яких передбачено проведення робіт з чистки підвалів в будинку АДРЕСА_1 (а.с.148-158);

-підрядні договори на повне технічне обслуговування, ремонт ліфтів, які були укладені між ТОВ «Управляюча компанія «Комфорт-Дім» та ПП «Ліфткомплект», від 01.07.2019, 01.01.2020, 01.012021, 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024, 01.01.2025, з яких вбачається, що в будинку АДРЕСА_1 є 4 ліфти, технічне обслуговування яких проводиться ПП «Ліфткомплект», а ТОВ «Управляюча компанія «Комфорт-Дім» оплачує ці послуги (а.с.160-174);

-договори про надання інформаційних, комерційних, будівних, транспортних та інших платних послуг від 01.01.2020, 01.01.2025, які укладені між ТОВ «Управляюча компанія «Комфорт-Дім» та ФОП ОСОБА_6 . Згідно даних договорів були проведені будівельні роботи в будинку АДРЕСА_1 (ремонт покрівлі в 2020 році, ремонт електрощитових та електромереж в 2025 році), що підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт (а.с.175-191).

Таким чином судом встановлено, що позивачем дійсно надавалися послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 з 2019 по 2025 роки.

Як вбачається з акту звірки розрахунків за період з 01.07.2019 по 31.03.2025, відповідач ОСОБА_1 (жителька АДРЕСА_5 , кількість мешканців в квартирі 4) не здійснює оплати за надані позивачем послуги з управління багатоквартирним будинком. Станом на 31.03.2025 заборгованість відповідача становить 32040,91 грн за період з липня 2019 року по березень 2025 року (а.с.23-24).

Також позивачем було проведено розрахунок інфляційних збитків та 3 % річних. Розмір інфляційних збитків, завданих неоплатою послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 01.04.2022 по 28.02.2025 позивачем розраховано в сумі 13233,03 грн. (а.с. 25-30). Проценти за користування коштами за період з 01.04.2022 по 28.02.2025 нараховано в сумі 2883,68 грн. (а.с. 31-34).

02.03.2023 Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області було винесено судовий наказ № 345/874/23 про стягнення з ОСОБА_1 10210,87 грн. заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком. Ухвалою суду від 08.10.2024 по справі № 345/5267/24 цей судовий наказ скасовано у зв`язку з наявністю спору щодо заборгованості (а.с.159).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що відповідачка є співвласницею будинку по АДРЕСА_1 , тому вона зобов`язана здійснювати внески на утримання будинку та прибудинкової території. Також судом встановлено, що послуги з управління даним багатоквартирним будинком протягом 2019-2025 років (з липня 2019 року) надавалися позивачем ТОВ «Управляюча компанія «Комфорт-Дім», що підтверджено доказами. Договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 27.06.2019 є дійсний та діючим, оскарженим чи скасованим не був. Від відповідачки не надходило жодного акту-претензії до позивача про ненадання чи неякісне надання послуг. Тому суд приходить до висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідачки 32040,91 грн заборгованості по оплаті за послуги з управління багатоквартирним будинком є підставною та підлягає до задоволення.

Щодо стягнення з відповідачки інфляційних втрат та 3% річних, то судом встановлено наступне.

Згідно п.1 Постанови КМУ від 05.03.2022 (в першій редакції від 05.03.2022) «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Згідно п.1 Постанови КМУ від 05.03.2022 (в редакції від 29.12.2023, яка набрала законної сили 30.12.2023) «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285).

Таким чином, з 30.12.2023 нарахування інфляційних втрат, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням заборонено тільки на окремих територіях, до яких не входить м.Калуш Івано-Франківської області.

Суд приходить до висновку, що позивачем неправильно здійснено розрахунок 3% річних та інфляційних втрат за прострочення відповідачем здійснення оплати за послуги з управління багатоквартирним будинком, оскільки їх нарахування протягом періоду з 01.04.2022 по 29.12.2023 було заборонено.

Крім того, суд враховує, що відповідно до п.11 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 27.06.2019, плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим. Таким чином, з 26 числа місяця, наступного за розрахунковим, неоплачена сума буде вважатися боргом і з цього часу можна здійснювати нарахування інфляційних втрат та 3% річних. Позивачем при здійсненні розрахунків цей пункт договору не був взятий до уваги.

Тому, на думку суду, інфляційні втрати позивача за період з січня 2024 року по лютий 2025 року становлять 3556,18 грн. Розрахунок наступний:

23096,10 грн (борг на 01.01.2024) * 100,3% (індекс інфляції за лютий 2024) - 23096,10 грн (борг на 01.01.2024) = 69,29 грн

23601,71 (борг на 01.02.2024) * 100,5% (індекс інфляції за березень 2024) - 23601,71 (борг на 01.02.2024) = 118,01 грн

24204,51 (борг на 01.03.2024) * 100,2% (індекс інфляції за квітень 2024) - 24204,51 (борг на 01.03.2024) = 48,41 грн

24807,31 (борг на 01.04.2024) * 100,6% (індекс інфляції за травень 2024) - 24807,31 (борг на 01.04.2024) = 148,84 грн

25410,11 (борг на 01.05.2024) * 102,2% (індекс інфляції за червень 2024) - 25410,11 (борг на 01.05.2024) = 559,02 грн

26012,91 (борг на 01.06.2024) * 100% (індекс інфляції за липень 2024) - 26012,91 (борг на 01.06.2024) = 0 грн

26615,71 (борг на 01.07.2024) * 100,6% (індекс інфляції за серпень 2024)- 26615,71 (борг на 01.07.2024) = 159,69грн

27218,51 (борг на 01.08.2024) * 101,5% (індекс інфляції за вересень 2024) - 26012,91 (борг на 01.08.2024) = 408,28 грн

27821,31 (борг на 01.09.2024) * 101,8% (індекс інфляції за жовтень 2024) - 27821,31 (борг на 01.09.2024) = 500,78 грн

28424,11 (борг на 01.10.2024) * 101,9% (індекс інфляції за листопад 2024) - 28424,11 (борг на 01.10.2024) = 540,06 грн

29026,91 (борг на 01.11.2024) * 101,4% (індекс інфляції за грудень 2024) - 29026,91 (борг на 01.11.2024) = 406,38 грн

29629,71 (борг на 01.12.2024) * 101,2% (індекс інфляції за січень 2024) - 29629,71 (борг на 01.12.2024) = 355,56 грн

30232,51 (борг на 01.01.2025) * 100,8% (індекс інфляції за лютий 2024) - 30232,51 (борг на 01.01.2025) = 241,86 грн.

69,29+ 118,01+ 48,41+ 148,84+ 559,02+ 0,00+ 159,69+408,28+ 500,78+ 540,06+ 406,38+ 355,56+ 241,86 = 3556,18 грн.

Також суд вважає, що 3% річних за період з 30.12.2023 року по 31.03.2025 року становлять 950,84 грн. Розрахунок наступний:

за період з 26 січня 2024 року по 25 лютого 2024 року: 23096,10 грн (борг на 01.01.2024) * 3% річних / 366 днів * 31 день = 58,69 грн.

за період з 26 лютого 2024 року по 25 березня 2025: 23601,71 (борг на 01.02.2024) * 3% річних / 366 днів * 29 днів = 56,10 грн.

за період з 26 березня 2024 року по 25 квітня 2024 року: 24204,51 (борг на 01.03.2024) * 3% річних / 366 днів * 31 день = 61,50 грн.

за період з 26 квітня 2024 року по 25 травня 2024 року: 24807,31 (борг на 01.04.2024) * 3% річних / 366 днів * 30 днів = 61,00 грн.

за період з 26 травня 2024 року по 25 червня 2024 року: 25410,11 (борг на 01.05.2024) * 3% річних / 366 днів * 31 день = 64,57 грн.

за період з 26 червня 2024 року по 25 липня 2024 року: 26012,91 (борг на 01.06.2024) * 3% річних / 366 днів * 30 днів = 63,97 грн.

за період з 26 липня 2024 року по 25 серпня 2024 року: 26615,71 (борг на 01.07.2024) * 3% річних / 366 днів * 31 день = 67,63 грн.

за період з 26 серпня 2024 року по 25 вересня 2024 року: 27218,51 (борг на 01.08.2024) * 3% річних / 366 днів * 31 днів = 69,16 грн.

за період з 26 вересня 2024 року по 25 жовтня 2024 року: 27821,31 (борг на 01.09.2024) * 3% річних / 366 днів * 30 днів =68,41 грн.

за період з 26 жовтня 2024 року по 25 листопада 2024 року: 28424,11 (борг на 01.10.2024) * 3% річних / 366 днів * 31 днів = 72,23 грн.

за період з 26 листопада 2024 року по 25 грудня 2024 року: 29026,91 (борг на 01.11.2024) * 3% річних / 366 днів * 30 днів = 71,38 грн.

за період з 26 грудня 2024 року по 25 січня 2025 року: 29629,71 (борг на 01.12.2024) * 3% річних / 366 днів * 31 днів = 75,29 грн.

за період з 26 січня 2025 року по 25 лютого 2025 року: 30232,51 (борг на 01.01.2025) * 3% річних / 365 днів * 31 днів = 77,03 грн.

за період з 26 лютого 2025 року по 25 березня 2025 року: 30835,31 (борг на 01.02.2025) * 3% річних / 365 днів * 28 днів = 70,96 грн.

за період з 26 березня 2025 року по 31березня 2025 року: 31438,11 (борг на 01.03.2025) * 3% річних / 365 днів * 5 днів = 12,92 грн.

58,69 + 56,1 + 61,5 + 61 + 64,57 + 63,97 + 67,63 + 69,16 + 68,41 + 72,23 + 71,38 + 75,29 + 77,03 + 70,96 + 12,92 = 950,84 грн.

Оцінивши досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов ТзОВ «Управляюча компанія «Комфорт-Дім» слід задовольнити частково та стягнути з відповідачки на користь позивача стягненню заборгованість по оплаті за послуги з управління багатоквартирним будинком в сумі 32040,91 грн, інфляційні втрати в сумі 3556,18 грн, 3% річних в сумі 950,84 грн, а всього 36547,93 грн.

Відповідно ч. 1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з відповідачки на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 2297,95 грн пропорційно розміру задоволених позовних вимог (75,89%).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 273, 274 ЦПК України, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Комфорт-Дім» (м.Калуш, вул. Грушевського, 54, ЄДРПОУ42192504) заборгованість, яка станом 31.03.2025 складає 36547,93 грн, в тому числі: 32040,91 грн заборгованості по оплаті за послуги з управління багатоквартирним будинком, інфляційні втрати в сумі 3556,18 грн, 3% річних в сумі 950,84 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Комфорт-Дім» судовий збір в сумі 2297,95 грн.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Головуючий