Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2025 року Справа№200/3858/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Регіональна філія "Донецька залізниця" АТ "Українська залізниця" (84404, Донецька обл., м. Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22, код ЄДРПОУ 40150216) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, у якому позивачі просять суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю завдано працівникам об`єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії рф проти України згідно з пунктом 2 статті 1 Закону України від 20.03.2023 №298-ІХ Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України викладеному в листі від 02.04.2025 №0500-0221-8/29651;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову ОСОБА_2 в призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю завдано працівникам об`єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії рф проти України згідно з пунктом 2 статті 1 Закону України від 20.03.2023 №298-ІХ Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України викладеному в листі від 20.03.2025 №0500-027825098;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю мають особи з числа працівників об`єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв`язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов`язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов`язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24.02.2022 воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам як члену сім`ї загиблого працівника об`єкта критичної інфраструктури;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю мають особи з числа працівників об`єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв`язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов`язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов`язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24.02.2022 воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам як члену сім`ї загиблого працівника об`єкта критичної інфраструктури;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з метою отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України ОСОБА_1 (далі позивачка-1) 24.02.2025 року звернулась до СЦ №5 Головного управління Пенсійного фонду України із відповідною заявою.
02.04.2025 позивачка-1 листом за №0500-0221-8/29651 була повідомлена заступником начальника відділу обслуговування громадян №18 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю завдано працівникам об`єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії рф проти України згідно з пунктом 2 статті 1 Закону України від 20.03.2023 №298-ІХ Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України (зі змінами) у зв`язку з не віднесенням підприємства до об`єктів критичної інфраструктури. Відповідно до роз`яснень Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України від 12.03.2025 об`єкт розташований за фактичною адресою: вулиця Привокзальна будинок 22 міста Лиман Донецька область до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури не внесений.
ОСОБА_2 (далі позивачка-2) також звернулась з аналогічною заявою про виплати та також отримала відмову, викладену в листі Головного управління ПФУ в Донецькій області від 20.03.2025 №0500-027825098. Згідно інформації ГУ ПФУ в Донецькій області підставою відмови також зазначає не внесення об`єкта, розташованого за фактичною адресою: АДРЕСА_3 до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури.
Позивачки вважають, що такі рішення протиправними, а тому звернулись до суду із цим позовом.
Ухвалою від 30.05.2025 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву. Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задоволено частково. Відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору до ухваленні рішення у справі. Клопотання про залучення третьої особи до участі на стороні відповідача у справі №200/3858/25 задоволено. Залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача регіональну філію «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниція» у справі №200/3858/25. Витребувано певні докази.
У встановлений судом строк представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив щодо задоволення даного позову. Зокрема представниця відповідача зазначила, що згідно відповідей Департаменту захисту критичної інфраструктури (ДКІ Адміністрації Держспецзв`язку), об`єкт, який розташований за адресою: вулиця Привокзальна будинок 22 міста Лиман Донецька область до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури не внесений. Об`єкт інфраструктур: Регіональної філії Донецька залізниця Акціонерне товариство Українська залізниця, (код ЄДРПОУ 40150216) до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури не внесений.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не мають право на отримання одноразової грошової допомоги передбаченої Законом № 2980-IX, у зв`язку з не включенням об`єкту інфраструктури: Регіональної філії Донецька залізниця Акціонерне товариство Українська залізниця, (код ЄДРПОУ 40150216) до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури та не набуттям правового статусу об`єкта критичної інфраструктури. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вважає відмову у призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівнику об`єкта критичної інфраструктури внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України викладену в листі від 02.04.2025 №0500-0221-8/29651 та від 20.03.2025 №0500-0221-8/25098 - законною.
Третя особа правом на подання письмових пояснень щодо позову або відзиву в порядку не скористалась.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, встановив наступне.
ОСОБА_1 (позивачка-1) є матір`ю ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 повторно виданим Червоноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Червоноградському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 08.11.2024.
ОСОБА_2 (позивачка-2) є дружиною ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 виданим Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Димитровського міського управління юстиції у Донецькій області 18.04.2014.
ОСОБА_3 працював монтером колії 3 розряду бригади з невідкладних робіт дільниці з поточного утримання колії 2 структурного підрозділу «Покровська дистанція колії» регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниція» та 07.03.2022 загинув під час виконання своїх службових обов`язків, що підтверджується копією Акту форми Н-1 розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання, отруєння, аварії від 29.09.2022.
За даними, викладеними в Акті, ОСОБА_3 працював монтером колії 3 розряду структурного підрозділу «Покровська дистанція колії» регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниція». Підприємство входить до складу акціонерного товариства Укрзалізниця та зареєстроване за юридичною адресою: Донецька область м. Лиман вул. Привокзальна буд. 22. Код основного виду економічної діяльності 49.20 - вантажний залізничний транспорт. До сфери управління регіональної філії Донецька залізниця АТ Укрзалізниця належить структурний підрозділ Покровська дистанція колії, який підпорядковується структурному підрозділу Служба колії (далі - Покровська дистанція колії), місцезнаходженням Покровської дистанції колії є вулиця Залізнична будинок 34 міста Покровськ Донецької області 85300. Основним завданням Покровської дистанції колії є забезпечення утримання в справному стані та ремонт всіх елементів залізничної колії, земляного полотна, верхньої будови колії, штучних споруд та інших споруд колії, здійснення заходів щодо забезпечення безпеки руху поїздів, охорони праці працівників дистанції, безпеки життя та здоров`я громадян, які користуються послугами залізничного транспорту.
Місцем нещасного випадку з ОСОБА_3 є 80 км ПК 7 станції Покровськ одноколійної колії дільниці Рутченково-Покровськ структурного підрозділу Покровської дистанції колії регіональної філії Донецька залізниця АТ Укрзалізниця.
07.03.2022 близько 07 год. 00 хв. монтери колії бригади з невідкладних робіт, в тому числі і ОСОБА_3 , згідно з наказом №175 від 03.03.2022 по Покровській дистанції колії Про працю у вихідні дні на березень 2022 року та Графіку обходів монтерів колії на березень 2022 року, затвердженого 01.03.2022 керівниками структурного підрозділу, прибули на роботу, отримали цільовий інструктаж та приступили до обходу колії за напрямком до станції Покровськ. Після огляду, рухаючись в бік нарядної по колії №38, ОСОБА_3 отримав тяжкі поранення через вибух снаряду, який залишився після обстрілу, що стався за адресою: Донецька область м. Покровськ вул. Залізнична, 34. 07.03.2022 о 19 год. знаходячись в лікувальному закладі ОСОБА_3 помер.
За фактом смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 внесено відомості до ЄРДР за ч. 2 ст.438 КК України та розпочато досудове розслідування кримінального провадження №12022052410000153 від 04.03.2022. В подальшому, постановою прокурора матеріали зазначеного кримінального провадження було об`єднано з матеріалами кримінального провадження №12022052410000183 від 17.03.2022.
24.02.2025 до територіального органу Пенсійного фонду України звернулась позивачка-1 з заявою про призначення одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівнику об`єкта критичної інфраструктури внаслідок військової агресії російської федерації проти України.
З метою врегулювання питання призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю позивачці-1, Головне управління звернулося до Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, з запитом від 04.03.2025 № 0500-0314-5/18922, щодо віднесення об`єкта інфраструктури, на якому працювала потерпіла особа, до об`єкта критичної інфраструктури (далі ОКІ), включення такого об`єкта до Реєстру ОКІ та набуття ним правового статусу ОКІ в період з дати збройного нападу по теперішній час:
- фактична адреса розташування ОКІ: Донецька обл., м. Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22;
- об`єкт критичної інфраструктури: Регіональна філія Донецька залізниця Акціонерне товариство Українська залізниця, (код ЄДРПОУ 40150216);
- дата, коли стався інцидент: 11:05, 07.03.2022.
Згідно відповіді Департаменту захисту критичної інфраструктури Адміністрації Держспецзв`язку від 12.03.2025 №07/02/01-2273/2025 повідомлено, що відповідно до вимог пункту 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1396, інформацію про об`єкт, розташований за фактичною адресою: вул. Привокзальна, буд. 22, м. Лиман, Донецької обл., до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури не внесено.
З урахування відповіді Департаменту захисту критичної інфраструктури Адміністрації Держспецзв`язку від 12.03.2025 листом Відділу обслуговування громадян №18 (сервісний центр) Головного управління за вих. №0500-0221-8/29651 від 02.04.2025 в призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівнику об`єкта критичної інфраструктури внаслідок військової агресії російської федерації проти України Позивачу 1 відмовлено згідно з пунктом 2 статті 1 Закону України від 20.03.2023 №2980-ІХ Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України у зв`язку з не віднесенням підприємства до об`єктів критичної інфраструктури.
Також, 24.02.2025 позивачка-2 звернулась з аналогічною заявою про призначення одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівнику об`єкта критичної інфраструктури внаслідок військової агресії російської федерації проти України до відповідача.
З метою врегулювання питання призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю позивачці-2, Головне управління звернулося до Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, з запитом від 04.03.2025 № 0500-0314-5/18916, щодо віднесення об`єкта інфраструктури, на якому працює/працювала потерпіла особа, до об`єкта критичної інфраструктури, включення такого об`єкта до Реєстру ОКІ та набуття ним правового статусу ОКІ в період з дати збройного нападу по теперішній час:
- фактична адреса розташування ОКІ: Донецька обл., м. Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22;
- об`єкт критичної інфраструктури: Регіональна філія Донецька залізниця Акціонерне товариство Українська залізниця, (код ЄДРПОУ 40150216);
- дата, коли стався інцидент: 11:05, 07.03.2022.
Згідно відповіді Департаменту захисту критичної інфраструктури Адміністрації Держспецзв`язку від 12.03.2025 №07/02/01-2276/2025 повідомлено, що відповідно до вимог пункту 11 Порядку №1396, інформацію про об`єкт, розташований за фактичною адресою: вул. Привокзальна, буд. 22, м. Лиман, Донецької обл., до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури не внесено.
З урахування відповіді Департаменту захисту критичної інфраструктури Адміністрації Держспецзв`язку від 12.03.2025, листом Головного управління від 20.03.2025 №0500-0221-8/25098 в призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівнику об`єкта критичної інфраструктури внаслідок військової агресії російської федерації проти України Позивачу 2 відмовлено згідно з пунктом 2 статті 1 Закону №2980-ІХ у зв`язку з не віднесенням підприємства до об`єктів критичної інфраструктури. Відповідно до роз`яснень Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України від 12.03.2025 об`єкт розташований за фактичною адресою: вулиця Привокзальна будинок 22 міста Лиман Донецька область до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури не внесений.
Згідно відповіді від 07.05.2025 № 0500-0202-8/44972 на адвокатський запит Головне управління повідомило, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури згідно з пунктом 2 статті 1 Закону №2980-ІХ у зв`язку з не віднесенням підприємства, де працював ОСОБА_3 , до об`єктів критичної інфраструктури. Оскільки питання затвердження відповідної форми постанови про відмову в призначенні страхових виплат в паперовому вигляді доопрацьовується, про прийняти рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії рф проти України ОСОБА_1 було повідомлено листом Головного управління №0500-0221-8/29651 від 02.04.2025. Також була надана копія листа Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України від 12.03.2025 щодо не внесення об`єкта за відповідною адресою до Реєстра об`єктів критичної інфраструктури.
На адвокатський запит №44 від 09.05.2025 чи є Структурний підрозділ Покровська дистанція колії регіональної філії Донецька залізниця акціонерного товариства Українська залізниця об`єктом критичної інфраструктури АТ Укрзалізниця надала відповідь, що Покровська дистанція колії регіональної філії Донецька залізниця АТ Укрзалізниця станом на 13.05.2025 не був внесений та не був включений до об`єктів критичної інфраструктури.
На адвокатський запит №40 від 02.05.2025 чи є Структурний підрозділ Покровська дистанція колії регіональної філії Донецька залізниця акціонерного товариства Українська залізниця об`єктом критичної інфраструктури Адміністрація Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України надала відповідь про неможливість надати запитувану інформацію під час дії воєнного стану.
Не погоджуючись з отриманими відмовами у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, що викладена у листах, позивачки звернулись до суду з цим позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Правову категорію "зміст позовних вимог" слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб`єктивного права, зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові рамки події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне із обов`язкових процесуальних рішень, пов`язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст.5 КАС України який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Як слідує з прохальної частини позовної заяви, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 02.04.2025 №0500-0221-8/29651, 20.03.2025 №0500-0221-8/25098, решта позовних вимог є похідними.
Отже, саме правомірність сформованих в рішеннях (листах-відмовах) мотивів, є предметом дослідження в межах даної адміністративної справи.
Згідно зі статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, шкоду працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 №2980-ІХ (далі - Закон №2980-ІХ) визначено, що право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю мають особи з числа працівників об`єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв`язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов`язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов`язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24.02.2022 воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.
Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону №2980-ІХ право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, передбаченої цим Законом, мають також особи, визначені частиною першою статті 1 цього Закону, визнані особами з інвалідністю у період з 24.02.2022 до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.05.2023).
Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону №2980-ІХ одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров`ю призначається і виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України. Визначений Кабінетом Міністрів України орган безоплатно в порядку електронної взаємодії отримує необхідну інформацію від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, у тому числі з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім`ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів тощо, про осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги. Порядок отримання інформації з реєстрів та інформаційних баз даних визначається розпорядником персональних даних, що містяться у відповідних реєстрах або базах даних.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров`ю), передбаченої Законом №2980-ІХ, визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1396, відповідно до абзацу 2 пункту 11 якого визначено, що для підтвердження факту віднесення об`єкта інфраструктури, на якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, до об`єкта критичної інфраструктури працівник уповноваженого органу надсилає до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури письмовий запит щодо надання інформації про включення об`єкта до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу об`єкта критичної інфраструктури.
Так, судом встановлено, що на виконання вимог вказаної норми, ГУ ПФУ в Донецькій області було направлено запити до Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України щодо надання інформації про включення об`єкту, який розташований за адресою: Донецька обл., м. Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22; об`єкт критичної інфраструктури: Регіональна філія Донецька залізниця Акціонерне товариство Українська залізниця, (код ЄДРПОУ 40150216), з дати збройного нападу по теперішній час.
У відповідь на вказані запити Адміністрація Держспецзв`язку листами повідомила ГУ ПФУ в Донецькій області про те, що за результатами опрацювання та відповідно до вимог пункту 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1396, повідомляємо, що інформацію про об`єкт, розташований за фактичною адресою: вул. Привокзальна, буд. 22, м. Лиман, Донецької обл., до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури не внесено.
В оскаржуваному в межах даної адміністративної справи листах-відмовах відповідач, в обґрунтування підстав для відмови у призначенні одноразової грошової допомоги, посилається саме на листи Адміністрації Держспецзв`язку, згідно із яким об`єкт, розташований за фактичною адресою: АДРЕСА_3 до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури не внесений.
Втім з такими доводами відповідача суд не погоджується та зауважує наступне.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про критичну інфраструктуру» від 16.11.2021 № 1882-IX (далі - Закон України «Про критичну інфраструктуру») об`єкти критичної інфраструктури - об`єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам.
Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про критичну інфраструктуру» реєстр об`єктів критичної інфраструктури - автоматизована система, що містить перелік найбільш важливої для життєдіяльності суспільства та держави критичної інфраструктури, щодо якої встановлюються особливі вимоги із забезпечення її безпеки та стійкості і здійснюється моніторинг їх дотримання.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про критичну інфраструктуру» віднесення об`єктів до критичної інфраструктури здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №415 затверджено Порядок ведення Реєстру об`єктів критичної інфраструктури, включення таких об`єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього, який визначає процедури формування і ведення Реєстру об`єктів критичної інфраструктури (далі - Реєстр), включення об`єктів критичної інфраструктури до Реєстру, внесення до нього інформації про об`єкти критичної інфраструктури та їх виключення, доступу та надання інформації з Реєстру.
Відповідно до п.4 цієї Постанови адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації під час воєнного стану, а також протягом дванадцяти місяців після його припинення чи скасування з дня набрання чинності цією постановою забезпечити:
- функціонування, формування і ведення Реєстру в автоматизованій системі, що забезпечує роботу як одномашинний однокористувачевий комплекс, який обробляє інформацію однієї або кількох ступенів обмеження доступу;
- внесення відомостей про об`єкти критичної інфраструктури до Реєстру.
Тобто, як вбачається з вищевикладеного, початок функціонування Реєстру об`єктів критичної інфраструктури відбувся вже більше ніж через рік з дня настання страхового випадку, який стався з позивачем 07.03.2022. Однак, з урахуванням принципу верховенства права, особа не може бути позбавлена у захисті порушеного права з підстав відсутності законодавства, яке б регулювало спірні правовідносини станом на час їх виникнення.
Як слідує з акту спеціального розслідування, нещасний випадок з ОСОБА_3 трапився у структурну підрозділі «Покровська дистанція колії» регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниція». Підприємство входить до складу акціонерного товариства Укрзалізниця та зареєстроване за юридичною адресою: Донецька область м. Лиман вул. Привокзальна буд. 22. Код основного виду економічної діяльності 49.20 - вантажний залізничний транспорт. До сфери управління регіональної філії Донецька залізниця АТ Укрзалізниця належить структурний підрозділ Покровська дистанція колії, який підпорядковується структурному підрозділу Служба колії (далі - Покровська дистанція колії), місцезнаходженням Покровської дистанції колії є вулиця Залізнична будинок 34 міста Покровськ Донецької області 85300. Основним завданням Покровської дистанції колії є забезпечення утримання в справному стані та ремонт всіх елементів залізничної колії, земляного полотна, верхньої будови колії, штучних споруд та інших споруд колії, здійснення заходів щодо забезпечення безпеки руху поїздів, охорони праці працівників дистанції, безпеки життя та здоров`я громадян, які користуються послугами залізничного транспорту.
Суд вважає за потрібне звернути увагу відповідача на положення частини 4 статті 6 Закону №2980-ІХ, якою установлено, що до завершення формування реєстру об`єктів критичної інфраструктури відповідно до Закону України "Про критичну інфраструктуру" перелік об`єктів критичної інфраструктури, на працівників яких поширюється дія цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №1109 від 09.10.2020 "Деякі питання об`єктів критичної інфраструктури" (в редакції, чинній на 07.03.2022, далі - Постанова №1109) затверджено Перелік об`єктів критичної інфраструктури, серед яких до Сектору "транспорт і пошта" включено підсектор "залізничний транспорт", до типів основних послуг якого входять:
"пасажирські залізничні перевезення", "вантажні залізничні перевезення", "експлуатація та технічне обслуговування залізниці", "забезпечення роботи вокзалів та вузлових станцій".
При цьому, згідно з актом розслідування нещасного випадку за формою Н-1/П вбачається, що Регіональна філія «Донецька залізниця» входить до складу акціонерного товариства Українська залізниця». Форма власності - державна, підпорядковані Кабінету Міністрів України. Регіональна філія «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця» зареєстрована за юридичною адресою: вул. Привокзальна, буд.22, м. Лиман. Донецька область. 84404; КВЕД 49.20 - ватажний залізничний транспорт. Як платник єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування підприємство було взяте на облік у Слов`янській ОДПІ ГУ ДФС у Донецький області (Лиманське відділення) 02.12.2015 та зареєстроване за № 10000000522310. Згідно повідомлення про взяття на облік від 02.12.2015 підприємство віднесено до 31 класу професійного ризику. До сфери управління регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця» належить структурний підрозділ «Покровська дистанція колії», який підпорядковується структурному підрозділу «Служба колії» (далі - Покровська дистанція колії). Місце знаходження Покровської дистанції колії вул. Залізнична, буд. 34. м. Покровськ, Донецька обл., 85300. Основним завданням Покровської дистанції колії є забезпечення утримання в справному стані та ремонт всіх елементів залізничної колії (земляного полотна, верхньої будови колії, штучних споруд та інших споруд колії), здійснення заходів щодо забезпечення безпеки руху поїздів, охорони праці працівників дистанції, безпеки життя та здоров`я громадян, які користуються послугами залізничного транспорту.
Відтак, з огляду на вказане, станом на 07.03.2022 структурний підрозділ «Покровська дистанція колії», який підпорядковується структурному підрозділу «Служба колії» регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця» відповідно до Постанови КМУ №1109 відносилася до переліку об`єктів критичної інфраструктури, адже страховий випадок з позивачем стався до введення в дію Реєстру об`єктів критичної інфраструктури, а відтак відповідачем під час прийняття оскаржуваних рішень мала бути врахована норма частиною 4 статті 6 Закону №2980-ІХ, чого безпідставно зроблено не було.
Також варто відмітити, що, як вже зазначалось вище, згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону №2980-ІХ право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, передбаченої цим Законом, мають також особи, визначені частиною першою статті 1 цього Закону, визнані особами з інвалідністю у період з 24.02.2022 до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.05.2023). До таких осіб, враховуючи досліджені вище матеріали справи, відноситься і позивач, оскільки як встановлено судом, смерть ОСОБА_3 настала під час виконання службових обов`язків монтера колії 3 розряду бригади з невідкладних робіт дільниці з поточного утримання колії 2 структурного підрозділу «Покровська дистанція колії» регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниція». Місцем нещасного випадку є 80 км ПК 7 станції Покровськ одноколійної колії дільниці Рутченково-Покровськ структурного підрозділу Покровської дистанції колії регіональної філії Донецька залізниця АТ Укрзалізниця. 07.03.2022 монтери колії бригади з невідкладних робіт, в тому числі і ОСОБА_3 , згідно з наказом №175 від 03.03.2022 по Покровській дистанції колії Про працю у вихідні дні на березень 2022 року та Графіку обходів монтерів колії на березень 2022 року, затвердженого 01.03.2022 керівниками структурного підрозділу, прибули на роботу, отримали цільовий інструктаж та приступили до обходу колії за напрямком до станції Покровськ. Після огляду, рухаючись в бік нарядної по колії №38, ОСОБА_3 отримав тяжкі поранення через вибух снаряду, який залишився після обстрілу, що стався за адресою: Донецька область м. Покровськ вул. Залізнична, 34. 07.03.2022 о 19 год. знаходячись в лікувальному закладі ОСОБА_3 помер. Тобто, Поранення ОСОБА_3 тримав поранення під час виконання трудових обов`язків в філія "Донецька залізниця" АТ "Укрзалізниця", що сталось у період та безпосередньо пов`язане з військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24.02.2022 воєнних (бойових) дій на території Донецької області у березні 2022 року.
Поряд з цим в оскаржуваному рішенні відсутнє обґрунтування не врахування вказаних обставин, в розрізі норми п.1 ч.2 ст.6 Закону №2980-ІХ.
Враховуючи встановлені обставини у справі та досліджені докази, суд доходить висновку, що подані позивачками разом із заявами документи у повному обсязі надавали змогу відповідачу встановити їх право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, передбачену Законом №2980-ІХ, а отже, рішення ГУ ПФУ Донецькій області не відповідають критеріям правомірності, передбаченим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України та є протиправними.
З урахуванням викладеного, з метою ефективного захисту права позивачок на соціальний захист, суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у призначенні та виплаті позивачкам одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, передбачену Законом №2980-ІХ та зобов`язати відповідача призначити та виплатити таку допомогу на підставі заяв позивачок та доданих до них документів.
Суд вважає необхідним також відмітити, що захист прав позивачок саме в такий спосіб не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки суд не втручається в дискреційні повноваження відповідача, не привласнює їх і не підміняє ГУ ПФУ в Донецькій області, а лише зобов`язує відповідача вчинити певні дії, що повністю відповідає вимогам діючого законодавства.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, 303-A, п. 29).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачками, суд доходить висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
З приводу вимог позивачок щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст. 382 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частинами другою та третьою статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 5 статті 382 КАС України, за письмовою заявою заявника суд під час ухвалення рішення суду може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати звіт про його виконання. Перебіг строку для подання звіту починається з дня набрання законної сили рішенням суду. Заява, передбачена абзацом першим цієї частини, може бути подана не пізніше завершення судових дебатів, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження - не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд під час ухвалення рішення суду за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду, якщо суд допускає його негайне виконання (частина 6 статті 382 КАС України).
З аналізу наведених положень КАС України вбачається, що суд наділений правом під час ухвалення рішення у справі встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення.
При цьому, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можлива, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади.
Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій адміністративній справі, оскільки судове рішення є обов`язковим до виконання, у тому числі, в примусовому порядку, а за невиконання рішення суду передбачена відповідальність. Разом із цим, позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що прийняте рішення суду не буде виконуватись відповідачем тривалий час.
Отже, в даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконання рішення суду.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою суду від 30.05.2025 ОСОБА_1 відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи наведене та зважаючи на те, що позовні вимоги позивачок підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до спеціального фонду Державного бюджету судовий збір в розмірі 968,96 грн.
Також, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачкою - ОСОБА_2 при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 968,96 грн., підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивачки.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Регіональна філія "Донецька залізниця" АТ "Українська залізниця" (84404, Донецька обл., м. Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22, код ЄДРПОУ 40150216) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 02.04.2025 №0500-0221-8/29651 щодо відмови в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, передбачену Законом України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, шкоду працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України" від 20.03.2023 №2980-ІХ, на підставі заяви її від 24.02.2025 та доданих до неї документів.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 20.03.2025 №0500-0221-8/25098 щодо відмови в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, передбачену Законом України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, шкоду працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України" від 20.03.2023 №2980-ІХ, на підставі заяви її від 24.02.2025 та доданих до неї документів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов