Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття заяви про збільшення позовних вимог
29 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4642/21 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про збільшення позовних вимог в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До суду 05.05.2021 надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, відповідно до якого просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неналежного оформлення довідки № 22/6-1165у від 03.03.2021 про грошове забезпечення за відповідною посадою, станом на 19 листопада 2019 року, для перерахунку пенсії з 01.12.2019, в частині неврахування до неї також і інших додаткових видів грошового забезпечення, які бралися до уваги при обчисленні (ст. 43) та наступних перерахунках пенсії (ст. 63) у відповідності до положень Закону України Про внесення змін до ст. 43 Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб та його Прикінцевих положень від 15.06.2004 №1769-ІV та ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб;
2) зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку №22/6-1165у від 03.03.2021 про грошове забезпечення за відповідною посадою, станом на 19 листопада 2019 року, для перерахунку пенсії з 01.12.2019;
3) зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови КМУ від 11.11.2015 №988, з повною реальною інформацією, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 року №45, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, встановлених законодавством, в тому числі, які бралися до уваги при обчисленні (ст. 43) та наступних перерахунках пенсії (ст. 63), у відповідності до Закону України Про внесення змін до ст. 43 Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб та його Прикінцевих положень від 15.06.2004 №1769-ІV та ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, а саме: посадовий оклад 2 400,00 грн., оклад за спеціальним званням 1 800,0 грн., надбавка за стаж служби (40%) -1 680,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (10%) -240,00 грн., 100% надбавка, надбавка за особливі умови служби (50%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (44%), надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (40%), доплата до попереднього розміру пенсії (35%), надбавка за безперервну службу (50%), премія (138,80%) та індексація - 887,09 грн., для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Ухвалою судді від 06.05.2021 відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2021 ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі № 140/4642/21 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження її розгляду.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 відкрито провадження у справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2021, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2022, в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Постановою Верховного Суду від 17.09.2024 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2021 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду 28.01.2022 у справі №140/4642/21 скасовано і направлено справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 прийнято до провадження адміністративну справу № 140/4642/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 провадження у справі закрито.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2025 ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі № 140/4642/21 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду
18.07.2025 року дана справа повернулася до Волинського окружного адміністративного суду та згідно із протоколом передачі судової справи між суддями передана судді Волдінеру Ф.А. для продовження розгляду.
Ухвалою судді Волдінера Ф.А. від 23.07.2025 прийнято до провадження адміністративну справу № 140/4642/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
Від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, відповідно до якої просить суд:
1) оскільки справа №140/4642/21 розглядається у Національних судах тривалий час (майже 5-ть років), що є явним порушенням норм міжнародного права, розглянути позовну заяву у відповідності до пункту 2 ст. 263 КАС України в строк до 30 днів з дня відкриття провадження по справі
2) урахувати висновки Конституційного Суду України, викладені в рішеннях від 13 грудня 2019 року у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19, від 23 червня 2009 року у справі №15-рп/2009 та від 13.05.2015 у справі № 4-рп/2015, а також висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18 та висновки, викладені у частковому рішенні Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, і виконати свій імперативний обов`язок за статтею 7 КАС України та у даних правовідносинах провести аналіз нормативно-правового акта, зокрема абз.7 пункту Б постанови КМ України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», яким передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються, на предмет відповідності правовому акту вищої юридичної сили (сг.43,63 Закону №2262-ХІІ), у взаємозв`язку із нормами Основного закону (ст.3, 8, ч.5 ст.17, ст. 22,46, 58, п. 6 ч. 1 ст.92), в частині безумовного включення до переліку та складу додаткових видів грошового забезпечення спірних надбавок, які скасовані чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії, що мають враховуватися у довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року, і їх застосування при перерахунку пенси з 01 грудня 2019 року;
3) визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо неналежного оформлення довідки №22/6-1165у від 03.03.2021 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою, станом на 19 листопада 2019 року, для перерахунку пенсії з 01.12.2019, в частині не врахування до неї усіх додаткових видів грошового забезпечення, що відносилися до виключного переліку, передбаченого у ст.43 Закону №2262-ХІІ та бралися до уваги при обчисленні пенсії (ст.43) на підставі положень Закону України «Про внесення змін до ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу ОВС та деяких інших осіб» та його Прикінцевих положень від 15.06.2004 №1769-ІV і наступних її перерахунках (ст.63);
4) зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку № 22/6-1165у від 03.03.2021 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою, станом на 19 листопада 2019 року, для перерахунку пенсії з 01.12.2019;
5) зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року за відповідною посадою або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби, що враховується для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та без урахування положень абз.7 пушту 5 Порядку № 945 від 13.02.2008 вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, премії, а також 100% надбавки від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливі умови служби (50% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням), надбавки за виконання особливо важливих завдань (44% від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та процентної надбавки за вислугу років) та надбавки за безперервну службу (50% від суми попереднього грошового забезпечення).
Вирішуючи питання прийняття до розгляду збільшених позовних вимог суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Водночас, приписами частини другої вказаної статті встановлено, що у разі направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції зміна предмета, підстав позову не допускаються, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини третьої вказаної статті, зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається в строки, встановлені частиною першою цієї статті, лише у випадку, якщо це необхідно для захисту прав позивача у зв`язку із зміною фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання, або, якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження - початку першого судового засідання при первісному розгляді справи.
Як зазначалось вище, постановою Верховного Суду від 17.09.2024 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2021 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду 28.01.2022 у справі №140/4642/21 скасовано і направлено справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
В заяві про збільшення позовних вимог поданій 22.07.2025 позивачем не вказано на жодні фактичні обставини, що стались після 17.09.2024 та які можуть вплинути на підстави та предмет позову, а отже і на обсяг позовних вимог.
Таким чином, на момент розгляду заяви відсутні фактичні та процесуальні підстави для збільшення позовних вимог у даній справі.
Водночас, суд вважає за необхідне вказати на таке.
Верховний Суд в постанові від 09.07.2020 у справі № 922/404/19 роз`яснив, що позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.
Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Під збільшенням розміру позовних вимог не може розумітися заявлення ще однієї чи кількох вимог, додатково до викладених у позовній заяві.
Повертаючись до даної справи, слід зазначити, що позивачем не заявлено жодних майнових вимог, а отже не може йти мова про збільшення позовних вимог.
Виходячи з порівняльного аналізу змісту первинних позовних вимог та позовних вимог заявлених в заяві про їх збільшення, слід дійти висновку, що позивач уточнив заявлені раніше позовні вимоги відповідно до змісту спірних правовідносин, не змінюючи при цьому підстав та предмету позову.
Таким чином, суд розглядає заявлені позивачем вимоги як уточнені позовні вимоги.
При цьому, суд звертає увагу на таке.
В постанові від 14.07.2021 в справі 161/2823/19 Верховний суд висловився щодо поняття предмету та підстави позову.
Так, позов - це звернена через суд до відповідача матеріально-правова вимога про поновлення порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу, який здійснюється в певній, визначеній законом процесуальній формі.
Основними елементами, що визначають сутність будь-якого позову (індивідуалізуючі ознаки позову) являються предмет і підстава.
Предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої він просить постановити судове рішення. Вона опосередковується спірними правовідносинами - суб`єктивним правом і обов`язком відповідача.
Підставу позову складають обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Такі обставини складають юридичні факти, які тягнуть за собою певні правові наслідки. Фактична підстава позову - це юридичні факти, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача до відповідача. Правова підстава позову - це посилання в позовній заяві на закони та інші нормативно-правові акти, на яких ґрунтується позовна вимога.
Виходячи з наведеного, вбачається, що заявлені позивачем як позовні, вимоги №1 та №2, за своєю суттю не є позовними вимогами, оскільки не містять матеріально-правових вимог, що мають наслідком постановлення судом зобов`язальних приписів відповідачу щодо відновлення порушеного права позивача.
Так, вимога № 1 за змістом є процесуальним клопотанням про розгляд справи в строки передбачені статтею 263 КАС України 30 днів.
Вимога № 2 за своєю суттю є правовою підставою позову, якій судом буде надана оцінка при розгляді справи.
Таким чином, заява про збільшення позовних вимог підлягає до задоволення частково.
Суд відмовляє у збільшенні позовних вимог, однак приймає уточненні позовні вимоги, а саме:
1) визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо неналежного оформлення довідки №22/6-1165у від 03.03.2021 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою, станом на 19 листопада 2019 року, для перерахунку пенсії з 01.12.2019, в частині не врахування до неї усіх додаткових видів грошового забезпечення, що відносилися до виключного переліку, передбаченого у ст.43 Закону №2262-ХІІ та бралися до уваги при обчисленні пенсії (ст.43) на підставі положень Закону України «Про внесення змін до ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу ОВС та деяких інших осіб» та його Прикінцевих положень від 15.06.2004 №1769-ІV і наступних її перерахунках (ст.63);
2) зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку № 22/6-1165у від 03.03.2021 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою, станом на 19 листопада 2019 року, для перерахунку пенсії з 01.12.2019;
3) зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року за відповідною посадою або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби, що враховується для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та без урахування положень абз.7 пушту 5 Порядку № 945 від 13.02.2008 вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, премії, а також 100% надбавки від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливі умови служби (50% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням), надбавки за виконання особливо важливих завдань (44% від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та процентної надбавки за вислугу років) та надбавки за безперервну службу (50% від суми попереднього грошового забезпечення).
Саме в межах цих позовних вимог буде здійснюватися розгляд справи.
Щодо клопотання про розгляд справи в порядку передбаченому статтею 263 КАС України суд зазначає таке.
З матеріалів справи вбачається, що провадження у ній відкрито 09.08.2021 та вирішено її розгляд здійснювати за правилами статті 262 КАС України в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.
В подальшому справа, після скасувань рішень судів першої інстанції, поверталась до суду першої інстанції для продовження розгляду, що виключає процесуальну зміну порядку та, відповідно, строку її розгляду.
Відтак, в задоволенні клопотання про розгляд справи в порядку передбаченому статтею 263 КАС України слід відмовити.
Керуючись статтями 47, 248, 256, 262 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву про збільшення позовних вимог задовольнити частково.
Прийняти до розгляду уточнені позовні вимоги, а саме:
1) визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо неналежного оформлення довідки №22/6-1165у від 03.03.2021 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою, станом на 19 листопада 2019 року, для перерахунку пенсії з 01.12.2019, в частині не врахування до неї усіх додаткових видів грошового забезпечення, що відносилися до виключного переліку, передбаченого у ст.43 Закону №2262-ХІІ та бралися до уваги при обчисленні пенсії (ст.43) на підставі положень Закону України «Про внесення змін до ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу ОВС та деяких інших осіб» та його Прикінцевих положень від 15.06.2004 №1769-ІV і наступних її перерахунках (ст.63);
2) зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку № 22/6-1165у від 03.03.2021 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою, станом на 19 листопада 2019 року, для перерахунку пенсії з 01.12.2019;
3) зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року за відповідною посадою або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби, що враховується для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та без урахування положень абз.7 пушту 5 Порядку № 945 від 13.02.2008 вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, премії, а також 100% надбавки від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливі умови служби (50% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням), надбавки за виконання особливо важливих завдань (44% від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та процентної надбавки за вислугу років) та надбавки за безперервну службу (50% від суми попереднього грошового забезпечення).
Відмовити в задоволенні клопотання про розгляд справи в порядку передбаченому статтею 263 КАС України.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя Ф. А. Волдінер