Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2025 року ЛуцькСправа № 640/7981/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у місті Києві до Державного реєстратора Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Рудик Юлії Ігорівни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Компанія «Раунд тоун ентерпрайзес ЛТД.», Головне управління ДПС у Київській області про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Головного управління ДФС у м. Києві до Державного реєстратора Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Рудик Юлії Ігорівни про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ «ТЕК» «Транс-Агро» (код ЄДРПОУ 23570148) (запис від 05.02.2019 №13391110035017245).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачем прийняте спірне рішення, яке не відповідає нормам чинного законодавства України, адже запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи - ТОВ «ТЕК» «Транс-Агро» внесено в результаті прийняття його власниками відповідного рішення.
Однак, в порушення частини п`ятої статті 25, статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», 05.02.2019 реєстратором проведено державну реєстрацію припинення суб`єкта господарювання, про що стало відомо контролюючому органу. Стягнути податкову заборгованість у сумі 1570836 грн, що є об`єктивною перешкодою для припинення юридичної особи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.06.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №640/7981/19 та постановлено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання відповідно до статей 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.09.2019 залучено до участі в адміністративній справі №640/7981/19 Головне управління ДПС у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного ополчення 5А, код ЄДРПОУ: 43141377) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.04.2020 до участі в адміністративній справі №640/7981/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, було залучено Компанію «Раунд тоун ентерпрайзес ЛТД.» (2118, Гаува стріт, Белама Фейз I, місто Беліз, Беліз) та Головне управління ДПС у Київській області (адреса: 03151, м. Київ, вул. Народного ополчення 5А).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.05.2020 залучено в якості співпозивача по справі - Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ: 43141267).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.06.2022 замінено позивачів у справі №640/7981/19 на їх правонаступника, а саме - Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) та Головне управління ДПС у місті Києві (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19, код ЄДРПОУ 43141267), на їх правонаступника - Головне управління ДПС у місті Києві (відокремлений структурний підрозділ) (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19, код ЄДРПОУ ВП 44116011).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.08.2022 зупинено провадження у справі № 640/7981/19 до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про вручення ухвал Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.06.2022 по справі № 640/7981/19 про прийняття справи до провадження; про виправлення описки та про заміну сторони у справі правонаступником.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 справу прийнято до провадження суддею Лозовським О.А.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 поновлено провадження у справі з тих підстав, що Волинському окружному адміністративному суді відсутній валютний рахунок, що позбавляє суд виконати вимоги ухвали від 17.08.2022.
Відповідач процесуальним правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю ТОВ «ТЕК» «Транс-Агро», код ЄДРПОУ 31969289, зареєстровано Києво-Святошинською районною державною адміністрацією 22.03.2002, номер запису 14371200001000966.
05.02.2019 відповідачем внесено запис №13391110035017245 про припинення ТОВ «ТЕК» «Транс-Агро» на підставі рішення про припинення.
Вважаючи вищевказані дії відповідача щодо внесення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців врегульовані Конституцією України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон 755-IV) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
За правилами частини другої статті 6, частини тринадцятої статті 17 Закону 755-IV, державний реєстратор: 1) приймає документи; 1-1) встановлює черговість розгляду поданих документів для державної реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 3-1) під час проведення реєстраційних дій у випадках, передбачених цим Законом, обов`язково використовує відомості реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів; 3-2) перевіряє дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України, за допомогою Єдиного реєстру довіреностей; 3-3) перевіряє використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на яких викладені документи, що подаються для здійснення реєстраційних дій, за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 6-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України «Про виконавче провадження», інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом; для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення.
Згідно статті 28 Закону 755-IV визначено підстави для відмови у державній реєстрації:
1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;
2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;
3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв`язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;
3-1) заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов`язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи у зв`язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, подано щодо засновника (учасника), який на момент подання заяви внесений до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці, крім випадку збільшення розміру такої частки;
4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;
5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;
6) документи суперечать статуту громадського формування;
7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;
8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;
9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов`язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані:
раніше строку, встановленого цим Законом;
щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду;
в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу;
щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій;
щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів;
щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім банків, стосовно яких процедура ліквідації здійснюється відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб";
щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи;
щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування;
щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження;
щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство;
12) статут товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю поданий зі змінами, прийнятими без врахування голосів, які припадають на частку померлого учасника товариства.
Відповідно до частини 1, 3, 5, 6 статті 105 ЦК України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію; учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється; строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи; кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Підпунктом 78.1.7. пункту 78.1. статті 78 ПК України встановлено, що документальна позапланова перевірка здійснюється у випадку, коли розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Пунктом 67.2. статті 67 ПК України передбачено, що контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.
Частиною першою статті. 34 Закону 755-IV передбачено, що рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.
Судом встановлено, що 05.02.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань одночасно внесено відомості про «державну реєстрацію припинення юридичної особи», запис №13391110025017245; підстава: рішення щодо припинення (а. с. 91)
Крім того, реєстрацію проведено за принципом мовчазної згоди - принцип, згідно з яким державний реєстратор набуває право на проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій без одержання від державних органів у порядку та випадках, визначених цим Законом, відповідних документів (крім судових рішень та виконавчих документів) або відомостей, за умови, що відповідні державні органи у встановлений цим Законом строк не направили до державного реєстратора такі документи або відомості (п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону 755-IV).
На підставі вище зазначеного, суд приходить до висновку, що державним реєстратором протиправно не направляючи запит до позивача щодо наявності заборгованостей ТОВ «ТК «Транс-Агро» здійснено державну реєстрацію припинення юридичної особи 05.02.2019 запис №13391110025017245.
Вищезазначені дії відповідача призвели до того, що Головне управління ДПС у місті Києві не мало можливості сформувати та направити державному реєстратору заперечення за формою №27-ОПП на виконання підпункту 11.8 пункту 11 Порядку №1588 та здійснити заходи податкового контролю платника податку, що призвело до припинення ТОВ «ТК «Транс-Агро» за принципом мовчазної згоди.
В межах розгляду даної справи, судом оцінюються дії відповідача по державній реєстрації припинення юридичної особи ТОВ «ТК «Транс-Агро» у відповідності до критеріїв, визначених частиною другої статті 2 КАС України.
Відтак, дії державного реєстратора суперечать вимогам чинного законодавства України у зв`язку з тим, що внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про «державну реєстрацію припинення юридичної особи» є порушенням процедури припинення юридичної особи, оскільки строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи, а контролюючі органи мають право на проведення документальної позапланової перевірки у випадку, коли розпочато процедуру припинення юридичної особи.
Вказані дії відповідача призвели до того, що за ТОВ «ТК «Транс-Агро» обліковується податкова заборгованість у розмірі 4787440,00 грн, яка залишається не погашеною.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач, вчиняючи реєстраційну дію, не виконав приписів законодавства та провів реєстрацію, за відсутності відомостей про стан розрахунків ТОВ «ТК «Транс-Агро» з бюджетом.
Наведені вище обставини в своїй сукупності дають суду підстави для висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та наявності підстав для їх задоволення.
Підстави для стягнення судових витрат за правилами статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 243, 246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у місті Києві (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19, код ЄДРПОУ ВП 44116011) до Державного реєстратора Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Рудик Юлії Ігорівни (08136, Київська область, Бачанський район, село Крюківщина, вулиця Балукова, 10), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Компанія «Раунд тоун ентерпрайзес ЛТД.», Головне управління ДПС у Київській області (03151, місто Київ, вулиця Святослава Хороброго, будинок 5, код ЄДРПОУ 44096797) про зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити.
Відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ «ТЕК» «Транс-Агро» (код ЄДРПОУ 23570148), запис від 05.02.2019 №13391110035017245.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський