Рішення № 129194506, 29.07.2025, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2025
Номер справи
159/1431/25
Номер документу
129194506
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2025 року ЛуцькСправа № 159/1431/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Начальника управління освіти виконавчого комітету Ковельської міської ради Бичковського Віктора Васильовича, Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , законний представник) в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 (далі ОСОБА_2 , позивач) звернулася з позовом до Начальника управління освіти виконавчого комітету Ковельської міської ради Бичковського Віктора Васильовича (далі Бичковський В. В., відповідач 1), Міністерства освіти і науки України (далі МОН України, відповідач 2) про визнання протиправною відповіді ОСОБА_3 №01-16/237 від 03.03.2025 на вимогу ОСОБА_1 від 10.02.2025, яка порушує права її доньки ОСОБА_2 на державну підсумкову атестацію, у вигляді НМТ; зобов`язати ОСОБА_3 виконати свої прямі функціональні обов`язки по організації державної підсумкової атестації згідно вимоги від 10.02.2025: допустити до здачі НМТ на паперових носіях без реєстрації в електронних реєстрах, ученицю ліцею №12 ОСОБА_2 за наявними у школі документами, тобто свідоцтвом про народження та довідку зі школи; видати результати по пройденому НМТ на паперових носіях ОСОБА_2 в належному паперому форматі, який буде дійсним в майбутньому для поступлення у ВНЗ; зобов`язати виконавчий орган МОН України та управління освіти на місцях забезпечити і здійснити доступ до навчання у вищих навчальних закладах поза межами електронних реєстрів для тих, хто виявляє бажання навчатись з врахуванням здібностей кожного.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що 10.02.2025 законним представником позивача була направлена вимога відповідачу 1 про виняткові умови доступу до здачі національного мультипредметного тестування (далі НМТ). Вказаною вимогою ОСОБА_1 вимагала створити умови доступу та забезпечити підсумкову атестацію у вигляді здачі НМТ в паперовому вигляді.

Зазначає, що відповідач 1 у своїй відповіді безпідставно посилається на законопроєкт №12053 від 29.10.2024 «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2025 року», оскільки в ньому не передбачено порядку проходження НМТ.

Також уважає посилання ОСОБА_3 на необхідність наявності паспорта громадянина України, при наявності свідоцтва про народження, безпідставним та протизаконним.

У зв`язку із наведеними обставинами просить адміністративний позов задовольнити (арк. спр. 39-45).

Ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 11.03.2025 адміністративну справу передано на розгляд Волинському окружному адміністративному суду за підсудністю (арк. спр. 25-26).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15.05.2025, після усунення недоліків, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 107-108).

У відзиві на позовну заяву від 20.05.2025 представник відповідача позовні вимоги не визнав, мотивуючи тим, що порядок реєстрації на НМТ не передбачає можливості використовувати свідоцтва про народження, оскільки це не відповідає чинним нормам законодавства, а тому просить у задоволені позову відмовити (арк. спр. 114-116).

На адресу суду 04.06.2025 від законного представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якій ОСОБА_1 позов підтримала та додатково зауважила, що відповідачем 1 не взято до уваги її вимогу та суть даної справи, а саме щодо організації НМТ без застосування електронних реєстрів (арк. спр. 137-140).

Представником МОН України 03.07.2025 до суду надіслано відзив на позовну заяву, у якому зазначила, що починаючи з 2022 року, у зв`язку з широкомасштабною агресією по відношенню до України, випускники закладів повної загальної середньої освіти звільнені від складання державної підсумкової атестації. А вступники до закладів вищої освіти замість традиційного ЗНО складали НМТ, який проводився відповідно до Порядку проведення національного мультипредметного тесту, затвердженого наказом МОН від 21.12.2023 № 1547, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.01.2024 за №15/41360, з використанням організаційно-технологічних процесів зовнішнього незалежного оцінювання.

Організацію проведення ЗНО та НМТ покладено на Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) та його регіональні центри. УЦОЯО щорічно опрацьовує реєстраційні дані понад 500 000 учасників випробувань для вступу на перший (бакалаврський) і другий (магістерський) рівні вищої освіти (далі освітні оцінювання). У межах цих процедур відбувається низка заходів, реалізація яких не через відповідні цифрові середовища створить загрози для участі вступників в освітніх оцінюваннях, адже будь-яке ручне опрацювання даних призведе до помилок і матиме негативні наслідки та порушуватиме права значної кількості потенційних здобувачів вищої освіти.

Зауважує про неможливість забезпечити проведення НМТ без порушень норм статі 23 Конституції України (та відповідно прав інших) та у спосіб вказаний позивачем у матеріалах до справи (без реєстрації в електронних реєстрах) (арк. спр. 157-160).

До суду 16.07.2025 від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, датована 14.07.2025 (арк. спр. 174-177).

Суд зауважує, що відповідно до частини другої статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), до відповіді на відзив застосовуються правила, встановлені частинами другою - четвертою статті 162 цього Кодексу.

Відтак, вказаними частинами статті 162 КАС України передбачено, що відзив повинен містити: 1) найменування (ім`я) позивача і номер справи; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) відповідача, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв`язку, адресу електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) у разі повного або часткового визнання позовних вимог - вимоги, які визнаються відповідачем; 4) обставини, які визнаються відповідачем; 5) заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права; 6) перелік документів та інших доказів, що додаються до відзиву, та зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із відзивом, із зазначенням причин їх неподання.

Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Відтак, у зв`язку із невідповідністю поданої відповіді на відзив, датованої 14.07.2025, частині другій статті 163 КАС України, суд залишає її без розгляду.

Інших заяв по суті справи, передбачених КАС України до суду не надходило.

Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , його мати ОСОБА_1 є законним представником позивача, що підтверджується копією свідоцтва про народження (арк. спр. 105).

Законний представник 10.02.2025 звернулась до ОСОБА_3 із вимогою: допустити до здачі НМТ її доньку, ОСОБА_2 , згідно свідоцтва про народження; забезпечити здачу НМТ без занесення конфіденційних, персональних даних позивача до баз/реєстрів/модулів/систем; надати НМТ на паперових носіях; видати результат по пройденому НМТ на паперових носіях ОСОБА_2 (арк. спр. 53-55).

Відповідач 1 листом від 03.03.2025 №01-16/237 повідомив, що нормативно-правова база, яка забезпечує реалізацію НМТ, не передбачає можливості вибору управління освіти територіальних громад, форми чи регламенту проходження випускниками закладів загальної середньої освіти процедури НМТ, оскільки це є винятковою компетенцією Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО).

Звертає свою увагу, що документом, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України, тому здійснити реєстрацію на процедуру НМТ за свідоцтвом про народження не передбачено регламентом, встановленим Порядком реєстрації (арк. спр. 56-57).

Уважаючи таку відмову ОСОБА_3 протиправною та такою, що не відповідає нормам чинного законодавства, ОСОБА_1 , в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , звернулась із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 53 Конституції України повна загальна середня освіта є обов`язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Система зовнішнього забезпечення якості загальної середньої освіти та система забезпечення якості в діяльності органів управління та установ, що здійснюють зовнішнє забезпечення якості освіти у сфері загальної середньої освіти, визначаються Законом України «Про освіту» та Законом України «Про повну загальну середню освіту».

Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України «Про повну загальну середню освіту» до органів управління та установ, що здійснюють у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими законами України, зовнішнє забезпечення якості освіти у сфері загальної середньої освіти, належать центральний орган виконавчої влади із забезпечення якості освіти та його територіальні органи, спеціально уповноважені державою установи, що проводять зовнішнє незалежне оцінювання, їх регіональні відділення, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, акредитовані фахові об`єднання, інші акредитовані юридичні особи, що здійснюють незалежне оцінювання якості освіти та освітньої діяльності закладів освіти.

Основні засади підготовки та проведення в 2025 році НМТ для оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти визначає Порядок проведення національного мультипредметного тесту, затверджений Наказом Міністерства освіти і науки України 21.12.2023 №1547 (далі - Порядок № 1547) .

Відповідно до пункту 2 Розділу 1 Порядку 1547 НМТ є формою вступного випробування, що проводиться з метою забезпечення права осіб на рівний доступ до фахової передвищої, вищої освіти в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).

НМТ проводиться замість зовнішнього незалежного оцінювання, якщо відповідно до законодавства прийом на навчання для здобуття ступенів фахового молодшого бакалавра, молодшого бакалавра, бакалавра, а також ступеня влади із забезпечення якості освіти та його територіальні органи, магістра медичного, фармацевтичного, ветеринарного спрямування здійснюється в особливому порядку в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку 1547 до суб`єктів проведення НМТ належать: 1) Міністерство освіти і науки України; 2) Український центр оцінювання якості освіти (далі - Український центр); 3) регіональні центри оцінювання якості освіти (далі - регіональний центр); 4) структурні підрозділи з питань освіти і науки обласних, Київської міської державних, військових адміністрацій (далі - органи управління освітою); 5) заклади фахової передвищої, вищої освіти.

Порядок реєстрації осіб для участі в національному мультипредметному тесті у 2025 році затверджений наказом МОН України від 03.01.2025 №5 (далі Порядок №5) та він визначає сукупність вимог, правил і норм, що врегульовують особливості проведення реєстрації осіб, які мають намір взяти участь у НМТ у 2025 році.

Як визначено пунктами 3 та 4 Розділу І вказаного Порядку, реєстрація здійснюється протягом основного та додаткового періодів реєстрації в терміни, встановлені Міністерством освіти і науки України.

Реєстрацію здійснює регіональний центр оцінювання якості освіти (далі регіональний центр), на території зони обслуговування якого особа, яка реєструється (далі вступник), має намір проходити НМТ.

Пунктом 2 Розділу ІІ Порядку №5 передбачено, що Реєстрація передбачає:

1) створення вступником персонального кабінету на вебсайті Українського центру (далі персональний кабінет);

2) унесення в персональному кабінеті до Інформаційно-комунікаційної системи Українського центру оцінювання якості освіти (далі ІКС УЦОЯО) контактної інформації та інформації щодо участі в НМТ;

3) надання в персональному кабінеті інформації про реєстраційні документи (у формі електронної копії цифрового документа, та/або сканкопії, та/або фотокопії документа або іншого документа, що містить дані про реєстраційний документ, у випадках, визначених підпунктом 2 розділу V цього Порядку).

Відомості, що містяться в документах, передбачених цим підпунктом, можуть отримуватися та перевірятися засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта» (за наявності технічної можливості) у встановленому законодавством порядку;

4) підтвердження в персональному кабінеті бажання взяти участь в НМТ і надсилання з використанням функціоналу персонального кабінету внесеної вступником інформації на обробку до регіонального центру;

5) обробку регіональним центром наданої вступником інформації;

6) надання особі, яку зареєстровано для участі в НМТ (далі учасник НМТ), можливості сформувати Сертифікат національного мультипредметного тесту 2025 року (далі Сертифікат) у персональному кабінеті.

Відповідно до пункту 5-6 Розділу ІІ Порядку №5, регіональні центри:

1) організовують та здійснюють реєстрацію вступників;

2) проводять інформаційно-роз`яснювальну роботу серед громадськості з питань реєстрації;

3) створюють пункти реєстрації учасників НМТ (далі пункт реєстрації), пункти обробки;

4) організовують добір, реєстрацію, підготовку осіб, залучених до забезпечення роботи пунктів реєстрації, пунктів обробки, забезпечують їх інформаційними та методичними матеріалами.

Регламентні комісії створюються не пізніше ніж за тиждень до початку реєстрації та діють відповідно до Положення про регламентну комісію при регіональному центрі оцінювання якості освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 26 грудня 2014 року № 1526, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 березня 2015 року за № 271/26716, і згідно зі своїми функціями ухвалюють рішення щодо:

1) реєстрації / відмови в реєстрації для участі в НМТ;

2) можливості створення в тимчасових екзаменаційних центрах (далі ТЕЦ) особливих (спеціальних) умов, що не передбачені пунктом 8 розділу VI Порядку проведення національного мультипредметного тесту, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.12.2023 № 1547, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.01.2024 за № 15/41360 (далі Порядок НМТ);

3) допуску / недопуску учасників НМТ, зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 4 розділу VII Порядку НМТ, для участі в додаткових сесіях НМТ.

Розділом ІІІ Порядку №5 передбачається створення персонального кабінету й унесення в ньому даних та інформації.

Згідно з пунктами 1-2, 4-6 вказаного розділу, створення персонального кабінету вступник здійснює за допомогою спеціального сервісу, розміщеного на вебсайті Українського центру (далі реєстраційний сервіс), шляхом внесення до ІКС УЦОЯО таких особистих даних:

1) прізвище, ім`я, по батькові (за наявності);

2) число, місяць і рік народження;

3) тип, серія (за наявності) та номер документа, що посвідчує особу, на підставі якого здійснюється реєстрація;

4) реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі РНОКПП) (крім вступників, зазначених у пункті 3 цього розділу);

5) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності).

Вступники, які реєструвалися в основний період реєстрації, але яким було відмовлено в реєстрації, мають у додатковий період реєстрації в персональному кабінеті, створеному в основний період реєстрації, здійснити доопрацювання наданої інформації з метою усунення недоліків, що стали підставою для відмови в реєстрації для участі в НМТ в основний період реєстрації.

Унесення до ІКС УЦОЯО з метою створення персонального кабінету особистих даних, зазначених у пункті 1 цього розділу, може здійснюватися:

1) автоматично шляхом передавання до реєстраційного сервісу електронних копій, окремої інформації (відомостей, даних), що містяться в документах, які підтверджують внесені особисті дані, засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), відповідно до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», Податкового кодексу України, Порядку формування та перевірки е-паспорта і е-паспорта для виїзду за кордон, їх електронних копій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2021 року № 911, Порядку формування та перевірки електронного посвідчення водія, електронного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, їх електронних копій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1453, та Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 вересня 2017 року № 822, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2017 року за № 1306/31174;

2) шляхом заповнення вступником форми в реєстраційному сервісі.

Вступник у персональному кабінеті має внести до ІКС УЦОЯО таку контактну інформацію:

1) номер(и) телефону(ів);

2) адресу електронної пошти.

Вступник у персональному кабінеті має внести до ІКС УЦОЯО таку інформацію щодо участі в НМТ:

1) категорію випускника системи загальної середньої освіти (випускник поточного року (для вступників, які мають завершити здобуття повної загальної середньої освіти у 2025 році) або випускник минулих років (для вступників, які здобули повну загальну середню освіту у 2024 році або раніше));

2) відомості про заклад освіти (для випускників поточного року, крім вступників, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти в закордонному закладі освіти);

3) назву навчального предмета на вибір, з якого він бажає пройти тестування (біологія, або географія, або іноземна мова (на вибір вступника: англійська, іспанська, німецька, французька), або українська література, або фізика, або хімія);

4) назву мови корінного народу або національної меншини (кримськотатарська, або польська, або румунська, або угорська), якою він бажає отримати завдання сертифікаційної роботи з математики, та/або історії України, та/або біології, та/або географії, та/або фізики, та/або хімії (у разі потреби) (для осіб, які здобувають(ли) повну загальну середню освіту відповідною мовою корінного народу або національної меншини);

5) назву населеного пункту в Україні, де перебуватиме вступник у дні проведення НМТ, з урахуванням якої буде здійснюватися розподіл учасників НМТ між ТЕЦ, або закордонного населеного пункту, у якому він бажає пройти НМТ (з визначеного Міністерством освіти і науки України переліку закордонних населених пунктів, на території яких буде створено ТЕЦ);

6) про потребу в проходженні НМТ під час додаткових сесій (для осіб, зазначених у пункті 4 розділу VII Порядку НМТ);

7) про потребу у створенні особливих (спеціальних) умов у ТЕЦ та номер і дату відповідного медичного висновку за формою первинної облікової документації № 0863/о «Медичний висновок про створення особливих (спеціальних) умов для проходження зовнішнього незалежного оцінювання», затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров`я України від 29 серпня 2016 року № 1027/900, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2016 року за № 1707/29837, який підтверджує потребу у створенні особливих (спеціальних) умов (далі медичний висновок) (для осіб з особливими освітніми потребами, зумовленими станом здоров`я, які потребують створення особливих (спеціальних) умов у ТЕЦ).

Відповідно до пунктів 1-2 та 4 Розділу IV Порядку №5, вступник у персональному кабінеті має надати інформацію про реєстраційні документи, що підтверджують дані, внесені до ІКС УЦОЯО, із дотриманням вимог, зазначених у цьому розділі та розділі V цього Порядку.

Реєстраційними документами, інформацію про які надають всі вступники, є:

1) документ, що посвідчує особу, на підставі якого здійснюється реєстрація, який підтверджує прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, тип, серію (за наявності) та номер документа, на підставі якого здійснюється реєстрація (один із документів, зазначених у пункті 4 цього розділу);

2) документ, що підтверджує достовірність РНОКПП (один із документів, зазначених у пункті 5 цього розділу), або документ, що підтверджує відсутність у вступника РНОКПП (один із документів, зазначених у пункті 6 цього розділу);

3) документ, що підтверджує інформацію про здобуття повної загальної середньої освіти та категорію випускника системи загальної середньої освіти (один із документів, зазначених у пункті 7 цього розділу).

Вступник має надати інформацію про один із таких документів, на підставі якого здійснюється реєстрація (інформацію про який внесено в персональному кабінеті):

1) для громадян України:

один із документів, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, зазначених у пункті 1 частини першої статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»;

посвідчення водія;

2) для іноземців, осіб без громадянства:

паспортний чи інший документ, що посвідчує особу, виданий державою, до громадянства якої вступник належить;

довідку про звернення за захистом в Україні;

один із документів, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, зазначених у пункті 2 частини першої статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Пунктом 2 наказу МОН України від 19.11.2024 №1629 установлено, що у 2025 році НМТ проводиться у формі комп`ютерного тестування з 14 травня до 25 липня.

Разом із тим пунктом 1 розділу VI Порядку 1547 передбачено, що НМТ проводиться з використанням технологій педагогічного тестування у формі комп`ютерного тестування за процедурами, деталізацію яких визначено в регламентах, установлених Українським центром.

Відтак, вказаними порядками та наказами передбачено створення вступником персонального кабінету на вебсайті Українського центру та, в подальшому, у випадку реєстрації для участі в НМТ регламентною комісією, НМТ проводиться у формі комп`ютерного тестування.

Одночасно із цим пунктом 6 Розділу І Порядку №5 визначено, що особи, які мають намір взяти участь в НМТ, але не можуть зареєструватися в установленому порядку, повинні в межах часу, відведеного для реєстрації, особисто звернутися до регіонального центру.

Враховуючи наведене, стороною позивача до суду не надано доказів звернення до регіонального центру з повідомленням про неможливість зареєструватися в установленому порядку та про виявлення бажання щодо здачі НМТ без реєстрації в електронному порядку.

Здача НМТ в паперовому форматі не передбачена жодним нормативно-правовим актом, однак відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку 1547 для вирішення питань, що потребують залучення фахівців та експертів, створюються такі колегіальні робочі органи:

1) регламентні комісії при регіональних центрах оцінювання якості освіти (далі - регламентні комісії);

2) апеляційна комісія при Українському центрі оцінювання якості освіти (далі - апеляційна комісія).

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку № 1547 регламентні комісії створюються не пізніше ніж за тиждень до початку реєстрації осіб для участі в НМТ та діють відповідно до Положення про регламентну комісію при регіональному центрі оцінювання якості освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2014 № 1526, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2015 за № 271/26716, і своїх функцій:

1) ухвалюють рішення:

щодо реєстрації / відмови в реєстрації для участі в НМТ;

щодо можливості створення в тимчасових екзаменаційних центрах для проведення НМТ (далі - ТЕЦ) особливих (спеціальних) умов, що не передбачені пунктом 8 розділу VI цього Порядку;

щодо допуску / недопуску учасників НМТ для участі в додаткових сесіях НМТ;

за підсумками обробки документів ТЕЦ на основі вивчення фактів, що впливають на об`єктивність результатів НМТ;

2) розглядають апеляційні заяви щодо порушень процедури проведення НМТ в ТЕЦ, що можуть вплинути на об`єктивність результатів НМТ (далі - заяви щодо порушень процедури);

3) порушують перед Українським центром клопотання щодо:

анулювання результатів НМТ;

додаткового вивчення фактів, що впливають на об`єктивність визначення результатів НМТ;

4) розглядають за дорученням керівника регіонального центру інші питання, пов`язані із захистом прав щодо участі в НМТ осіб, які реєструються, або учасників НМТ.

Отож, у випадку виявлення бажання щодо здачі НМТ в паперовому форматі стороні позивача необхідно звертатись до регламентної комісії із зазначенням такого бажання, оскільки саме вказані комісії уповноважені щодо ухвалення рішення про можливість створення в ТЕЦ особливих (спеціальних) умов, що не передбачені пунктом 8 розділу VI Порядку №1547.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що встановлення та забезпечення можливості з приводу реєстрації на НМТ поза межами електронних реєстрів належить до функцій регіональних центрів оцінювання якості освіти, поряд із тим, ухвалення рішення щодо можливості здачі НМТ у форматі паперовому форматі тестування регламентним комісіям при регіональних центрах оцінювання якості освіти.

Щодо допуску до здачі підсумкової атестації (у вигляді НМТ) на підставі свідоцтва про народження та довідку з місця навчання суд вказує наступне.

Як зазначалось судом вище, відповідно до пункту 4 Розділу IV Порядку №5, вступник має надати інформацію про один із таких документів, на підставі якого здійснюється реєстрація (інформацію про який внесено в персональному кабінеті):

1) для громадян України: один із документів, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, зазначених у пункті 1 частини першої статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»; посвідчення водія;

Пунктом 1 частини першої статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» визначено, що документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України:

а) паспорт громадянина України;

б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

в) дипломатичний паспорт України;

г) службовий паспорт України;

ґ) посвідчення особи моряка;

д) посвідчення члена екіпажу;

е) посвідчення особи на повернення в Україну;

є) тимчасове посвідчення громадянина України;

Отже, як правильно зазначив відповідач 1, реєстрація на процедуру НМТ за свідоцтвом про народження та довідки з місця навчання не передбачається регламентом, встановленим Порядком №5.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

У розвиток цієї конституційної норми, частиною першою та третьою КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

При цьому, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав, свобод чи інтересів особи, що звернулася до суду з позовом, у публічно-правових відносинах (стаття 2 КАС України).

У Рішенні Конституційного Суду України від 25.11.1997 № 6-зп Суд зазначив, що частину другу статті 55 Конституції України необхідно розуміти так, що кожен, тобто громадянин України, іноземець, особа без громадянства має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх рішення, дія чи бездіяльність порушують або ущемляють права і свободи громадянина України, іноземця, особи без громадянства чи перешкоджають їх здійсненню, а тому потребують правового захисту в суді.

Окрім того, Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14.12.2011 № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 5 КАС України.

Водночас суд зауважує, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.

Неодмінним елементом правовідносин є їх зміст, тобто суб`єктивне право особи та її юридичний обов`язок. Відтак, судовому захисту підлягає суб`єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах.

Позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права, свободи чи інтереси рішеннями, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень. Водночас, задоволення відповідних вимог особи можливе лише в разі об`єктивної наявності порушення, тобто встановлення, що рішення, дія або бездіяльність протиправно породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин.

Так, за змістом пункту 9 частини п`ятої статті 160 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень у позовній заяві зазначається обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Отже, адміністративне судочинство спрямоване на справедливе вирішення судом спорів з метою захисту саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Обов`язковою умовою визнання протиправними рішень суб`єкта владних повноважень є доведеність позивачем порушених його прав та інтересів цим рішенням суб`єкта владних повноважень.

Крім того, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для відновлення порушеного права у зв`язку із прийняттям рішення суб`єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.

Разом з цим, порушення вимог Закону рішенням чи діями суб`єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх судом протиправними, оскільки обов`язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішенням з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Відповідно до висновку, що сформований у постанові Верховного Суду України від 15.11.2016 у справі № 800/301/16, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження про порушення прав було обґрунтованим. Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

З цього слідує, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав та інтересів позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства. Якщо позивач не довів факту порушення особисто своїх прав чи інтересів, то навіть у разі, якщо дії суб`єкта владних повноважень є протиправними, підстав для задоволення позову немає.

Звернення до суду є способом захисту порушених суб`єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.

Відсутність у заявника прав чи обов`язків у зв`язку із вчиненням оскаржуваних дій не породжує для нього і права на захист, тобто права на звернення із цим адміністративним позовом.

Суд зазначає, що таке порушення має бути реальним, обґрунтованим, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи - позивача з боку відповідача, яка стверджує про їх порушення.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Така правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 12.06.2018 року у справі № 826/4406/16, від 15.08.2019 у справі №1340/4630/18, від 23.12.2019 у справі № 712/3842/17, від 27.02.2020 у справі № 500/477/15-а.

Положенням про управління освіти виконавчого комітету Ковельської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 23.11.2022 №28/38 (далі Положення) визначені, серед іншого, повноваження вказаного органу (арк. спр. 118-122).

Відповідно до пункту 4.9 вказаного Положення, управління в межах своєї компетенції здійснює супровід процедури проведення державної підсумкової атестації й зовнішнього незалежного оцінювання.

Згідно із пунктом 4.20 Положення, управління забезпечує розгляд звернень громадян у межах своєї компетенції, враховує позитивні пропозиції, вживає заходи щодо усунення недоліків в роботі.

Враховуючи наведене, на переконання суду, відповідач 1 листом від 03.03.2025 №01-16/237 не відмовляв ОСОБА_2 щодо доступу до здачі НМТ поза межами електронних реєстрів, а лише надав інформацію про виняткову компетенцію, з приводу даного питання, Українського центру оцінювання якості освіти.

Відтак суд зазначає, що виключно відмова регіонального центру оцінювання якості освіти щодо реєстрації на НМТ поза межами електронних реєстрів та рішення регламентної комісії при регіональних центрах оцінювання якості освіти про відмову здачі НМТ у форматі паперовому форматі тестування можуть свідчити про порушення прав ОСОБА_2 та підлягають судовому оскарженню.

Разом з тим суд зауважує, що за таких обставин справи права самої ОСОБА_2 не порушені, а управлінням освіти виконавчого комітету Ковельської міської ради листом від 03.03.2025 №01-16/237 надано відповідь відповідно до визначених у Положенні повноважень.

Інакше кажучи, з установлених судом матеріалів справи убачається, що стосовно позивача та за її заявою, суб`єкт владних повноважень не приймав рішень, не вчиняв протиправних дій та не допускав бездіяльності.

Враховуючи на встановлені обставини та наведені норми законодавства, позовна вимога, щодо зобов`язання МОН України та управління освіти на місцях забезпечити та здійснити доступ до навчання у вищих навчальних закладах поза межами електронних реєстрів для тих, хто виявляє бажання навчатись з врахуванням здібностей кожного, задоволенню не підлягає.

У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) і «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд вважає, що решта аргументів (доводів) сторін, які мають значення для правильного вирішення спору, на вирішення спірних правовідносин не впливають та не змінюють судовий розсуд цього спору за результатами судового процесу.

В той же час, згідно із частинами першою-другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача та кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 2, 5, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Начальника управління освіти виконавчого комітету Ковельської міської ради Бичковського Віктора Васильовича, Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.І. Смокович