Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 461/6115/25
Провадження № 1-кс/461/4676/25
УХВАЛА
про застосування запобіжного заходу
30.07.2025 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природнього середовища слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно підозрюваного підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
в с т а н о в и в :
старший слідчий в особливо важливих справах відділу розслідування кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природнього середовища слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_5 звернувся до суду з клопотанням у кримінальному провадженні № 12025140000000485 відомості про яке 15.04.2025 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.239, ч.2 ст.367 КК України, погодженим Виконувачем обов`язків прокурора спеціалізованої екологічної прокуратури Львівської обласної прокуратури ОСОБА_6 , про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, з покладенням на нього відповідних обов`язків, строком на два місяці.
В обґрунтування поданого клопотання покликається на те, що 25.07.2025 року ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 239, ч.2 ст.367 КК України. З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення та суспільної небезпеки кримінального правопорушення, у скоєнні якого він підозрюється, сторона обвинуваченняприходить до висновку про необхідність застосування відноснопідозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.
Прокурор в судоволму засіданні клопотання підтримав.
Підозрюваний в судовому засіданні клопотання не заперечив.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що СУ Головного управління Національної поліції у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025140000000485 відомості про яке 15.04.2025 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.239, ч.2 ст.367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що статтею 13Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.
Зокрема, відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним Національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що громадяни України зобов`язані зокрема берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів, а також не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб`єктів та компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.
Відповідно до п.б ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог, серед яких: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Керуючись вимогами абз. 1 ст. 53 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи та організації зобов`язані забезпечувати екологічно безпечне виробництво, зберігання, транспортування, використання, знищення, знешкодження і захоронення мікроорганізмів, інших біологічно активних речовин та продуктів біотехнології, а також інтродукцію, акліматизацію і реакліматизацію тварин і рослин, розробляти і здійснювати заходи щодо запобігання та ліквідації наслідків шкідливого впливу біологічних факторів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини.
Згідно ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», утворювачі відходів повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для оброблення відходів, утворення яких неможливо уникнути.
Здійснення операцій з оброблення відходів дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів на визначених місцевими радами територіях з додержанням санітарних та екологічних норм.
Одночасно, ст. 35 Закону України «Про охорону земель» встановлено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані, крім іншого, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям, уживати заходів щодо запобігання негативному і еколого небезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про охорону земель» та ст. 167 Земельного кодексу України господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Статтею 46 Закону України «Про охорону земель» визначено, що при здійсненні господарської діяльності, пов`язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними; максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об`єктів поводження з відходами; запобігання негативному впливу об`єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об`єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людини.
Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що забруднення земель це накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін, а псування земель порушення природного стану земель, яке здійснюється без обґрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених в установленому законодавством порядку, забруднення їх хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, в тому числі тими, що викидаються в атмосферне повітря, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, неочищеними стічними водами, порушення родючого шару ґрунту, невиконання вимог встановленого режиму використання земель, а також використання земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість.
Частиною 2 статті 17Закону України«Про управліннявідходами» визначено, що суб`єкти господарювання у сфері управління відходами зобов`язані: 1) дотримуватися вимог щодо збирання, перевезення та оброблення відходів, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами; 2) не допускати змішування відходів, що можуть бути відновлені, з відходами, що не можуть бути відновлені; 3) вести облік відходів, що утворилися у результаті їхньої діяльності чи були отримані від інших суб`єктів господарювання, облік операцій з управління відходами та подавати звітність відповідно до закону;4) класифікувати свої відходи відповідно до Національного переліку відходів та Порядку класифікації відходів; 5) забезпечувати здійснення операцій з оброблення відходів на об`єктах оброблення відходів; 6) забезпечувати утримання в належному санітарному і технічному стані об`єктів оброблення відходів, забезпечувати дотримання правил техніки безпеки та пожежної безпеки на них; 7) надавати місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері управління відходами інформацію про відходи та пов`язану з ними діяльність; 8) відшкодовувати шкоду, заподіяну здоров`ю та майну громадян України, навколишньому природному середовищу, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил управління відходами, відповідно до закону; 9) мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів; 10) мати ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами та/або письмову згоду (повідомлення) на транскордонне перевезення небезпечних відходів чи висновок на транскордонне перевезення відходів відповідно до закону; 11) забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері управління відходами; 12) призначати відповідальних осіб у сфері управління відходами; 13) виконувати інші обов`язки, передбачені законом.
Частиною 3 даної статті визначено основні цілі та принципи державної політики у сфері запобігання утворенню та управління відходами, якими є захист здоров`я людей та навколишнього природного середовища від негативного впливу відходів, здійснення заходів у сфері управління відходами без загрози здоров`ю людей та спричинення шкоди навколишньому природному середовищу в межах встановлених нормативів шкідливого впливу фізичних факторів, дотримання ієрархії управління відходами.
Відповідно до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №196 від 05.05.2012 «Про затвердження Правил експлуатації об`єктів поводження з побутовими відходами» експлуатація полігонів побутових відходів здійснюється відповідно доПравил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2010 року № 435, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 22 грудня 2010 року за № 1307/18602.
Відповідно до ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування" на кожен полігон побутових відходів має бути розроблений, погоджений та затверджений проект, що включає санітарно-технічний паспорт.
Роботи на полігонах побутових відходів виконуються відповідно до затвердженого проекту.
Для кожного полігона побутових відходів відповідно до ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування" має бути розроблена інструкція з експлуатації полігона, в якій мають бути враховані специфіка виробництва, наявність засобів механізації і ресурсів для виконання робіт.
На полігон, прийнятий в експлуатацію, повинен бути відповідний паспорт місця видалення відходів відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.98 N 1216 ( 1216-98-п ).
На кожному полігоні побутових відходів має бути контрольно-пропускний пункт (далі - КПП) і повинні бути встановлені автомобільні ваги для обліку кількості усіх видів відходів, що надходять на полігон побутових відходів.
На основних напрямках поширення легких фракцій відходів встановлюються тимчасові сітчасті переносні елементи огорожі. Один раз на добу огорожу, що затримує леткі фракції, слід очищати.
Дослідження ґрунту на території полігона побутових відходів та у межах санітарно-захисної зони (на відстані 50, 100, 200 і 500 м) повинні проводитись не рідше ніж двічі на рік.
Територія полігона побутових відходів має бути обмежена нагірною канавою для запобігання витіканню за межі полігона забруднених поверхневих вод. Не рідше ніж двічі на місяць операторам інженерного обладнання полігона слід проводити її огляд і за потреби очищати.
Екологічні і санітарно-технічні заходи, які здійснюються протягом року, заносяться у паспорт місць видалення відходів відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.98 N 1216 ( 1216-98-п ).
Полігони побутових відходів повинні мати охорону.
По периметру території полігона побутових відходів має бути споруджена суцільна огорожа заввишки до 2,0 - 2,5 м або ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м, що забезпечить в`їзд транспортних засобів на полігон побутових відходів лише через КПП.
При в`їзді на полігон побутових відходів має бути встановлений шлагбаум або в`їзні ворота.
На об`єктах поводження з побутовими відходами має бути створена система моніторингу та вжиті заходи екологічної безпеки, які спрямовані на захист стану повітря, ґрунту та підземних вод.
Контроль за станом навколишнього природнього середовища в місцях розміщення об`єктів поводження з побутовими відходами здійснюється суб`єктом господарювання, який здійснює діяльність з експлуатації об`єкта поводження з побутовими відходами, а також органами державної санітарно-епідеміологічної служби та територіальними органами Державної екологічної інспекції України з використанням методик визначення шкідливих речовин у повітрі та грунті.
Відповідно до статті 1Земельного кодексуУкраїни земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Разом з тим, відповідно до пункту «б» частини 1 статті 91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов`язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.
Відповідно до ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов`язані: а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; г) не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; ґ) підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; ж) не допускати випалювання сухої рослинності або її залишків з порушенням порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Статтями 167 та 168Земельного кодексуУкраїни визначено, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється. Ґрунти земельних ділянок є об`єктом особливої охорони.
Згідно з пунктом «в» частини 1 статті 211цього Кодексу громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Рішенням Рава-Руської міської ради №71 від 25.06.2004 створено міське комунальне підприємство «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області (код ЄДРПОУ: 33080156).
Згідно Статуту підприємства КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області (код ЄДРПОУ: 33080156) є юридичною особою публічного права, яке засноване на комунальній власності територіальної громади міста. Підприємство у свої діяльності керується Конституцією України, Цивільним кодексом України, іншими законодавчими нормативно-правовими актами та цим Статутом.
Засновником Підприємства та власником майна є Рава Руська міська рада Львівського району Львівської області ( ідентифікаційний код - 04056256).
Відповідно до пункту 2.1 Статуту, Підприємство створене з метою здійснення підприємницької діяльності у сфері надання житлово комунальних послуг для задоволення міських, суспільних потреб та іншої господарської діяльності з метою отримання прибутку.
Згідно пункту 2.2 Статуту, видами діяльності підприємства є: збирання безпечних відходів; прибирання сміття, боротьба з забрудненням та подібні види діяльності; вивезення сміття на звалище; утримання звалища.
Згідно пункту 5.2.7 Статуту, Підприємство виконує норми і вимоги щодо охорони навколишнього природнього середовища, раціонального використання природніх ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.
Наказом в.о.директора КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області ОСОБА_7 №151 від 09.08.2021, ОСОБА_4 , майстра дільниці, за його згоди, з 09 серпня 2021 року до прийняття до штату заступника начальника благоустрою виконання разом з його основною роботою, обумовленою трудовим договором, додатковою роботою заступника начальника благоустрою з виплатою доплати 25% окладу за вакантною посадою заступника начальника благоустрою у порядку суміщення професій без звільнення від основної роботи.
Наказом в.о.директора КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області ОСОБА_7 №165 від 03.06.2024, ОСОБА_4 , майстра дільниці благоустрою за його згоди з 03.06.2024 переведено на посаду заступника начальника благоустрою.
Відповідно до посадової інструкції заступника начальника ( благоустрій) КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області від 30.01.2024 посада належить до професійної групи «Керівники».
Відповідно до пункту 2.4 Інструкції організовує роботу з утримання окремих об`єктів благоустрою, які належать до комунальної власності міста та перебувають на балансному обліку комунального підприємства; ліквідації несанкціонованих звалищ побутового сміття; дотримання вимог до санітарного стану об`єктів благоустрою, території рекреаційних зон вулиць, тротуарів, парків, скверів та зелених насаджень території міста.
Відповідно до пункту 3.2 Інструкції здійснює, відповідно до законодавства контроль за станом об`єктів благоустрою, відновленням, усуненням розкопів, наявністю люків та інженерних мережах та складання протоколів про адміністративні правопорушення правил благоустрою на території міста; організацією збирання та вивезення стихійних сміттєзвалищ з території міста.
Відповідно до пункту 3.4 Інструкції веде оперативний моніторинг стану об`єктів благоустрою, які перебувають на балансовому обліку комунального підприємства.
Відповідно до посадової інструкції заступника начальника (благоустрій) КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області від 01.01.2025 посада належить до професійної групи «Керівники».
Відповідно до пункту 2.1 Інструкції забезпечує комплексний розвиток благоустрою міста з метою максимального задоволення запитів населення з усіх видів житлових і комунальних послуг. Здійснює функції органу управління об`єктами благоустрою, що перебувають у підпорядкуванні виконкому міської ради та знаходяться на балансі комунального підприємства.
Відповідно до пункту 2.5 Інструкції організовує, відповідно до законодавства роботу з утриманням окремих об`єктів благоустрою, які належать до комунальної власності міста та перебувають на балансовому обліку комунального підприємства;
Відповідно до пункту 2.6 Інструкції бере участь у ліквідації звалищ побутового сміття.
Відповідно до пункту 2.7 Інструкції контролює дотримання вимог до санітарного стану об`єктів благоустрою, території рекреаційних зон вулиць, тротуарів, парків, скверів та зелених насаджень на території міста.
Відповідно до пункту 2.27 Інструкції забезпечує належне функціонування полігону твердих побутових відходів ( ТПВ), контролює його експлуатацію та обслуговування відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідно до пункту 2.28 Інструкції організовує проведення планових та позапланових заходів з технічного обслуговування полігону ТПВ, контролює дотримання екологічних та санітарних норм.
Відповідно до пункту 2.29 Інструкції веде облік та контроль обсягів прийому, зберігання і утилізації твердих побутових відходів на полігоні.
Також, заступник начальника ( благоустрій ) КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області має знати та застосовувати у своїй діяльності закони, постанови укази, розпорядження, рішення, нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування; організаційно розпорядчі документи, нормативні та методичні матеріали, що стосуються виробничо-господарської діяльності дільниці; Закон України «Про відходи»; Закон України «Про охорону навколишнього природнього середовища»; Правила благоустрою території населеного пункту; інші нормативно правові акти, що регулюють сферу благоустрою, санітарного стану, поводження з відходами.
Таким чином, ОСОБА_4 працюючи в період часу з 09.08.2021 до 04.06.2025 на посаді заступника начальника ( благоустрій ) КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області, постійно обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно?розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК Україниявлявся службовою особою.
Так, ОСОБА_4 заступник начальника ( благоустрій ) КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області, будучи відповідальним за полігон твердих побутових відходів та його експлуатацію, з дотриманням норм чинного законодавства, не забезпечивши належну виробничо-господарську діяльність полігону твердих побутових відходів, його екологічний та санітарний стан, в невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 09.08.2021, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи можливість настання суспільно-небезпечних наслідків у виді створення загрози довкіллю, але легковажно розраховуючи на їх відвернення, внаслідок порушення спеціальних правил експлуатації полігону твердих побутових відходів, допустив неодноразове розміщення працівниками КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області твердих побутових відходів (сміття) на суміжних земельних ділянках, що знаходяться поруч з полігоном ТПВ, розташованим на земельній ділянці з кадастровим номером 4622787600:39:000:0001, що на території Рава-Руської територіальної громади Львівського району Львівської області з цільовим призначенням: для влаштування полігону для складування твердих відходів, постійним користувачем якої, відповідно до Державного акту про право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ№180478 є КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області, що призвело до їх накопичення, засмічення та забруднення суміжних земельних ділянок (завищеного вмісту цинку, свинця, фосфору), які мають спільну межу із вказаною земельною ділянкою.
Відповідно до результатів дослідження ґрунтів спеціалістами Державної екологічної інспекції у Львівській області встановлено, що внаслідок порушення правил експлуатації полігону твердих побутових відходів, що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 4622787600:39:000:0001 на території Рава-Руської територіальної громади Львівського району Львівської області відбулося забруднення та засмічення суміжних земельних ділянок. Загальний розмір шкоди, завданої внаслідок порушення правил експлуатації полігону твердих побутових відходів, що розташований на землях Рава-Руської територіальної громади Львівського району Львівської області (забрудненням суміжних земельних ділянок) становить 516892,29 грн.
Загальний розмір шкоди, завданої внаслідок порушення правил експлуатації полігону твердих побутових відходів, що розташований на землях території Рава-Руської територіальної громади Львівського району Львівської області (засміченням суміжних земельних ділянок) становить 2100389,82 грн.
Таким чином ОСОБА_4 підозрюється у забрудненні земель відходами, внаслідок недотримання вимог природоохоронного законодавства, що створило небезпеку для довкілля, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_4 працюючи в період часу з 09.08.2021 до 04.06.2025 на посаді заступника начальника ( благоустрій ) КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області, постійно обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно?розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК Україниявлявся службовою особою.
Так, ОСОБА_4 заступник начальника (благоустрій) КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області, будучи відповідальним за полігон твердих побутових відходів та його експлуатацію, з дотриманням норм чинного законодавства, не забезпечивши належну виробничо-господарську діяльність полігону твердих побутових відходів, його екологічний та санітарний стан, в невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 09.01.2021, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи можливість настання суспільно-небезпечних наслідків у виді створення загрози довкіллю, але легковажно розраховуючи на їх відвернення, внаслідок порушення спеціальних правил експлуатації полігону твердих побутових відходів, допустив неодноразове розміщення працівниками КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області твердих побутових відходів (сміття) на суміжних земельних ділянках, що знаходяться поруч з полігоном ТПВ, розташованим на земельній ділянці з кадастровим номером 4622787600:39:000:0001, що на території Рава-Руської територіальної громади Львівського району Львівської області з цільовим призначенням: для влаштування полігону для складування твердих відходів, постійним користувачем якої, відповідно до Державного акту про право постійного користування земельною ділянкою є КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області, що призвело до їх накопичення, засмічення та забруднення суміжних земельних ділянок (завищеного вмісту цинку, свинця, фосфору), які мають спільну межу із вказаною земельною ділянкою.
Відповідно до результатів залучення спеціалістів Державної екологічної інспекції у Львівській області встановлено, що внаслідок порушення правил експлуатації полігону твердих побутових відходів, що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 4622787600:39:000:0001 на території Рава-Руської територіальної громади Львівського району Львівської області відбулося забруднення та засмічення суміжних земельних ділянок. Загальний розмір шкоди, завданої внаслідок порушення правил експлуатації полігону твердих побутових відходів, що розташований на землях Рава-Руської територіальної громади Львівського району Львівської області (забрудненням суміжних земельних ділянок) становить 516892,29 грн.
Загальний розмір шкоди, завданої внаслідок порушення правил експлуатації полігону твердих побутових відходів, що розташований на землях території Рава-Руської територіальної громади Львівського району Львівської області (засміченням суміжних земельних ділянок) становить 2100389,82 грн.
Загальний розмір шкоди охоронюваним законом державним та громадським інтересам становить 2 617 282,11 грн., що згідно з ч. 3 примітки до ст. 364 КК України є істотною шкодою, яка у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином ОСОБА_4 підозрюється у службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам, державним та громадським інтересам, та спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
У вчиненні кримінального правопорушення підозрюється: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м.Рава-Руська, Жовківського району, Львівської області, зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , українець, громадянин України, із професійно-технічною освітою, не депутат, не адвокат, не нотаріус, працюючий на посаді заступника начальника КП «Рава Руське будинкоуправління №2» при Рава Руській міській раді Львівського району Львівської області (код ЄДРПОУ: 33080156), раніше не судимий.
25.07.2025 року ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 239, ч.2 ст.367 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 , інкримінованого йому кримінальних правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
рапортом оперуповноваженого про виявлення кримінального правопорушення від 14.04.2025;
протоколом огляду місця події земельної ділянки з кадастровим номером 4622787600:39:000:0001 від 04.06.2025;
графічними матеріалами за результатами огляду і замірів із вказанням геометричних параметрів площ забруднення прилеглих до сміттєзвалища складених під час проведення огляду місця події земельної ділянки з кадастровим номером 4622787600:39:000:0001 від 04.06.2025;
протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 18.06.2025
розрахунком розміру шкоди ДЕІ у Львівській області від 17.07.2025;
рапортом про виявлення кримінального правопорушення від 23.07.2025;
- іншими матеріалами досудового розслідування та документами, вилученими в ході проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на даний час докази у кримінальному провадженні свідчать про об`єктивний зв`язок підозрюваного ОСОБА_4 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому кримінальному провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Статтею 177 КПК України передбачено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
З огляду наявності обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, оцінюючи особу підозрюваного, слідчий суддя приходить до переконання в наявності передбачених ст.177 КПК України ризиків, а саме:
переховуватися від органів досудового розслідування та суду; даний ризик підтверджується тим, що у разі визнання винуватим, ОСОБА_4 , загрожує покарання, і це може стимулювати підозрюваного до втечі, та з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені злочинів підозрюваний може перетнути, в тому числі й незаконно, державний кордон України. Водночас, згідно з п. 36 Рішення Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі «Москаленко проти України», Європейський суд зазначив, що суворість покарання, яке може бути призначено, є належним елементом при оцінці ризику переховування від суду чи скоєння іншого злочину. Окрім цього, тяжкість інкримінованих правопорушень та усвідомлення можливості засудження вже самі по собі можуть бути підставою та мотивом для обвинуваченого до втечі.
незаконно впливати на свідків, експерта, спеціалістів у цьому ж кримінальному провадженні. Про неможливість запобігти такому ризику свідчить і той факт, що з урахуванням принципу безпосередності дослідження показань, речей і документів (ст. 23 КПК України) такі ще судом не допитані та надані ними під час досудового розслідування показання не можуть лягти в основу обвинувального вироку відносно нього.
перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та вчинити інші кримінальні правопорушення. Цей ризик обґрунтовується тим, що для закінчення досудового розслідування та прийняття остаточного рішення у даному кримінальному провадженні необхідно провести низку слідчих (розшукових) та процесуальних дій, в свою чергу ОСОБА_4 , може перешкоджати їх проведенню, зокрема, може негативно впливати на хід досудового розслідування, узгоджувати свої показання з показанням свідків та осіб, які ще не допитані в ході досудового розслідування, давати цим особам поради з врахуванням відомих йому обставин справи, схиляти їх до дачі завідомо неправдивих показань в ході досудового розслідування з метою створення собі штучного алібі щодо його непричетності до вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень, тим самим перешкоджати кримінальному провадженню.
При оцінці обставин, передбачених ст.178 КПК України, слідчий суддя прийшов до висновків, що:
наявні докази вчинення підозрюваним інкримінованих йому кримінальних правопорушень є вагомими та допустимими, отриманими у встановленому КПК України порядку;
у разі визнання винним, ОСОБА_4 , загрожує покарання у виді позбавленням волі на строк від двох до п`яти років;
вік та стан здоров`я підозрюваного дозволяє застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.
Оцінюючи особу підозрюваного та інкриміноване йому кримінальне правопорушення, слідчий суддя приходить до переконання в наявності передбачених ст.177 КПК України підстав для застосування запобіжного заходу, з огляду на наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення та встановлених ризиків.
Відповідно до ч.1 ст. 179 КПК України особисте зобов?язання полягає у покладені на підозрюваного, обвинуваченого зобов?язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбаченіст. 194 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, та достатність підстав вважати, що існують ризики, передбачені ст.177 КПК України, а запобіжний захід, який просить застосувати орган досудового розслідування є найм`якішим, приходжу до висновку про необхідність застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.
Керуючись ст.ст.176-178, 182, 183, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в :
клопотання задовольнити.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України:
прибувати до слідчого, прокурора, суду із встановленою періодичністю;
не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
утриматися від спілкування з потерпілим, представником потерпілого та свідками у даному кримінальному провадженні.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що в разі невиконання вищезазначених обов`язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Строк дії ухвали становить два місяці, тобто до 29.09.2025 року.
Контроль за виконанням даної ухвали покласти на старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природнього середовища слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_8 .
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1