Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
28 липня 2025 року Справа №200/5479/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду в Буряк І.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Слов`янського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (84122, Донецька обл., місто Слов`янськ, вул. Поштова, будинок, 44, РНОКПП 34974684) про визнання протиправною та скасування постанови,
УСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1 , через свого представника, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Слов`янського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції в якому просить суд:
визнати протиправною та скасувати постанову від 01.07.2025 про відкриття виконавчого провадження № 78474234, винесену старшим державним виконавцем Слов`янського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції Сіриком Станіславом Володимировичем при примусовому виконанні постанови № 214 від 27.05.2024 (20.06.2024р.) ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу (пункт 3); позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними) (пункт 5).
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв`язку з чим вона має бути залишена без руху з огляду на наступне.
Частиною 6 ст. 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця врегульовано ст. 287 КАС України.
Згідно ч. 1, 2 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. У позовній заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності).
Позовну заяву може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
У відповідності до статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
За приписами частини п`ятої цієї статті визначено, що рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Як свідчить зміст позовної заяви, позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову від 01.07.2025 про відкриття виконавчого провадження № 78474234, винесену старшим державним виконавцем Слов`янського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції Сіриком Станіславом Володимировичем при примусовому виконанні постанови № 214 від 27.05.2024р. (20.06.2024р.) ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З даним позовом позивач звернувся лише 23.07.2025, тобто з порушенням 10-денного строку звернення до суду, визначеного ст.287 КАС України.
В тексті позову представником позивача заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду, в якому просить визначити обставини пропуску строку звернення поважними та поновити строк звернення до суду. Заява мотивована тим, що 02.07.2025 у застосунку Дія з`явилася інформація про відкриття щодо нього, як боржника виконавчого провадження № 78474234, однак жодних попередній листів чи повідомлення про винесення постанови про накладення штрафу до нього надходило.
Зв`язавшись по телефону з державним виконавцем Слов`янського ВДВС, попросив надіслати фото Постанови про відкриття виконавчого провадження та надіслати дану постанову поштою в оригіналі з печаткою Слов`янського ВДВС, оскільки мав намір її оскаржити.
Державний виконавець надіслав фото першої сторінки постанови про відкриття виконавчого провадження та зазначив, що оригінал постанови позивач отримає поштою за адресою, яка вказана у виконавчому документів.
Поки чекав поштою від державного виконавця оригінал Постанови про відкриття виконавчого провадження з печаткою для подальшого оскарження, вирішив надіслати керівнику відповідача заяву про закінчення виконавчого провадження №78474234 від 01.07.2025, обґрунтовуючи закінченням строку, передбаченого законом для відповідного виду стягнення (послався на ч. 1 ст. 303 КУпАП, ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про виконавче провадження»- сплинув тримісячний строк пред`явлення виконавчого документу до виконання).
Заява була отримана Відповідачем 16.07.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Станом на сьогодні позивач не отримав поштою від керівника відповідача ані оригіналу постанови про відкриття виконавчого провадження з печаткою ВДВС, ані відповіді на заяву про закінчення виконавчого провадження.
Через ідентифікатор доступу позивач мав можливість частково ознайомитися в реєстрі виконавчих проваджень з матеріалами виконавчого провадження.
Строк фактичного пред`явлення виконавчого документа до виконання є 27.06.2025 (тобто через 13 місяців з моменту набрання чинності (підтверджується відповіддю на запит Відповідача № 277694017 від 01.07.2025 до ПФУ).
Вирішити дане питання у позасудовому порядку не виявилось можливим, оскільки на заяву від 09.07.2025 (отримана держ. виконавцем 16.07.2025) про закінчення виконавчого провадження та повернення виконавчого документу стягувачу - відповіді від відповідача не надійшло.
Постанови про відкриття виконавчого провадження відповідачем у встановленому законом порядку та належним чином оформлену надіслано поштою не було.
Вивчивши вказану заяву та надавши правову оцінку її змісту, суд приходить до висновку, що вказана заява не підлягає задоволенню, оскільки представником позивача не наведено обставини, які були об`єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду з даним позовом у визначений законом строк та надано доказів на підтвердження зазначених обставин.
Суд звертає увагу позивача на те, що подання заяви про закінчення виконавчого провадження №78474234 від 01.07.2025 не є досудовим порядком вирішення спору, передбаченим законом, та не може створити об`єктивні передумови для визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду з цим позовом та стати належною підставою для поновлення пропущеного процесуального строку для звернення до суду.
Таким чином, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду з даним позов у зв`язку з тим, що підстави, вказані у даному клопотанні, визнані судом неповажними.
Частиною 1 ст. 123 КАС України передбачено, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Відтак, позивачу пропонується вказати інші підстави для поновлення строку звернення до суду із наданням доказів поважності причин пропуску такого строку.
Частиною 1 ст. 123 КАС України передбачено, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Поважними за змістом вказаної норми визнаються обставини, які є об`єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Причина пропуску строку є поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об`єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Згідно з ч. 1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок
Виявлені недоліки мають бути усунені позивачем шляхом надання до суду:
заяви про поновлення строків звернення до суду з доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду, з визначенням обставин, які були б об`єктивно непереборними та не залежали від його волевиявлення, були б пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення у справі процесуальних дій.
За таких обставин, враховуючи, що виявлені недоліки перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суддя робить висновок, що позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків.
Відповідно приписів статті 169 КАС України, у разі не усунення вищевказаного недоліку позовна заява буде повернута позивачеві.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні заяви про поновлення строку звернення до суду.
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Слов`янського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (84122, Донецька обл., місто Слов`янськ, Вул. Поштова, будинок, 44, РНОКПП 34974684) про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 7 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду із зазначенням інших підстав для його поновлення та доказами на підтвердження поважності пропуску строку звернення з позовом.
Повідомити позивачу, що вищевказані документи можуть бути подані до суду шляхом направлення їх: через підсистему "Електронний суд".
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Буряк