Єдиний державний реєстр судових рішень
Провадження №2-а/447/33/25 Справа №447/2059/25
У Х В А Л А
про направлення справи за підсудністю
18.07.2025 Суддя Миколаївського районного суду Львівської області Бачун О.І., розглянувши матеріали заяви за позовом ОСОБА_1 до Держави України про визнання мобілізації незаконною та відшкодування моральної шкоди, завданої порушенням прав людини , а саме викраденням та незаконним утриманням
в с т а н о в и в:
14.07.2025року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Держави України про визнання мобілізації незаконною та відшкодування моральної шкоди, завданої порушенням прав людини , а саме викраденням та незаконним утриманням.
Розглядаючи питання про відкриття провадження у справі, вважаю, що позов ОСОБА_1 слід направити за підсудністю до іншого суду з таких підстав.
Статтею 20Кодексу адміністративного судочинства України розмежовано предметну підсудність місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів.
Згідно з ч.1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; 3)адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
У частині 2 ст.20КАС України вказано, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Тобто, законодавцем чітко визначено предметну підсудність адміністративних справ місцевим загальним судам.
Аналізуючи позовну заяву вважаю, що ОСОБА_1 оскаржує дії працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 з приводу мобілізації, що відноситься до компетенції Львівського окружного адміністративного суду.
Оскільки підставами та предметом позову є не дії суб`єкта владних повноважень щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності, особливості провадження за яким визначені ст. 286 КАС України та належать до підсудності місцевого загального суду як адміністративного, а недотримання суб`єктом владних повноважень під час своєї діяльності по прийняттю адміністративного акта щодо позивача вимог Закону України «Про адміністративну процедуру», то поданий позов не входить до переліку справ, що передбачені ч.1 ст.20 КАС України, а, відтак, за нормами КАС України дана адміністративна справа не підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду, а відповідно до предметно-територіальної юрисдикції (підсудності) підсудна Львіському окружному адміністративному суду.
Частиною 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Відповідно до п.2 ч.1 стаття 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Нормами ст. ст. 29, 171КАС України встановлено обов`язок суду направити матеріали справи у відповідності із підсудністю, оскільки, недотримання правил юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ст.318 ч.1 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст.30КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Відтак, у даному випадку наявні підстави для передачі справи за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
Зі змісту ч.6 ст.29КАС України питання про передачу адміністративної справи суд вирішує ухвалою.
На підставі викладеного, керуючись ст.20, п.2 ч.1 ст.29, ст.ст.294,295,297 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративну справу №447/2059/25 за позовом ОСОБА_1 до Держави України про визнання мобілізації незаконною та відшкодування моральної шкоди, завданої порушенням прав людини , а саме викраденням та незаконним утриманням, передати на розгляд за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного суду.
Суддя Бачун О. І.