Рішення № 129105293, 25.07.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2025
Номер справи
380/11047/24
Номер документу
129105293
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 липня 2025 рокусправа № 380/11047/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Львівської міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

на розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Львівської міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо скасування у Державному Земельному кадастрі запису про державну реєстрацію земельної ділянки площею 7, 3970 га з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089;

- зобов`язати відповідача скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки площею 7,3970 га за кадастровим номером 4610136800:08:005:0089.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що позивачем було виявлено земельну ділянку площею 7,397 га з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089 по вул. Стрийській, 195 у м. Львові. В подальшому, отримано Витяг з Державного земельного кадастру НВ-0002790312023 від 29.12.2023 щодо земельної ділянки кадастровий номер 4610136800:08:005:0089 по вул. Стрийській, 195 у м. Львові, згідно якого категорія земель: Землі житлової та громадської забудови вид цільового призначення 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов`язаною з отриманням прибутку, дата державної реєстрації земельної ділянки - 01.02.2023.

Зазначає, що згідно ч. 10 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр», державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника. Тотожна норма закріплена у п. 114 Порядку ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 року № 1051. Наголошує на обов`язковості державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав, що закріплено п. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Всупереч наведеним приписам заявник не виконав вимог щодо обов`язкової реєстрації речового права щодо земельної ділянки з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089 площею 7,3970 га по вул. Стрийській, 195 у м. Львові.

Наведене вище стало підставою звернення позивача до відповідача із листом, щоб той виконав обов`язок, який на нього прямо покладений Законом України «Про державний земельний кадастр» та Порядком ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 року № 1051, а саме скасував у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089 площею 7,3970 га по вул. Стрийській, 195 у м. Львові.

Втім відповідач не вживає жодних заходів на виконання вимог ч. 10 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр», тобто по своїй суті самоусувається від виконання покладених на нього законом обов`язків.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, згідно якого відповідач вважає позовні вимоги Львівської міської ради необґрунтованими і безпідставними, тому просить в задоволенні таких відмовити з огляду на наступне.

Для скасування реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089 з підстав, що протягом року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника, необхідно надати документи на підтвердження тієї обставини, що речове право не зареєстровано з вини заявника (рішення суду, нотаріально завірена заява, тощо). Поруч з цим, зазначає, що позивач також не звертався до державного кадастрового реєстратора із заявою про скасування державної реєстрації земельної ділянки із кадастровим номером 4610136800:08:005:0089. Лист, який наданий Головним управління Держгеокадастру у Львівській області від 14.03.2024 № 18-13-0.2-1436/2-24 не є рішенням державного кадастрового реєстратора. Відтак, не може вважатися відмовою у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089. Отже, позивач звернувся із позовними вимогами про зобов`язання вчинити дії, проте наслідком дій щодо реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, яку просить скасувати позивач, є рішення Державного кадастрового реєстратора про реєстрацію земельної ділянки. При цьому, реєстрація Державним кадастровим реєстратором, земельної ділянки із кадастровим номером 4610136800:08:005:0089 протиправною не визнавалась. Звертає увагу суду на те що, державна реєстрація земельної ділянки, в тому числі скасування державної реєстрації є виключною компетенцією Державного кадастрового реєстратора, а не Держгеокадастру.

Представником позивача в спростування заперечень відповідача, висловлених у відзиві на позовну заяву, подано до суду відповідь на відзив.

Третя особа правом подання пояснення щодо позову не скористалася.

Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.

Ухвалою судді від 28.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 18.02.2025 суд витребував у Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, м. Львів, пр. Чорновола, 4; ЄДРПОУ 39769942):

- інформацію про особу заявника, за заявою якої проведено державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки за кадастровим номером 4610136800:08:005:0089 по вул. Стрийській, 195 у м. Львові;

- рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що є передумовою для проведення державної реєстрації речових прав на земельну ділянку за кадастровим номером 4610136800:08:005:0089 по вул. Стрийській, 195 у м. Львові.

06.03.2025 відповідач подав до суду заяву про виконання вимог ухвали суду про витребування доказів.

Ухвалою суду від 24.03.2025 суд залучив Акціонерне товариство «Зеленбуд» (79031, Україна, Львівська обл., місто Львів, вулиця Стрийська, будинок, 129; код ЄДРПОУ 20761706) до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом із матеріалів справи встановлено, що Львівською міською радою виявлено земельну ділянку площею 7,397 га з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089 по вул. Стрийській, 195 у м. Львові.

В подальшому отримано Витяг з Державного земельного кадастру НВ-0002790312023 від 29.12.2023 щодо земельної ділянки кадастровий номер 4610136800:08:005:0089 по вул. Стрийській, 195 у м. Львові, згідно якого категорія земель: Землі житлової та громадської забудови вид цільового призначення 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов`язаною з отриманням прибутку, дата державної реєстрації земельної ділянки - 01.02.2023.

Листом №2901-вих-14527 від 07.02.2024 Львівська міська рада звернулася до начальника Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Андрія Кавецького, в якому просила скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089 по вул. Стрийській, 195 у м. Львові.

До звернення були додані Витяг з Державного земельного кадастру НВ-0002790312023 від 29.12.2023; Інформаційна довідка №364091953 від 01.02.2024; Витяг з ЄДРЮОФОПГФ.

На звернення позивача №2901-вих-14527 від 07.02.2024 відповідач надав відповідь листом від 14.03.2024 №18-13-0.2-1436/2-24, згідно якої зазначив, що земельна ділянка з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089 зареєстрована в Державному земельному кадастрі 01.02.2023, проте відомості про причини відсутності інформації про речові права на земельну ділянку відсутні. З урахуванням наведеного вважає, що у державного реєстратора відсутні підстави для скасування Державної реєстрації зазначеної земельної ділянки. Крім того, наголошує, що втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків встановлених Законом.

Позивач вважає, що має місце протиправна бездіяльність з боку Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, тому звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до частини першої статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно з частинами 1-5 статті 79 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за документацією із землеустрою.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про державний земельний кадастр» від 07.07.2011 №3613-VI (далі Закон №3613-VI) Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Частиною четвертою статті 9 вказаного Закону передбачено, що Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій.

Статтею 16 вказаного Закону регламентовано, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Відповідно до частини 10 статті 24 Закону №3613-VI державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

-поділу чи об`єднання земельних ділянок;

-якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;

-ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Аналогічні підстави для скасування державної реєстрації земельних ділянок містяться й у пункті 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051.

У спірному випадку Львівська міська рада, обґрунтовуючи наявність з боку відповідача протиправної бездіяльності, посилалась на те, що обов`язок скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки виник у органу реєстрації на підставі частини десятої статті 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» та пункту 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, оскільки протягом одного року з дня здійснення такої реєстрації речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.

Разом з тим, суд зауважує, що як засвідчує аналіз вищевказаних правових норм, обов`язок скасування державної реєстрації земельної ділянки виникає у Державного кадастрового реєстратора, який здійснює таку реєстрацію, за наявності сукупності таких умов:

- з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки минуло не менше одного року;

- у цей період часу речове право на таку земельну ділянку не зареєстровано;

- відсутність реєстрації речових прав на земельну ділянку обумовлена наявністю вини з боку саме заявника, тобто особи, яка звернулась за здійсненням державної реєстрації земельної ділянки і якій за рішенням, зокрема, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Закон України «Про державний земельний кадастр» та Порядок ведення Державного земельного кадастру не розкривають значення терміну «вина», вжитого у цих актах законодавства, однак загальнотеоретичне значення вини, як правової категорії, юридичною наукою охарактеризовано як психічне ставлення особи до своїх протиправних дій або до бездіяльності та їхніх наслідків у формі умислу чи необережності.

Відповідний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 27.10.2021 у справі №809/1493/17.

Суд приймає твердження відповідача про те, що для скасування реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089 з підстав, що протягом року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника, необхідно надати відповідні докази на підтвердження тієї обставини, що речове право не зареєстровано з вини заявника, втім позивач у межах спірних правовідносин таких доказів не надав.

Зважаючи на вищевикладене, відсутні підстави вважати, що речове право на спірну земельну ділянку не було зареєстровано протягом одного року з дня здійснення її державної реєстрації саме з вини заявника.

Більше того, позивачем не обгрунтовано підстав звернення із листом до відповідача про скасування державної реєстрації земельної ділянки, а не до Державного кадастрового реєстратора, як законодавчо визначає ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та п. 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру.

Поряд з цим, судом із витягу з Державного реєстру речових прав (індексний номер 413151676 від 13.02.2025), що міститься у матеріалах справи, видно, що на земельну ділянку з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089 зареєстровано 13.02.2025 право постійного користування земельною за Акціонерним Товариством «ЗЕЛЕНБУД». Підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 77226836 від 13.02.2025.

Відтак на момент розгляду справи та прийняття рішення наявна інформація про набуття третьою особою права постійного користування на земельну ділянку з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089.

Звідси висновок суду про відсутність правових підстав, визначених частиною 10 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та пунктом 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, до скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4610136800:08:005:0089, оскільки за третьою особою зареєстроване речове право на цю земельну ділянку.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Під час судового розгляду справи судом не встановлено ознак протиправної бездіяльності відповідача в контексті спірних правовідносин. Натомість, доводи позивача, зазначені у позовній заяві є безпідставними та ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм чинного законодавства, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати слід покласти на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд

в и р і ш и в :

у задоволенні позову Львівської міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії, відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сидор Н.Т.