Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №766/11206/25
Пров. №2-а/766/410/25
25 липня 2025 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі: головуючого судді Ус О.В., секретар судового засідання Петішкін О.О., за участі представника позивача Чаюк А.С., відповідача ОСОБА_1 , його представника адвоката Кравчук Т.М., за участі перекладача Шупак Р.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань міського суду в режимі відеоконференції в м.Херсоні адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області до громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, -
В С Т А Н О В И В :
Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області звернулося до суду з адміністративним позовом до громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 про затримання, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, терміном на шість місяців, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
В обґрунтування поданого позову покликається на те, що громадянин Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 на території України знаходиться незаконно, постійного зареєстрованого місця проживання не має, перевищив дозволений строк перебування більш як на 30 днів, а так само проживав на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні. Беручи до уваги той факт, що відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 263 ч.2 КУпАП, штраф в розмірі 5100,00 грн добровільно не сплатив, Корабельним відділом у м. Херсоні УДМС у Херсонській області 23.07.2025 стосовно відповідача прийнято рішення № 6511100100000485 про примусове видворення з України. Беручи до уваги той факт, що відповідач після перетину державного кордону України, в подальшому проживав на території України нелегально, вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 203 КУпАП, є обґрунтовані підстави вважати, що він ухилитиметься від виконання рішення про примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення, існує ризик його втечі, а так само у нього відсутній документ, що дає право на виїзд з України, тому вважає, що є обґрунтовані підстави для прийняття рішення про затримання відповідача з метою ідентифікації та забезпечення подальшого примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства строком на шість місяців.
Ухвалою суду від 24 липня 2025 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду.
В судовому засіданні 24.07.2025 р. оголошена перерва до 25.07.2025р. для ознайомлення відповідача з позовною заявою.
Представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та дала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідач позов не визнав, пояснив, що він вважає, що має право перебувати на території України, оскільки має діюче посвідчення моряка та зараз працює на судні, яке знаходиться у морському порту м.Херсона та вартує більше 20 млн. доларів, якщо він покине роботу, йому не будуть забезпечені гарантії оплати праці тощо. Вважає, що може самостійно покинути територію України, але таких дій не вчиняв, тому що їхати в м.Київ для продовження його закордонного паспорту громадянина Єгипту є ризикованими. Вказав, що вважає, що він офіційно перебуває в Україні та може повернутися до своєї країни морським шляхом, також стверджував, що звертався до органів міграційної служби, тому вважає, що відбулася помилка. Раніше самостійно не виїхав з країни, маючи зобов`язання залишити територію України, тому що має роботу.
Представник відповідача адвокат Кравчук Т.М., яка забезпечена державою та діє на підставі доручення для надання безоплатної вторинної правничої допомоги особі, до якої застосовано адміністративне затримання від 23.07.2025 р. № 002-210000142 Південного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги позов не визнала, підтримала думку відповідача та просила відмовити у задоволенні позову, надавши можливість відповідачу самостійно покинути територію України.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, відповідача, дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, встановив наступні обставини справи та відповідні ним правовідносини.
23.07.2025 року співробітниками відділу міграційної поліції ГУНП в Херсонській області виявлено особу, який назвався як громадянин Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , (далі ОСОБА_1 /Відповідач), якого запрошено до приміщення Корабельного відділу у м.Херсоні Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області (далі Корабельний відділ у м.Херсоні УДМС у Херсонській області).
В ході перевірки було встановлено, що раніше ОСОБА_1 порушував міграційне законодавство, а саме 05.07.2023 року уповноваженою посадовою особою Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області стосовно нього складено протокол про адміністративне правопорушення серії МОД №010076 у якому зафіксовано порушення законодавства, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.203 КУпАП, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення винесено постанову про накладення адміністративного стягнення та прийнято рішення №219 від 05.07.2023 року про примусове повернення до країни походження або третьої країни, без заборони в`їзду, із зобов`язанням покинути територію України до 03.08.2023 року.
Судом встановлено, що громадянин Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув на територію України 30.01.2022 року через «Маріупольський морський торгівельний порт» по посвідченню особи моряка НОМЕР_1 з терміном дії до 27.01.2026 року. Також при собі має паспорт громадянина Єгипту для виїзду за кордон НОМЕР_2 терміном дії з 06.08.2017 до 05.08.2024, що підтверджено доданими до позовної заяви доказами (відомості з ЄІАС УМП Аркан ЦП ДОК, посвідчення моряка, закордонний паспорт).
За оформленням нового паспортного документу для виїзду за кордон ОСОБА_1 до Посольства Арабської Республіки Єгипет в Україні, не звертався. Посольство Арабської Республіки Єгипет в Україні працює в штатному режимі.
У громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , не має паспортного документа, або документа, який дає право на виїзд з України, відсутні документи на проживання в Україні.
Громадянин Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів, а так само проживав на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні.
Приписами ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», передбачено, що строк перебування іноземців та осіб без громадянства встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
На момент скоєння правопорушення громадянином Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , правила перебування іноземних громадян на території України визначались наказом МВС України від 20.07.2015 № 884 «Про затвердження Порядку обчислення строку тимчасового перебування в Україні іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в`їзду» (далі - Наказ № 884).
Відповідно до пункту 1 Наказу МВС України від 20.07.2015 № 884 передбачено, що громадяни держав з безвізовим порядком в`їзду можуть тимчасово перебувати на території України не більше ніж 90 днів протягом 180 днів, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.
Дозволений строк перебування на території України громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 , закінчився, відповідач перебуває на території України - незаконно, ухиляється від виїзду з України до країни походження або третьої країни після закінчення встановленого терміну перебування в Україні.
Згідно п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України
Встановлено, що відповідач перевищив дозволений строк свого перебування на території України - більше 90 днів протягом 180 днів, чим порушив п. 2 Порядку продовження строку перебування та проживання або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою КМУ від 15.02.2012 № 150.
Зазначені норми права містять імперативний припис, обов`язковий до виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону № 3773-VI, в`їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.
23.07.2025 о 17.00 годині, відповідача громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , затримано відповідно до протоколу про адміністративне затримання серії № МХС 000012 відповідно до ч. 2 ст. 263 КУпАП з метою з`ясування обставин правопорушення.
23.07.2025 за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме: перевищення іноземцем або особою без громадянства встановленого строку перебування в Україні більш як на 30 днів, а так само проживання на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), стосовно громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення серії та номеру ПР МХС 001751 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 23.07.2025 серії та номеру ПН МХС №001753 відповідач притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 5100 гривень.
Станом на 24.07.2025 ОСОБА_1 штраф в розмірі 5100грн, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.203 КУпАП, добровільно не сплатив, що підтверджується відсутністю банківської квитанції банку платника як в додатках до адміністративного позову позивача, так і в особовій справі останнього.
Тобто, громадянин Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 на території України знаходиться незаконно, постійного зареєстрованого місця проживання не має, ухилився від виїзду з України, не вживав заходів щодо оформлення легального статусу перебування на території України, з заявою про надання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту не зверталася, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні.
Доводи щодо права проживання та роботу в Україні належними та допустимими доказами стороною відповідача не підтверджені.
Відповідно до п.п. 2, 5 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в`їзду з держав з безвізовим порядком в`їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, паспортні документи або документи, що підтверджують особу без громадянства, яких зареєстровано посадовою особою Держприкордонслужби, продовжується територіальними органами або підрозділами ДМС.
Відповідач нелегально перебуваючи на території України з 2022 року не має постійного місця проживання та місця праці, не має стабільного джерела доходів для свого існування. Відтак, існує ризик втечі громадянки Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 , та уникнення ним подальшого примусового видворення за межі території України. При цьому суд приймає до уваги, що відповідачем добровільно не було виконане рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 05.07.2023 року про примусове повернення до країни походження або третьої країни, без заборони в`їзду, із зобов`язанням покинути територію України до 03.08.2023 року.
Корабельним відділом у м. Херсоні УДМС у Херсонській області 23.07.2025 стосовно громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнято рішення № 6511100100000485 про примусове видворення з України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України, визначає Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року № 3773-VI (далі - Закон № 3773- VI).
Відповідно до пункту 16 частини першої статті 1 Закону № 3773- VI паспортний документ іноземця це документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в`їзд або виїзд з держави і визнається Україною.
У частині 3 статті 3 розділу І Закону № 3773- VI зазначено, що іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи щодо затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України.
Згідно частини 4 статті 30 Закону № 3773- I зазначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення, (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Суд приймає до уваги покликання представника позивача про те, що відповідач порушив встановлені правила перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Встановлено, що відповідач був притягнута до адміністративної відповідальності на території України та проживав без документів та дозволів на право перебування на території держави Україна, до органів та підрозділів міграційної служби з заявою і документами необхідними для вирішення питання про продовження строку перебування або про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту не звертався, своїми діями грубо порушив вимоги ст. 9, 16, 23, 26 Закону №3773.
В судовому засіданні достеменно встановлено факт того, що відповідачу було відомо про необхідність покинути територію України у термін до 03.08.2023 року, про що свідчить відмітка у закордонному паспорті громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте, жодних дій не вчинив і був затриманий.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи щодо затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України.
Частиною 1 ст. 289 КАС України визначено, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;
2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;
4) зобов`язання внести заставу.
Відповідно до ч.11 ст. 289 КАС України визначено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, не може перевищувати шести місяців.
Враховуючи наведене, зокрема те, що відповідач перебуває на території України без відповідних законних підстав, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Повний текст рішення складено 25.07.2025 року.
Керуючись ст. 2-6, 11, 72, 78, 90, 211, 241-246, 268-272, 289, 297 Кодексу адміністративного судочинства, Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", суд
В И Р І Ш И В:
Позов Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області до громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України - задовольнити.
Затримати громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації особи та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 (шість) місяців.
Допустити негайне виконання рішення суду відповідно до п.3 ч. 2ст. 371 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк після отримання рішення суду.
СуддяО. В. Ус