Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/6893/25
РІШЕННЯ
іменем України
25 липня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного агентства водних ресурсів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Державного агентства водних ресурсів України, в якому просить:
- визнати бездіяльність протиправну щодо не надання запитуваної інформації на запит на отримання публічної інформації від 23.04.2025 року, який адресований до Державного агентства водних ресурсів України;
- зобов`язати Державне агентство водних ресурсів України, повторно розглянути запит на отримання публічної інформації від 23.04.2025 року, та надати позивачу таку інформацію, а саме Надати інформацію у формі документа, а саме витяг з державного водного кадастру щодо водних об`єктів площею водного дзеркала 1,9324 га. та площею водного дзеркала 1,7025 га.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся з запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати інформацію у формі документа, а саме, витяг з державного водного кадастру щодо водних об`єктів площею водного дзеркала 1,9324 га. та площею водного дзеркала 1,7025 га. Проте, в листі від 25.04.2025, наданому за результатами розгляду запиту, зазначено, що запитувані водні об`єкти не обліковуються на геопорталі, відсутність інформації про водні об`єкти на геопорталі не означає їх відсутність на місцевості. Тобто відповідач не надав запитувану інформацію.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що враховуючи положення Закону України від 13.01.2011 №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон №2939-VI) з повним дотриманням встановлених строків, Держводагентством підготовлено та направлено на електронну та поштову адреси заявника відповідь на його запит. Інформація щодо запитуваних водних об`єктів не включена до Державного водного кадастру, оскільки їх площа менша за 0,5 км. При цьому, Порядком ведення державного водного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1996 №413 (далі - Порядок №413), не передбачені такі документи, як витяг водного кадастру щодо водних об`єктів. Крім того, програмне забезпечення ведення Державного водного кадастру не передбачає формування будь-яких витягів з нього.
До суду надійшло клопотання, в якому позивач просить задовольнити позовну заяву. Зазначає, що відповідач протиправно не надав запитувану інформацію, якою володіє.
Згідно з частиною 1 статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України у відповіді на відзив позивач викладає свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх визнання або відхилення.
За змістом клопотання, яке надійшло до суду від позивача слідує, що воно відповідає вимогам статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України, містять пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення. Тому, на думку суду, вказане клопотання є відповіддю на відзив.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). При цьому, згідно з частиною 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Як наслідок, суд розглядає подану позовну заяву з врахуванням лише позову та відзиву на позов.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.05.2025 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Позивач звернувся до відповідача з запитом на отримання публічної інформації від 23.04.2025, в якому просив надати інформацію у формі документа, а саме витяг з державного водного кадастру щодо водних об`єктів площею водного дзеркала 1,9324 га. та площею водного дзеркала 1,7025 га.
Листом від 25.04.2025 №2348/4/2/11-25 відповідач повідомив позивача, що запитувані водні об`єкти не обліковуються на геопорталі. Відсутність інформації про водні об`єкти на геопорталі не означає їх відсутність на місцевості.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Закон №2939-VI визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону №2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до статті 5 Закону №2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Нормами частини 2 статті 6 Закону №2939-VI визначено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Статтею 12 Закону №2939-VI встановлено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.
У пункті 6 частини 1 статті 14 Закону №2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Згідно з частиною 1 статті 20 Закону №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до частин 1, 4 та 5 статті 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.
Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі.
Положеннями статті 23 Закону №2939-VI встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, норми Закону №2939-VI регулюють відносини щодо доступу до інформації, яка вже існує, і не вимагає у відповідь на запит створювати певну інформацію. Розпорядник публічної інформації може (і має своїм обов`язком) надати тільки ту публічну інформацію, яка певним чином задокументована/відображена на матеріальних носіях інформації і якою він (розпорядник) володіє.
При цьому, відповідно до пункту 6 Порядку №413 Державний водний кадастр ведеться: ДСНС за розділом Поверхневі води у частині проведення постійних гідрометричних, гідрохімічних спостережень за кількісними і якісними характеристиками поверхневих вод згідно з програмою, що затверджується МВС, за погодженням з Міндовкіллям та Держводагентством; Держводагентством за розділом Поверхневі води у частині обліку поверхневих водних об`єктів та за розділом Водокористування.
Згідно з пунктом 11 Порядку №413 дані Державного водного кадастру використовуються для:
поточного і перспективного планування використання вод та здійснення водоохоронних заходів;
розміщення виробничих сил на території країни;
розроблення планів управління річковими басейнами, планів управління ризиками затоплення, плану дій для досягнення та підтримки доброго екологічного стану Азовського та Чорного морів, а також складення водогосподарських балансів;
проектування водогосподарських, транспортних, промислових та інших підприємств і споруд, пов`язаних з використанням вод;
прогнозування змін гідрологічних і гідрогеологічних умов, водності річок та якості вод;
розроблення заходів щодо підвищення ефективності роботи водогосподарських систем;
нормування водоспоживання і водовідведення, а також показників якості вод;
розроблення заходів щодо запобігання шкідливій дії вод та ліквідації її наслідків;
здійснення державного контролю за проведенням заходів для раціонального використання та охорони вод;
регулювання взаємовідносин між водокористувачами, а також між водокористувачами та іншими підприємствами, організаціями і установами;
вирішення інших питань, пов`язаних з обліком та використанням вод.
Геопортал було розроблено з урахуванням вимог директив ЄС. Забезпечено візуалізацію водних об`єктів України відповідно до критеріїв Водної Рамкової Директиви ЄС, зокрема, річок довжиною від 10 км та озер площею водного дзеркала більше 0,5 км2 . На сьогодні інших вимог щодо обліку поверхневих водних об`єктів не існує.
Інформація щодо запитуваних водних об`єктів не включена до Державного водного кадастру, оскільки їх площа менша за 0,5 км.
Крім того, Порядком №413 не передбачені такі документи, як витяг водного кадастру щодо водних об`єктів. Також, програмне забезпечення ведення Державного водного кадастру не передбачає формування будь-яких витягів з нього.
Враховуючи наведене, відсутні підстави для твердження про протиправну бездіяльність відповідача. Як наслідок, позовні вимоги зобов`язального характеру задоволенню також не належать.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач спростував, а позивач не підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, а тому, в їх задоволенні слід відмовити.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутність підстав для задоволення позовних вимог, звільнення позивача від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Державного агентства водних ресурсів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) Відповідач:Державне агентство водних ресурсів України (вул. Велика Васильківська буд. 8, м. Київ, 01004 , код ЄДРПОУ - 37472104) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк